Αγορά κατάλληλων ηχείων

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Υ.Γ. Η εφαρμογή Rew είναι δωρεάν, όπως επίσης και η εφαρμογή που θα αναλάβει να εφαρμόσει την ισοστάθμιση. Σε αυτή τη περίπτωση χρειάζεσαι ένα μικρόφωνο μετρήσεων ( το περιβόητο umik-1 ) ή κάποιο τρελιάρη κοντογείτονα που να το διαθέτει και να έρθει να σου κάνει τις μετρήσεις.
Ναι αλλά αυτό προϋποθέτει να παίζω μουσική από τον υπολογιστή.... πράγμα που από την αρχή δεν το ήθελα σε καμία περίπτωση!!!
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Εκεί στο δεξί ραφάκι που έχεις το φορτηγό θα βάλεις ένα μίνι πισι αθόρυβο σε μαύρο κουτί σε οριζόντια θέση και ένα ντακάκι.
Τιντάλ στο πισι και ασύρματο πληκτρολόγιο και ποντίκι εκεί που κάθεσαι.
Για τα επόμενα 100 χρόνια θα είσαι καλυμμένος από μουσική στη σωστή ποιότητα για να χαρείς
τα μηχανάκια σου :) :)
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Έχω πάρει αυτό View attachment 153506
Με Bluetooth και εξόδους xlr ...η τηλεόραση μου επίσης έχει Bluetooth και την συνδεσα και αυτήν....... Τρομερή ευκολία , ούτε καλώδια ούτε τίποτα σε σχέση με την κονσόλα που ήθελα να βάλω για να ακούω μουσική!!!
Τώρα από αποτελέσματα δεν ξέρω τι κάνει αλλά χαίρομαι που ακούω ότι χάνει πολύ γιατί δεν μπορώ να φανταστώ τι άλλο μπορώ να πάρω από αυτά τα ηχεία!!!
Λίγο υπομονή και θα πάω για ένα κεντρικό ακόμα 2 sub και έναν επεξεργαστή και μετά μάλλον μετακόμιση.... :lolsign:
Σίγουρα δεν είναι η καλύτερη λύση αλλά είναι βολικό (σχετικά βολικό βέβαια αφού δεν έχει τηλεχειρισμό). Σιγά σιγά λοιπόν.
 

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Σίγουρα δεν είναι η καλύτερη λύση αλλά είναι βολικό (σχετικά βολικό βέβαια αφού δεν έχει τηλεχειρισμό). Σιγά σιγά λοιπόν.
Σίγουρα δεν είναι η καλύτερη λύση αλλά προς το παρόν και μέχρι να πάρω επεξεργαστή νόμιζω κάνει τίμια την δουλειά του και με λίγα λεφτά!!!

Όντως δεν έχει αλλά το έχω σχεδόν τέρμα και ρυθμίζω την ένταση από το κινητό...!!!
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Καλά, αν είχες πάρει παθητικά, ούτε αυτές τις ρυθμίσεις δεν θα μπορούσες να κάνεις. Καλά είσαι. Οπότε συνεχίζεις προς το παρόν με τις ρυθμίσεις που σου παρέχονται.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Καλά έκανες και ασχολήθηκες με την ισοστάθμιση που προσφέρουν τα KRK και ας είναι απλά ...basic.
Δε μπορείς να κάνεις κάτι άλλο τώρα από ρυθμίσεις.... ότι και να θελήσεις να κάνεις τώρα απαιτεί εξοπλισμό+διάβασμα ή εξοπλισμό+αμοιβή ειδικού.... ΟΠΟΤΕ άραξε, απόλαυσε τις μουσικές σου... και ΟΤΑΝ θα αρχίσει κάτι να σε ενοχλεί βλέπουμε....
Είναι σαν να μην είχες ποτέ αυτοκίνητο και να πήρες... ε μην ασχοληθούμε με το αν είναι πολύ κοντή η σχέση δευτέρας-τρίτης ούτε με το αν έχει air condition αντί κλιματισμό.... κάνε καμιά βολτούλα να γουστάρεις και έχεις χρόνο να ανησυχήσεις για αυτά...
Αν παρόλα αυτά σε τρώει ο ...απαυτός σου για ενασχόληση :p , οκ, δεκτό αλλά προτείνω να μη μπλέξεις (τουλάχιστον ακόμα) με μικρόφωνα και τα σχετικά... ξεκίνα με τις θέσεις ηχείων και ακρόασης και το πως θα βελτιώσεις ηχητικά το χώρο σου. Λέξεις όπως umik, rew, sub, sweep, dsp κλπ .... μην τις βάζεις ακόμα στο λεξιλόγιο σου...
Ειλικρινά, χωρίς πλάκα.... θα χάσεις τη μαγεία που μπορεί να σου προσφέρει τώρα το σύστημα σου.... είναι κάτι σαν την ...παιδική αθωώτητα, όταν χαθεί δεν ξαναέρχεται... απόλαυσε την ΤΩΡΑ!
 

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Δεν ανησυχώ καθόλου.... ίσα ίσα είμαι παραπάνω από ευχαριστημένος!
Απλά έχω πολλές απορίες και κάθε λίγο μου δημιουργούνται και άλλες οπότε ρωτάω για να μαθαίνω.... ;)

Για το μόνο που ανησυχώ είναι που χάθηκε ο "γέροντας" :lolsign:
Περιμένω πως και πως από χθές το σχόλιο του και την γνώμη του...:biggrin:;)
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Τι; Δεν έβαλες καλώδια για να βγάλεις μπροστά τις φωνές και να χώσεις πίσω τα μπάσα; Απαπαπαπαπα! Τι; Άρχισε να στρώνει το πράγμα με ισοστάθμιση; Φτου κακά!!!!



Με προλάβατε, κακούργοι.
Βρε καλώς τον...@Astronaut Jr. ...τον καλωδιομαχο!!!
Δε με λες ρε παληκαρι, κάνει και καφέ η ισοστάθμιση???
Παρ'το αλλιώς!!....Ισοσταθμισουου!!!.....
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Διάβασα ότι το blutooth που πήρες και σύνδεσες τα ηχεία σου, παίζει σε ποιότητα red book. Καλά είσαι, άραξε. Διάβασε να μάθεις καλά τις δυνατότητες eq που σου δίνουν τα ηχεία σου.
Ξέχνα τα καλώδια.
Απόλαυσε την παιδική αθωότητα, όπως σου είπε ο wnet, πριν πάμε στο επόμενο βήμα και τη χάσεις για πάντα.
 



Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.693
στους 60
Αν όντως η δική τους εφαρμογή δεν δίνει ρύθμιση πιο χαμηλά, είναι φανερό τι σού λέει: "θέλω σαμπ" ;)
Μη βιαστείς όμως. Κάνε μόνο τις απαραίτητες μικροδιορθώσεις στις θέσεις ηχείων και ακρόασης, απόλαυσε το καινούργιο απόκτημα, χόρτασέ το κι όταν νιώσεις ρουτινιάρισμα, πας παραπέρα.
 



Μηνύματα
485
Reaction score
425
Πρέπει να βάζεις τόσο δυνατά το ροζ θόρυβο, ώστε το πράσινο να απέχει πολύ, να μην φαίνεται αν είναι δυνατόν...

Καλύτερα έγινε η καμπύλη, μη ψάχνεις λεπτομέρειες, δεν είναι αξιόπιστη μέτρηση.

Δώσε λίγο μπουστ στους 30.
Πλάκα - πλάκα, δοκίμασα και εγώ το krk audio tools στο κινητό μου (samsung s9+) , έβαλα στο youtube γεννήτρια ήχου στα 50 -100 - 200 hz έτσι για πλάκα, και στην εφαρμογή η συχνότητα που ανέβαινε ήταν με απόκλιση 1 hz!!
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Έχω πάρει αυτό View attachment 153506
Με Bluetooth και εξόδους xlr ...η τηλεόραση μου επίσης έχει Bluetooth και την συνδεσα και αυτήν....... Τρομερή ευκολία , ούτε καλώδια ούτε τίποτα σε σχέση με την κονσόλα που ήθελα να βάλω για να ακούω μουσική!!!
Τώρα από αποτελέσματα δεν ξέρω τι κάνει αλλά χαίρομαι που ακούω ότι χάνει πολύ γιατί δεν μπορώ να φανταστώ τι άλλο μπορώ να πάρω από αυτά τα ηχεία!!!
Λίγο υπομονή και θα πάω για ένα κεντρικό ακόμα 2 sub και έναν επεξεργαστή και μετά μάλλον μετακόμιση.... :lolsign:
Πολλα μπραβο, πολυ εξυπνα το χειριστηκες ολο το θεμα.
Αν ειναι δυνατον γραψε λιγο περισσοτερα πραγματα γι αυτο το μηχανημα της KALI. Πρεπει να ειναι εξαιρετικα χρησιμο, θα μπορουσε να γινει μια ξεχωριστη ειδικη παρουσιαση μονο γι αυτο το μηχανημα.
 

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Πολλα μπραβο, πολυ εξυπνα το χειριστηκες ολο το θεμα.
Αν ειναι δυνατον γραψε λιγο περισσοτερα πραγματα γι αυτο το μηχανημα της KALI. Πρεπει να ειναι εξαιρετικα χρησιμο, θα μπορουσε να γινει μια ξεχωριστη ειδικη παρουσιαση μονο γι αυτο το μηχανημα.
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου...!!!

Η αλήθεια είναι πως το κυριότερο πράγμα σε μία αγορά είναι να μην "κλάψεις" τα λεφτά σου και στην περίπτωση μου έγινε ακριβώς το αντίθετο....δλδ δεν περίμενα με τίποτα αυτό το αποτέλεσμα με 1100€ που έδωσα συνολικά...!!!
Βέβαια αυτό είναι μία προσωπική άποψη βάση των απαιτήσεων μου.
Η αλήθεια είναι πως δεν είχα και ούτε έχω ακούσει κάτι πιο ακριβό η πιο καλό θεωρητικά!
Αλλά αν το είχα ζήσει κάπου αυτό και μου έλεγαν δώσε 1100€ και πάρτα... θα τα είχα πάρει χωρίς δεύτερη σκέψη!

Το mv-bt της Kali


Είναι ένα πολύ τίμιο μηχανάκι με xlr εξόδους που φτιάχτηκε για ΕΜΕΝΑ .
Δεν κάνει τίποτε παραπάνω και τίποτε λιγότερο από αυτό που λέει.....και η τιμή του σε σχέση με αντίστοιχα προϊόντα (που νομίζω οτι δεν έχει κάτι παρόμοιο στην αγορά )
ΕΊΝΑΙ ΤΖΆΜΠΑ...!!!
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
παντως, κορυφη οι μεταφρασεις απ το ανωτερω site ετσι??

καλοριζικα φιλε μου, πολυ χαιρομαι πραγματικα που τα χαιρεσαι, αυτο μετραει πανω απ ολα, δωσε μας κι αλλο ενθουσιασμο!
 


Μηνύματα
244
Reaction score
690
παντως, κορυφη οι μεταφρασεις απ το ανωτερω site ετσι??

καλοριζικα φιλε μου, πολυ χαιρομαι πραγματικα που τα χαιρεσαι, αυτο μετραει πανω απ ολα, δωσε μας κι αλλο ενθουσιασμο!
Ευχαριστώ πολύ!
Εύχομαι σε όλους οι αγορές τους να ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις και στα χρήματα που δίνουν!

Στο μόνο που κάνει λάθος και μου έκανε και εντύπωση στην αρχή είναι τα κιλά..... Δε παίζει να είναι πάνω από 300gr !!!

Αααααα ξέχασα και δύο καλώδια xlr-xlr 12€ νομίζω έδωσα....το αναφέρω γιατί από ότι κατάλαβα παίζουν σημαντικό ρόλο...... :biggrin: :lolsign:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top