Ήχος εικόνα show Athens 2018

Μηνύματα
591
Reaction score
557
Η έκθεση εμένα μου φάνηκε κατώτερη της περσινής, ένα μπράβο όμως σε αυτούς που ήταν εκεί αξίζει ,ακούσαμε ,είδαμε φίλους ,θυμήθηκαμε και κάποια μηχανήματα ,ηπιαμε και τα καφεδακια μας,όλα καλά. Μακάρι να γίνει και του χρόνου εύχομαι μεγαλύτερη αυτή τη φορά. Εννοείται να είμαστε καλά .
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Μια άλλη διαπίστωση είναι ότι όσο καλά και να παίζει ένα ηχείο (ενεργό ή παθητικό) με μικρά γουφεράκια, δεν μπορεί με τίποτε να σου δώσει τον όγκο, την ατμόσφαιρα και την δυναμική ηχείων με 12-ιντσα ή 15-ιντσα γούφερ!! Ακόμη και αν τα ακούς από 1 μέτρο. Το μέγεθος μετράει!
Γι' αυτό απαιτείται πάντα sub. :p
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Το μυαλό αποφασίζει με το μάτι, οπότε αυτό που βλέπεις είναι και αυτό που ΘΕΣ να καταλάβεις. Εφόσον η εικόνα προηγείται της λογικής είσαι κατά 95% προκατειλημμένος και η απόφαση έχει παρθεί πριν καν αρχίσει το "show".
;;;;;;;;; Τι σχέση με τα λεγόμενά μου;
 


Μηνύματα
518
Reaction score
2.340
Η δική μου φωτογραφία από το ξενοδοχείο που γινόταν η έκθεση. Μόνο που είναι ακριβώς από ...έξω ή καλύτερα στο πλάι.

Ενώ «μέσα» παίζουν τα συστήματα για ασπρομάλληδες /
in_out.jpg
«έξω» η παρέα απολαμβάνει τη μουσική της.

Α ..ρε πως κατάντησα - να μαν ανήκω σττην .."εξω" παρέα.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.355
Αν είναι να δώσει κάποιος €100.000+ για κόρνες, ξεχνάει το Pnoe και παίρνει το μεγάλο της Sonus Aeterna - αφού διασφαλίσει ότι έχει το χώρο για να τα βάλει.:)
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Τα πρωτα χρονια εδινα βαση στην αποψη που κατεθεταν οι συμφορουμιτες.
Στην πορεια καταλαβα οτι ο καθενας ακουει και βλεπει οτι θελει.
Για αυτον τον λογο αλωστε υπαρχουν και 548579 εταιριες.
Καποιοι προσπαθουν να επιβαλλουν την αποψη τους σαν την σωστη .
Αγορια κουλαρετε, απολυτες μετρησεις στην ευχαριστηση η στην δυσαρεσκεια που εισπρατει ο καθε ακροατης δεν υπαρχουν.

Απολυτες μετρησεις ενδεικτικα υπαρχουν στα παρακατω.
Μηκος ανδρικου μοριου. Αν και εκει υπαρχει ο παραγων παχος. Τεσπα. Πολυ σημαντικος σε ολα τα φορουμ στην Ελλαδα.
Πτωση γυναικειου στηθους.
Επιταχυνση οχηματος 0-100 (εξαιρειται το Χοντα του J.M.).
Ιντσες διαγωνιου οθονης.
Αλματα σε μηκος, τριπλουν, υψος, επι κοντω.
Εμβαδον ξεφωτου ανδρικης ανω κεφαλης μετα τα 50 σε τετραγωνικα εκατοστα.

Οπως καθε χρονο τον καλυτερο ηχο τον ειχαν τα περιπτερα των φιλων μου. Τον χειροτερο αυτων που δεν μου εκαναν στο παρελθον μεγαλη εκπτωση.

Συγχαρητηρια στους εκθετες που υποδεχονταν τα πελατακια με χαμογελο. Μαυρο στους στραβομουτσουνους.

Και του χρονου με ΥΓΕΙΑ να τρωμε και να πινουμε. :drinks::drinks::drinks:
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.523
Τα Pnoe πέτυχαν τον σκοπό τους.
Όλα όσοι πήγατε στην έκθεση για αυτά συζητάτε.
Παίζουν δεν παίζουν ποιός νοιάζεται; Μήπως φτιάχτηκαν για να μιλάμε για αυτά;
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Αν είναι να δώσει κάποιος €100.000+ για κόρνες, ξεχνάει το Pnoe και παίρνει το μεγάλο της Sonus Aeterna - αφού διασφαλίσει ότι έχει το χώρο για να τα βάλει.:)
Αν το Zeus είχε πάει Μονάχο θα παραμιλούσε όλη η έκθεση.
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.386
Reaction score
93.958
Τα πρωτα χρονια εδινα βαση στην αποψη που κατεθεταν οι συμφορουμιτες.
Στην πορεια καταλαβα οτι ο καθενας ακουει και βλεπει οτι θελει.
Για αυτον τον λογο αλωστε υπαρχουν και 548579 εταιριες.
Καποιοι προσπαθουν να επιβαλλουν την αποψη τους σαν την σωστη .
Αγορια κουλαρετε, απολυτες μετρησεις στην ευχαριστηση η στην δυσαρεσκεια που εισπρατει ο καθε ακροατης δεν υπαρχουν.

Απολυτες μετρησεις ενδεικτικα υπαρχουν στα παρακατω.
Μηκος ανδρικου μοριου. Αν και εκει υπαρχει ο παραγων παχος. Τεσπα. Πολυ σημαντικος σε ολα τα φορουμ στην Ελλαδα.
Πτωση γυναικειου στηθους.
Επιταχυνση οχηματος 0-100 (εξαιρειται το Χοντα του J.M.).
Ιντσες διαγωνιου οθονης.
Αλματα σε μηκος, τριπλουν, υψος, επι κοντω.
Εμβαδον ξεφωτου ανδρικης ανω κεφαλης μετα τα 50 σε τετραγωνικα εκατοστα.

Οπως καθε χρονο τον καλυτερο ηχο τον ειχαν τα περιπτερα των φιλων μου. Τον χειροτερο αυτων που δεν μου εκαναν στο παρελθον μεγαλη εκπτωση.

Συγχαρητηρια στους εκθετες που υποδεχονταν τα πελατακια με χαμογελο. Μαυρο στους στραβομουτσουνους.

Και του χρονου με ΥΓΕΙΑ να τρωμε και να πινουμε. :drinks::drinks::drinks:
Ωραίο post! :thumbsup:
 

Μηνύματα
629
Reaction score
575
Τελικά, τα μικρά ενεργά της ελακ, άρεσαν σ'όλους σας!
Καλή φάση! ;)
Τωρα που το λες ενθουσιαστηκε πολυ ο φιλος που ειχαμε παει μαζι. Κι εμενα μου αρεσαν αλλα πολυ μπασο για τα γουστα μου!! Ηταν απιστευτα για τον ογκο τους...
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Η δική μου φωτογραφία από το ξενοδοχείο που γινόταν η έκθεση. Μόνο που είναι ακριβώς από ...έξω ή καλύτερα στο πλάι.

Ενώ «μέσα» παίζουν τα συστήματα για ασπρομάλληδες / View attachment 111054 «έξω» η παρέα απολαμβάνει τη μουσική της.

Α ..ρε πως κατάντησα - να μαν ανήκω σττην .."εξω" παρέα.
Μου δίνεις καλή πάσα.
Στο δωμάτιο της WAVEMOTION με τα JBL -harman/kardon bluetooth speakers , headphones και multiroom speakers πρέπει να είχαμε τον μικρότερο μέσο όρο ηλικίας.
Οι ασπρομάλληδες που λέει ο @Elias K. έριχναν μια ματιά απ την πόρτα κι έφευγαν.Και καλά έκαναν , απ την στιγμή που δεν καταλαβαίνουν ότι ζούμε στο 2018.
Κάποια στιγμή έγινα λίγο αγενής μ έναν π@πάρα που είπε :Αν είχε σύνδεση με καλώδια θα έπαιζε καλύτερα!Για ηχείο multiroom -bluetooth ...
Δηλαδή αυτό το ηχείο να το χωρίσουμε σε μεγάφωνα , ενισχυτή, dsp, δέκτη wifi-bt και να βάλουμε καλωδιάρες φίδια και θα παίξει καλύτερα γιατί τα καλώδια θα κοστίζουν 5 φορές πάνω απ το ηχείο.
Λέτε να έχει δίκιο και η harman να μας δουλεύει?
 

Μηνύματα
629
Reaction score
575
......
Οπως καθε χρονο τον καλυτερο ηχο τον ειχαν τα περιπτερα των φιλων μου. Τον χειροτερο αυτων που δεν μου εκαναν στο παρελθον μεγαλη εκπτωση.

Συγχαρητηρια στους εκθετες που υποδεχονταν τα πελατακια με χαμογελο. Μαυρο στους στραβομουτσουνους.

Και του χρονου με ΥΓΕΙΑ να τρωμε και να πινουμε. :drinks::drinks::drinks:
Τα ειπες ολα!! :drinks:
 

Μηνύματα
348
Reaction score
685
Κρατάω τα εξής :

  • Την προσπάθεια των συμμετεχόντων που παρόλο την έκδηλη κούραση τους Κυριακή απόγευμα , οι περισσότεροι ήταν πρόθυμοι και επεξηματικοί για όλους. Δεν είναι λίγο πράγμα η συμμετοχή σε μια έκθεση που απευθύνεται πλέον σε πολύ στοχευμένο και αραιό κοινό , είναι δε δεδομένο πως αν δεν υπήρχε το μεράκι και η "τρέλα" τους , η έκθεση δεν θα ήταν δυνατό να πραγματοποιηθεί. Συγχαρητήρια και στον διοργανωτή (ΗΧΟΣ). Και του χρόνου περισσότεροι.
  • Τα ακριβά gryphon/vienna απο audio soul και burmester/wilson απο Ορφέα , σπέρνουν. Αναμενόμενο.
  • Η chameleon audio για δεύτερη συνεχή χρονιά "διδάσκει" vfm high end με audio hungary/audio solutions. Έχω δε την εντύπωση πως το σετ ψηφιακών Onyx / Amber της Metrum παίζει "παππάδες" στα λεφτά του.
  • Χωρίς παρεξήγηση , αλλά επιτέλους καλός ήχος απο τους Τσακιριδέους. Τις προηγούμενες χρονιές κατ'εμέ υπήρχε "αχταρμάς" και "μουντάδα"
  • Σταθερά καλή παρουσία της lab12. Φοβερό πιάνο απο τα "παράθυρα" της Audio Technologies.
  • Εν αντιθέσει με πέρσι που αμφότερα Audiovector SR1 και KEF μου άφησαν θετικές εντυπώσεις , φέτος κανένα ενεργό δεν μου άρεσε . Θεωρώ δεδομένο πως όπως και πέρσι τα Kii πρέπει να αδικούνται απο λάθος ρυθμίσεις / στήσιμο ή μέτρια πηγή. Το καλό μπάσο δεν φέρνει την άνοιξη απο μόνο του. Ουδεμία επαφή με Grimm.
  • Μετα τα 8k της samsung , άρχισαν να μου "κακοπέφτουν" τα 4κ..τι σου είναι το μάτι / μυαλό...
 
Last edited:

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.412
Ήθελα πολύ να ακούσω τα νεότερης κοπής ενεργά ηχεία. Kii + Elac. Οκ, καλά ναι, όχι όμως καλύτερα από τα καλά παθητικά ηχεία που επίσης άκουσα στην έκθεση. Τα Elac τίμια, με καλή τιμή. Ακόμη και η ακριβότερη σειρά ενεργών της εταιρείας με ribbon twiter έχει λογική τιμή (τα τρίδρομα δαπέδου γύρω στις 4500).
Μια άλλη διαπίστωση είναι ότι όσο καλά και να παίζει ένα ηχείο (ενεργό ή παθητικό) με μικρά γουφεράκια, δεν μπορεί με τίποτε να σου δώσει τον όγκο, την ατμόσφαιρα και την δυναμική ηχείων με 12-ιντσα ή 15-ιντσα γούφερ!! Ακόμη και αν τα ακούς από 1 μέτρο. Το μέγεθος μετράει!
το Kii εχει 4x 6.5αρια

δηλαδη επιφανεια 13αριου

μεικς σενς ναο ναουμ
 

C

chrispo

Guest
Τέσσερα προϊόντα μου έκαναν ¨κλίκ¨ και θα έμπαινα στη διαδικασία απόκτησής τους .

-Ένας μικρούλης ενισχυτής ακουστικών ( και ηχείων), της HiFiman ο EF100. Τον άκουσα και μου άρεσε πολύ.

-Η Sony OLED AF8, πολύ ωραία εικόνα , ξεκούραστη και σαγηνευτική.

-Ο ¨μικρός¨ Primare Prisma I15, πολύ ωραίος ,μεστός και μουσικός ήχος για class D. ( επί τη ευκαιρία, τα εύσημα στον Π.Κ για το σχετικό review στον ΗΧΟ και τα εύστοχα σχόλια).

-Τέλος τα ηχεία της Audio Solutions, πολύ ισορροπημένο και ομοιογενές άκουσμα , με διακριτική ουδετερότητα, χωρίς να χάνει στο τελικό μουσικό αποτέλεσμα.

Όλα τα θεωρώ, value 4 money και παίρνεις παραπάνω από ό,τι δίνεις:thumbsup:

( ΜΕΓΑΛΗ απογοήτευση από έναν προβολέα JVC,των 18.000€ :confused:)
 

Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
Μετά από δε ξέρω πόσα χρόνια που είχα να πατήσω σε έκθεση είπα για φέτος να κάνω μια βόλτα για ένα catch up
Πρωτίστως μόνο θετικά μπορώ να αξιολογήσω το σύνολο δεδομένου "καιρών και συνθηκών". Μακάρι να συνεχίσει να γίνεται με περισσότερους συμμετέχοντες καθώς να πω την πικρία μου μου έλειπαν προϊόντα που δυνητικά με ενδιαφέρουν και ήταν καλή ευκαιρία να υπήρχαν έστω για ένα "πρώτο ραντεβού" όλα μαζεμένα αλλά... ευσεβής πόθοι.

Ελπίζω του χρόνου να μεγαλώσει σαν έκθεση και να συνεχίσει να γίνεται φυσικά.

Στα μείων δεν υπήρχε ένας σωστά ηχητικά διαμορφωμένος χώρος τώρα θα μου πεις αφεντικό εδώ σε εκθέσεις μεγαθήρια στο εξωτερικό και δεν υπάρχουν εδώ ήθελες να γίνει? Σωστά αλλά η ελπίδα "ψοφάει" τελευταία.

Σημείωση 1 κατανοώ απόλυτα τη δυσκολία του κάθε εκθέτη να μεταφέρει να στήσει κτλ. Άρα το room treatment και μάλιστα σ' αυτούς τους χώρους φθάνει στα όρια της πολυτέλειας χρόνου, κόπου και πιθανόν το αποτέλεσμα να ιάνει το λιγότερο ατυχές.

Εκτός επιλογών μου και χωρίς σχολιασμό το μόνο που μου άρεσε ειλικρινά πολύ ήταν το ... λογότυπο.

Athens SIShow 2018_18.jpg


Athens SIShow 2018_17.jpg


Τι ξεχώρισα με αντίστροφη φορά επιλογών. Θα ήθελα να δοκίμαζα αυτό

Athens SIShow 2018_19.jpg


Καλή εντύπωση μου έκανε ο .... Μικρομέγαλος όχι τα mola mola ούτε τα focal. Για τη διακοσμητική άποψη του χώρου ούτε παρακμιακό σκηνικό σε παιδικό θέατρο δεκαετία 80. (Ουφ το είπα)

Athens SIShow 2018_01.jpg


Χωρίς σχολιασμό η επόμενη επιλογή (άλλωστε δε χρειάζεται πρόκειται για διαλογή βάση συγκεκριμένων αναγκών)

Athens SIShow 2018_04.jpg
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.097
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top