Αγορά αφυγραντήρα

Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.205
Εμένα έχει ο εργοδότης μου στο υπόγειο (50τμ) ένα GREE και κάθε πρωί γεμίζει 3λιτ απο υγρασία στο χώρο και τον αδειάζουμε...
Κάνουν φοβερή δουλειά,αφού και η θέρμανση λειτουργεί καλύτερα με την απουσία υγρασίας...
Άλλωστε σαν Θεσσαλονίκη φημιζόμαστε για την υγρασία,ξυπνάς το πρωί και χωρίς λόγο σε πονάνε γόνατα,αρθρώσεις κτλ λες και έσκαβες το περασμένο βράδυ...
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Τα κλιματιστικά αφαιρούν την υγρασία απο το σπίτι το καλοκαίρι και απο τις βεράντες το χειμώνα. :D
Τι άλλη θέρμανση έχεις; Αν το πρόβλημα είναι χειμερινό και δεν αρκεί αυτή, χρειάζεσαι αφυγραντήρα.
Φυσικο αεριο με επιτοιχο λεβητα..
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
https://www.skroutz.gr/s/8425552/Meaco-DD8L-Zambezi.html

Η τιμή μπορεί να είναι εκτώς των ορίων σου. Όμως σε σπίτι 70 τετραγωνικά κάνει θαυματα. Να φανταστείς ότι ανοίγουμε τις ντουλάπες για να βγεί η υγρασία και απο εκεί.
Εγώ θα τον σύστηνα αλλά δεν ξέρω τις απαιτήσεις σου 100%. Googlare τον.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
..υπάρχουν πολλά μοντέλα εταιριών στην αγορά. Εστίασα σε μοντέλα κάποιων κατασκευαστών και είναι τα παρακάτω:

α. Meaco dd 8l ZAMBEZI, (2 χρόνια εγγύηση), με ζεόλιθο: http://www.panelektriki.gr/meaco-dd8l-zambezi.html, 329 euro σε κατάστημα.

β. -//- PLATINUM - με συμπιεστή και φρέον, (2 χρόνια εγγύηση): http://www.panelektriki.gr/meaco-20l-platinum.html, 315 Euro, ομοίως.

γ. MORRIS 24 lt, mod 2428 με συμπιεστή και φρέον (5 χρόνια εγγύηση) : http://e-ilektragora.gr/κλιματισμος-θερμανση/αφυγραντες/αφυγραντηρας-morris-mde-2428i, 299 euro, και

δ. Juro pro 28 lt DIAMONT με συμπιεστή και φρέον, 140 m2, (10 χρόνια εγγύηση): https://web-electric.gr/ecom/index.php?route=product/product&product_id=32461, 329 euro.

Οι χρηματικές διαφορές νομίζω δεν είναι μεγάλες, όλες πάντως πάνω από το χρηματικό όριο που είχα θέσει. Τέλος πάντων. Σαν μοντέλα πως τα βλέπετε παιδιά;

Πανευρωπαική κάλυψη κανείς.

Και μία ενδεικτική τιμή στο ebay: https://www.ebay.com/itm/Meaco-DD8L...769691&hash=item1c7d7326af:g:aasAAOSwOgdYqv7z.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.698
Απο πού προέρχεται τόση υγρασία, ώστε να μην αρκεί ο αερισμός των μπάνιων ή ο απορροφητήρας για παράδειγμα;
Ρωτάω γενικά γιατί δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ το πρόβλημα σε αρκετά σπίτια που κατοίκησα.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Ζιζικ κοιτα, το σπιτι ειναι μονοκατοικια δυο οροφων, σχετικα καινουρια, (10 ετων). Προβλημα διαρροων δεν υπαρχει.
Νομιζω οτι το προβλημα εστιαζεται στο γεγονος οτι δεν υπαρχουν σπιτια κολλητα στις 3 πλευρες, στον πρωτο οροφο που κατοικω υπαρχει πυλωτη, και η προσοψη εναι εντελως βορεινη. Καλο για ανοιξη-καλοκαιρι αυτο, οχι ομως για χειμωνα..
[DOUBLEPOST=1509968904][/DOUBLEPOST]..με θερμανση φυσικου αεριου, και με εσωτερικη θερμοκρασια 20, 21 βαθμων c αισθανομαι την υγρασια στα υψη!
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Καλησπέρα έχετε μετρήσει την σχετική υγρασία με υγρασιόμετρο ?
Νεόδμητο (10ετίας) σπίτι δεν δικαιολογεί τόσο μεγάλη αίσθηση υγρασίας εκτός κι άν έχετε ερμητικά κλειστό όλο το σπίτι
χωρίς καποιο άνοιγμα αερισμού ακόμα και τις κρύες ημέρες.
ο κενακ ο δικός υστερεί σε σχέση με τις ευρωπαικες χώρες ως προς τον σχεδιασμό αερισμού και ανανεωσης του αέρα .
ο σχεδιασμός γίνετε στα κτίρια με μεγάλη επιφάνεια .
Το ιδιο πρόβλημα παρουσιαστικε στην γερμανία με την έλευση των ενεργειακων κουφωματων δεν ασχολήθηκε κανενας με τον αερισμό . Είχαν και έχουν ορισμέν κτίρια μεγάλο πρόβλημα υγρασίας.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
..οχι δεν το μετρησα. Την αισθανομαστε ομως!
Οντως το σπιτι παραμενει κλειστο, δεν τολμω να ανοιξω, ειδικα βραδια, διοτι η αιθαλομιχλη απο τα τζακια ειναι τοσο εντονη που ειναι αδυνατον να κανεις εστω μια βολτα εξω. Δε μιλαμε να απλωσεις ρουχα, μονο μεσα για στεγνωμα.
Ισως ειναι η περιοχη που μενω, ειναι σχετικα αραιοκατοικημενη.
Παντως τηρηθηκαν ολοι οι κανονες κατασκευστικης τεχνης και υλικων μονωσεως, δεν υπηρξε καμια εκπτωση σ' αυτο. Τι να πω...
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.698
Οντως το σπιτι παραμενει κλειστο, δεν τολμω να ανοιξω,
Άνοιγε άλλες ώρες, άναβε απορροφητήρα. Δεν είναι λογικό μια μονοκατοικία στον ήλιο να έχει υγρασία.

Τα γράφω αυτά γιατί τα τελευταία 25 χρόνια έχω κατοικήσει σε 4 ελεύθερες απο παντού μονοκατοικίες (οι παράξενοι δεν αντέχουν τη συγκατοίκηση :D ), οι 2 παλιές 60 και 100 ετών με πολλή σκιά, η μία απ' αυτές με πλακάκια στο χώμα και συχνά πλημμυρισμένο κήπο, που όμως δεν είχαν υγρασία μέσα γιατί αερίζονταν.
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Μία κατοικία με έτος κατασκευής 2007 δεν χρειάζεται αφυγραντήρα (προσωπική άποψη )
βάλτε σταθερά την θερμοκρασία της θερμανσης και αφήστε ένα παράθυρο σε δύο αντίθετες μςριές του σπιτιού εαν εξακολουθεί
η υγρασία αυξήστε την θρμοκαρσία (η διαφόρά στην κατανάλωση θα ήταν σαν να έιχατε αγοράσει αφυγραντήρα)
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Μία κατοικία με έτος κατασκευής 2007 δεν χρειάζεται αφυγραντήρα (προσωπική άποψη )
βάλτε σταθερά την θερμοκρασία της θερμανσης και αφήστε ένα παράθυρο σε δύο αντίθετες μςριές του σπιτιού εαν εξακολουθεί
η υγρασία αυξήστε την θρμοκαρσία (η διαφόρά στην κατανάλωση θα ήταν σαν να έιχατε αγοράσει αφυγραντήρα)
..σωστο ειναι αυτο. Δυστυχως ομως τα κρουσματα κλοπων στη γειτονια ειναι τοσα που καθιστουν αυτη την επιλογη δυσκολη οταν δεν ειναι κανεις στο σπιτι.
Θα το δοκιμασω παντως..
 

Μηνύματα
138
Reaction score
78
..οχι δεν το μετρησα. Την αισθανομαστε ομως!
Οντως το σπιτι παραμενει κλειστο, δεν τολμω να ανοιξω, ειδικα βραδια, διοτι η αιθαλομιχλη απο τα τζακια ειναι τοσο εντονη που ειναι αδυνατον να κανεις εστω μια βολτα εξω. Δε μιλαμε να απλωσεις ρουχα, μονο μεσα για στεγνωμα.
Εαν απλώνεις ρούχα μέσα στο σπίτι αυτό φτάνει για να ανεβάσει την υγρασία στα ύψη...
Σε σπίτι του 1975 με μόνωση μόνο στην ταράτσα, κουφώματα αλουμινίου, μονοκατοικία και γύρω, γύρω κανέναν η υγρασία είναι σε φυσιολογικά επίπεδα.
Απαραίτητη προυποθεση είναι να γίνεται αερισμός του σπιτιού και καλύτερα πρωι ή μεσημέρι.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.665
Reaction score
28.002
Με Meaco DD8L από το 2014, δουλεύει ασταμάτητα το χειμώνα για 4 μήνες και δεν έχει βγάλει τίποτα. Αποδοτικότητα εξαιρετική, κατανάλωση περίπου 1€ το 24ωρο στη χαμηλή σκάλα, στέγνωμα ρούχων στη μεγάλη σκάλα σε 5-6 ώρες σε μικρό χώρο 8-10m2 ένα πλυντήριο 6 κιλών το κάνει εύκολα.
Από συντήρηση ένα καθάρισμα θέλει κάθε εβδομάδα το φίλτρο και αν έχεις σκύλο ποιό συχνά.
Εμένα μου βούλωσε μετά από 2 χρόνια όμως λόγο σκύλου. Αντιπροσωπία για καθάρισμα και πάλι είναι σούπερ.
Αν τον δουλεύεις συνέχεια θα σου βγάζει 2 λίτρα νερό κάθε 8 ώρες.
Η περιοχή μου γενικά το χειμώνα έχει πάρα πολύ υγρασία. Υπάρχουν και πρωινά που δεν βλέπεις τίποτα μέχρι να βγει ο ήλιος.
 
Last edited:

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.223
Reaction score
27.786
Αυτό που έγραψε ο ζιζικ πιο πάνω για τον απορροφητήρα είναι σωστό.
Όταν έκανα ανακαίνιση την κουζίνα μου, ήθελα απορροφητήρα πολύ δυνατό.
Στην αγορά δεν υπάρχει και οι συνηθισμένοι οικιακοί που πουλάνε τα μαγαζιά είναι για γέλια.
Οπότε έφτιαξα ένα δικής μου κατασκευής, με χωνί ΙΝΟΧ και μεγάλης διαμέτρου μπουρί.
Αλλά χρησιμοποίησα ένα "σαλιγκάρι" επαγγελματικό με μοτέρ ενός ίππου.
inox.jpg

Το έβγαλα εκτός σπιτιού σε ένα φωταγωγό που βγάζει επάνω στην ταράτσα.
Οπότε έχω μόνο τον θόρυβο της χοάνης, που δεν με πειράζει καθόλου.
Όταν δουλεύει τραβάει τόσο δυνατά που δεν μπορείς να κλείσεις την πόρτα, πρέπει να βάλεις μεγάλη δύναμη.
Το αποτέλεσμα είναι ότι μπορεί να κάνει και εξαερισμό σε όλο το σπίτι και με μισή ώρα λειτουργίας μου ρίχνει την υγρασία από το 80% στο 50%
Αν έχετε κάποιον δυνατό απορροφητήρα βάλτε τον να αερίσει το σπίτι.
Κάνει δουλειά.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
...ο Μελιδης, (Κυρος) Μιχαλης!
Ειναι δυνατος ο απορροφητηρας που εχω, να σκεφτεις πως ετσι και τον αναψω για μερικα δευτερολεπτα , και ενω ειναι αναμμενο το τζακι το οποιο βρισκεται στην αλλη πλευρα του σαλονιου, το σπιτι γεμιζει καπνο λες και εριξες βομβα. Δεν υποφερεται ο θορυβος βεβαια.
Μιχαλη θα προτιμουσα μια ορθοτερη λυση. Αερισμος το πρωι, και μια συσκευη αφυγρανσης, η οποια θα μεταφερεται στο μπανιο για στεγνωμα ρουχων οταν αυτο απαιτειται.
Διαβαζω απο φιλους οτι ο maeco ειναι οκ. Ισως παω εκει, ποιο απο τα δυο μοντελα να παρω, με ζεολιθο, η με συμπιεστη και φιλτρο ενεργου ανθρακα; Ο μεν πρωτος εχει περισσοτερη καταναλωση, και ισως υπαρξει μια μυρωδια κατα τη χρηση του, και ο δε δευτερος ισως εχει περισσοτερο θορυβο λογω συμπιεστη.

θα δω. Οι τιμες παντως ειναι κοντα...
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.665
Reaction score
28.002
Για εμένα ο αφυγραντηρας desicant ειναι μονόδρομος για την Ελλάδα. Ο κομπρέσορας έχει περιορισμούς.

Απλά γκούγκλαρε desicant vs compressor dehumidifier και διάβασε.
Στην Ελλάδα πουλάνε ότι τους βολεύει και όχι οτι κάνει δουλειά.
Από ένα σημείο και κάτω ο κομπρέσορας δεν κάνει.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Για εμένα ο αφυγραντηρας desicant ειναι μονόδρομος για την Ελλάδα. Ο κομπρέσορας έχει περιορισμούς.

Απλά γκούγκλαρε desicant vs compressor dehumidifier και διάβασε.
Στην Ελλάδα πουλάνε ότι τους βολεύει και όχι οτι κάνει δουλειά.
Από ένα σημείο και κάτω ο κομπρέσορας δεν κάνει.
Αλεξ διαβασα αυτο το blog της meaco: http://www.meaco.com/blog/when-to-b...er-and-when-to-buy-a-compressor-dehumidifier/, λεει αρκετα ενδιαφεροντα πραγματα, στεκομαι σ' αυτο:

Cold room – the winner is desiccant

Warm room – the winner is compressor

Με δεδομενο οτι η θερμοκρασια δεν προκειται να πεσει κατω απο 20-22 βαθμους κελσιου, τοτε συμφωνα με τη meaco πρεπει να επιλεξω αφυγραντηρα με συμπιεστη...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.596
Μηνύματα
2.867.259
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top