Αγορα πικάπ, κεφαλής, προενισχυτη... και ότι άλλο χρειαστεί

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Καλησπέρα στην παρέα και χρόνια πολλά. Είμαι καινούριος στο forum, και θα ήθελα την βοήθεια σας όσο αφορά τον αναλογικό εξοπλισμό που χρειάζομαι. Το σύστημα που έχω είναι ένας ενισχυτής Yamaha r-n602 stereo (2.1), και δύο ηχεία jbl e100. Παλαιότερα είχα ένα cd player yamaha επάνω, πλέον όμως ακούω μουσική μόνο από το ραδιόφωνο, από το YouTube μέσω τηλεόρασης (συνδεδεμένη με οπτική ίνα με τον ενισχυτή), net radio, και μέσω USB. Όπως είδατε και στον τίτλο, ενδιαφέρομαι για την αγορά πικάπ και παρελκόμενων. "Είδα" μετά από ψάξιμο στο διαδίκτυο και μου κίνησε το ενδιαφέρον το Rega planar 6 με κεφαλή Rega exact. Όσο αφορά για προενισχυτή, δεν έχω κάτι υπ όψιν μου. Η βοήθειά σας λοιπόν σε όλο αυτό που σκέφτομαι θα μου ήταν ιδιαίτερα πολύτιμη. Ευχαριστώ...
Πρόσεχε λίγο φιλαράκο'μ και δώσε βάση σε όσα γράφω,γιατί αξίζει κάποιος να σε ξεστραβώσει που είσαι κοντοχωριανός του...ημίθεου.

Εσύ δεν θες πικαπάκιον που να διαβάζει βινύλια με απαρατήρητο και απροβλημάτιστο τρόπο.Εσύ όπως είπες γουστάρεις να βγάλεις απωθημένο που σε ακολουθεί.Άρα χρειάζεσαι και ανάλογο βινυλιοσύστημα,από την κατηγορία των ΄΄τραυμάτων΄΄.Και αυτά δεν παραπέμπουν σε φρικαλέους...DJ όπως αυτός ο διαχειριστής που όλο...πετάγεται απρόσκλητος.

Οι εκπρόσωποι αυτής της κατηγορίας ξεκινάνε από κάποια τετραψήφια ποσά - να μη λέω νούμερα για να μη με πάρουν στο ψιλό,όπως τον γνωστό μουσικοεραστή.Και δεν περνούν καθόλου απαρατήρητοι.

Ακρυλικοί σκελετοί ή ανθρακονημάτινα βερνικωμένα κέρατα να χρειάζονται κάθε μέρα ξεσκόνισμα.χρυσίζουσες πλακέτες με το αντίστοιχο...μπράσο - καμία σχέση με...μπάσο - βραχίονες μονής στήριξης σα δοξάρια με οργανικά υλικά,βαρέα πλατό που θα έκαναν και για πλάκες σε μπάρες γυμναστηρίου,πηγάδια σαν το...σύνδρομο της Κίνας,μετάδοση με ανεξάρτητο σφόνδυλο και μεταξωτές κλωστές λεπτές σαν το στρινγκ του κατακόλου (όχι...Ηλείας) από τη διαφήμιση των μεταχειρισμένων...Άστον - να πάει...άστον - και πάνω απ'όλα μια Γκολφίνγκερ κεφαλή να σου βάζει κάθε μέρα...Κολφίνγκερ με τις εναλλακτικές ρυθμίσεις σε σχέση με το βραχίονα και τη μορφολογία καθενός δίσκου και την υγρασία περιβάλλοντος.

Και στο καπάκι φωνογραφικό στάδιο με διπλά σασί,παθητική RIAA,πολλά μοχλουδάκια ρυθμίσεων στα οπίσθια και τροφοδοτικό μπαταριών ή έστω κάτι εκατοντάδες χιλιάδες μικροφαράντ πυκνωτικό φορτίο.Και Ready for Freddie θεόβαρη ειδική βάση για στήριξη,μαγνητικές αναρτήσεις και πέτρινο δάπεδο για να μη σου χαλάει τους ιδιοσυντονισμούς καθένας κάγκουρας οικιακού κινηματογράφου από γειτονικά διαμερίσματα.

Στα λέω και πολύ...περιληπτικά για να μη χάνεις το χρόνο σου.Αλλιώς μην αναμένεις να σου φύγουν κάθε λογής απωθημένα.

Άντε μην τα πω εντελώς έξω από τα δόντια,γιατί πολλοί εδώ μέσα πάνε να καθιερώσουν την ιδέα ότι...με πορδές φτιάχνεται βασιλόπιτα.:lolsign:
 
Last edited:






Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
View attachment 149347
Δηλαδή, φίλε Βολιώτη, ή κάτι σαν το παραπάνω η μη το κουράζουμε το πράγμα.
(Ρε παιδιά, εγώ πικάπ είπα να πάρω, όχι... πολυκατοικία!)
Ένα τέτοιο βινυλιοσύστημα kimon δεν είναι απλό τραύμα,αλλά υπάγεται σε κατηγορία...΄΄ανηκέστου βλάβης΄΄. :sneaky:
 

K

kimon

Guest
Ένα τέτοιο βινυλιοσύστημα kimon δεν είναι απλό τραύμα,αλλά υπάγεται σε κατηγορία...΄΄ανηκέστου βλάβης΄΄. :sneaky:
Ιδού και ο "αρχέκακος όφις", δημιουργός όλων των τραυματικών καταστάσεων

1578441188191.png


(όσες έμειναν χωρίς γιατροπόρεμα εξελίχθηκαν σε Clearaudio Statement).
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ιδού και ο "αρχέκακος όφις", δημιουργός όλων των τραυματικών καταστάσεων

View attachment 149947

(όσες έμειναν χωρίς γιατροπόρεμα εξελίχθηκαν σε Clearaudio Statement).
Ενδιαφέρον,μόνο που ο πρώτος που έβαλε τους...ψύλλους στ'αυτιά ήταν ο δημιουργός του κλασσικού Linn Sondek LP12

"Linn didn't invent the turntable, we simply understood that there was more information on an LP record than people were capable of accessing, so we applied our understanding of engineering to extracting it."
Ivor Tiefenbrun,



It’s impossible to imagine the high-end industry without the LP12".
— Robert Harley
 

Μηνύματα
130
Reaction score
165
Είχε "αγοράσει " όλα τα media και τους reviewer της εποχής η Linn τότε. Χαρτζηλίκωμα κανονικό. Πρωτοπόροι σίγουρα.
 


K

kimon

Guest
Δεν νομίζω ότι συγκρίνονται τα δύο πικάπ, παρ' όλο που παρουσιάστηκαν την ίδια εποχή (μέσα δεκαετίας '70). Το Λινν ήταν μια καλή μηχανολογική μελέτη πικάπ και εμφανισιακά ένας ατταβισμός, ενώ η ρύθμιση της ανάρτησης, ως διαδικασία, άνετα συγκαταλέγεται στις κορυφαίες σαδιστικές ιεροτελεστίες που με μαζοχιστική διάθεση ήταν υποχρεωμένοι να "απολαύουν" οι κάτοχοι αρκετών Αγγλικών δημιουργημάτων (πώς είπατε; ευκολία χρήσης; ) - ευτυχώς όχι όλων.
Το Χιλιάρι όμως της Μάικρο εξέφραζε την πεμπτουσία του μοντερνισμού της εποχής (πέρα από την τεχνολογία που ενσωμάτωνε), ενώ εντυπωσιάζει ακόμη και σήμερα με την εμφάνισή του.
Κουίζ: την ίδια εποχή προβαλλόταν η τηλεοπτική σειρά "Διάστημα 1999" (Space 1999). Ποιό πικάπ λέτε θα ταίριαζε καλύτερα με τα σκηνικά της σειράς;
Για περισσότερα στο The Vintage Knob .
 

Μηνύματα
130
Reaction score
165
Ηταν αραγε πρωτοποροι σ'αυτο ?:laugh:
Σίγουρα κάποιοι θα προύπηρχαν. Αλλά τόσο μαζικά δεν ξέρω άλλους. Το νησί ήταν υπό κατοχή κανονικά. Ζητούσαν συγνώμη οι reviewers σε άλλους κατασκευαστές που δεν μπορούσαν να πουν ή να γράψουν ότι το linn δεν ήταν το καλύτερο της εποχής του.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569

ειναι για φετιχιστες...και αυτο σαδιστες...πολυ σωστα..
ετσι δεν προτεινεται γενικα..
<3
(Προσωπικα μου αρεσει ο ηχος του παρα πολυ, ομοιως και το kuzma )
1578998273666.jpeg

βεβαια δεν εχουμε και 1990..
 
Last edited:




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Βεβαίως.

Τα πικάπ μια χαρά ήταν το '80.

Και πολλοί, δικαίως κυνηγάνε γνωστά πικάπ εκείνης της εποχής. Το είχαν τερματίσει, ένα wow κι ένα flutter όλο κι όλο...

Ενισχυτές υψηλής ισχύος δεν έβρισκες τότε, οπότε και στα ηχεία υπήρχε ανάλογο θέμα.
 


dcure

Επαγγελματίας
Μηνύματα
761
Reaction score
349
Καλησπέρα στην παρέα και χρόνια πολλά. Είμαι καινούριος στο forum, και θα ήθελα την βοήθεια σας όσο αφορά τον αναλογικό εξοπλισμό που χρειάζομαι. Το σύστημα που έχω είναι ένας ενισχυτής Yamaha r-n602 stereo (2.1), και δύο ηχεία jbl e100. Παλαιότερα είχα ένα cd player yamaha επάνω, πλέον όμως ακούω μουσική μόνο από το ραδιόφωνο, από το YouTube μέσω τηλεόρασης (συνδεδεμένη με οπτική ίνα με τον ενισχυτή), net radio, και μέσω USB. Όπως είδατε και στον τίτλο, ενδιαφέρομαι για την αγορά πικάπ και παρελκόμενων. "Είδα" μετά από ψάξιμο στο διαδίκτυο και μου κίνησε το ενδιαφέρον το Rega planar 6 με κεφαλή Rega exact. Όσο αφορά για προενισχυτή, δεν έχω κάτι υπ όψιν μου. Η βοήθειά σας λοιπόν σε όλο αυτό που σκέφτομαι θα μου ήταν ιδιαίτερα πολύτιμη. Ευχαριστώ...
Πολύ ωραίο πλατώ και σωστή επιλογή με τήν κεφαλή του! Αν δεν το πάρεις θα σου μήνει αποθημένο! Σίγουρα ένα εξωτερικό phono stage θα κάνει την τεράστια διαφορά! Μπορείς να δείς και σε μεταχειρισμένα.
Καλές αγορές!
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.056
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top