Αγορά κατάλληλων ηχείων

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Ναι, μπορείς να βρεις έναν AV με pre out κάτω από 600 και αν και δε ρωτάς εμένα.... θα προτιμούσα αυτόν τον συνδυασμό με τα ενεργά....
Τα σχετικά με τον χώρο ισχύουν ότι και να πάρεις... και τα βασικά-βασικά βολεύονται εύκολα. Το πόσο θα το χοντρύνεις είναι άλλο θέμα και μπορεί να γίνει σταδιακά.
Αυτό ακριβώς ήθελα να μάθω αν μπορούν να δουλέψουν και αν θα είναι πιο ποιοτικά από οποιαδήποτε άλλα παθητικά με τον ενισχυτή μου!!!!!

Τώρα το πόσα θα δώσω..... σίγουρα όσα βαστάει η τσέπη μου και εννοείται σταδιακά!!!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
Γιατί να ετοιμάσω δεκαρικο! Προφανώς δεν μπορώ να εξηγήσω με σωστό γραπτό λόγο αυτό που θέλω!!!
Θέλω να παίζει ποιοτική μουσική να ακούω κιθάρες ντράμς σαξόφωνα σαν να είναι μέσα στο σαλόνι μου και όποτε γουστάρω να το δίνω και ένα γκάζι να κουνιέται λίγο η οικοδομή.... και όλα αυτά όσο πιο οικονομικά γίνεται !
 

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Ναι έχεις δίκαιο..... Προφανώς και έχεις κάτι άλλο στο μυαλό σου και λογικά άλλα ακούσματα που καταλαβαίνω ότι έχουν ανεβάσει τον πήχη!!!
Αν πρόσεξες κάπου έγραψα με τι ηχεία ακούω τώρα μουσική και ότι οποιοδήποτε αποτέλεσμα θα είναι αποδεκτό στο budget που θέλω να κινηθώ. Αυτό και μόνο,απλά μερικές φορές είναι λίγο δύσκολο να αποτυπώσω αυτό που θέλω με γραπτό λόγο!!!
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Ας τολμήσω να δώσω συμβουλή....
Πάρε 2 presonus και 1 t10 για αρχή (αν και σε παίρνει και για 2ο sub με το χιλιάρικο, όπως θες)(υπάρχουν και άλλα ενδιαφέροντα ενεργά αλλά αφού σου γυάλισαν αυτά ας μην το μπερδέψουμε), βάλτα πάνω στην xenyx αφού δε σε νοιάζει το cinema και θα απολαύσεις μουσικούλα....
Τον ενισχυτή βγάλτον στο σφυρί και θα δεις πως θα προχωρήσεις...
Με AV φτηνό;; με dirac;; χωρίς AV;; όπως γουστάρεις προχωράς και προσθέτεις presonus ανά περίπτωση....
 

gid

Μηνύματα
7.418
Reaction score
8.656
Ναι έχεις δίκαιο..... Προφανώς και έχεις κάτι άλλο στο μυαλό σου και λογικά αλλά ακούσματα που καταλαβαίνω ότι έχουν ανεβάσει τον πήχη!!!
Αν πρόσεξες κάπου έγραψα με τι ηχεία ακούω τώρα μουσική και ότι οποιοδήποτε αποτέλεσμα θα είναι αποδεκτό! Αυτό και μόνο απλά μερικές φορές είναι λίγο δύσκολο να αποτυπώσω αυτό που θέλω με γραπτό λόγο!!!
Φίλε ψυχραιμία, θα τον πετύχεις τον στόχο σου, αλλά ξέρε πως κανείς εδώ δεν πήγε από το πρώτο υποτυπώδες στερεοφωνικό του (από κει δηλαδή που εσύ τώρα βρίσκεσαι) στο "τέλειο" σύστημα, όλοι περάσαμε από αρκετά στάδια.

Ο τελικός σου στόχος με τα 5 ενεργά και τα δύο σαμπ δεν βγαίνει με ένα χιλιάρικο, αλλά το ίδιο χιλιάρικο μπορεί να σε πάει 1-2 βήματα μακρύτερα από κει που είσαι τώρα.
 

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Ας τολμήσω να δώσω συμβουλή....
Πάρε 2 presonus και 1 t10 για αρχή (αν και σε παίρνει και για 2ο sub με το χιλιάρικο, όπως θες)(υπάρχουν και άλλα ενδιαφέροντα ενεργά αλλά αφού σου γυάλισαν αυτά ας μην το μπερδέψουμε), βάλτα πάνω στην xenyx αφού δε σε νοιάζει το cinema και θα απολαύσεις μουσικούλα....
Τον ενισχυτή βγάλτον στο σφυρί και θα δεις πως θα προχωρήσεις...
Με AV φτηνό;; με dirac;; χωρίς AV;; όπως γουστάρεις προχωράς και προσθέτεις presonus....
Ακούγεται πολύ καλό σενάριο αν είναι εφικτό...
Μου γυαλισαν αυτά γιατί ο χώρος μου είναι λίγο μεγάλος και είναι νομίζω τα μόνα 8" στα λεφτά που ψάχνω και έχουν και οικονομικό sub!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.878
Reaction score
77.480
Ωραία.... Να σε ρωτήσω λίγο κάτι γιατί δεν έχω καταλάβει!!!
Θεωρείς ότι είτε τα Cambridge που προτάθηκαν είτε τα Klipsch είτε οποιαδήποτε jbl (παθητικά όλα) με τον δικό μου ενισχυτή θα παίξουν καλύτερα στο χώρο μου από 5 presonus E8 και 2 Temblor t10 με έναν άλλον AV ( με τις κατάλληλες pre out χωρίς απαραίτητα να διαθέτει dirac και να κάνει πάνω από 600-700€)
Εγώ δε το πιστεύω με τίποτα
Και όλα αυτά χωρίς να αλλάξω τίποτα στον χώρο μου, το αν θα υπάρχει περιθώριο βελτίωσης είναι άλλο θέμα και ισχύει φαντάζομαι και για τις δύο περιπτώσεις!

Φιλικά πάντα και με πρόθεση να μάθω περισσότερα!!!

Γιατί να ετοιμάσω δεκαρικο! Προφανώς δεν μπορώ να εξηγήσω με σωστό γραπτό λόγο αυτό που θέλω!!!
για αρχή κανένα ηχείο δεν θα παίζει καλύτερα από κάποιο άλλο αν ο χώρος σου δεν ακολουθεί κάποιες βασικές συνθήκες ηχητικής συμπεριφοράς...ΚΑΝΕΝΑ
και 100.000 χαιεντιά να βάλεις θα ακούς ντουβάρια να κουδουνίζουν

τα ενεργά θα παίξουν σωστότερα για πολλούς λόγους που έχουν αναλυθεί αλλά το βασικό προτέρημα τους είναι ότι δεν θα αγκομαχάς να βρεις ενισχυτή να τα ταίσεις
ΟΜΩΣ
να έχεις στο μυαλό σου ότι τα στουντιακά για να παίξουν σωστά απαιτούν και σωστή τοποθέτηση(όλα τα ηχεία απαιτούν) αλλά τα συγκεκριμένα στουντιακά είναι για νιαρφιλντ καταστάσεις με ότι αυτό συνεπάγεται για το σουιτ σποτ τους

εσύ στο σαλόνι έχεις 3 μέτρα πλευρά...πάνω κάτω με τις τοποθετήσεις και ότι μπορείς να γλιτώσεις από πλάτη του καναπέ και αέρα των ηχείων από τον πίσω τοίχο τους
αναλογικά έχεις υποτείνουσα-απόσταση ακρόασης στα 3μέτρα περίπου


268262_ffc2d9fe3bbd9cd4260155fe675527d8.png


αυτό ξεφεύγει από το νίαρφολντ να ξερεις....και ηχεία 7-8 ιντών απλά δεν
σίγουρα θα ακούσεις πολύ καλύτερα από αυτά που έχεις ήδη.και ειλικρινά θα το καταευχαριστηθεις σε σύγκριση με το πριν...ΑΛΛΑ εφόσον ξεκίνησες νήμα....πρέπει να ενημερωθείς για το πως έχουν τα πράγματα σήμερα...και το τι κοιτάζουμε πλέον να κάνουμε στον χώρο μας για να ακούμε όσο γίνεται σωστότερα και όσο γίνεται πιο κοντά σε αυτό που πρέπει να ακούμε


τα κλιπς όπως και τα jbl έχουν κόρνες....άρα και κάπου να μην μπορέσεις να τα φέρεις σωστά στην τοποθέτηση λόγω σαλονιού...θα σε καλύψουν στην διασπορά
 
Last edited:

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Θεωρείς ότι είτε τα Cambridge που προτάθηκαν είτε τα Klipsch είτε οποιαδήποτε jbl (παθητικά όλα) με τον δικό μου ενισχυτή θα παίξουν καλύτερα στο χώρο μου από 5 presonus E8 και 2 Temblor t10 με έναν άλλον AV ( με τις κατάλληλες pre out χωρίς απαραίτητα να διαθέτει dirac και να κάνει πάνω από 600-700€)
Λες 2 διαφορετικά πραγματα. Εγώ σου έκανα μια πρόταση ώστε να εχεις γκάζια χωρίς να δώσεις πολλά λεφτά.

Αν εσυ εχεις σκοπό να ξεφύγεις προφανός μιλάμε για διαφορετικά πραγματα και ακούσματα.

Εγώ δεν είμαι υπέρ των ενεργών για πολλούς και διάφορους λόγους.

Άλλοι συμφορουμίτες θα σου πούν το αντίθετο.

Και δυστυχώς είναι αδύνατον να ακούσεις τι θα παίξει καλύτερα στο χώρο σου εκτός και αν αρχίσεις κάπου κάπως να τα φέρνεις σπίτι σου για ακρόαση.

Αλλιώς στηρίζεσαι στα γραφόμενα.
 

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Φίλε ψυχραιμία, θα τον πετύχεις τον στόχο σου, αλλά ξέρε πως κανείς εδώ δεν πήγε από το πρώτο υποτυπώδες στερεοφωνικό του (από κει δηλαδή που εσύ τώρα βρίσκεσαι) στο "τέλειο" σύστημα, όλοι περάσαμε από αρκετά στάδια.

Ο τελικός σου στόχος με τα 5 ενεργά και τα δύο σαμπ δεν βγαίνει με ένα χιλιάρικο, αλλά το ίδιο χιλιάρικο μπορεί να σε πάει 1-2 βήματα μακρύτερα από κει που είσαι τώρα.
Το γνωρίζω φίλε μου και το κατανοώ εξάλλου γι'αυτό υπάρχουν και τα φόρουμ και αυτοί που θέλουν μοιράζουν τις γνώσεις τους!
Το 1000€ όπως προείπα είναι η αρχή για 2+1 και αργότερα αλλά 3+1
Απλά ήθελα να μάθω αν αυτή είναι μια καλή λύση και αν μπορούν να δουλέψουν καλύτερα από οποιαδήποτε άλλα παθητικά πάρω για τον ενισχυτή μου !
 



Μηνύματα
244
Reaction score
690
για αρχή κανένα ηχείο δεν θα παίζει καλύτερα από κάποιο άλλο αν ο χώρος σου δεν ακολουθεί κάποιες βασικές συνθήκες ηχητικής συμπεριφοράς...ΚΑΝΕΝΑ
και 100.000 χαιεντιά να βάλεις θα ακούς ντουβάρια να κουδουνίζουν

τα ενεργά θα παίξουν σωστότερα για πολλούς λόγους που έχουν αναλυθεί αλλά το βασικό προτέρημα τους είναι ότι δεν θα αγκομαχάς να βρεις ενισχυτή να τα ταίσεις
ΟΜΩΣ
να έχεις στο μυαλό σου ότι τα στουντιακά για να παίξουν σωστά απαιτούν και σωστή τοποθέτηση(όλα τα ηχεία απαιτούν) αλλά τα συγκεκριμένα στουντιακά είναι για νιαρφιλντ καταστάσεις με ότι αυτό συνεπάγεται για το σουιτ σποτ τους

εσύ στο σαλόνι έχεις 3 μέτρα πλευρά...πάνω κάτω με τις τοποθετήσεις και ότι μπορείς να γλιτώσεις από πλάτη του καναπέ και αέρα των ηχείων από τον πίσω τοίχο τους
αναλογικά έχεις υποτείνουσα-απόσταση ακρόασης στα 3μέτρα περίπου


View attachment 149479

αυτό ξεφεύγει από το νίαρφολντ να ξερεις....
σίγουρα θα ακούσεις πολύ καλύτερα από αυτά που έχεις ήδη.και ειλικρινά θα το καταευχαριστηθεις σε σύγκριση με το πριν...ΑΛΛΑ εφόσον ξεκίνησες νήμα....πρέπει να ενημερωθείς για το πως έχουν τα πράγματα σήμερα...και το τι κοιτάζουμε πλέον να κάνουμε στον χώρο μας για να ακούμε όσο γίνεται σωστότερα και όσο γίνεται πιο κοντά σε αυτό που πρέπει να ακούμε


τα κλιπς όπως και τα jbl έχουν κόρνες....άρα και κάπου να μην μπορέσεις να τα φέρεις σωστά στην τοποθέτηση λόγω σαλονιού...θα σε καλύψουν στην διασπορά
Σίγουρα θα προσπαθήσω να κάνω ότι μπορώ (σε λογικά πλαίσια) στο χώρο μου για την βελτίωση του ακούσματος αλλά αυτό όπως είπες ισχύει και για τις δύο περιπτώσεις απλά περισσότερο στην περίπτωση των ενεργών στουντιακων ηχείων!
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.878
Reaction score
77.480
Κάτσε να φωνάξω τον @Kostas Kefalas

Μην το χαλάσουμε το νήμα :lolsign:
νωρίς είναι ακόμα....μόλις τελειώσουμε με τα ηχεία και αρχίσουμε για ενισχυτή....κάνε του αναπάντητη να σαπορτάρει :lol: :lolsign:
 

Μηνύματα
244
Reaction score
690
νωρίς είναι ακόμα....μόλις τελειώσουμε με τα ηχεία και αρχίσουμε για ενισχυτή....κάνε του αναπάντητη να σαπορτάρει :lol: :lolsign:
Και μια που το ανέφερες...... Ακούω προτάσεις!:p
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.878
Reaction score
77.480
Σίγουρα θα προσπαθήσω να κάνω ότι μπορώ (σε λογικά πλαίσια) στο χώρο μου για την βελτίωση του ακούσματος αλλά αυτό όπως είπες ισχύει και για τις δύο περιπτώσεις απλά περισσότερο στην περίπτωση των ενεργών στουντιακων ηχείων!
για όλες τις περιπτώσεις...όπως το είπες
και πίστεψε με...αν μπορέσεις και μαζέψεις τους χρόνους αντήχησης στον χώρο θα πάθεις ένα μικρό σοκ για το πως ακούγεται η ίδια σου η ομιλία...πόσο μάλλον μουσική ή ταινία;)
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.878
Reaction score
77.480
Και μια που το ανέφερες...... Ακούω προτάσεις!:p
μπα...ειλικρινά εγώ προσωπικά δεν θα σου προτείνω τίποτα

προέχουν άλλα...

ότι προτάσεις και να ακούσεις από το ΚΥΣΕΑ μας δεν θα εχουν νόημα αν δεν μάθεις-μάθουμε τον χώρο σου και πως μετράει
να βράσω και τα audyssey και τα dirac και τα arc και τα ypao
αν έχεις χρόνους-rt60 στον γάμο του Καραγκιόζη φίλε μου....δεν θα σε σώσει κανένας ενισχυτής,dac ούτε ο ίδιος ο @Γιάνννης :laugh:
 

Μηνύματα
244
Reaction score
690
μπα...ειλικρινά εγώ προσωπικά δεν θα σου προτείνω τίποτα

προέχουν άλλα...

ότι προτάσεις και να ακούσεις από το ΚΥΣΕΑ μας δεν θα εχουν νόημα αν δεν μάθεις-μάθουμε τον χώρο σου και πως μετράει
να βράσω και τα audyssey και τα dirac και τα arc και τα ypao
αν έχεις χρόνους-rt60 στον γάμο του Καραγκιόζη φίλε μου....δεν θα σε σώσει κανένας ενισχυτής,dac ούτε ο ίδιος ο @Γιάνννης :laugh:
Το αφήνω τότε εδώ μιας και είναι και νωρίς ακόμα και νομίζω ότι θα βρεθεί κάτι που να με ευχαριστήσει μιας και δεν έχω και τις τρελές απαιτήσεις.
Μπορώ να μετρήσω ( εκτός από απόσταση):p κάτι μόνος μου στο χώρο μου που θα βοηθήσει την επιλογή?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.878
Reaction score
77.480
Το αφήνω τότε εδώ μιας και είναι και νωρίς ακόμα και νομίζω ότι θα βρεθεί κάτι που να με ευχαριστήσει μιας και δεν έχω και τις τρελές απαιτήσεις.
Μπορώ να μετρήσω ( εκτός από απόσταση):p κάτι μόνος μου στο χώρο μου που θα βοηθήσει την επιλογή?
Αν μένεις Θεσσ το μέλος @Γιάνννης δανείζει μικρόφωνα για μετρήσεις....ίσως αν τον πιέσεις εξαιρετικά λίγο,..... να έρθει και στον χώρο σου να σου την κάνει....αρκεί να του τάξεις κανένα ληγμένο σαλαμάκι..... :laugh: :roflmao:

αν γουστάρεις ταλαιπωρία και θέλεις να ασχοληθείς χρειάζεσαι ένα umik μικρόφωνο και το πρόγραμμα rew(δωρεάν είναι)

αν πάλι δεν βαστάνε τα χέρια σου.....υπάρχουν επαγγελματίες που το κάνουν και σου λένε ακριβώς το τι πρέπει να κάνεις χωρίς να σπαταλάς τα εγκεφαλικά σου κύτταρα με απορίες και ίσως και γιατί δεξιά και αριστερά....και ξέρεις από εκεί και μετά ότι έχεις να κάνεις αυτά αυτά και εκείνα για να πετύχεις το max στον χώρο σου

ερώτηση: έχεις προοπτική για atmos -ταβάνωμα ηχείων?
 


Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.428
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top