Αγορά αφυγραντήρα

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.012
Εφόσον είναι εκεί η θερμοκρασία είναι ΟΚ. Γιατί υπάρχουν και σπίτια που όταν δεν είναι κανένας μεσα κατεβαίνουν και στους 15 και στους 10 και στους 5 μην σου πω. Μου έχουν πει για τέτοιες θερμοκρασίες.
Εγω για παράδειγμα που το σπίτι το χτυπάει ο καιρός και από τις 4 πλευρές έχω δει και κάτω από 10.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
..οχι, σε μενα δεν ισχυει αυτο.
Επομενως με συμπιεστη, τον εχει ετοιμοπαραδοτο το καταστημα, ειναι και τροχηλατος, οπως ολοι αλλωστε.
Νορβηγικης προελευσης , και κατασκευαζεται στην Κινα. Δεν εχει πολλα καλουδια, θετικο αυτο, ελπιζω να μη βγαζει βλαβες, δεδομενου οτι η εγγυηση του ειναι δυο και οχι πεντε χρονια..
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.257
Εφόσον είναι εκεί η θερμοκρασία είναι ΟΚ. Γιατί υπάρχουν και σπίτια που όταν δεν είναι κανένας μεσα κατεβαίνουν και στους 15 και στους 10 και στους 5 μην σου πω. Μου έχουν πει για τέτοιες θερμοκρασίες.
Εγω για παράδειγμα που το σπίτι το χτυπάει ο καιρός και από τις 4 πλευρές έχω δει και κάτω από 10.
Εάν δεν πρόκειται να επισκευθείς το σπίτι , μία καλή θερμοκρασία είναι 10-15 βαθμοί κελσίου.
Εάν το αφήνεις να πέφτει τόσο (5 βαθμοί) κατά την απουσία σου και μετά γυρνάς το βράδυ ή την άλλη μέρα , είναι τραγικό λάθος. Το τι θα καταναλώσεις από ενέργεια για να το ξαναζεστάνεις είναι πολλαπλάσιο του τι θα έκαιγες για να συντηρούσες μια θερμοκρασία 17 βαθμών κελσίου.
Το 2011 έβαλα -βάλαμε φυσικό αέριο. Λέγαμε θα έχει διαφορά από το πετρέλαιο . Τελικά μετά από δύο τρείς λογαριασμούς είδαμε ότι η διαφορά δεν ήταν στο -30% που έλεγαν οι εγκαταστάτες , αλλά στο -15%. Τεσπά κάποια στιγμή αφήσαμε το σπίτι να κρυώσει , πολύ , έφτασε μέσα 6 βαθμούς κελσίου. Λείψαμε ένα μήνα, οπότε το κλείσαμε τελείως.
Για να συνέλθει το σπίτι και να πιάσει κανονικές θερμοκρασίες και θερμοχωρητικότητες , πέρασε άλλος ένας μήνας . Κάψαμε τα άντερά μας. Πάνω από τα διπλά που θα καίγαμε αν το είχαμε αφήσει σταθερά στους 17 βαθμούς κελσίου.
Για ένα μήνα Ιανουάριο το σπίτι δεν μπορούσε να συνέλθει. Ο καυστήρας δούλευε κάθε πέντε ή δέκα λεπτά . Το σπίτι δεν ζεσταινόταν ικανοποιητικά. Η μόνη λύση το μπουμπούνισμα. Το αφήνεις να πιάσει 25-27 βαθμούς , το σπίτι , όσο χρειαστεί και μετά το χαμηλώνεις στους 20-21. Πήρε δύο μέρες σχεδόν. Σπίτι 230 τμ ελεύθερο από παντού. Μόνο με διπλά ενεργειακά τζάμια- μόνωση της πλάκας του 72.
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
meaco zambezi, το έχω γράψει και αλλού, το μηχάνημα που ευχαριστήθηκα περισσότερο από οτιδήποτε άλλο τα τελευταία 5 χρόνια.
Παρόλο που έχω κανονικές θερμοκρασίες στο σπίτι τον επέλεξα αντί για κάποιον με κομπρέσορα.
Είμαι πολύ ευχαριστημένος, έχει αλλάξει ατμόσφαιρα το σπίτι, με τους ίδιους βαθμούς στο θερμόμετρο αισθάνεσαι πιο ζεστά.
140κάτι τετραγωνικά το σπίτι.
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.257
Οσον αφορά στην αφύγρανση δεν υπάρχει καλύτερη λύση από ένα κλιματιστικό. Κατά την γνώμη μου φυσικά.
Εννοείται ότι ο συχνός ημερήσιος αερισμός είναι must . Ακόμη και τις κρύες μέρες του χειμώνα. Ακόμη και αν βρέχει. Η ανανέωση του αέρα είναι απαραίτητη.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
..σπιτι που κατοικειται δε νομιζω οτι μπορει να αφεθει χωρις καθολου θερμανση. Συμφωνω οτι δεν πρεπει να σβηνεται το καλοριφερ, εαν προκειται για ολιγοημερη απουσια τοτε ισως χαμηλωμα, οχι κατω απο 17-18 βαθμους.
Οικονομια επιτυγχανεται εαν υπαρχει σταθερη θερμοκρασια η οποια να ρυθμιζεται απο ενα πολυ καλο θερμοστατη, τοποθετημενο στη σωστη θεση..
[DOUBLEPOST=1509999369][/DOUBLEPOST]
meaco zambezi, το έχω γράψει και αλλού, το μηχάνημα που ευχαριστήθηκα περισσότερο από οτιδήποτε άλλο τα τελευταία 5 χρόνια.
Παρόλο που έχω κανονικές θερμοκρασίες στο σπίτι τον επέλεξα αντί για κάποιον με κομπρέσορα.
Είμαι πολύ ευχαριστημένος, έχει αλλάξει ατμόσφαιρα το σπίτι, με τους ίδιους βαθμούς στο θερμόμετρο αισθάνεσαι πιο ζεστά.
140κάτι τετραγωνικά το σπίτι.
..και αυτα που λεει ο meacos ρε Στεργιο;
Να μην τα λαβω υπ' οψιν μου; Δεν ειναι θεμα χρηματων, σχεδον το ιδιο κοστος εχουν...
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
..σπιτι που κατοικειται δε νομιζω οτι μπορει να αφεθει χωρις καθολου θερμανση. Συμφωνω οτι δεν πρεπει να σβηνεται το καλοριφερ, εαν προκειται για ολιγοημερη απουσια τοτε ισως χαμηλωμα, οχι κατω απο 17-18 βαθμους.
Οικονομια επιτυγχανεται εαν υπαρχει σταθερη θερμοκρασια η οποια να ρυθμιζεται απο ενα πολυ καλο θερμοστατη, τοποθετημενο στη σωστη θεση..
[DOUBLEPOST=1509999369][/DOUBLEPOST]
..και αυτα που λεει ο meacos ρε Στεργιο;
Να μην τα λαβω υπ' οψιν μου; Δεν ειναι θεμα χρηματων, σχεδον το ιδιο κοστος εχουν...
Νίκο απλά την εμπειρία μου έγραψα, πιθανολογώ ότι και ο κομπρεσοράτος θα είναι πολύ καλός απλά το τελευταίο κομπρεσεράτο μηχάνημα που δοκίμασα ήταν ένας olimpia splendid αλλά ήταν μικρός και παλιό μοντέλο οπότε δε μπορώ να σου πω συγκεκριμένα πράγματα. Πάντως δεν έκλεινε ποτέ και έκανε περισσότερο θόρυβο από τον μεάκο που έχω τώρα.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Νίκο απλά την εμπειρία μου έγραψα, πιθανολογώ ότι και ο κομπρεσοράτος θα είναι πολύ καλός απλά το τελευταίο κομπρεσεράτο μηχάνημα που δοκίμασα ήταν ένας olimpia splendid αλλά ήταν μικρός και παλιό μοντέλο οπότε δε μπορώ να σου πω συγκεκριμένα πράγματα. Πάντως δεν έκλεινε ποτέ και έκανε περισσότερο θόρυβο από τον μεάκο που έχω τώρα.
..σου μυριζει καθολου, μου το ειπε και η πωλητρια. Καποια παιδια που τον εχουν ειπαν οχι.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Κάποιες φορες μυρίζει λίγο όταν ξεκινά μετά από καμπόσο χρόνο μη χρήσης.
Δεν είναι όμως ούτε κάτι άσχημο και βέβαια ούτε κάτι μη ανεκτό.
 


Μηνύματα
138
Reaction score
78
Νίκος Τεγόπουλος ήμουν στη ίδια ακριβώς θέση πριν περίπου ένα μήνα. Άρχισα να ψάχνω για αφυγραντήρα να διαβάζω κριτικές στο σκρουτζ, σε φόρουμ και αυτά που λέει κάθε εταιρεία. Η αλήθεια είναι οτι όταν το γκούγκλαρα μου έβγαλε κι εμένα meaco ως ο καλύτερος αφυγραντήρας. Μέσα σε 10 λεπτά για μένα είχε τελειώσει...τόσο εύκολο...??? ή μήπως όχι???
Άρχισα να διαβάζω όλο και περισσότερο και να μπερδεύομαι φυσικά όλο και περισσότερο. Κάθε άνθρωπος έχει ανάγκες και προτεραιότητες και πάμε σύμφωνα με αυτές...ο τέλειος αφυγραντήρας δεν υπάρχει όσο και να έψαξα. Επίσης σχεδόν οι περισσότεροι λένε την άποψή τους σύμφωνα με αυτό που έχουν στην κατοχή τους αλλά χωρίς να έχουν δοκιμάσει κάτι άλλο ταυτόχρονα για να συγκρίνουν τελικά ποιο είναι καλό ή καλύτερο. Μην ξεχνάς οτι παίζει και ο παράγοντας οτι αυτό που αγόρασα εγώ είναι το καλύτερο(εδω μπαίνει ο εγωισμός) όπως συμβαίνει και σε άλλα είδη πχ σε αυτοκίνητα, κινητά, ηλεκτρονικές και ηλεκτρικές συσκευές. Μπήκα πολύ βαθειά στο θέμα αφυγραντήρα και ειλικρινά τρελάθηκα... ζεόλιθο ή συμπιεστή?
Με 660 watt κατανάλωση ή με 250-300 watt? Με ιονιστή ή καθαριστή ή σκέτο? Με πόσα db θόρυβο? Επιλογή σύμφωνα με τα τετραγωνικά ή με τα κυβικά παροχής αέρα?
Εγγύηση πόσα χρόνια? και γιατί η κορυφαία εταιρεία σύμφωνα με πολλούς που γράφουν (meaco) που μπορεί να είναι κιόλας, δεν το γνωρίζω, δίνει μόνο 2 χρόνια εγγύηση?
Τυχαία λοιπόν ρώτησα τον αδερφό μου και έμαθα οτι έχει έναν αφυγραντήρα ο οποίος είναι με ζεόλιθο. Τον πήρα να τον δοκιμάσω για να έχω κι εγώ πλέον εμπειρία... πρώτες εντυπώσεις... μου μύριζε... όπως αναφέρουν και άλλοι σε φόρουν οτι με ζεόλιθο έχει μια οσμή περίεργη. Εμένα προσωπικά με πείραξε και λέω δεν θέλω με ζεόλιθο, άσε που μου καίει και τα διπλά είπα και τους απέκλεισα. Ωραία λέω πάμε να ψάξουμε με συμπιεστή. Αφου διάβασα αρκετά πράγματα πήγα σε ένα κατάστημα να τους δω απο κοντά... ο κάθε πωλητής έλεγε στον κάθε πελάτη για διαφορετικό αφυγραντήρα κατι το οποίο δεν μου άρεσε, οπως και οταν ζητήθηκε να το βάλει σε λειτουργία το έβαλε στη χαμηλή σκαλά και με φασαρία δεν καταλάβαμε πολλά. Τις πληροφορίες μου τις τσίμπησα και άρχισα να ψάχνω ακόμη περισσότερο ώσπου κάποια στιγμή έκανα μια λίστα με διάφορες επιλογές που θα αναφέρω και είναι οι εξής:
ROHNSON R-9220 GENIUS, TOYOTOMI TDEH-25Y, MEACO 20L PLATINUM, PUREDRY PD 20L, MORRIS MDE-2417, INVENTOR EVA II PRO, ROHNSON R-9420.
Επίσης κοίταξα και για έναν mitsubishi οι οποιοι λένε οτι ειναι made in Japan, ισως οι μοναδικοι, αλλά πανάκριβοι.
Επειδή το θέμα δεν πήγαινε άλλο με τράβηξαν οι ROHNSON και έκλεισα ραντεβού και πήγα την περασμένη Τρίτη στην εταιρεία Βασιληάς για ένα τεστάρισμα και ερωτήματα. Ο κ. Δημήτρης που είναι υπέυθυνος στο τμήμα των αφυγραντήρων ήταν πολύ κατατοπιστικός, βέβαια σε λειτουργία μου έβαλε μόνο τον ROHNSON R-9420 και δυστυχώς δεν είχα άμεση σύγκριση αλλά μου είπε οτι αν θέλω μονο αφυγραντήρα και οχι με ιονιστή με καθαριστη πάω στον ROHNSON R-9220 GENIUS που έχει συμπιεστή της GREE και το είδα με τα μάτια μου. Επίσης μου είπε οτι δεν βγάζουν βλάβες και οτι έχει προκύψει είναι όταν πάει κάποιο χνούδι σε αισθητήρα και θέλει μόνο καθάρισμα.
Την Παρασκευή που μας πέρασε πήρα τον ROHNSON R-9220 GENIUS... τον δούλεψα 3 μέρες μέχρι και χθες δηλαδή.
Για τα δικά μου γούστα και θέματα κάνει θόρυβο κι ας λέει 37 db αν και το μέτρησα με εφαρμογή απο το κινητο και βγάζει παραπάνω και στη μικρή σκάλα. Όπως έχω αναφέρει και σε ποστ παραπάνω ένιωσα το πνίξιμο όπως όταν βάζω το κλιματιστικό και το στέγνωμα στο μάτι μου γιατί έχω πρόβλημα, αλλά δεν το ένιωσα μόνο εγώ. Ναι έβγαλε νεράκι, ανέβασε 1 βαθμο την θερμοκρασία αλλά δεν ικανοποιήθηκα. Να επισημάνω οτι το υγρόμετρο που έχω σε σχέση με το υγρόμετρο του αφυγραντήρα έχει μια απόκλιση περίπου 10% πιο πανω του αφυγραντήρα. Δεν ξέρω τι παίζει.
Και για να κλείσω, όπως είπε και η μάνα μου "όλα αυτά τα μηχανήματα δεν κάνουν καλό παιδί μου, αυτά τα ηλεκτρονικά, τα στέρεα και τα ηχεία κάνουν κακό που κοιμάσαι μέσα στο δωμάτιο" και σα να έχει δίκιο... ο αφυγραντήρας πακεταρίστηκε και θα δοθεί .
Εξάντλησε πρώτα οτι μπορείς να κάνεις με φυσικό τρόπο... και ρίξε και μια ματια στον PUREDRY αν τον θες για στεγνωμα ρουχων που έχει ειδικό κιτ.

Μην ξεχάσεις να μας ενημερώσεις για την επιλογή σου και τις δικές σου εμπειρίες... :)
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Μην ξεχάσεις να μας ενημερώσεις για την επιλογή σου και τις δικές σου εμπειρίες... :)
..δεν αφηνω κανενα post μου να αιωρειται ababa, για λογους αρχης, αλλα και σεβασμου προς τους συνομιλητες μου. Φυσικα και θα ενημερωσω.
Δυστυχως οι φυσικοι τροποι δεν ειναι ευκολο να υλοποιηθουν οταν μενει οικογενεια στο σπιτι. Αλλος λεει κλεισε, αλλος ανοιξε, μετα μισοανοιξε, κλεισε τωρα διαβαζω.....βαρεθηκα.
Δεν προτιθεμαι να το ψαξω τοσο πολυ, απο τα λιγα που διαβασα σχηματισα την εντυπωση οτι η meaco ειναι ενας σοβαρος κατασκευαστης και μαλλον θα παω εκει. Ψαχνουμε τη λεπτομερεια σε πραγματα που αφορουν τα sterea που ελεγε και μια ψυχη, μην το κανουμε και στους αφυγραντηρες, high end και δω; παει πολυ!
 

Μηνύματα
15.020
Reaction score
20.769
Αφυγρανση με κλιματιστικό το χειμώνα δεν μπορεί να γίνει.
Δηλαδή θα γίνει αλλά το κλιματιστικό δεν έχει τρόπο να ξαναζεστα νέα τον αέρα που κρύωσε ώστε να αφαιρέσει την υγρασία του καθως ο συμπυκνωτης είναι έξω από το σπίτι. Άρα θα την αφαίρεση αλλά θα ρίξε και θερμοκρασία.

Επίσης σταματήστε να απλώνετε ρούχα στο σπίτι είναι μεγάλο λάθος. 1000 φορές να πάρετε στεγνωτήριο
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Άρα θα την αφαίρεση αλλά θα ρίξε και θερμοκρασία.
..αυτο ακριβως μου εκανε οταν το χρησιμοποιησα.
Για το στεγνωμα, θα τα βαζω σε απλωστρα στο μπανιο και θα μεταφερω τον αφυγραντηρα εκει. Την τριτη θα τον εχω, εχει παραγγελθει, 20 lit , meaco με συμπιεστη
Στεγνωτηριο δεν μπορω να αγορασω διοτι δε χωραει πανω απο το πλυντηριο, ετσι οπως ειναι διαμορφωμενος ο χωρος...
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
..μολις μου τηλεφωνησαν απο το καταστημα, ηρθε το μηχανημα. Θα γραψω εντυπωσεις το βραδι, η αυριο...
 


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Mολις τον ανεβασα στο σπιτι. Μου ειπαν να μεινει δυο ωρες εκτος λειτουργιας να κατεβει το φρεον, και κατοπιν να τον θεσω σε λειτουργια.
Να "στρωσουν"; Τι πηρα...interconnect;
 


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
.ευχαριστω πολυ Στεριο. Τον δουλευω απο τις 16:30. Ηδη εχει μαζεψει 1/2 του λιτρου νερο. Αυτο που παρατηρησα επισης ειναι οτι ενω εχω τη θερμοκρασια του αισθητηρα καλοριφερ ειναι στους 19 βαθμους c, η ενδειξη του ειναι σταθερα στους 20. Ο λεβητας του φυσικου αεριου δεν αναβει καθολου.
Αυτο πριν δε συνεβαινε...
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.257
Ασχετο. άλλο η θερμοκρασία και άλλο η σχετική υγρασία του χώρου. Ο θερμοστάτης του χώρου μετρά θερμοκρασία.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.717
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top