Y

Yiannis_B

Guest
Βρε μη σκιαζετε τον κοσμο! Θα μεινουμε μονοι μας στο τελος, σε ποιον θα απανταμε;
:roflmao:

......

μου έδωσα το λόγο της τιμής μου
να φύγω και να μην με ξαναδώ
με πήγα ως τη πόρτα της αυλής μου
μα ήρθα και με ξαναβρήκα δω...

 
Last edited by a moderator:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.042
Ρε συ, έτσι έχω φτιάξει την δικιά μου. (- περίπου), η καμπύλη παίρνει τον κατήφορο από τα 1,8 kHz για να τελειώσει στα -6db. Ησύχασε και το mid της ATC, ειδικά με τις σαβούρες που ακούω... :rolleyes:
Εσύ μάναμ με αυτά που ακούς δε σώζεσαι με τίποτα...Εγώ τουλάχιστον έχω τα κουστικά για να ακούω μουσική. Τα στέρεα μόνο για την ταλαιπωρία τα έχω...Μου είχε υποσχεθεί και ο εαρ κάτι σπέσιαλ λύσεις εντοιχισμού αλλά τίποτα.
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Τι λέτε για τα ''Helmholtz resonators'' των αρχαίων θεάτρων , όπως αυτά που αναφέρα στην προτελευταία σελίδα του άρθρου?
.....in ancient Greek and Roman theatres in order to improve their acoustic performance........
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Πέρα από την πλάκα, αυτό που εννοεί ό φίλος kkaram και έχει δίκαιο είναι ότι πολλά bass traps, ειδικά τα φθηνά που αποτελούνται από σκέτο απορροφητικό υλικό, κουρεύουν χρόνο αντήχησης και σε μεσο-υψηλές συχνότητες.
Reading between the lines και για όσους γνωρίζουν δυο πράγματα πέρι 'απορρόφησης', διότι φοβάμαι πως με το ύφος του, κάποιος που δεν γνωρίζει, εύκολα αποκομίζει την εντύπωση ότι σχεδόν όλη η εφαρμοσμένη ακουστική αποτελεί μια φενάκη.
 
Last edited:

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Τι λέτε για τα ''Helmholtz resonators'' των αρχαίων θεάτρων , όπως αυτά που αναφέρα στην προτελευταία σελίδα του άρθρου?
.....in ancient Greek and Roman theatres in order to improve their acoustic performance........
....και κάτι για το port-plugs system , εννοώ αν το έχετε χρησιμοποιήσει και έχετε κάνει ελέγχους και αν κάνει έστω και ελαχίστη βελτίωση σε μικρά δωμάτια...
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.042
Τα ports, πέρα από το ότι γενικά δε θα έπρεπε να υπάρχουν σε σύγχρονα ηχεία, δεν προσφέρονται για αντιμετώπιση προβλημάτων ακουστικής χώρων με τη σφράγισή τους. Υπάρχουν πιο στοχευμένα και αποτελεσματικά εργαλεία όπως ... το ΕQ (ή ακομη καλύτερα οι περιβόητες μπασοπαγίδες)!
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Τα ports, πέρα από το ότι γενικά δε θα έπρεπε να υπάρχουν σε σύγχρονα ηχεία, δεν προσφέρονται για αντιμετώπιση προβλημάτων ακουστικής χώρων με τη σφράγισή τους. Υπάρχουν πιο στοχευμένα και αποτελεσματικά εργαλεία όπως ... το ΕQ (ή ακομη καλύτερα οι περιβόητες μπασοπαγίδες)!
Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ , στο τέλος του άρθρου, επί λέξει:'' ...Η γνώμη μου όμως είναι ότι το ίδιο θα πετύχετε 99% και με ρύθμιση του EQ για τα μπάσα....''.
Βλέπετε ότι πάλι οι εταιρείες , ενσωματώνοντας στο ηχείο οπή για εισαγωγή/εξαγωγή ενός σφουγγαριού διατείνονται διαφημιστικά θαύματα !!!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.385
Reaction score
79.505
....και κάτι για το port-plugs system , εννοώ αν το έχετε χρησιμοποιήσει και έχετε κάνει ελέγχους και αν κάνει έστω και ελαχίστη βελτίωση σε μικρά δωμάτια...
Με αποσχόλησε αυτο το θέμα πέρσυ αρκετά.
Να λοιπόν μια περσινή μου μέτρηση, με (χρυσό), και χωρίς (πράσινο) plugs, χωρίς ενεργοποιημένο Dirac. Δεν έχω κανει καινούργιες με και χωρίς plugs μετά τις παρεμβάσεις που έκανα στον χώρο, ας αρκεστούμε λοιπον σε αυτές για την κουβέντα μας:

plugs.png


Υπάρχει διαφορά, περίπου 5db στα 60Hz. Υπόψιν οτι τα εχω crossαρισμένα στα 80Hz, και παίζω με επιπλέον sub- δεν "τραγουδάει" σε αυτήν την μέτρηση.

Ενδιαφέρον επίσης παρουσιαζουν τα αντίστοιχα spectrograms:

Χωρίς Plugs

no plugs.png



Με Plugs

pl.png


Επειδή λοιπόν έχω ενα room mode στα 63, και το crossover μου απο τον processor δεν ειναι πολυ "απότομο", αρα παίζουν αρκετά- οπως είδαμε- τα ηχεία στους 60Hz, ειμαι καλύτερα μάλλον ME τα plugs, αφου κόβω 5db και κάνω την δουλειά του Dirac ευκολότερη.

Ελπίζω να βοήθησα.
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Με αποσχόλησε αυτο το θέμα πέρσυ αρκετά.
Να λοιπόν μια περσινή μου μέτρηση, με (χρυσό), και χωρίς (πράσινο) plugs, χωρίς ενεργοποιημένο Dirac. Δεν έχω κανει καινούργιες με και χωρίς plugs μετά τις παρεμβάσεις που έκανα στον χώρο, ας αρκεστούμε λοιπον σε αυτές για την κουβέντα μας:

View attachment 67102

Υπάρχει διαφορά, περίπου 5db στα 60Hz. Υπόψιν οτι τα εχω crossαρισμένα στα 80Hz, και παίζω με επιπλέον sub- δεν "τραγουδάει" σε αυτήν την μέτρηση.

Ενδιαφέρον επίσης παρουσιαζουν τα αντίστοιχα spectrograms:

Χωρίς Plugs

View attachment 67103


Με Plugs

View attachment 67104

Επειδή λοιπόν έχω ενα room mode στα 63, και το crossover μου απο τον processor δεν ειναι πολυ "απότομο", αρα παίζουν αρκετά- οπως είδαμε- τα ηχεία στους 60Hz, ειμαι καλύτερα μάλλον ME τα plugs, αφου κόβω 5db και κάνω την δουλειά του Dirac ευκολότερη.

Ελπίζω να βοήθησα.
Ευχαριστώ
Αυτό σημαίνει ότι ''κάτι'' κάνουν.
Τα ίδια 5db θα μπορούσαν να ληφθούν και με ρύθμιση του bass eq ? Το προσπάθησες?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.385
Reaction score
79.505
5db μείωση πάνω σε room mode ειναι σημαντικό όφελος.

Οπως ανέφερα και προηγουμένως χρησιμοποιώ Dirac. Εννοείται πως το Dirac τα "σιδερώνει" ολα, αλλα εχει κόστος στο Headroom. Όσο πιο δύσκολη δουλεια του βάζεις, τοσο χανεις απο Headroom. Μετρημένο.

Και υπάρχουν και άλλοι παράγοντες, στη διάσταση του χρόνου, που το eq δεν προσφέρει οσα προσφέρει η παθητική φροντίδα.

Γιαυτο και κάνουμε πρωτα ο,τι περνάει απο το χέρι μας στην Παθητική φροντίδα, και μετα Ενεργή.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.409
Reaction score
125.595
Οι οπές ανάκλασης χαμηλών έχουν πρακτικά και χονδρικά 2 αποτελέσματα:

1) αυξάνουν την στάθμη του ηχείου στη συχνότητα συντονισμού της οπής.

2) μειώνουν τη στάθμη του ηχείου χαμηλότερα από τη συχνότητα συντονισμού της οπής

Οι ενδεδειγμένες κατά την άποψή μου λύσεις, είναι:

1) αν δε μας βολευει η συχνότητα συντονισμού στο χώρο μας, την αλλάζουμε, τροποποιώντας το μήκος του σωλήνα ή/και τη διάμετρο της οπής.

2) αν μας καλύπτει το ηχείο το χώρο μας (ή αν χρησιμοποιούμε σαμπ) και δε χρειαζόμαστε την ενίσχυση στάθμης της οπής, την σφραγίζουμε ερμητικά.

Το "1" είναι ας πούμε "επιστημονική προσέγγιση" της παθητικής ισοστάθμισης χώρου, με ήπια επέμβαση στα δομικά χαρακτηριστικά του ηχείου. Αντίστοιχη επέμβαση μπορεί να γίνει στο (ενεργό ή παθητικό) κρος του ηχείου, ώστε να χρειαστεί ηπιότερη ενεργή ισοστάθμιση χώρου στο τέλος, από κάποιο πχ Dirac.

Το "2" είναι τεράστια επέμβαση στη σχεδίαση του ηχείου, μετατρέποντας μία καμπίνα ανάκλασης χαμηλών σε ακουστικής ανάρτησης, όπου αλλάζουν άρδην πολλά, καθώς κάθε μεγάφωνο έχει διαφορετικό ιδανικό όγκο καμπίνας για κάθε τύπο καμπίνας, γεγονός που επηρεάζει πέραν της απόκρισης, και άλλες παραμέτρους, όπως λόγου χάριν τη διαδρομή του μεγαφώνου, η οποία έχει συγκεκριμένα όρια (x-max), την αντίσταση του ηχείου και κατ'επεκταση τη σχεδίαση του κρος. Παρ'ολα αυτά, εξακολουθεί να αποτελεί μία ενδεδειγμένη πρακτική, ιδίως σε περιπτώσεις χρήσης σαμπ και κροσαρισματος του ηχείου, καθώς τα πλεονεκτήματα είναι περισσότερα των μειονεκτημάτων.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.385
Reaction score
79.505
Μια που το'φερε η κουβέντα, και τα εφερε τα GIK Broadband Bass Traps του hamurabi και η μεταφορική, να δειξουμε ενα προχειρο πριν-μετα απο παρεμβασεις ενος χρονου....(δεν τα εχω βαλει ακομα στις τελικές τους θεσεις...
Αφου γινει η τελική τοποθετηση όλων (Μάριεεεεεεεε!!!!!!!!:headbang:), θα μπουν οι τελικες μετρησεις στο θρεντ μου.

Ολα λοιπον χωρις Dirac:

Δεκέμβριος 2015

περσυ2.png

περσυ.png






Δεκέμβριος 2016

φετος2.png
φετος.png



Κατι κανουμε, που να μπει και ο συνηχητής.....(Μάριεεεεεεεεε :smg:)
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Οπως ανέφερα και προηγουμένως χρησιμοποιώ Dirac. Εννοείται πως το Dirac τα "σιδερώνει" ολα, αλλα εχει κόστος στο Headroom. Όσο πιο δύσκολη δουλεια του βάζεις, τοσο χανεις απο Headroom. Μετρημένο.

Και υπάρχουν και άλλοι παράγοντες, στη διάσταση του χρόνου, που το eq δεν προσφέρει οσα προσφέρει η παθητική φροντίδα.

Γιαυτο και κάνουμε πρωτα ο,τι περνάει απο το χέρι μας στην Παθητική φροντίδα, και μετα Ενεργή.[/QUOTE]


Πολύ ενδιαφέρουσα η προσπάθεια σου. Ποιες είναι οι αντιληπτές από σένα αλλαγές με την χρησιμοποίηση του Dirac? Τα θετικά, στο πεδίο της συχνότητας είναι προφανή. Τα αρνητικά στο πεδίο του χρόνου, πως γίνονται ακουστικά αντιληπτά από σένα;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.385
Reaction score
79.505
[/QUOTE]
Πολύ ενδιαφέρουσα η προσπάθεια σου. Ποιες είναι οι αντιληπτές από σένα αλλαγές με την χρησιμοποίηση του Dirac? Τα θετικά, στο πεδίο της συχνότητας είναι προφανή. Τα αρνητικά στο πεδίο του χρόνου, πως γίνονται ακουστικά αντιληπτά από σένα;[/QUOTE]

Με παρεξήγησες. Δεν είπα πως το Dirac εχει "αρνητικά". Είπα πως δεν περιμενω απο το Dirac να μου φτιάξει το RT60. Γιατι δεν μπορει.
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Με παρεξήγησες. Δεν είπα πως το Dirac εχει "αρνητικά". Είπα πως δεν περιμενω απο το Dirac να μου φτιάξει το RT60. Γιατι δεν μπορει.

ΣΑΦΩΣ και έχει αρνητικά το Dirac.
Και 9 στις 10 φορές είναι... ο χρήστης.
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Πολύ ενδιαφέρουσα η προσπάθεια σου. Ποιες είναι οι αντιληπτές από σένα αλλαγές με την χρησιμοποίηση του Dirac? Τα θετικά, στο πεδίο της συχνότητας είναι προφανή. Τα αρνητικά στο πεδίο του χρόνου, πως γίνονται ακουστικά αντιληπτά από σένα;[/QUOTE]

Με παρεξήγησες. Δεν είπα πως το Dirac εχει "αρνητικά". Είπα πως δεν περιμενω απο το Dirac να μου φτιάξει το RT60. Γιατι δεν μπορει.[/QUOTE]

Ολα θετικα δηλαδη με το Dirac?
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Με παρεξήγησες. Δεν είπα πως το Dirac εχει "αρνητικά". Είπα πως δεν περιμενω απο το Dirac να μου φτιάξει το RT60. Γιατι δεν μπορει.
Καλησπέρα Δημήτρη
Το Dirac απλός το τρέχεις από τον υπολογιστή ή φορτώνεις τα φίλτρα σε κάποιο dsp;
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.409
Reaction score
125.595


Ντιμιφουτ, σχεδόν αγγίζεις το 0,5 οπότε εισέρχεσαι σιγά σιγά εντός προδιαγραφών EBU, εύγε νέε μου!

Άντε, λίγο ζμπρώξιμο ακόμα κι έφτασες! ;)

Είχες σχεδόν 1 δευτερόλεπτο χρόνο αντηχησης, και πήγες στο μισό, μεγάλο άλμα.

Βεβαίως οι διαφορές από την αρχική μέτρηση είναι πλέον τραγικές, όπως και οι διαφορές στο τι ακούς εκεί μέσα, από το ίδιο στέρεο. ;)
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.409
Reaction score
125.595
Στα μεσαιοπριμα το 0,3 είναι άριστο, και κει τέρμα ψηλά που πάει φλερτάρει με το 0,2 δεν είναι δα κανά θέμα, και αν τυχόν θες διορθώνεται πανευκολα να πάει κι αυτό στο 0,3.

Το ιδανικό σενάριο προφανώς είναι να έχεις μία σταθερή τιμή χρόνου αντηχησης σε όλο το φάσμα, αλλά νταξ, χαλαρά, να μη γινόμαστε και μανιακοί με το θέμα, ε; Χαχαχα
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.615
Μηνύματα
2.868.134
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top