Ό,τι θέλει ο ΄΄λαός΄΄...

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.285
.. Audio Physic.. πάντα κάτι με κούραζε ως προς την τονική τους ισορροπία...
Όχι απλώς "με κούραζαν", τα έβρισκα ανυπόφορα.

Νομίζω πως έφταιγαν τα πρίμα τους.

Στην αρχή μπορεί να εντυπωσίαζε σε τίποτα καμπανάκια, αλλά μετά δεν το άντεχα, θυμάμαι χαρακτηριστικά πως τελευταία φορά που ήμουν σε χώρο που έπαιζαν για πολύ ώρα, ξέρεις, ακροάσεις και καλά, πήρα χαρτοπετσέτα και διπλωμένη στα δύο να στέκεται πάνω στο ηχείο, την έβαλα να πέφτει μπροστά στο τουιτερ να το κόψει μερικά ντεσιμπέλ. Ανυπόφορο.

Εκτός αυτού, συνήθως τα μπάσα τους ήταν φουσκωμένα και αργά, ιδίως με τα γουφερ στα πλάγια, οι ουρές ήταν δεδομένες, έσερνε, δεν έκοβε.

Ποτέ δε τα συμπάθησα. Ίδια συνομοταξια με τα Μπιενταμπλεγιου, εξίσου αντιπαθητικά, αν και στα Μπιενταμπλεγιου ομολογουμένως τα 801 και 808 (με ένα ή 2 μεγάλα γουφερ) τα συμπαθούσα και σε κάποια σεταπ τα άκουγα πολύ ευχάριστα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
Όχι απλώς "με κούραζαν", τα έβρισκα ανυπόφορα.

Νομίζω πως έφταιγαν τα πρίμα τους.

Στην αρχή μπορεί να εντυπωσίαζε σε τίποτα καμπανάκια, αλλά μετά δεν το άντεχα, θυμάμαι χαρακτηριστικά πως τελευταία φορά που ήμουν σε χώρο που έπαιζαν για πολύ ώρα, ξέρεις, ακροάσεις και καλά, πήρα χαρτοπετσέτα και διπλωμένη στα δύο να στέκεται πάνω στο ηχείο, την έβαλα να πέφτει μπροστά στο τουιτερ να το κόψει μερικά ντεσιμπέλ. Ανυπόφορο.

Εκτός αυτού, συνήθως τα μπάσα τους ήταν φουσκωμένα και αργά, ιδίως με τα γουφερ στα πλάγια, οι ουρές ήταν δεδομένες, έσερνε, δεν έκοβε.

Ποτέ δε τα συμπάθησα. Ίδια συνομοταξια με τα Μπιενταμπλεγιου, εξίσου αντιπαθητικά, αν και στα Μπιενταμπλεγιου ομολογουμένως τα 801 και 808 (με ένα ή 2 μεγάλα γουφερ) τα συμπαθούσα και σε κάποια σεταπ τα άκουγα πολύ ευχάριστα.
Μια από τα ίδια
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.394
Πολυαγαπημένε μας kostas,συμφωνώ με την επιλογή σου, επειδή όμως το μοντέλο έχει δημοσιευθεί σε προηγούμενο μήνυμα...μας ΄΄χρωστάς΄΄ ένα ηχείο που να μην έχει δημοσιευθεί ακόμα. :wink:

Λέω κιόλας να σου κάνω ακόμα ΄΄δυσκολότερη΄΄ την αποστολή μειώνοντας κατά ένα τα υποψήφια ηχεία...

Η καλιφορνέζικη Ascend Acoustics πραγματοποίησε το ΄΄voicing΄΄ στο μοντέλο της Sierra LX με τη συμβολή Klippel.
View attachment 248357

Το μόνο που θα ΄΄έλειπε΄΄ από τις επιδόσεις είναι ένας ...χαμογελαστός ροζ πάνθηρας.
View attachment 248358
View attachment 248359
View attachment 248360
View attachment 248361
κρίμα όμως...ηχειάρα(ες) χωρίς πρόσβαση σε ευρωπαική αγορά :(
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Αν εξαιρέσεις την τιμή

Πολυ φτηνο ηχειο για αυτα που προσφερει. Ειναι ουσιαστικα το m2 σε εκδοση για σπιτι. Εχει παθητικο κρος και λιγο διαφορετικη καμπινα με αποτελεσμα να αλλαζει λιγο η αποκριση στο κατω ακρο ειδικα. Πολυ φτηνο ηχειο και ειδικα το αδερφακι του αν σκεφτεις οτι στα 20 χιλιαρικα περιπου βγαινει μαζι με τους δικους του ενισχυτες. Το m2 σε φροντισμενο χωρο και με σωστη τοποθετηση παιζει ανετα χωρις σαμπ σε σταθμες που δεν εχουν οριο. Το 4367 λογω παθητικου κρος ισως να μην μπορει να παιξει τοσο δυνατα ουτε χωρις σαμπ αλλα και παλι αν το βρεις σε καλη τιμη αξιζει ανετα.
 

Μηνύματα
12.374
Reaction score
14.583
Ελπίζω να μην απογοητευθείς που σου διέφυγε το παρακάτω:

Όσα μοντέλα Audio Physic διέθεταν την εξαιρετικά στενή μπάφλα δημιουργούσαν εξωπραγματική στερεοφωνική σκηνή σε χώρους επίδειξης,αλλά πάντα κάτι με κούραζε ως προς την τονική τους ισορροπία...

΄΄Είχε΄΄ όμως τρίτη οκτάβα σε μέσες συνεχόμενες στάθμες μέχρι το άνω όριο βλάβης για την ακοή,οπότε αναρωτιέμαι πάντα τι θα έβγαζε πλήρως κροσαρισμένο ώστε να ήταν απηλλαγμένο από τις δύο πρώτες...Εκείνες τις εποχές ο όρος ΄΄sub΄΄ με παρέπεμπε πρώτα σε πράγματα όπως το "The Hunt For Red October" (Tom Clancy) , S&M , αγγλικό τύπο μακρόστενου sandwich...

Η μόνη αποτελεσματική ΄΄θεραπεία΄΄ για τις αναμνήσεις του Ear είναι η επί τρεις φορές αναφώνηση της ΄΄υπερφυσικής΄΄ λέξης :
Rehdeko-Rehdeko-Rehdeko !
View attachment 248457
View attachment 248463
Art-Deco... :wink:

Πολλά μοντέλα ηχείων από γνωστούς ομίλους κατασκευάζονται πλέον στην Κίνα...Κάτι τέτοιο συνεπάγεται ότι πρέπει να έχουν ήδη συμπεριληφθεί κάποια...
Ας μην παραβλέπουμε επίσης ότι εκτός από σπορέλαια λιπάσματα,σιτηρά κ.ο.κ. έρχονται δύσκολοι καιροί και για λυχνιόφιλους με δεδομένη την προέλευση πολλών σύγχρονων λυχνιών...Πλάκα θα έχει να καταντήσουν οι NOS αντικείμενο λαθρεμπορίου.:sneaky:

Περνάμε κατόπιν σ'ένα εκθεσιακό ΄΄φαβορί΄΄...TAD Reference One...

View attachment 248469
Δεν γίνεται να θυμηθώ εκθεσιακή παρουσία τους που ν'απογοήτευε...
View attachment 248467
View attachment 248468
++ Πολλά μοντέλα ηχείων από γνωστούς ομίλους κατασκευάζονται πλέον στην Κίνα...Κάτι τέτοιο συνεπάγεται ότι πρέπει να έχουν ήδη συμπεριληφθεί κάποια... ++

Εννούσα κάποιο αμιγές τέτοιο προιόν, απο το σχδιασμό του και κατασκευή του μέχρι την διάθεση (όχι κάποιο που απλώς κατασκευάζεται εκεί under κάποιου supervision, επιλογή στο εγοστάσιο που θα τα παράξει κάτω απο προδιαγραφές ή απλώς μέρη του ... σε αυτό οι Κινέζοι σου κάνουν ότι θες και σε ότι ποιότητα θες, ανάλογα τι θές να πληρώσεις). :D

++ Ας μην παραβλέπουμε επίσης ότι εκτός από σπορέλαια λιπάσματα,σιτηρά κ.ο.κ. έρχονται δύσκολοι καιροί και για λυχνιόφιλους με δεδομένη την προέλευση πολλών σύγχρονων λυχνιών...Πλάκα θα έχει να καταντήσουν οι NOS αντικείμενο λαθρεμπορίου. ++

Επέβαλε ο Πούιτν ενα ban στην αρχή, που το ήρε μέσα σε 10-14 ημέρες !! χα χα. Να ναι καλά ο άνθρωπος και εγω τον βρίζω για την επέμβαση χα χα. Αύξηση όμως 30-35 % λόγω ταριφών που επέβαλε τουλάχιστον η Αμειρική, προσωρινά. Βέβαια εγω άσε με, είμαι σοβαρός άνθρωπος, μην κοιτάς που κάνω συνέχεια πλάκα χα χα και τόσο σίγουρος για την σωστή και ηχητικά πολύ καλή και πραγματικά (όχι λαλά) end game που λέτε οι "Χαι Φάδες" επιλογή μου , που έχω στοκάρει για τουλάχιστον 20 χρόνια (που δεν βλέπω ότι θα ζήσω χα χα). Τι νόμιζες θα αφήσω εγω τα πράγματα στην τύχη τους και στις συγκυρίες για κάτι που αγαπάω ? :D Τα τρανσίστορ να δεις τι NOS έχουν ήδη γίνει. Βέβαια άμα μπεί η Kίνα στην Ταιβάν που είναι η μόνη που έχει semiconductors (και για αυτό θέλει να μπει) ..... οψόμεθα. Και τώρα που η Ουκρανία είχε και την δεύτερη παραγωγή σε Γάλλιο (απο τις δυο μόνο χώρες που παράγουν κιόλας) πάνε και τα GaN τρανσίστορ. Για τα Mosfet δε συζητάμε, θα τα ξέρεις. Αυτός ο Πουτζεις πως τον λέτε κάτι θα ήξερε τελικά και δεν πήγε σε GaN όπως ο συνεργάτης του.:D
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
++ Πολλά μοντέλα ηχείων από γνωστούς ομίλους κατασκευάζονται πλέον στην Κίνα...Κάτι τέτοιο συνεπάγεται ότι πρέπει να έχουν ήδη συμπεριληφθεί κάποια... ++

Εννούσα κάποιο αμιγές τέτοιο προιόν, απο το σχδιασμό του και κατασκευή του μέχρι την διάθεση (όχι κάποιο που απλώς κατασκευάζεται εκεί under κάποιου supervision, επιλογή στο εγοστάσιο που θα τα παράξει κάτω απο προδιαγραφές ή απλώς μέρη του ... σε αυτό οι Κινέζοι σου κάνουν ότι θες και σε ότι ποιότητα θες, ανάλογα τι θές να πληρώσεις). :D

++ Ας μην παραβλέπουμε επίσης ότι εκτός από σπορέλαια λιπάσματα,σιτηρά κ.ο.κ. έρχονται δύσκολοι καιροί και για λυχνιόφιλους με δεδομένη την προέλευση πολλών σύγχρονων λυχνιών...Πλάκα θα έχει να καταντήσουν οι NOS αντικείμενο λαθρεμπορίου. ++

Επέβαλε ο Πούιτν ενα ban στην αρχή, που το ήρε μέσα σε 10-14 ημέρες !! χα χα. Να ναι καλά ο άνθρωπος και εγω τον βρίζω για την επέμβαση χα χα. Αύξηση όμως 30-35 % λόγω ταριφών που επέβαλε τουλάχιστον η Αμειρική, προσωρινά. Βέβαια εγω άσε με, είμαι σοβαρός άνθρωπος, μην κοιτάς που κάνω συνέχεια πλάκα χα χα και τόσο σίγουρος για την σωστή και ηχητικά πολύ καλή και πραγματικά (όχι λαλά) end game που λέτε οι "Χαι Φάδες" επιλογή μου , που έχω στοκάρει για τουλάχιστον 20 χρόνια (που δεν βλέπω ότι θα ζήσω χα χα). Τι νόμιζες θα αφήσω εγω τα πράγματα στην τύχη τους και στις συγκυρίες για κάτι που αγαπάω ? :D Τα τρανσίστορ να δεις τι NOS έχουν ήδη γίνει. Βέβαια άμα μπεί η Kίνα στην Ταιβάν που είναι η μόνη που έχει semiconductors (και για αυτό θέλει να μπει) ..... οψόμεθα. Και τώρα που η Ουκρανία είχε και την δεύτερη παραγωγή σε Γάλλιο (απο τις δυο μόνο χώρες που παράγουν κιόλας) πάνε και τα GaN τρανσίστορ. Για τα Mosfet δε συζητάμε, θα τα ξέρεις. Αυτός ο Πουτζεις πως τον λέτε κάτι θα ήξερε τελικά και δεν πήγε σε GaN όπως ο συνεργάτης του.:D
O ίδιος πάντως ως σοβαρός τύπος άμα τα πράγματα γίνονται ΄΄σκούρα΄΄ - και σε πλαίσιο οικονομίας στην ενέργεια - καταφεύγω εν είδει ΄΄back to basics΄΄ σε ακουστικά και 7.1 upmixing αντί για στοκ λυχνιών,ημιαγωγών ή... δίσκων LP. :wink:

Ηχεία του...Π,αλλά όχι ΄΄καβάλα΄΄...Χοάνες συνεχόμενης κατευθυντικότητας:

Pi Four - όπως θα λέγαμε...πτι φουρ :lolsign:
1650208645654.png

1650208709002.png

1650207653967.png

1650207671178.png

1650207711145.png
 
Last edited:

Μηνύματα
1.399
Reaction score
1.094
...Περνάμε κατόπιν σ'ένα εκθεσιακό ΄΄φαβορί΄΄...TAD Reference One...

View attachment 248469
Δεν γίνεται να θυμηθώ εκθεσιακή παρουσία τους που ν'απογοήτευε...
Είχα ακούσει τη πρώτη έκδοση σε παλαιότερη έκθεση, ευτυχώς ο αντιπρόσωπος τα είχε βάλει σε συνεδριακή αίθουσα αντί για το τυπικό δωμάτιο ξενοδοχείου και μου χει μείνει αυτή η ακρόαση, είχα κάτσει πάνω από ώρα και χάζευα το όλο σύστημα. Το ίδιο είχα κάνει και για τα JBL Everest με M. Levinson αλλά μεταξύ των δύο συστημάτων θα προτιμήσω τους Γιαπωνέζους. Έστω και αν τα 'χει σχεδιάσει ο Andrew Jones.

Μου 'χε κάνει εντύπωση όταν έμαθα την ιστορία του, την εποχή που πήγε στην Elac. Ο τύπος έπιασε το ζενίθ και τώρα σχεδιάζει budget friendly ηχεία. Καθόλου έκπληξη η δήλωση του ότι το αγαπημένο του ηχείο απ' όσα έχει σχεδιάσει είναι το TAD R1.

 

Μηνύματα
12.374
Reaction score
14.583
O ίδιος πάντως ως σοβαρός τύπος άμα τα πράγματα γίνονται ΄΄σκούρα΄΄ - και σε πλαίσιο οικονομίας στην ενέργεια - καταφεύγω εν είδει ΄΄back to basics΄΄ σε ακουστικά και 7.1 upmixing αντί για στοκ λυχνιών,ημιαγωγών ή... δίσκων LP. :wink:

Ηχεία του...Π,αλλά όχι ΄΄καβάλα΄΄...Χοάνες συνεχόμενης κατευθυντικότητας:

Pi Four - όπως θα λέγαμε...πτι φουρ :lolsign:
View attachment 248513
View attachment 248514
View attachment 248510
View attachment 248511
View attachment 248512
Και ακουστικά έχομεν. Και από όλα έχομεν χα χα. Upmixing δεν έχομεν. :D
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.211
Reaction score
26.957
Τούτα δω με προβληματίζουν. Είναι για αυτό το νήμα?
Το ρηβγιού είναι διθυραμβικό, οι παραμορφώσεις πολύ καλές, όμως η απόκριση δεν μού φαίνεται και τόσο σόι.

 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Και ακουστικά έχομεν. Και από όλα έχομεν χα χα. Upmixing δεν έχομεν. :D
Χάνεις...Upmixing σε όλα τα μοντέλα ακουστικών πραγματοποιείται ακόμα και με δωρεάν λογισμικά,προσφέροντας μια ολότελα ΄΄out of Head΄΄ εμπειρία ακρόασης σε οποιοδήποτε πρόγραμμα.Είναι δε ακόμα πιο συγκλονιστική όταν το μοντέλο ακουστικών έχει το ίδιο τέτοια απόκριση ώστε να μη χρειαζόταν προσαρμογή σε καμπύλη-στόχο με έξτρα λογισμικά.
Επιφυλλάσσομαι ν'αναφερθώ προσεχώς σε τέτοια plugins...
Τούτα δω με προβληματίζουν. Είναι για αυτό το νήμα?
Το ρηβγιού είναι διθυραμβικό, οι παραμορφώσεις πολύ καλές, όμως η απόκριση δεν μού φαίνεται και τόσο σόι.

Εκτός της εμφάνισης όπως αναφέρεται στη δοκιμή,διόλου sexy είναι επίσης και οι...αποκρίσεις. :sneaky:
 


Μηνύματα
12.374
Reaction score
14.583
Χάνεις...Upmixing σε όλα τα μοντέλα ακουστικών πραγματοποιείται ακόμα και με δωρεάν λογισμικά,προσφέροντας μια ολότελα ΄΄out of Head΄΄ εμπειρία ακρόασης σε οποιοδήποτε πρόγραμμα.Είναι δε ακόμα πιο συγκλονιστική όταν το μοντέλο ακουστικών έχει το ίδιο τέτοια απόκριση ώστε να μη χρειαζόταν προσαρμογή σε καμπύλη-στόχο με έξτρα λογισμικά.
Επιφυλλάσσομαι ν'αναφερθώ προσεχώς σε τέτοια plugins...

Εκτός της εμφάνισης όπως αναφέρεται στη δοκιμή,διόλου sexy είναι επίσης και οι...αποκρίσεις. :sneaky:
Ωραία ναι όταν μπορέσεις ....

Υ.Γ:
Έχω τα Audeze Lcd-2 Fazor , έχω δει τις μετρήσεις τους στο ίντερνετ. Πρίν είχα (τα έχω ακόμη) και κάποια AKG K -something (500, 550 ?) - , τα οποία μετρητικά είναι πολύ πιο flat νομίζω και τα πήρα βασιζόμενος στις μετρήσεις τους (όταν είχα κοιτάξει) και στα πολύ καλά που λέγανε στο ίντερνετ όλοι οι "ειδικοί" (και μή) στα ακουστικα χωρίς να τα ακούσω .... τα οποία όμως δεν ακούγονται χα χα συγκριτικά με τα Audeze. Ο ανηψιός μου πήρε κάτι Audio Technica δεν θυμάμαι μοντέλο (αλλά μπορώ να το μάθω) μόνο κάπου 150-180 ευρώ και τα συγκρίναμε μαζί με Audeze και μου έκανε μεγάλη εντύπωση πόσο "κοντά" παίζανε (σχετικά πάντα και εντάξει όχι τόσο καλά στα χαμηλά ... αλλά 150 ευρώ μόνο ε). Δεν έχω ασχοληθεί, παραπέρα να ξέρω κάτι άλλο.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.211
Reaction score
26.957
 

Μηνύματα
75
Reaction score
79
Εκείνες τις εποχές ο όρος ΄΄sub΄΄ με παρέπεμπε πρώτα σε πράγματα όπως το "The Hunt For Red October" (Tom Clancy) , S&M , αγγλικό τύπο μακρόστενου sandwich...
ελιωσα στο γελιο!!! :roflmao:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Infinity IL-60 ... Με ενσωματωμένη την υποβαθύφωνη μονάδα
1666283319302.png

1666282662589.png


Μπορεί σε πρώτη επαφή να μην ακουγόταν τόσο ΄΄σιροπιαστό΄΄ όπως γνωστά αγγλικά ή ιταλικά ηχεία...Δεν θα πείραζε όμως καθόλου η σταδιακή εξοικείωση με τις δικές του αποκρίσεις...
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.184
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top