Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

Εξήγησε μου τι εννοείς με το παρακάτω υπογραμμισμένο

Αρχικό μήνυμα απο ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.
κανενας εως τωρα δεν χρησιμοποιησε το επιχειρημα
της "αισθησης" και αυτο ειναι ισως που μετραει περισσοτερο στην επιλογη μιας τετοιας οθονης.
Παρων!
Να σου απαντησω με ερωτηση Ανδρεα?
Εχεις παρακολουθησει ταινια σε παρομοια οθονη?(παντα εννοω home
κατασταση)
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

Δηλαδη βρε Ανδρεα (Κ.) για να καταλαβω΄Εχει διαφορα εαν,σε δεδομενο πλατος,η οθονη ειναι 2.40 ή 1,78 με masking? Οταν κλεισουν τα φωτα για τη προβολη θα παιζει κανενα ρολο το συνολικο εμβαδο/καδρο της οθονης? Εφοσον θα εχουμε masking το μονο που θα υφισταται θα ειναι η εικονα.

Το βασικο προβλημα με το 2,40 και τις 1,78 οθονες ειναι οτι οι προβολεις μας αυτη τη στιγμη δεν επιτυγχανουν τη πληρη αποκοπη του φωτος στο μαυρο.Αυτο εχει ως συνεπεια οι μαυρες μπαρες του letterbox να φωτοβολουν και να ενοχλουν κατα τη θεαση.Στη παρουσα φαση χρησιμοποιώντας masking ξεπερναμε αυτο το προβλημα με αριστο και αποτελεσματικο τροπο.Δεν χανουμε τιποτα και δεν κανουμε κανενα συμβιβασμο.

Γνωμη μου ειναι,οτι,η κυρια κινητήριος δυναμη για τη χρηση 2,40 οθονης ειναι το πουλ-μουρ οταν τα φωτα ειναι ανοιχτα.
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Απάντηση: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

Σας αντιγραφω το ιδιο το στανταρντ και παλι δεν το καταλαβαινετε. :142:
Οι 35 μοιρες ειναι της πρωτης σειρας. Εβαλα το SMPTE για να δειτε οτι περιοριζει το μεγιστο μεγεθος με το υψος.
Το SMPTE εχει ιδανικο το 43.4 μοιρες οριζοντια θεασης, σε 2.39 καδρο. Η ΤΗΧ συμφωνει (προτεινει 45 μοιρες σε 2.39) οπως φαινεται στα λογια του John Dahl. Στο 1.78 προτεινει 28 μοιρες.

Δεν τα εφτιαξα εγω τα στανταρ, εαν διαφωνειτε γραψτε στην SMPTE και στην THX, προτεινοντας κατι αλλο.:116:

Οποιος προτιμαει τις 2.35 ταινιες να φαινονται μικροτερες απο τις 1.78, ας με παρει τηλεφωνο να του πουλησω οθονη 1.78. Οι αλλοι πατηστε επιλογη ''2'' και ετοιμαστε πιστωτικη με 5ψηφιο πιστωτικο οριο.:143:

Ειναι παντως γεγονος οτι ο καθενας υποστηριζει τη δικη του αγορα ως την καλυτερη. Το ιδιο γινεται με αυτοκινητα, μηχανες, γυναικες :144:.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

Δηλαδη βρε Ανδρεα (Κ.) για να καταλαβω΄Εχει διαφορα εαν,σε δεδομενο πλατος,η οθονη ειναι 2.40 ή 1,78 με masking? Οταν κλεισουν τα φωτα για τη προβολη θα παιζει κανενα ρολο το συνολικο εμβαδο/καδρο της οθονης? Εφοσον θα εχουμε masking το μονο που θα υφισταται θα ειναι η εικονα.
Εχει!

Γνωμη μου ειναι,οτι,η κυρια κινητήριος δυναμη για τη χρηση 2,40 οθονης ειναι το πουλ-μουρ οταν τα φωτα ειναι ανοιχτα.
Και εδω ομως δεν εχεις αδικο!
Στο χομπυ μας η ψυχολογια του "ηδονοβλεψια" παιζει εναν απο
τους μεγαλυτερους ρολους.
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

Δηλαδη πως εχει? Τι θ`αλλαξει?
 

Μηνύματα
768
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

Άρα έχεις υπολογίσει τα στάνταρντς και έχεις βρει κάποιο να παραβιάζεται. Μπορώ να ρωτήσω ποιο και σε ποια διάσταση;
Χονδρικά έχω υπολογίσει τα ακόλουθα.

Για οθονη 16:9 με πλάτος 2,88μ (Διαγ. 130 ιντσες)

Recommended THX viewing distance (36 degree viewing angle) = 4,35μ
Max THX Viewing Distance (26 degree viewing angle) = 6,2μ
30 degree SMPTE = 5,4μ

Με βάση τα πιο πάνω, θεωρώ ότι για το δικό μου χώρο, με κύρια απόσταση θέασης τα 3.5μ, η πιο πάνω είναι πολύ μεγάλη για άνετη θέαση υλικού 16:9 με τα δικά μου γούστα.
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Απάντηση: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

Σε 1.78 ο φακος βγαινει απο τη μεση και εισαι οπως και τωρα. Τιποτα λιγοτερο.
Σε 2.35 εκμεταλλευεσαι το εξτρα φως απο τις μαυρες μπαρες και παιρνεις και μεγαλυτερη οθονη, χωρις μπαρες.

Το καλο ειναι οτι εχουμε επιλογες και διαλεγουμε. Δεν υπαρχει καν λογος να διαφωνουμε. Οθονες 1.78 πουλανε και θα πουλανε. Το ιδιο και με τις 2.35.

Διαλεχτεεεεε!!!:109:
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γι

Χονδρικά έχω υπολογίσει τα ακόλουθα.

Για οθονη 16:9 με πλάτος 2,88μ (Διαγ. 130 ιντσες)

Recommended THX viewing distance (36 degree viewing angle) = 4,35μ
Max THX Viewing Distance (26 degree viewing angle) = 6,2μ
30 degree SMPTE = 5,4μ

Με βάση τα πιο πάνω, θεωρώ ότι για το δικό μου χώρο, με κύρια απόσταση θέασης τα 3.5μ, η πιο πάνω είναι πολύ μεγάλη για άνετη θέαση υλικού 16:9 με τα δικά μου γούστα.
Λαθος υπολογισμοι
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

Δημητρη,το εξτρα φως με τους ψηφιακους προβολεις ειναι περιτο.Εχουμε φως με το τσουβαλι.
Επισης ξεχνας ν`αναφερεις οτι για να χρησιμοποιησεις τον αναμορφικο φακο θα πρεπει ν`αποχαιρετησεις το 1:1 pixel mapping.

Αρα κατ`ουσιαν παιρνεις παραπανω φως που δεν το χρειαζεσαι και δινεις οξυτητα και λεπτομερεια που τη χρειαζεσαι.
 

Μηνύματα
768
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

:111: Δημήτρη, μπορείς να μου υποδείξεις το λάθος....?
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Re: Απάντηση: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

Δημητρη,το εξτρα φως με τους ψηφιακους προβολεις ειναι περιτο.Εχουμε φως με το τσουβαλι.
Επισης ξεχνας ν`αναφερεις οτι για να χρησιμοποιησεις τον αναμορφικο φακο θα πρεπει ν`αποχαιρετησεις το 1:1 pixel mapping.

Αρα κατ`ουσιαν παιρνεις παραπανω φως που δεν το χρειαζεσαι και δινεις οξυτητα και λεπτομερεια που τη χρειαζεσαι.


Εγώ θα πρότεινα να κανονίσετε κάποια στιγμή να δείτε ένα τέτοιο set-up γιατί προς το παρόν μόνο το φαντάζεστε. Ούτε προβλήματα με οξύτητα υπάρχουν ούτε με λεπτομέρεια. Λες να σκάνε τόσα χιλιάρικα στα πανάκριβα home cinema για να βλέπουν τόσο χειρότερα? Ούτε που θα το καταλάβεις σε blind test αλλά αυτό όχι με φακό των 500 δολλαρίων φυσικά.


Επίσης έχω γράψει κι εγώ τόσες φορές ότι θέλουμε να ΤΟΝΙΣΟΥΜΕ το 2.40 κάδρο ως μεγαλύτερο (Ανδρέα μπορώ και τρείλερ να δείξω σπίτι για wow effect και 16:9 υλικό εκτός της ταινίας ακόμα και πριν από αυτή).

Όταν όμως βλέπω την ταινία έχει πραγματική διαφορα από τις απλές προβολές και δεν είναι ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ όπως σε 16:9. Εμένα με ενοχλεί να βλέπω το Lost σε μεγαλύτερη επιφάνεια απ'οτι το Lord of the Rings. Δηλαδή ξεκινάει η ταινιάρα και μικραίνει η οθόνη? Ε όχι.

Και καταάβαίνω να πάρεις μια 16:9 λόγω κόστους αλλά να σκάσεις έναν περίδρομο για 16:9 με μάσκες και να έχεις ριγμένο 2.40 είναι πεταμένα λεφτά. Επίσης να τονίσω πάλι ότι σε μια 2.40 είναι παρα πολύ εύκολο να φτιάξεις μάσκες μιας και είναι κάθετες.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.644
Reaction score
9.216
Απάντηση: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

Σας αντιγραφω το ιδιο το στανταρντ και παλι δεν το καταλαβαινετε. :142:
Οι 35 μοιρες ειναι της πρωτης σειρας. Εβαλα το SMPTE για να δειτε οτι περιοριζει το μεγιστο μεγεθος με το υψος.
Εγώ τους υπολογισμούς μου τους έκανα και τους έγραψα. Το συμπέρασμά μου είναι ότι το πρόβλημα περιορισμού ύψους που λες, δεν υφίσταται.

Δε μου απάντησες: εσύ, τους έχεις κάνει;
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

Να σου απαντησω με ερωτηση Ανδρεα?
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8"><meta name="ProgId" content="Word.Document"><meta name="Generator" content="Microsoft Word 10"><meta name="Originator" content="Microsoft Word 10"><link rel="File-List" href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5C0EEF%7E1%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml"><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:72.0pt 90.0pt 72.0pt 90.0pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </style><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Κανονικός πίνακας"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman";} </style> <![endif]--> Εσυ εχεις παρακολουθήσει ταινια 2:40 (πρόσφατα) σε οθόνη με masking πανω κατω;
Και αν ναι…τοτε βλέποντας τα border του κάδρου μπορεις να μου πεις που εντόπισες τις διαφορες;
Φυσικά αυτές τις οθονες δεν τις βρίσκεις παρα μονο σε home cinema.:126:<o:p></o:p>
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.644
Reaction score
9.216
Απάντηση: Re: Απάντηση: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

Εγώ θα πρότεινα να κανονίσετε κάποια στιγμή να δείτε ένα τέτοιο set-up γιατί προς το παρόν μόνο το φαντάζεστε. Ούτε προβλήματα με οξύτητα υπάρχουν ούτε με λεπτομέρεια. Λες να σκάνε τόσα χιλιάρικα στα πανάκριβα home cinema για να βλέπουν τόσο χειρότερα? Ούτε που θα το καταλάβεις σε blind test αλλά αυτό όχι με φακό των 500 δολλαρίων φυσικά.
Καλά, μην παίρνεις και όρκο. Στο -διόλου φτηνό- σύστημα που έχω δει εγώ (και υποθέτω ότι έχεις δει και εσύ) τα πλην ήταν κατά τη γνώμη μου περισσότερα από τα συν (το εξής ένα: κάπως περισσότερο φως). Και δεν αναφέρομαι στο κόστος.
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

Όταν όμως βλέπω την ταινία έχει πραγματική διαφορα από τις απλές προβολές και δεν είναι ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ όπως σε 16:9. Εμένα με ενοχλεί να βλέπω το Lost σε μεγαλύτερη επιφάνεια απ'οτι το Lord of the Rings. Δηλαδή ξεκινάει η ταινιάρα και μικραίνει η οθόνη? Ε όχι.

Και καταάβαίνω να πάρεις μια 16:9 λόγω κόστους αλλά να σκάσεις έναν περίδρομο για 16:9 με μάσκες και να έχεις ριγμένο 2.40 είναι πεταμένα λεφτά. Επίσης να τονίσω πάλι ότι σε μια 2.40 είναι παρα πολύ εύκολο να φτιάξεις μάσκες μιας και είναι κάθετες.
Εγω υποστηρίζω πως μπορεις να εχεις όλα τα καδρα οσο το δυνατόν στη μεγαλύτερη επιτρεπτή διάσταση .
Εσυ μου λες πως αυτό δεν γίνετε και πως μονο το 2:40 πρπει να είναι πιο μεγάλο .( ρίχνοντας τα υπόλοιπα)

Για μενα αυτό είναι μια τραμπάλα που γέρνει ακραία μονόπατα.
Προτιμώ την ισορροπία…

Παντως είναι ενδιαφέρουν που πιστεύετε πως το 2:40 και η κοιλη οθόνη είναι κατι που πρέπει να το ανακαλύψουμε σημερα και μάλιστα στο Home cinema .
Ξαφνικα η κινηματογραφική αίσθηση του 2:40 κάδρου και τις κοίλης οθόνης εγινε απόκτημα των σαλονιών;
Όχι δα…
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.644
Reaction score
9.216
Απάντηση: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

Παντως είναι ενδιαφέρουν που πιστεύετε πως το 2:40 και η κοιλη οθόνη είναι κατι που πρέπει να το ανακαλύψουμε σημερα και μάλιστα στο Home cinema.
Άλλος ένας μύθος: εγώ πάντως ούτε να με περιβάλλει ένιωσα ούτε καμία ιδιαίτερη εντύπωση τρισδιάστατου μου έκανε η -αμυδρότατη εξάλλου- καμπυλότητα.

Να δεχτώ την αναγκαιότητά της για να διορθώσει το κουσούρι του pincushion-distortion που επιφέρει ο αναμορφικός φακός, να δεχτώ την αντιμετώπιση του roll-off (αν έχεις καμιά οθονάρα 3 μέτρα και πάνω και μεγάλο gain).
Αλλά από εκεί και πέρα, τα όποια "οφέλη" είναι ανάλογα με την πειστικότητα του πωλητή -που στο κάτω κάτω να πουλήσει θέλει ο άνθρωπος- και με την ενδοτικότητα του κατόχου στη δύναμη της αυθυποβολής.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

Πρεπει να ομολογησω πως ορισμενα μηνυματα "δεν μου
εκατσαν καλα".
Και καθως δεν θα μπορουσα να διανοηθω καν να στεναχωρησω καποιον
απο εσας θα προτιμησω να αποσυρθω στο καβουκι μου, οπου αφορα
αυτη την συζητηση.

Αλλως τε περι ορεξεως,...τα εχουμε πει, ο καθενας κανει αυτο που νομιζει
καλυτερο η αισθανεται πως ειναι καλυτερο:126:
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

Διαφωνει κανενας με τα στανταρ SMPTE και THX ....????

"Το SMPTE εχει ιδανικο το 43.4 μοιρες οριζοντια θεασης, σε 2.39 καδρο.
Η ΤΗΧ συμφωνει (προτεινει 45 μοιρες σε 2.39) οπως φαινεται στα λογια του John Dahl.
Στο 1.78 προτεινει 28 μοιρες."

Ειναι πολυ απλη ερωτηση.....
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Απάντηση: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

Πρεπει να ομολογησω πως ορισμενα μηνυματα "δεν μου
εκατσαν καλα".
Και καθως δεν θα μπορουσα να διανοηθω καν να στεναχωρησω καποιον
απο εσας θα προτιμησω να αποσυρθω στο καβουκι μου, οπου αφορα
αυτη την συζητηση.

Αλλως τε περι ορεξεως,...τα εχουμε πει, ο καθενας κανει αυτο που νομιζει
καλυτερο η αισθανεται πως ειναι καλυτερο:126:
Καλα κανεις....
Δεν προκειται να βγαλεις ακρη...
Τωρα ισως με καταλαβαινεις λιγουλακι......!!!!
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Αγοράζω οθόνη. Να πάρω 16:9 ή 2,35:1 και γιατί;

Δημητρη ή δεν ξερεις αγγλικα ή θελεις να μας ξεγελασεις,αλλιως δεν εξηγείται.


Παρεθεσες το εξης:
1.The screen size recommendations come from the THX Cinema program in which the minimum size for Scope image in a THX auditorium as viewed from the rearmost seat is 36 degrees. When a “flat” film (1.85:1) film is projected the image is actually 28 degrees wide. THX agrees with SMPTE on the 43.4 (45) degrees as an optimum compromise between big (involvement in the story) and small (sharp and comfortable to view). Needless to say itʼs all a compromise given that there are many rows in a theater, each of which will have a slightly different view. Any seat with a viewing angle greater than about 52 degrees becomes quite uncomfortable and therefore less involving. THX does allow seats that are too close because theater owners insist. They call them “booking” seats and help insure that no one gets turned away during the first weekend a blockbuster is released.
Μεταφραζω:
Το συνιστωμενο μεγεθος οθονης απο τη THX ,οπου το μικροτερο μεγεθος για 2.35 καδρο σε αιθουσα THX απο τη πιο μακρινη θεση,που καθοριζεται ειναι 36 μοιρες.Οταν προβαλεται 1.85 βασικα ειναι 28 μοιρες.Οι THX συμφωνει με τον SMPTE στις 43.5 ως βελτιστο συμβιβασμο.



Παρεθεσες το εξης:
Αντιγραφω απο το SMPTE Engineering Guideline EG 18-1994:

"A motion picture image should be as large as possible within the dimensions of the auditorium and be presented at certain angles to maximize impact and minimize discomfort.
The horizontal viewing angle (field of vision) from the most distant seat should be no less than 26 degrees (36 recommended).
The vertical viewing angle from the first raw should not exceed 35 degrees.
Μεταφραζω:
Μια ταινια πρεπει να ειναι τοσο μεγαλη που να παρουσιαζεται με τη μεγιστη δυναμικη αλλα να ελαχιστοποιει τη δυσαρεσκεια.
Ο οριζοντιος αξονας θεασης απο τη πιο μακρινη θεση δεν πρεπει να ειναι λιγοτερο απο 26 μοιρες (36 συνιστωμενο)
Ο καθετος αξονας θεασης απο τη πιο μακρινη θεση δεν πρεπει να ξεπερνα τις 35 μοιρες.



Και εξηγω:
Αυτα που μας λενε τα ανωτερο εινα,οτι,η THX λεει πως για 2.35 εικονα η τελευταια θεση πρεπει να ειναι στις 36 μοιρες.Αυτο θα εχει ως αποτελεσμα το καδρο 1.85 να ειναι 28 μοιρες.Μονο ομως οτι αυτο θα ειναι αποτελεσμα του πρωτου,τιποτα παραπανω.
Η δευτερη προταση ως προς τη συμφωνια της με τον SMPTE στις 43,5 αναφερεται μονο σε δικια της προταση και πουθενα δεν αναγραφεται απο τον SMPTE.
Ο SMPTE πουθενα δεν αναφερει τη πιο κοντινη θεση θεασης και πουθενα δεν διαφοροποιει τα καδρα (2.35-1.85)



Εσυ καποια στιγμη γραφεις:
Σας αντιγραφω το ιδιο το στανταρντ και παλι δεν το καταλαβαινετε.
Οι 35 μοιρες ειναι της πρωτης σειρας. Εβαλα το SMPTE για να δειτε οτι περιοριζει το μεγιστο μεγεθος με το υψος.
Το SMPTE εχει ιδανικο το 43.4 μοιρες οριζοντια θεασης, σε 2.39 καδρο. Η ΤΗΧ συμφωνει (προτεινει 45 μοιρες σε 2.39) οπως φαινεται στα λογια του John Dahl. Στο 1.78 προτεινει 28 μοιρες.
Και εξηγω:
α)Οι 36 μοιρες ομως δεν ειναι της πρωτης σειρας αλλα της τελευταίας.Το SMPTE επισης δεν θετει περιορισμο ως προς το υψος.Απλως οριζει και τα δυο.
β)Το SMPTE δεν εχει ιδανικο τις 43.5 μοιρες για 2.35,η THX αναφερει τον SMPTE γι`αυτον της τον ισχυρισμο (επιπλεον χωρις ομως προσδιορισμο καδρου).
γ)Η THX συνιστα τις 36 μοιρες σε 2.35 το οποιο θα εχει ως αποτελεσμα σε 1.85 να ειναι 28 μοιρες.Δεν συνιστα τιποτα για το 1.78.

Οπως λοιπον εγραψα και προηγουμενος ή δεν ξερεις αγγλικα ή θελεις να μας ξεγελασεις,αλλιως δεν εξηγείται.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.692
Μηνύματα
2.870.081
Members
37.944
Νεότερο μέλος
thodorisls
Top