Αγορά αφυγραντήρα

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Ασχετο. άλλο η θερμοκρασία και άλλο η σχετική υγρασία του χώρου. Ο θερμοστάτης του χώρου μετρά θερμοκρασία.
..αντιγράφω ένα απόσπασμα από τις οδηγίες του τεχνικού εγχειριδίου: είναι αρκετά ακριβό να ζεστάνετε ένα υγρό σπίτι και θα δείτε μείωση στα έξοδα θέρμανσης από τη στιγμή που θα αρχίσετε να να χρησιμοποιείτε τον αφυγραντήρα.

Υποθέτω ότι αυτό συμβαίνει διότι ο θερμοστάτης δεν θα δίνει εντολή να ανάψει ο λέβητας, όχι τόσο συχνά όσο χωρίς τη χρήση του αφυγραντήρα. Και γιατί δε θα δίνει την εντολή;

Και ένα άλλο απόσπασμα που αφορά τον εξαερισμό:


Μπορώ να απαλλαγώ απλά ανοίγοντας τα παράθυρά; Αυτό ενδείκνυται στις ηλιόλουστες ημέρες του καλοκαιριού, αλλά το χειμώνα το άνοιγμα των παραθύρων θα οδηγήσει απλά στην απώλεια της θερμότητας του σπιτιού. Χάσιμο χρήματος δηλαδή. Όταν βρέχει δε, περισσότερη υγρασία θα μπει στο σπίτι.

Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να αερίζουμε καλά τους χώρους συμπληρώνω εγώ, σύμφωνα με τον κατασκευαστή όμως, ο εξαερισμός δε μειώνει τα επίπεδα υγρασίας στο σπίτι. Ειδικά όταν βρέχει.

 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Τι λενε τι γράφουνε ???
Ο καθε κατασκευαστής κοιταει τις προϋποθέσεις που θα δουλευει σωστά το δικο του μηχάνημα .

Αγαπητε
Περιορισε το απλωμα των ρούχων σε ενα συγκεκριμένο χωρο με την.χρηση του αφυγραντηρα και ολα θα επανελθουν
Τωρα εαν νομιζεις.οτι πρεπει να.τον λειτουργεις ολη μερα προχωρα ...

Κσλοριζικος και καλοδουλευτος !
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.668
Reaction score
28.004
..αντιγράφω ένα απόσπασμα από τις οδηγίες του τεχνικού εγχειριδίου: είναι αρκετά ακριβό να ζεστάνετε ένα υγρό σπίτι και θα δείτε μείωση στα έξοδα θέρμανσης από τη στιγμή που θα αρχίσετε να να χρησιμοποιείτε τον αφυγραντήρα.

Υποθέτω ότι αυτό συμβαίνει διότι ο θερμοστάτης δεν θα δίνει εντολή να ανάψει ο λέβητας, όχι τόσο συχνά όσο χωρίς τη χρήση του αφυγραντήρα. Και γιατί δε θα δίνει την εντολή;

Και ένα άλλο απόσπασμα που αφορά τον εξαερισμό:

Μπορώ να απαλλαγώ απλά ανοίγοντας τα παράθυρά; Αυτό ενδείκνυται στις ηλιόλουστες ημέρες του καλοκαιριού, αλλά το χειμώνα το άνοιγμα των παραθύρων θα οδηγήσει απλά στην απώλεια της θερμότητας του σπιτιού. Χάσιμο χρήματος δηλαδή. Όταν βρέχει δε, περισσότερη υγρασία θα μπει στο σπίτι.

Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να αερίζουμε καλά τους χώρους συμπληρώνω εγώ, σύμφωνα με τον κατασκευαστή όμως, ο εξαερισμός δε μειώνει τα επίπεδα υγρασίας στο σπίτι. Ειδικά όταν βρέχει.

Το άνοιγμα κουφωμάτων το χειμώνα αυξάνει την υγρασία. Για πλάκα. Εξακριβωμένο μια που ζω σε περιοχή που αρκετές φορές τα χειμωνιάτικα πρωινά δεν βλέπεις μπροστά σου στα 5m. Αν δεν βγει ο ήλιος χτυπάει και 98%. Μετρημένα.
Από προσωπική εμπειρία πιστεύω ότι επειδή η υγρασία είναι αυτή που μας κάνει να αισθανόμαστε κρύο το σπίτι και παλιά βάζαμε θέρμανση, με την απουσία αυτής το σπίτι γίνεται ποιό βιώσιμο, ποιο ζεστό χωρίς την ανάγκη θέρμανσης. Το έχω δει 05:00 όταν ξυπνάω. Άλλο κλίμα.
Επίσης, χωρίς να είμαι σίγουρος, θεωρώ ότι οι θερμοστατες δεν έχουν μετρητή υγρασίας ώστε να συνδυάσουν τα δεδομένα.
[DOUBLEPOST=1510464307][/DOUBLEPOST]Το έχω δει και στο εξωτερικό. Στη Ρωσία για παράδειγμα όταν έξω έχει -15 και -20 δεν αισθάνεσαι κρύο γιατί η υγρασία είναι κάτω από 10%. Κυκλοφορώ άνετα με ενα πουκάμισο και ένα καλό μπουφάν και γάντια. Εδώ Ελλάδα με 0 παγωνουμε.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
..λοιπόν παιδιά για να κλείσω το θέμα. μετά από ένα 24ωρο χρήσης, οι εντυπώσεις και οι διαπιστώσεις μου είναι οι εξής:

1. Διαπιστώσεις

α. Ο κάδος χωρητικότητας 6,5 lt σχεδόν γέμισε, ίσως υπολειπόταν λιγότερο από 1 lt. Δηλαδή μετά από χρήση 24 ωρών, το νερό που μαζεύτηκε ήταν περίπου 5,5 lt. Θεωρείτε ότι υπήρχε μεγάλη υγρασία στο χώρο, ώστε να μαζευτεί τόσο νερό; Σημειώστε ότι δεν υπήρχαν ρούχα για στέγνωμα, και ο καιρός εχθές ήταν βροχερός. Επίσης τα κουφώματα είναι αλουμινίου με διπλά τζάμια και θερμοδιακοπή.

β. Η λειτουργία του αφυγραντήρα ήταν συνεχή, τον ρύθμισα σε ποσοστό υγρασίας 55%, και έφτασε, σύμφωνα με τον μετρητή του, έως 57%.

γ. Ο θόρυβος λειτουργίας, ανάλογα με την ταχύτητα λειτουργίας του ανεμιστήρα, είναι περίπου όσο ο θόρυβος ενός Air Condition.

δ. Η θερμοκρασία του θερμοστάτη που έχω στο σπίτι, (https://www.skroutz.gr/s/2364818/Aube-TH136.html), έδειχνε το πρωί 19,5 βαθμούς C, έχοντας ουσιαστικά κλείσει το λέβητα, ρυθμίζοντάς τον στους 16 βαθμούς C.

ε. Η ανάκτηση της θερμοκρασίας ανεβάζοντάς τη στο θερμοστάτη το πρωί, (22,5 βαθμούς C) το πρωί , ήλθε πολύ πιο γρήγορα από ότι συνήθως, (χωρίς τη χρήση του αφυγραντήρα).

στ. Τη συσκευή συνόδευε και ένα φίλτρο,
https://patra.miele-store.gr/index.php?route=product/product&product_id=4783, το οποίο κατακρατά τη σκόνη που υπάρχει στο χώρο. Διάβασα όμως ότι μειώνει λίγο την απόδοση αφύγρανσης της συσκευής και αυξάνει την κατανάλωση ηλεκτρικού ρεύματος.

2. Εντυπώσεις

Νομίζω ότι βοήθησε στην καλυτέρευση του κλίματος μέσα στο σπίτι, η αίσθηση του κρύου μειώθηκε αρκετά, και ίσως βοηθήσει και άλλο όταν αντληθεί όλη η υγρασία που ακόμη υπάρχει. Επίσης θέλω να δω πως θα συμπεριφερθεί στη λειτουργία στεγνώματος ρούχων, είναι κάτι που δεν έχω δοκιμάσει....
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
θα δεις μεγαλύτερη διαφορά με τη χρήση, όταν το σπίτι έχει πρόβλημα υγρασίας η αγορά ενός καλού αφυγραντήρα κάνει πολύ μεγάλη διαφορά!
Απλά πρέπει να το ζήσεις για να το καταλάβεις.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
..ηδη τον δουλευω απο το Σαββατο Στεριε.
Τις εντυπωσεις τις γραφω παραπανω, να επαναλαβω μονο τουτο: μαζευε περιπου 5, 5 lt νερο ανα 24ωρο, τα δυο πρωτα, και δουλευε συνεχεια χωρις παυση. Απο χθες δεν μαζευει τοσο, και δουλευει κατα διαστηματα. Προφανως στεγνωσε το χωρο, φαντασου ποση υγρασια υπηρχε.
Δε μετανοιωνω για τα 305 € που εδωσα για την αγορα...
 

Μηνύματα
15.013
Reaction score
20.753
αυτο δεν ειναι τιποτα
οταν ξηλωσαμε την κεντρικη θερμανση απο την πολυκατοικια το υπογειο δεν ξαναζεσταθηκε ποτε
επιασε καπου 95% υγρασια και πεφταν οι σοβαδες
εβαλα αφυγραντηρα στην αποθηκη μου μονο και εβγαλε καπου 40 κιλα νερο σε μια βδομαδα - σε 11 τμ χωρο.
 


Μηνύματα
15.013
Reaction score
20.753
ειχε δυνατοτητα να βγαζει το νερο εκτος δοχειου, τον εβαλα πανω απο ενα μπετονι 20 λιτρο - αδειασα 2 φορες σε λιγοτερο απο 10 μερες
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.223
Reaction score
27.787
Ε λοιπόν με πείσατε!
Θα πάω να πάρω κι εγώ έναν για να βάλω.

Πολύ υγρές οι μεσαίες συχνότητες από τα ηχεία.
Πιστεύω να ξεραθούν λίγο και να διορθωθούν. :D

Αποφάσισα να πάρω τον Meaco 20L
Για να δούμε τι θα κάνει.
 






Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
ποιο ειναι το επιθυμητό εύρος υγρασίας για ένα χώρο;

Every homeowner should own a hygrometer that measures temperature and relativehumidity (RH). The ideal relative humidity for health and comfort is about 40-50%. In the winter months, it may have to be lower than 40% RH to avoid condensation on the windows.
 
Last edited:



Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.223
Reaction score
27.787
Λοιπόν.
Αφού έφαγα μια ώρα κίνηση, πήγα στο μαγαζί να πάρω τον αφυγραντήρα.
Μου είχαν πει ότι τον έχουν άμεσα διαθέσιμο.
Όμως δεν τον είχαν και έπρεπε να τον παραγγείλουν και σε κανα δυό μέρες να τον φέρουν. >:( >:( >:(

Όταν διαμαρτυρήθηκα διότι μου είχαν πει ότι υπάρχει στο μαγαζί, ο γενικός δερβέναγας εκεί μου είπε:
"σιγά να μην κρατάμε στοκ από το κάθε μοντέλο που βλέπετε στην ιστοσελίδα μας" >:( >:( >:(

Οπότε τον ευχαρίστησα "ευγενικά" και αποχώρισα.
Του είπα ότι απλά θα τον πάρω από οπουδήποτε αλλού, αλλά όχι από εκεί.
Μου είπε ότι είμαι σκληρός και άδικος.
Του είπα ότι ο πελάτης έχει πάντα δίκιο κι ας έχει άδικο.

Μου την έδωσε η όλη φάση, διότι έφαγα τόση ώρα, τόση ταλαιπωρία, κίνηση, βενζίνες, κόπος, χρόνος, επειδή η μαλ@κισμένη που απαντάει στο τηλέφωνο, δεν ξέρει να κάνει τη δουλειά της.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.392
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top