Ό,τι θέλει ο ΄΄λαός΄΄...

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.872
θενκ γιου Μεσιε Γκουρου! εκει ειχα καταληξει και εγω, αλλα το θεωρησα σχετικα αμελητεο.
... και κατι ακομα ... αποτι καταλαβαινω,καθως οι μετρησεις δεν συνοδευονται με καποιο κειμενο, τα παρακατω που εχω κυκλωσει προκειται για room mode - μετρησεις σε καποιο δωματιο? (Εχει και ενα twin peak 🐒 )
1649430539855.png
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
θενκ γιου Μεσιε Γκουρου! εκει ειχα καταληξει και εγω, αλλα το θεωρησα σχετικα αμελητεο.
... και κατι ακομα ... αποτι καταλαβαινω,καθως οι μετρησεις δεν συνοδευονται με καποιο κειμενο, τα παρακατω που εχω κυκλωσει προκειται για room mode - μετρησεις σε καποιο δωματιο? (Εχει και ενα twin peak 🐒 )
View attachment 247434
Το πρώτο στη σειρά μου φαίνεται ακύρωση από boundary...Το δεύτερο που κείται σε ανώτερη συχνότητα μου φαίνεται ξανά ακύρωση από κάποια πρώιμη ανάκλαση...
 


Μηνύματα
1.401
Reaction score
1.096
Dynaudio Confidence 30...Το μικρότερο και κομψότερο από τα επιδαπέδια στη σειρά Confidence...
View attachment 244335
View attachment 244337

Το ιδιαίτερο σχήμα της μπάφλας αποκαλείται Dynaudio Directivity Control Lens,εξασφαλίζει ομοιογενή διασπορά στις ανώτερες οκτάβες και είναι υλοποιημένο από μετρητικά δεδομένα του συστήματος Jupiter που ανήκει στον R&D τομέα της Dynaudio.
View attachment 244336
Όχι απλά κομψό, η συγκεκριμένη σειρά είναι κόσμημα αισθητικά αλλά δυστυχώς η εταιρεία έχει χάσει κάθε επαφή με την πραγματικότητα όσο αφορά την τιμολογιακή πολιτική της.

 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
To πρώτο Sonus Faber Electa Amator...Ακόμα αναρωτιέμαι αν άξιζε να είχε κρατηθεί...
1649435913405.png

1649435720576.png


Το μινιμαλιστικό κρος πρώτης τάξης δηλώνει την παρουσία του on-axis σε ανώτερες μεσαίες και μεσοϋψηλές με τις διακυμάνσεις σε εύρος +- 2,5 dB,ενώ δεν εξελίσσεται ανισόροροπα στις off-axis...Η δε τοπική έμφαση στην τελευταία οκτάβα δίνει μεν αεράτο χαρακτήρα,αλλά αντισταθμίζεται από την υποχώρηση off-axis.
1649434202145.png

1649434245560.png

1649434261506.png
 
Last edited:





Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Νέο στην αγορά, μου έκανε εντύπωση ότι είναι τριών δρόμων με τριψήφιο κόστος απόκτησης.

Elac UBR-62

View attachment 248118
Πολυαγαπημένε μας kostas,συμφωνώ με την επιλογή σου, επειδή όμως το μοντέλο έχει δημοσιευθεί σε προηγούμενο μήνυμα...μας ΄΄χρωστάς΄΄ ένα ηχείο που να μην έχει δημοσιευθεί ακόμα. :wink:

Λέω κιόλας να σου κάνω ακόμα ΄΄δυσκολότερη΄΄ την αποστολή μειώνοντας κατά ένα τα υποψήφια ηχεία...

Η καλιφορνέζικη Ascend Acoustics πραγματοποίησε το ΄΄voicing΄΄ στο μοντέλο της Sierra LX με τη συμβολή Klippel.
1650121582772.png


Το μόνο που θα ΄΄έλειπε΄΄ από τις επιδόσεις είναι ένας ...χαμογελαστός ροζ πάνθηρας.
1650121681546.png

1650121696973.png

1650121715377.png

1650121736360.png
 

Μηνύματα
12.516
Reaction score
14.658
Παρακαλώ λόγω των γεγονότων να γίνει και μια σύντομη ή εμβόλιμη αναφορά σε κανένα Ρώσικο ή/και Κινέζικο αξιόλογο ηχείο. Χαμός θα γίνει, θα τιναχτεί το νήμα στον αέρα απο τις παρεμβάσεις. :D :D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
To πρώτο Sonus Faber Electa Amator...Ακόμα αναρωτιέμαι αν άξιζε να είχε κρατηθεί...
Σα τις παλιές τις γκόμενες.

Στον αγύριστο ρε..




ΥΓ. Έπαιζαν όντως ωραία, όσο όμως το πρόγραμμα ήταν απλό, λιτό, στυλ φλογέρα σόλο έως τρίο ελαφρών οργάνων. Άμα έβαζες τίποτα πλούσιο, τα έκανε σαλάτα. Όχι αγγουροντοματα, αλλά μια στυλ ενισχυμένη στο μπλέντερ του σεφ με πολλά ζουμιά, πεταμενους Σολωμούς μέχρι το ταβάνι και ρέγγες να κλαίνε.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Η καλιφορνέζικη Ascend Acoustics πραγματοποίησε το ΄΄voicing΄΄ στο μοντέλο της Sierra LX με τη συμβολή Klippel.
Εξαιρετικό spectro αλλά πολύ αναίσθητο
Έχουμε παραμορφώσεις?
Βρήκα

Screen Shot 2022-04-16 at 7.42.24 PM.png


Μια χαρά, βάλε και σαμπάκια και γίναμε
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.288
Reaction score
13.195
ΥΓ. Έπαιζαν όντως ωραία, όσο όμως το πρόγραμμα ήταν απλό, λιτό, στυλ φλογέρα σόλο έως τρίο ελαφρών οργάνων. Άμα έβαζες τίποτα πλούσιο, τα έκανε σαλάτα. Όχι αγγουροντοματα, αλλά μια στυλ ενισχυμένη στο μπλέντερ του σεφ με πολλά ζουμιά, πεταμενους Σολωμούς μέχρι το ταβάνι και ρέγγες να κλαίνε.
Το ηχειο το εχει ο Αντιπροεδρας-ενα απο τα ηχεια του- πεζ καλα εως πολυ καλα
Παντα ομως -οπως το ακουω εγω-ειναι γλυκο του κουταλιου, κερασακι ;) ασ πουμε;) αλλα
Μερικες φορες σου δινει και μια γευση απο σαρδελιτσα:D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Το ηχειο το εχει ο Αντιπροεδρας-ενα απο τα ηχεια του- πεζ καλα εως πολυ καλα
Παντα ομως -οπως το ακουω εγω-ειναι γλυκο του κουταλιου, κερασακι ;) ασ πουμε;) αλλα
Μερικες φορες σου δινει και μια γευση απο σαρδελιτσα:D
Με λίγο οφ αξις, όπως συνηθίζεται άλλωστε στον χαιενδικο κύκλο (κοιτάνε ντουγρου μπροστά) είναι όντως γλυκό, και γω το έχω ακούσει άπειρες ώρες, το είχε πολύ φίλος που τότε κάναμε ακροάσεις πολύωρες, οι συνήθεις επισκέψεις που τραβούσαν μέχρι πρωίας.

Θυμάμαι χαρακτηριστικά να παίζει δίσκο του Φίλιπ γκλας, και τα πρώτα κομμάτια (με σχετικά λίγα όργανα) να τα βγάζει εξαιρετικά, πραγματική ευχαρίστηση, άσε αν έπαιζαν σωστά, άλλο αυτό. Μετά όμως, που έμπαινε κομμάτι με ένα σκασμό όργανα, πνευστά κρουστά έγχορδα φωνές και τεϊπ από πίσω, ήταν ένα συνονθύλευμα μπερδεματος, ο ορισμός του "δε μπορώ, βγάλτο, βάλε λίγο ξυνη να συνέλθω".

Κάτι τέτοια κομμάτια, δύσκολα πλούσια ορχηστρικά, μεγάλου δυναμικού εύρους δε ξέρω, πιθανώς ναι, αλλά πολύ φορτωμένα σε όλο το φάσμα ξέρω, αυτά, κακά τα ψέματα, παιδεύτηκα και γω πολλά χρόνια για να καταφέρω να αναπαραχθουν ανθρώπινα.

Δύσκολα πράματα γενικά στην αναπαραγωγή, πόσο μάλλον από ένα μικρό διδρομο, πρακτικά αδύνατο, θαύματα δε γίνονται.

Βεβαίως είχε ωραίες στιγμές, αλλά έπρεπε να προσέχεις το ρεπερτόριο. Και ταυτόχρονα, δεν ήταν ποτέ ηχείο για μομπι, άρα όλα αυτά είναι φούτσες μπλε, καυσόξυλα γυαλισμένο, ντουλάπια έπιπλα, αλλά δουλειά δε κάνεις.

Φακτς οφ λαιφ.
 

Μηνύματα
188
Reaction score
179
Καλημέρα σε όλλους, δεν έχω δει πουθενά αναφορά σε audio physic είτε εδώ είτε στα άσωτα, θα με ενδιέφερε γνώμη για τα Virgo II που έχω.
Γιάννης
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Καλημέρα σε όλλους, δεν έχω δει πουθενά αναφορά σε audio physic είτε εδώ είτε στα άσωτα, θα με ενδιέφερε γνώμη για τα Virgo II που έχω.
Γιάννης
Βρήκα το Virgo 25

B1217324-6A3C-4BA6-9DEB-56AD3B25E1B3.jpeg
15D8B1D5-AD4E-4FD3-8955-1E1D6C55E6A3.jpeg
2E8683B3-0EB7-4390-B92E-80F348175904.jpeg


Τονισμένα μεσαία απο 300-1000Hz, μεγάλη καταβόθρα πάνω απο 5db γύρω απο τα 2000Hz.
Πολυ μαγειρεμένη απόκριση, μακρυά από HiFi.
Στα θετικά: καλές παραμορφώσεις

526C0CB1-CD71-4C93-B977-B58C22363593.jpeg


Χρειάζεται πολύ Eq (έχει δυνατότητα) για να μπει σε αυτό το νήμα και όχι στο άλλο.
 

Μηνύματα
188
Reaction score
179
Βρήκα το Virgo 25

View attachment 248425 View attachment 248424 View attachment 248426

Τονισμένα μεσαία απο 300-1000Hz, μεγάλη καταβόθρα πάνω απο 5db γύρω απο τα 2000Hz.
Πολυ μαγειρεμένη απόκριση, μακρυά από HiFi.
Στα θετικά: καλές παραμορφώσεις

View attachment 248427

Χρειάζεται πολύ Eq (έχει δυνατότητα) για να μπει σε αυτό το νήμα και όχι στο άλλο.
Βρήκα μετρήσεις αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει στην ανάγνωση



 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Βρήκα μετρήσεις αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει στην ανάγνωση



Αυτό είναι καλύτερο απο το προηγούμενο.
Αλλα δεν ξέρω αν ειναι ίδιο με το Virgo II
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Έχουμε παραμορφώσεις?
Βρήκα...
Καλημέρα σε όλλους, δεν έχω δει πουθενά αναφορά σε audio physic είτε εδώ είτε στα άσωτα, θα με ενδιέφερε γνώμη για τα Virgo II που έχω.
Γιάννης
Ελπίζω να μην απογοητευθείς που σου διέφυγε το παρακάτω:
Αυτό είναι καλύτερο απο το προηγούμενο.
Αλλα δεν ξέρω αν ειναι ίδιο με το Virgo II
Όσα μοντέλα Audio Physic διέθεταν την εξαιρετικά στενή μπάφλα δημιουργούσαν εξωπραγματική στερεοφωνική σκηνή σε χώρους επίδειξης,αλλά πάντα κάτι με κούραζε ως προς την τονική τους ισορροπία...
Με λίγο οφ αξις, όπως συνηθίζεται άλλωστε στον χαιενδικο κύκλο (κοιτάνε ντουγρου μπροστά) είναι όντως γλυκό, και γω το έχω ακούσει άπειρες ώρες, το είχε πολύ φίλος που τότε κάναμε ακροάσεις πολύωρες, οι συνήθεις επισκέψεις που τραβούσαν μέχρι πρωίας.

Θυμάμαι χαρακτηριστικά να παίζει δίσκο του Φίλιπ γκλας, και τα πρώτα κομμάτια (με σχετικά λίγα όργανα) να τα βγάζει εξαιρετικά, πραγματική ευχαρίστηση, άσε αν έπαιζαν σωστά, άλλο αυτό. Μετά όμως, που έμπαινε κομμάτι με ένα σκασμό όργανα, πνευστά κρουστά έγχορδα φωνές και τεϊπ από πίσω, ήταν ένα συνονθύλευμα μπερδεματος, ο ορισμός του "δε μπορώ, βγάλτο, βάλε λίγο ξυνη να συνέλθω".

Κάτι τέτοια κομμάτια, δύσκολα πλούσια ορχηστρικά, μεγάλου δυναμικού εύρους δε ξέρω, πιθανώς ναι, αλλά πολύ φορτωμένα σε όλο το φάσμα ξέρω, αυτά, κακά τα ψέματα, παιδεύτηκα και γω πολλά χρόνια για να καταφέρω να αναπαραχθουν ανθρώπινα.

Δύσκολα πράματα γενικά στην αναπαραγωγή, πόσο μάλλον από ένα μικρό διδρομο, πρακτικά αδύνατο, θαύματα δε γίνονται.

Βεβαίως είχε ωραίες στιγμές, αλλά έπρεπε να προσέχεις το ρεπερτόριο. Και ταυτόχρονα, δεν ήταν ποτέ ηχείο για μομπι, άρα όλα αυτά είναι φούτσες μπλε, καυσόξυλα γυαλισμένο, ντουλάπια έπιπλα, αλλά δουλειά δε κάνεις.

Φακτς οφ λαιφ.
΄΄Είχε΄΄ όμως τρίτη οκτάβα σε μέσες συνεχόμενες στάθμες μέχρι το άνω όριο βλάβης για την ακοή,οπότε αναρωτιέμαι πάντα τι θα έβγαζε πλήρως κροσαρισμένο ώστε να ήταν απηλλαγμένο από τις δύο πρώτες...Εκείνες τις εποχές ο όρος ΄΄sub΄΄ με παρέπεμπε πρώτα σε πράγματα όπως το "The Hunt For Red October" (Tom Clancy) , S&M , αγγλικό τύπο μακρόστενου sandwich...

Η μόνη αποτελεσματική ΄΄θεραπεία΄΄ για τις αναμνήσεις του Ear είναι η επί τρεις φορές αναφώνηση της ΄΄υπερφυσικής΄΄ λέξης :
Rehdeko-Rehdeko-Rehdeko !
1650190774148.png

1650191606338.png

Art-Deco... :wink:
Παρακαλώ λόγω των γεγονότων να γίνει και μια σύντομη ή εμβόλιμη αναφορά σε κανένα Ρώσικο ή/και Κινέζικο αξιόλογο ηχείο. Χαμός θα γίνει, θα τιναχτεί το νήμα στον αέρα απο τις παρεμβάσεις. :D :D
Πολλά μοντέλα ηχείων από γνωστούς ομίλους κατασκευάζονται πλέον στην Κίνα...Κάτι τέτοιο συνεπάγεται ότι πρέπει να έχουν ήδη συμπεριληφθεί κάποια...
Ας μην παραβλέπουμε επίσης ότι εκτός από σπορέλαια λιπάσματα,σιτηρά κ.ο.κ. έρχονται δύσκολοι καιροί και για λυχνιόφιλους με δεδομένη την προέλευση πολλών σύγχρονων λυχνιών...Πλάκα θα έχει να καταντήσουν οι NOS αντικείμενο λαθρεμπορίου.:sneaky:

Περνάμε κατόπιν σ'ένα εκθεσιακό ΄΄φαβορί΄΄...TAD Reference One...

1650192261685.png

Δεν γίνεται να θυμηθώ εκθεσιακή παρουσία τους που ν'απογοήτευε...
1650192143655.png

1650192161086.png
 
Last edited:


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.614
Μηνύματα
2.868.103
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top