Αθλητικά παπούτσια για τρέξιμο.




Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
Κάτι σημαντικό που πρέπει να ειπωθεί, είναι ότι δεν υπάρχει καμία έρευνα που να αποδεικνύει ότι με την εξέλιξη των αθλητικών παπουτσιών μειώθηκαν οι τραυματισμοί - μάλλον το αντίθετο , το λέω για τους ισχυρισιμούς ότι το τάδε ή το δείνα παπούτσι έχει κάλυτερη απορόφηση άρα καταπονεί λιγότερο τα πόδια.

Εξάλλου μη ξεχνάμε ότι πλέον πολύς κόσμος τρέχει και ξυπόλυτος, είναι πολύ διαδεδομένο.
 

Μηνύματα
12.371
Reaction score
14.582
View attachment 244788
Για τρεκσιμο.. 🐒
Αυτά βρε είναι χαλασμένα. Δεν φτάνει καν το μήκος των κορδονιών για να δέσουν μπροστά (ή είναι απο τον χοντρό αστράγαλο). :D
Φίλε μου οι καρδιακοί σου παλμοί είναι σούπερ αθλητή ή Βουδιστή μοναχού χα χα. Λίγο ακόμη και θα πέσεις σε κώμα :D
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Κάτι σημαντικό που πρέπει να ειπωθεί, είναι ότι δεν υπάρχει καμία έρευνα που να αποδεικνύει ότι με την εξέλιξη των αθλητικών παπουτσιών μειώθηκαν οι τραυματισμοί - μάλλον το αντίθετο , το λέω για τους ισχυρισιμούς ότι το τάδε ή το δείνα παπούτσι έχει κάλυτερη απορόφηση άρα καταπονεί λιγότερο τα πόδια.

Εξάλλου μη ξεχνάμε ότι πλέον πολύς κόσμος τρέχει και ξυπόλυτος, είναι πολύ διαδεδομένο.
Δεν ειναι καθολου ευκολη μια τετοια ερευνα λογω της δυσκολιας παρακολουθησης των υποκειμενων ,αλλα και η αντιπροσωπευτικοτητα ενος δειγματος σχετικα ασφαλους κλιμακας...
Αληθεια υπαρχει ερευνα που δειχνει οτι ξυπολυτος δεν τραυματιζεσαι ;
Mια φορα δοκιμασα και τρανταχτηκαν ολα μου τα σφραγισματα :laugh: ασε που να τρεξεις σε ασφαλτο το καλοκαιρι η σε χωμα ...
Ουτε ξυπολυτο εγω δεν εχω δει, εαν εσυ βλεπεις τετοια διαδοση τι να πω...εδω ρομα nike φορανε :p
Το κυριως λαθος ,ειναι η επιλογη ενος παπουτσιου που μπορει να αλλαξει τον τροπο κατανομης του βαρους του σωματος που μαλιστα μπορει σε πελματογραφημα να δειχνει ως ενδεδειγμενη!
Γενικα θεωρω οτι δεν πρεπει να γενικευουμε και δεν αποκλειω ουτε την περιπτωση αυτη αρκει να εχουν εξαντληθει ολες οι αλλες δυνατες επιλογες...σχετικο αρθρο #137 που βε βρισκει απολυτα συμφωνο.
 

Μηνύματα
164
Reaction score
137
Δεν ειναι καθολου ευκολη μια τετοια ερευνα λογω της δυσκολιας παρακολουθησης των υποκειμενων ,αλλα και η αντιπροσωπευτικοτητα ενος δειγματος σχετικα ασφαλους κλιμακας...
Αληθεια υπαρχει ερευνα που δειχνει οτι ξυπολυτος δεν τραυματιζεσαι ;
Mια φορα δοκιμασα και τρανταχτηκαν ολα μου τα σφραγισματα :laugh: ασε που να τρεξεις σε ασφαλτο το καλοκαιρι η σε χωμα ...
Ουτε ξυπολυτο εγω δεν εχω δει, εαν εσυ βλεπεις τετοια διαδοση τι να πω...εδω ρομα nike φορανε :p
Το κυριως λαθος ,ειναι η επιλογη ενος παπουτσιου που μπορει να αλλαξει τον τροπο κατανομης του βαρους του σωματος που μαλιστα μπορει σε πελματογραφημα να δειχνει ως ενδεδειγμενη!
Γενικα θεωρω οτι δεν πρεπει να γενικευουμε και δεν αποκλειω ουτε την περιπτωση αυτη αρκει να εχουν εξαντληθει ολες οι αλλες δυνατες επιλογες...σχετικο αρθρο #137 που βε βρισκει απολυτα συμφωνο.
Υπάρχουν κάποιες έρευνες που έδειξαν λιγότερες καταπονήσεις/τραυματισμοι όταν τρέχεις ξυπόλητος (στα γόνατα π.χ.) , αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν καταπονήσεις σε άλλα σημεία (αχίλλειος π.χ.) . Θα προσπαθήσω να τις βρω και να τις παραθέσω.
 

Μηνύματα
14.979
Reaction score
20.646
Να θυμίσω εδώ κάπου ότι ο άνθρωπος δεν ήταν κατασκευασμένος για να τρέχει , τα πρώτα χρόνια εξασφάλιζε την τροφή του περπατώντας μεγάλες αποστάσεις για μέρες κουράζοντας το θύμα του μέχρι να μην μπορεί να συνεχίσει άλλο.

Συνεπώς το τρέξιμο είναι μια αφύσικη κατάσταση για την διάρκεια που συζητάμε και προφανώς χρειάζεται κάποια βοηθήματα για να ανταπεξέλθει χωρίς αλλά θέματα .
Το να τρέχεις χωρίς παπούτσια δεν είναι απαραίτητα η λύση απέναντι στο πρόβλημα του λάθος υποδήματος
 

Μηνύματα
164
Reaction score
137
Λοιπόν βρήκα κάποιες ενδιαφέρουσες έρευνες για όσους έχουν όρεξη να διαβάσουν λίγο περισσότερο πάνω στο θέμα της μετάβασης σε barefoot/minimal.

 



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
......... καταλαβαινω σωστα? 6 χιλιομετρα σε 30 λεπτα ? 5 λεπτα το χιλιομετρο?!
-προσωπικο ρεκορ αποστασης, προαλες περπατησα ενα χιλιομετρο σε 10 λεπτα !
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
-> μεγιστη αποσταση που εχω τρεξει, πιτσιρικας ηταν 3 χιλιομετρα σε ενα 15λεπτο (απο το πατρικο(κυψελη) μεχρι την ομονοια, βοηθα και η κατηφορα λιγο). 🐒 - δεν θυμαμαι να ξανατρεξα αλλη φορα εκτοτε.
 

Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
-> μεγιστη αποσταση που εχω τρεξει, πιτσιρικας ηταν 3 χιλιομετρα σε ενα 15λεπτο (απο το πατρικο(κυψελη) μεχρι την ομονοια, βοηθα και η κατηφορα λιγο). 🐒 - δεν θυμαμαι να ξανατρεξα αλλη φορα εκτοτε.
Πέντε λεπτά το χιλιομετρο, pace 5.... Πιστόλι ησουν.. Μετά σε έφαγαν τα τσιγαρα και ο douglas p
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
τωρα ειμαι ασφαιρο..τσουφιο.. :smoke:
στο νταρκ σαν ... πας ενα βημα μπροστα ενα πισω (οταν πηγαινα, εχω να παω 10 χρονια -πσεματα πηγα μια φορα πριν 5) ... δεν μετραει σαν διαδρομη ... χαχαχα...
 

Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
τωρα ειμαι ασφαιρο..τσουφιο.. :smoke:
στο νταρκ σαν ... πας ενα βημα μπροστα ενα πισω... δεν μετραει σαν διαδρομη ... χαχαχα...
Το 1999 πρέπει να κουνήθηκα μπρος πίσω τελευταία φορά στο νταρκ σαν... Υπάρχει ακόμα?
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.441
Reaction score
50.533
-> μεγιστη αποσταση που εχω τρεξει, πιτσιρικας ηταν 3 χιλιομετρα σε ενα 15λεπτο (απο το πατρικο(κυψελη) μεχρι την ομονοια, βοηθα και η κατηφορα λιγο). 🐒 - δεν θυμαμαι να ξανατρεξα αλλη φορα εκτοτε.


 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
..οτι υπαρχει, υπαρχει, εχει φυγει ο Σκιαδας, εχει ανοιξει δικο του στο ψυρρη, εδψ και καμμια 10 ετια?
-> 2003-2010 πηγαινα, το 99 δεν ειχα αναγεννηθει... :smoke:
ουτε με τον μπογια ετρεξα ποτε, φοραω γυαλια... :angel:
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.865.120
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top