Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Απάντηση: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

Τελικα δεν βγαινει συμπερασμα. Ειναι καθαρα υποκειμενικο. Θα καταληξω στο, αν σε περιοριζει το υψος(περιεργως) κοιτας για 2.40 οθονη. Ενω αν σε περιοριζει το πλατος κοιτας για 16:9.
Κι αν αναλογιστεις οτι το SMPTE standard προτεινει 3 φορες το υψος της οθονης σαν ιδανικο, μαλλον το 2.39 θα πρεπει να ειναι και το μεγαλυτερο δυνατο καδρο.

Επειδη παντως ερχομαι καθημερινα στη στιγμη που πρεπει να αποφασισουμε με πελατες για οθονες, απλα το συζηταμε το θεμα και παντα βγαζουμε ακρη.
Οταν τα χρηματα το απαγορευουν, δεν το συζηταμε καν.:135:
Οταν δεν υπαρχει τετοιο θεμα, μια 2.39 οθονη με φακο ειναι ιδανικη για υλικο CinemaScope. Σε 16:9 υλικο ο φακος αφαιρειται με το Cineslide, και η οθονη γινεται 16:9.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

Επειδη παντως ερχομαι καθημερινα στη στιγμη που πρεπει να αποφασισουμε με πελατες για οθονες, απλα το συζηταμε το θεμα και παντα βγαζουμε ακρη.
Οταν τα χρηματα το απαγορευουν, δεν το συζηταμε καν.:135:
Οταν δεν υπαρχει τετοιο θεμα, μια 2.39 οθονη με φακο ειναι ιδανικη για υλικο CinemaScope. Σε 16:9 υλικο ο φακος αφαιρειται με το Cineslide, και η οθονη γινεται 16:9.
Τελικα, αυτο που λεει ο Δημητρης ειναι το Α και το Ω.
Εαν ο αλλος εχει το χρημα, σε συνδυσμο με καποια εμπειρια, η πρωτη
λυση ειναι 2.40:1
Οταν τον βλεπεις και σου λεει "ολα μαζι κατω απο 1000" και ειναι ο
πρωτος του προβολεας, τοτε τι να του προτεινεις?:121:
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

Cinemusic - Ανδρέα

Έτσι όπως έβαλες τα σχήματα φυσικά και δεν βλέπεις διαφορά μιας και πάλι χρησιμοποιείς 16:9 οθόνη και παίζεις όλα τα κάδρα εκει μέσα.
<o:p> </o:p>
Μου φαινετε πως το θεμα καταντά ολιγον ψυχολογικο.
Μια οθονη 16:9 με masking πάνω κατω είναι ολόιδια στην απεικόνιση του 2:40 όπως με μια απλη 2:40 .<o:p></o:p>
Αν σε ενοχλει το γεγονός ότι μπορει να προβαλει καλύτερα 16:9 ( χωρις να χανει όμως τιποτα ααπο το 2:40 τοτε όπως λεω παραπάνω υπαρχει προβλημα ψυχολογίας .
<o:p> </o:p>
Οι οπαδοί των 2.40 οθωνών θέλουν στην οθόνη τους το κάδρο 2.40 να έχει το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ μεγεθος από τα άλλα κάδρα.
<o:p> </o:p>
Και για αυτό παίρνουμε μια οθονη 2:40 ώστε αναγκαστικά τα υπόλοιπα καδρα να φαίνονται μικρότερα ( ενώ στην πραγματικοτητα δεν είναι.)
Να με συγχωρείς αλλα αυτή η λογικη είναι απίστευτη….
Δεν μπορεις να καταργείς το 70% του υλικού που κυκλοφορεί σε 1:78 και 1:85 για να σου φαίνετε μεγαλο μονο το 2:40 και αυτό να μην θεωρείται ότι εθελοτυφλείς.
<o:p> </o:p>
Αυτό συμβαίνει διότι θέλουν να αναπαράγουν την κινηματογραφική αίσθηση των εμπορικών αιθουσών που ενώ ξεκινάνε με προβολή τρέϊλερ και διαφημήσεων σε κάδρα 1.78/1.85 όταν ξεκινάει η ταινία 2.40 ΑΝΟΙΓΟΥΝ οι κουρτίνες και μεγαλώνει το κάδρο. Αυτό προσδίδει μια αίσθηση δέους στο κοινό που αμέσως καταλαβαίνει ότι αρχίζει η ταινία και την απολαμβάνει σε εντυπωσιακότερο κάδρο από το υλικό που έχει προηγηθεί.
Αυτό που περιγράφεις δεν εχει καμια σχεση με home cinema καθως στο σπιτι ουτε τρειλερ προβάλεις ουτε διαφημιστικά τις Marlboro
Ας μην ψάχνουμε πράγματα που δεν υπαρχουν η που δεν συμβαίνουν σε οικιακές εφαρμογες.
<o:p> </o:p>
<o:p></o:p>
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

Τελος οσον αφορα το υψος δεν επανέρχομαι στα ιδια.
Είναι σαφες πλεον ότι δεν μπορει να υπάρξει λογικη σε αυτην την άποψη ή θεωρία και πως χρησιμοποιείται μονο ως δικαιολογία που προσπαθεί να στηρίξει την συγκεκριμένη λογική.
Στο διπλανο τοπικ για άλλη μια φορα καποιος που προσπαθεί να φτιαξει μονος του μια 2:40 οθονη δειχνει πόσο στεκει αυτος ο ισχυρισμός καταθέτοντας τον προβληματισμό του για το πλατος της οθόνης και όχι για το υψος.
<u1:p></u1:p>
<u1:p></u1:p>Με το υψος θα ασχοληθώ στο home cinema μου όταν αποφασίσω τι χρωμα κουρτίνες θα κρεμάσω γυρω από αυτό.

<!--[if gte mso 9]><xml> <u2:WordDocument> <u2:View>Normal</u2:View> <u2:Zoom>0</u2:Zoom> <u2:Compatibility> <u2:BreakWrappedTables/> <u2:SnapToGridInCell/> <u2:WrapTextWithPunct/> <u2:UseAsianBreakRules/> </u2:Compatibility> <u2:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</u2:BrowserLevel> </u2:WordDocument> </xml><![endif]-->Τα υπόλοιπα όπως καταλαβαίνω εχουν και μια δόση επιτηδευμένου ελιτισμού.
Δωσε παραπανω και θα εχεις το καλύτερο.
Είναι όμως ετσι;;;
Προφανώς όχι.<o:p></o:p>
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Απάντηση: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

Τελικα, αυτο που λεει ο Δημητρης ειναι το Α και το Ω.
Εαν ο αλλος εχει το χρημα, σε συνδυσμο με καποια εμπειρια, η πρωτη
λυση ειναι 2.40:1
Οταν τον βλεπεις και σου λεει "ολα μαζι κατω απο 1000" και ειναι ο
πρωτος του προβολεας, τοτε τι να του προτεινεις?:121:
Εμένα πάντως μου φαίνεται πιο πειστικό το επιχείρημα του Jargon: αν σκοπεύεις να βλέπεις μόνο 2.35:1, τότε η καλύτερη επιλογή είναι μια τέτοια οθόνη. Αν δε χρησιμοποιηθεί αναμορφικός φακός, το κόστος μιας τέτοιας λύσης δεν ξεπερνάει αυτό μιας 16:9 και μπορεί να υλοποιηθεί είτε ως καθαρά DIY σαν αυτή που ετοιμάζει ο AndreasL είτε με αγορά πανιού σε κατάλληλες διαστάσεις.

Αν όμως κάποιος σκοπεύει να βλέπει και υλικό 1.85:1, 16:9, 4:3 ή να συνδέει κομπιούτερ, παιχνιδομηχανές κλπ, τότε νομίζω ότι η 16:9 είναι καλύτερη επιλογή.
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

Εμένα πάντως μου φαίνεται πιο πειστικό το επιχείρημα του Jargon: αν σκοπεύεις να βλέπεις μόνο 2.35:1, τότε η καλύτερη επιλογή είναι μια τέτοια οθόνη.
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8"><meta name="ProgId" content="Word.Document"><meta name="Generator" content="Microsoft Word 10"><meta name="Originator" content="Microsoft Word 10"><link rel="File-List" href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5C0EEF%7E1%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml"><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:72.0pt 90.0pt 72.0pt 90.0pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </style><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Κανονικός πίνακας"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman";} </style> <![endif]--> Πραγματικα τα επιχειρήματα ως τωρα του Jargon αναφέρονται μονοπλευρα σε ότι εχει να κανει μονο το 2:40 , συνεπώς με βαση αυτό , είναι λογική η λυση που προτείνει, καθως αυτό είναι το μονο καδρο που θελει να δει.<o:p></o:p>
 

Μηνύματα
567
Reaction score
0
Οι οπαδοί των 2.40 οθωνών θέλουν στην οθόνη τους το κάδρο 2.40 να έχει το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ μεγεθος από τα άλλα κάδρα.

Και μην ακούσω πάλι πως θα φαίνεται το ποδόσφαιρο γιατί θα φαίνεται το ίδιο με πριν
. Και κάτι ακόμα, το να βλέπεις σε μια 2.40 οθόνη 2.40 ταινία ΧΩΡΙΣ μάσκες είναι επίσης πιο εντυπωσιακό με το λεπτό μαύρο βελούδινο περιθώριο ολόγυρα απ'οτιδήποτε με μάσκες.


Think Wide, rejoice in pride!
Εντελώς φιλικά ρωτάω, το ποστ 35 το διάβασες?????

Όσο μεγάλη στο πλάτος και να την διαλέξεις την οθόνη 2,40:1 άλλο τόσο μπορεί να γίνει και μια οθόνη 16:9 με masking. Ακριβώς το ΙΔΙΟ!!!!!!!!!!

Και όχι. Σε μία 2,40:1 το 4:3 σήμα δεν φαίνεται το ίδιο με μία 16:9 ίδιου πλάτους.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

Δημητρη και Ανδρεα, κανενας εως τωρα δεν χρησιμοποιησε το επιχειρημα
της "αισθησης" και αυτο ειναι ισως που μετραει περισσοτερο στην επιλογη μιας τετοιας οθονης.
Εαν μπορουσα να επιλεξω προσωπικα δεν θα επελεγα ποτε 16:9
με masking πανω κατω αλλα 2.40:1 με masking δεξια/αριστερα.
Το "εαν μπορουσα" αναφερεται στο οτι δεν μπορω να διαθεσω αυτο το
ποσο σημερα....
 

Μηνύματα
768
Reaction score
1
Να προσθέσω και εγώ την άποψη μου.

Αποφάσισα να πάω σε 2.40:1 , 2,88χ1,20 αντι 16:9 2,88 χ 1,61 επειδή κρίνω ότι η 16:9 θα είναι κουραστική στη θέαση 1,78 υλικού.
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Απάντηση: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

Oσον αφορα το πιο καδρο πρεπει να ειναι μεγαλυτερο και τα σχετικα, εχω αναφερει πανω απο 3 φορες τα στανταρ, αλλα για καποιο περιεργο λογο δεν τα διαβαζετε, και συνεχιζετε να βαζετε εικονες με οθονες, κλπ.

1. Εmail του διευθυντη της THX

Hello Dimitris, nice to hear from you.


The screen size recommendations come from the THX Cinema program in which the minimum size for ʽScope image in a THX auditorium as viewed from the rearmost seat is 36 degrees. When a “flat” film (1.85:1) film is projected the image is actually 28 degrees wide. THX agrees with SMPTE on the 43.4 (45) degrees as an optimum compromise between big (involvement in the story) and small (sharp and comfortable to view). Needless to say itʼs all a compromise given that there are many rows in a theater, each of which will have a slightly different view. Any seat with a viewing angle greater than about 52 degrees becomes quite uncomfortable and therefore less involving. THX does allow seats that are too close because theater owners insist. They call them “booking” seats and help insure that no one gets turned away during the first weekend a blockbuster is released.

John Dahl


Senior Fellow


Director, Education


THX Ltd.


<!-- / message --><!-- sig -->


2. To υψος της οθονης ειναι αυτο που καθοριζει και το μεγιστο δυνατο μεγεθος, συμφωνα με τα SMPTE

Αντιγραφω απο το SMPTE Engineering Guideline EG 18-1994:

"A motion picture image should be as large as possible within the dimensions of the auditorium and be presented at certain angles to maximize impact and minimize discomfort.
The horizontal viewing angle (field of vision) from the most distant seat should be no less than 26 degrees (36 recommended).
The vertical viewing angle from the first raw should not exceed 35 degrees.

Mε λιγα λογια βαλε οσο πιο τεραστιο πανι μπορεις. Ο τελευταιος της παρεας να βλεπει με 26 μοιρες και πανω, και να μην υπαρχει θεση στο δωματιο που να εχει καθετη γωνια θεασης ανω των 35 μοιρων.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Απάντηση: Re: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

Να προσθέσω και εγώ την άποψη μου.

Αποφάσισα να πάω σε 2.40:1 , 2,88χ1,20 αντι 16:9 2,88 χ 1,61 επειδή κρίνω ότι η 16:9 θα είναι κουραστική στη θέαση 1,78 υλικού.
Μα το 16:9 είναι το 1,78:1. Μήπως εννοείς κάτι άλλο;
 

Μηνύματα
2.489
Reaction score
1
Απάντηση: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

Δημητρη και Ανδρεα, κανενας εως τωρα δεν χρησιμοποιησε το επιχειρημα
της "αισθησης" και αυτο ειναι ισως που μετραει περισσοτερο στην επιλογη μιας τετοιας οθονης...
Οχι κανενας!:109:

Λιγα μηνυματα προηγουμενως, εκανα αναφορα ακριβως για αυτην την αισθηση(σε tv ομως), λεγοντας
Για καποιον περιεργο λογο, οταν βαζω στα ελληνικα καναλια την τηλεοραση να προβαλει σε 4:3, για να μην βλεπω παραμορφωμενα, και εχω μαυρες μπαρες δεξια-αριστερα αισθανομαι σαν να ασφυκτιω. Κατι που δεν συμβαινει οταν οι μπαρες ειναι πανω-κατω.

Και επειδη το δοκιμασα μια φορα και στον προβολεα, νιωθω ακριβως το ιδιο, σαν να με πιεζει καποιος με το ζορι να βλεπω μικροτερη εικονα. Ενω αυτο δεν συμβαινει οταν οι μπαρες ειναι πανω-κατω.

Μηπως χρειαζομαι γιατρο?:142:
 

Μηνύματα
768
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Re: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

Μα το 16:9 είναι το 1,78:1. Μήπως εννοείς κάτι άλλο;
Εγραψα στα γρήγορα και ίσως να μην είναι ξεκάθαρο αυτό που εννοώ.

Αν έχω οθόνη 16:9 (1.78) στα 2,88 πλάτος και 1.61 ύψος, θεωρώ ότι η θέαση ταινιών 16:9 στο φουλ κάδρο θα είναι κουραστική από τα δικά μου 3.5μ.

Σε οθόνη 21:9 (2.35) στα 2,88 πλάτος και 1,20 ύψος, μια ταινία 21:9 δεν είναι κουραστική.

Αυτό σημαίνει ότι στην 21:9 οθόνη θα βλέπω ταινίες 16:9 σε πλάτος ~2,14 που θεωρώ ικανοποιητικό από τα 3,5μ και μέσα στις προσταγές των standard.

Αρα προτιμώ να πάρω 2,40 οθόνη και όχι 1,78 επειδή με 1,78, στο πλάτος 2,88μ που θεωρώ επαρκές για 2,35 ταινίες, οι αντίστοιχες 1,78 ταινίες θα προβάλλονται σε τεράστια επιφάνεια και άρα κουραστικές.
 

Μηνύματα
2.489
Reaction score
1
Απάντηση: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

Δηλαδη πιστευεις οτι απ'τα 3,5μ. θα βλεπεις ~3μ. πλατος εικονα?:111:
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

Εγραψα στα γρήγορα και ίσως να μην είναι ξεκάθαρο αυτό που εννοώ.

Αν έχω οθόνη 16:9 (1.78) στα 2,88 πλάτος και 1.61 ύψος, θεωρώ ότι η θέαση ταινιών 16:9 στο φουλ κάδρο θα είναι κουραστική από τα δικά μου 3.5μ.

Σε οθόνη 21:9 (2.35) στα 2,88 πλάτος και 1,20 ύψος, μια ταινία 21:9 δεν είναι κουραστική.

Αυτό σημαίνει ότι στην 21:9 οθόνη θα βλέπω ταινίες 16:9 σε πλάτος ~2,14 που θεωρώ ικανοποιητικό από τα 3,5μ και μέσα στις προσταγές των standard.

Αρα προτιμώ να πάρω 2,40 οθόνη και όχι 1,78 επειδή με 1,78, στο πλάτος 2,88μ που θεωρώ επαρκές για 2,35 ταινίες, οι αντίστοιχες 1,78 ταινίες θα προβάλλονται σε τεράστια επιφάνεια και άρα κουραστικές.
Άρα έχεις υπολογίσει τα στάνταρντς και έχεις βρει κάποιο να παραβιάζεται. Μπορώ να ρωτήσω ποιο και σε ποια διάσταση;
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.643
Reaction score
9.215
Απάντηση: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

Oσον αφορα το πιο καδρο πρεπει να ειναι μεγαλυτερο και τα σχετικα, εχω αναφερει πανω απο 3 φορες τα στανταρ, αλλα για καποιο περιεργο λογο δεν τα διαβαζετε, και συνεχιζετε να βαζετε εικονες με οθονες, κλπ.

1. Εmail του διευθυντη της THX

Hello Dimitris, nice to hear from you.


The screen size recommendations come from the THX Cinema program in which the minimum size for ʽScope image in a THX auditorium as viewed from the rearmost seat is 36 degrees. When a “flat” film (1.85:1) film is projected the image is actually 28 degrees wide. THX agrees with SMPTE on the 43.4 (45) degrees as an optimum compromise between big (involvement in the story) and small (sharp and comfortable to view). Needless to say itʼs all a compromise given that there are many rows in a theater, each of which will have a slightly different view. Any seat with a viewing angle greater than about 52 degrees becomes quite uncomfortable and therefore less involving. THX does allow seats that are too close because theater owners insist. They call them “booking” seats and help insure that no one gets turned away during the first weekend a blockbuster is released.

John Dahl


Senior Fellow


Director, Education


THX Ltd.


<!-- / message --><!-- sig -->


2. To υψος της οθονης ειναι αυτο που καθοριζει και το μεγιστο δυνατο μεγεθος, συμφωνα με τα SMPTE

Αντιγραφω απο το SMPTE Engineering Guideline EG 18-1994:

"A motion picture image should be as large as possible within the dimensions of the auditorium and be presented at certain angles to maximize impact and minimize discomfort.
The horizontal viewing angle (field of vision) from the most distant seat should be no less than 26 degrees (36 recommended).
The vertical viewing angle from the first raw should not exceed 35 degrees.

Mε λιγα λογια βαλε οσο πιο τεραστιο πανι μπορεις. Ο τελευταιος της παρεας να βλεπει με 26 μοιρες και πανω, και να μην υπαρχει θεση στο δωματιο που να εχει καθετη γωνια θεασης ανω των 35 μοιρων.
Με το συμπάθιο κιόλας Δημήτρη, αλλά μου φαίνεται ότι ένας από τους δυο μας δεν έχει κατανοήσει τη σημασία των προδιαγραφών που παρέθεσες.

Αν θες, συζητάμε τα διάφορα νούμερα που παρατίθενται, αλλά ας ξεκινήσουμε με τη βασική διαμάχη: ισχυρίζεσαι ότι αυτό που μας περιορίζει συνήθως, δεν είναι το πλάτος αλλά το ύψος. Η 16:9 έχει μικρότερο λόγο πλάτους/ύψος, άρα -με δεδομένο το φραγμό των 35 μοιρών κατακόρυφης θέασης- μας δίνει τελικά μικρότερη εικόνα. Είναι όμως έτσι;

Ας δεχτούμε ότι ένας θεατής βρίσκεται απέναντι από το κέντρο της οθόνης και σε απόσταση θέασης 5μ. Μερικοί υπολογισμοί αρκούν για να βρούμε ότι, για να καλύπτει 35 μοίρες κατακόρυφα στο οπτικό πεδίο του θεατή, η οθόνη πρέπει να έχει ύψος 3,15μ.
...δηλαδή -αν είναι 16:9- να έχει πλάτος 5,61μ.
...που σημαίνει ότι θα έχει διαγώνιο 6,43μ.
...που αντιστοιχούν σε οθόνη 253" (!)

Νομίζω πως δεν είναι ρεαλιστικό να ισχυριζόμαστε ότι η 16:9 μας περιορίζει το μέγεθος, παραβιάζοντας τις προδιαγραφές ύψους.
Τι λες κι εσύ, κάνω λάθος;
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Re: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

Να προσθέσω και εγώ την άποψη μου.

Αποφάσισα να πάω σε 2.40:1 , 2,88χ1,20 αντι 16:9 2,88 χ 1,61 επειδή κρίνω ότι η 16:9 θα είναι κουραστική στη θέαση 1,78 υλικού.
Εσυ τελειωσες.....!!!!!
Εισαι σουπερ....και ισοροποιμενος ....στις μεν και δεν θεσεις θεασεις......
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

Νομίζω πως δεν είναι ρεαλιστικό να ισχυριζόμαστε ότι η 16:9 μας περιορίζει το μέγεθος, παραβιάζοντας τις προδιαγραφές ύψους. Τι λες κι εσύ, κάνω λάθος;
Ελα ντε;;;

Δημητρη το εχεις γραψει όπως λες τρεις φορες αλλα ισως θα έπρεπε να δωσεις εξηγήσεις τι εννοει και πως το εννοεί το κειμενο που παραθέτεις.
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Απάντηση: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

Κώστα αυτό που έγραψες στην αρχή του θέματος δεν αντιβαίνει σε αυτό που ρώτησε ο Cinemusic. Αντίθετα μοιάζει να συνηγορεί, αφού προτείνεις την 16:9 σαν καλύτερη λύση για το masking. Που εστιάζεται λοιπόν η αντίρρησή σου;

Εαν αυτο που εφτιαξα που δειχνει καθαρα οτι δεν εχει καμια σχεση με αυτο που λεει ο Ανδρεας,ειναι εστω και κοντινο...
....τοτε λεω να παω για ψαρεμα καλυτερα....!!!!

Το οτι σε αυτο που λεω χρειαζεται οθονη 16/9 δεν σημαινει οτι συμφωνω με τον Ανδρεα ...διοτι δεν χρησιμοποιουμε την ιδια επιφανεια στην οθονη....!!!!
Αλλο μερος επιφανειας θα εχει για 235/1 και αλλο μερος επιφανειας για τα αλλα καδρα και αναλογα το λογο....
Ετσι δεν ειναι...??η βλεπετε καποιο αλλο σχεδιο..!!!!!

Επισης αυτο που σας λεω δεν θα το διαβασετε πουθενα....
...και σιγουρα ολο και καποιος θα πεταχτει!!!!......

Τωρα γι'αυτο που εγραψε ο Ανδρεας και ρωτησε μαλιστα καλυτερα να μην το σχολιασω .....
Και για να ειμαι ακριβης ντρεπομαι που το διαβαζω κιολας..!!!

Αυτο το σχεδιο που σχεδιασα το εχω αναφερει και στο αλλο θεμα εξαρχης.
.....ηταν οι πρωτες μου λεξουλες....
....και εφτασε δεν ξερω και εγω ποσες σελιδες για να φτασει στο μεγαλο ερωτημα ο Ανδρεας!!!!..
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;



<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8"><meta name="ProgId" content="Word.Document"><meta name="Generator" content="Microsoft Word 10"><meta name="Originator" content="Microsoft Word 10"><link rel="File-List" href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5C0EEF%7E1%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml"><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:72.0pt 90.0pt 72.0pt 90.0pt; mso-header-margin:36.0pt; mso-footer-margin:36.0pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </style><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Κανονικός πίνακας"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman";} </style> <![endif]--> Και όμως , η φράση περι κινηματογραφικής αίσθησης εχει χρησιμοποιηθεί και μπορω αν θελεις να σου παραθέσω καποια σημεία ..
Δεν την έγραψα εγω και όπως αναφέρω παραπάνω είναι απορροίας αξιο ότι η αναφορά περί αίσθησης 2:40 τοποθετείται μονο για οθόνες που δεν χρησιμοποιούν την λυση masking για να προβάλουν 2:40 (μιλώντας βεβαια για το ιδιο μεγεθος εικόνας όπως δείχνω στα σχέδια ) <o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Εξήγησε μου τι εννοείς με το παρακάτω υπογραμμισμένο <o:p></o:p>

κανενας εως τωρα δεν χρησιμοποιησε το επιχειρημα
της "αισθησης" και αυτο ειναι ισως που μετραει περισσοτερο στην επιλογη μιας τετοιας οθονης.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.647
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top