Ακουστικη χωρου, συστηματα ισοσταθμισης, μπας μανατζμεντ, παθητικη φροντιδα

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.445
Reaction score
125.864
To rew δείχνει ότι να'ναι, σαλάτα τα κάνει.

Πας και μετράς κάτι σούπερ συστήματα λαμπάτα δεξερωγωτι σετ χωρίς ανάδραση με νταμπινγκ φακτορ 0,1 που γουστάρει ν'ακούει ο ιδιοκτήτης, και το βγάζει γτπκ.

Δεν μπορεί, κάνει λάθος το rew. Ή θα φταίει το μικρόφωνο. Ή ο ανάδρομος Ερμής.

Ή ο Μητσοτάκης.


ΥΓ. Το rew κάνει απλές μαθηματικές πράξεις, αλλά δε ξέρει πόσο κάνει ένα κι ένα (το ρώτησα, απάντηση δεν έδωσε). Μη τα εμπιστεύεστε αυτά, άλλωστε είναι του σατανά.
 


Μηνύματα
12.583
Reaction score
14.714
rew κάνει απλές μαθηματικές πράξεις,
Το κάθένα εφαρμόζει τους δικούς του αλγορίθμους. Τους καλύτερους βέβαια (ξέρει καλύτερες πράξεις να κάνει) τους έχει ο Τρινόβ. Τώρα βέβαια με τη λογική σου ... και αυτό θα παίζει ίδια με τα άλλα. That's a first. ¨Άκου να παραδέχεσαι ότι είναι ίδια με τα άλλα, έστω και έμμεση παραδοχή. :D
καλό spinorama ηχείων
¨Οχι το καλύτερο σπινόραμα μετράει και με θεώρηση στησίματος εκτός (αντίθετων) των "θεωριών" του Toole.

Αλλά εγω προτιμώ να μείνουμε και να συνεχίσουμε στο πνεύμα της κριτικής του Νταλίπη.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.583
Reaction score
14.714
.... τα καλητερα 150 ευρα που εδωσα για οντιο, ηταν το Umic, ακομα και αν το χρησιμοποιησα 2 (+1) φορες . :king: :angel:
Εγώ νόμιζα είναι κάποιο πετάλι που είχες πεί κάπου. Ξέρεις τι πρέπει να τραβήξει ο κακομοίρης ο ηχολήπτης για να ακουστούν οι διαφορές στα πετάλια στην ηχογράφηση ; Πολλά που είναι εντελώς αντίθετα απο αυτά που χρειάζονται, απαιτούνται και "διδασκονται" εδώ ως σωστά απο θέμα ακουστικής. Αντικομφορμιστικα. :D
 

Μηνύματα
12.583
Reaction score
14.714
Πω πω, γατάκια είμαστε όλοι μπροστά στον thva, άμα υπάρχει παγκόσμια συμπαιγνία να κυκλοφορεί δωρεάν ένα μετρητικό λογισμικό ελαττωματικό κατά τρόπον ώστε τα δεδομένα με την αναγκαία διαρρύθμιση εξοπλισμού και χώρου μέσα από αυτά να ευνοούν αποκλειστικά κατόχους σύγχρονων setup με προσθήκη sub , καλό spinorama ηχείων και τοιχώματα διαχυτικά...΄΄
Εντάξει μωρέ ούτε το 1/1.000.000 δεν είναι οι προσπάθειες μου, αυτού που προσπαθείς να κάνεις (μόνος κιόλας) εσύ. Χωρίς να βάλουμε και όλους τους άλλους. Σταγόνα στον ωκεανό, δεν ακούει κανένας. Μην ανησυχείς.

¨Οταν καταλάβετε τι κακό κάνετε στο audio, και που οδηγήσατε με το δογματισμό σας υπέρ της "ανωτερότητας" αυτής και το οποίο κακό προσπάθησα να σας το εξηγήσω σε άλλο νήμα έμμεσα (κάτι για πικάπ νήμα εκεί του Δεκέμβριου) θα είναι αργά. Ήδη είναι αργά. Απο την μια εσείς και απο την άλλη το Hi End με τις τιμές στο Θεό, που τις πήγανε για να πουλάνε μόνο σε νεόπλουτους στην Κινα. Δεκαετίες τώρα αυτό. Πως να αντέξουν οι νέοι, πήγανε στις ψείρες. Όχι θα κάτσουν να ασχολούνται. ;) :D Μα να μην πεισθεί ο κόμσος (μικροί και μεγάλοι) να βάλουν 12 πηγές ήχουν στο σαλόνι τους ; Τι περίεργο πράγμα βρε παιδί μου ; :D Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία όμως. Μην απογοητεύεστε. :D
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Το κακό με το Rew είναι ότι είναι τζάμπα.
Το ίδιο και η απλή έκδοση του Spotify.
Δεν υπάρχει περίπτωση να τα εκτιμήσουν. :)
Τουλάχιστον στην περίπτωση του REW παρέχεται δυνατότητα δωρεάς μπας και ... αυξανόταν η εκτίμηση.:sneaky:
...
Αλλά εγω προτιμώ να μείνουμε και να συνεχίσουμε στο πνεύμα της κριτικής του Νταλίπη.
Άλλος μικρόφωνα πιάνει και άλλος τα μυαλά του χάνει. :lolsign:
.... τα καλητερα 150 ευρα που εδωσα για οντιο, ηταν το Umic, ακομα και αν το χρησιμοποιησα 2 (+1) φορες . :king: :angel:
Να υποθέταμε ότι η πρόσθετη φορά θα ήταν σε εφαρμογή... karaoke. :roflmao:
 

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
Τουλάχιστον στην περίπτωση του REW παρέχεται δυνατότητα δωρεάς μπας και ... αυξανόταν η εκτίμηση.:sneaky:
Αν γράψουν ο νταρκο και ο φρεμερ πόσο απογειώθηκε ο ήχος με την χρήση Rew θα το εκτιμήσουν δεόντως :biggrin:
Τωρα αν το πει ο κάθε τυχαίος που ασχολείται επαγγελματικά με την δημιουργία και ηχητική φροντίδα στουντιακων χώρων δεν θα ιδρώσει το αυτί τους. Καλά εγώ είμαι τερμα χαζός, ακόμη δεν πήρα γραμμή την παγκόσμια συνομωσια των παλυκαναλων. :biggrin:
 

Μηνύματα
12.583
Reaction score
14.714
στην περίπτωση του REW παρέχεται δυνατότητα δωρεάς μπας και ... αυξανόταν η εκτίμηση.
Και το span που ανέφερα, δωρεάν είναι. (αυτή τουλάχιστον δυνατότητας της μείωσης της απόκλισης στα 2 Hz παρέχεται στην δωρεάν σουίτα.).

συνομωσια των παλυκαναλων.
"Συνομωσίες" υπάρχουν παντού.

Δεν φαντάζομαι να νομίζετε ότι νοιάζονται για εσάς και να ακούτε καλά όλοι αυτοί, οι youtubers. Το θέμα πρέπει να ξεκινήσει να εξετάζεται πρώτα απο όλα απο την ίδια μας την μάνα και εάν νοιαζόταν και μετά προχωράμε στον κόσμο ολόκληρο. :D

Το θέμα με το audio είναι ότι ούτε μια σωστή "συνομωσία" δεν μπορούν να κάνουν όλοι αυτοί. Ανοησίες κάνουν. Όχι συνομωσίες. χα χα. Τους έχουν καταλάβει ο κόσμος όλος και για αυτό δεν ασχολείται και έχει σιχαθεί. Υπάρχει και ένα άλλο πρόβλημα. Είναι μηχανικοί, ιδεολόγοι ντεμέκ και ιδεολήπτες και το βλέπουν σαν "δίκαιο" και "αλήθεια". Και αυτοί οι ευαγγελιστές της. :D Τώρα τι να σου εξηγώ ; Πρέπει να έχεις διοικήσει μηχανικούς για να καταλάβεις που και γιατί κολάνε. :D Για αυτό δεν είναι ποτέ σε διευθυντικές θέσεις καί όποτε αναλάβανε τέτοις ευθύνες (ιδίως τις τελευταίες δεκαετίες που έγινε ένα "πείραμα" και τους δόθηκε λίγο η ευκαιρία) τα κάνανε κυριολεκτικά μαντάρα. :D
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.611
Reaction score
37.999
Να υποθέταμε ότι η πρόσθετη φορά θα ήταν σε εφαρμογή... karaoke. :roflmao:
... το χάλι που εχω για μετρησεις στο living-dead-room , δε συγκρινεται με το τρισαθλιοτερο χάλι που εχω για φωνη - τουλαχιστων ως προς το τραγουδι.
(τελευταια φορα μετρησα τα ενεργα που διατηρουνται σε αλλο χωρο)
 

Μηνύματα
12.583
Reaction score
14.714
Η φωνή μιξάρεται με κλεισμένα subs και χαμηλές. Αλλιώς καληνύχτα.

Υ.Γ. : Quiz για τον N.K. : Πόσα ηχεία χρειάζεται ένα στούντιο για να μιξάρει σωστά Atmos ;

Απάντηση (σοβαρή) : Κανένα.
 


Μηνύματα
12.583
Reaction score
14.714
Για πες, για πες.

Καταρχήν μας ψεκάζουν;
Σιγά μην σου πω. Δεν θα ήταν τότε συνωμοσία. :D

Θα σου πω μία. Οι γιατροί δίνετε στατίνες σε γυναίκες και ηλικιωμένους άνω των 70 ετών αντίθετα με τις έρευνες. Ψεκασμένοι γιατροί. :D
 
Last edited:

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
Δεν φαντάζομαι να νομίζετε ότι νοιάζονται για εσάς και να ακούτε καλά όλοι αυτοί, οι youtubers.
Μια χαρά είναι το you tube, κακώς Το υποτιμάς εκτός αν θέλεις να γυρίσουμε στην εποχή που δεν υπήρχε ίντερνετ και κυκλοφορούσε ένα περιοδικό ήχου :roflmao:
Σε ποια σπηλιά ζεις καημένε? :p

Άσε εμένα να παρακολουθήσω το επόμενο streaming για το πολυκαναλο
,, Ο βραβευμένος Γάλλος μουσικός παραγωγός και ζωντανός ερμηνευτής Rodriguez Jr., γνωστός και ως Olivier Mateu, παρουσιάζει το τελευταίο του άλμπουμ, Feathers & Bones. Ένα τεχνολογικό αριστούργημα, το άλμπουμ κυκλοφορεί σε Pure Audio Blu-ray με Dolby Atmos Mix, βυθίζοντας τον ακροατή στο καθηλωτικό ηχητικό τοπίο του Rodriguez Jr.,,
Screenshot_20230718_141811_com.android.chrome.jpg
 

Μηνύματα
12.583
Reaction score
14.714
Ο βραβευμένος Γάλλος μουσικός παραγωγός και ζωντανός ερμηνευτής Rodriguez Jr., γνωστός και ως Olivier Mateu, παρουσιάζει το τελευταίο του άλμπουμ, Feathers & Bones. Ένα τεχνολογικό αριστούργημα, το άλμπουμ κυκλοφορεί σε Pure Audio Blu-ray με Dolby Atmos Mix, βυθίζοντας τον ακροατή στο καθηλωτικό ηχητικό τοπίο του Rodriguez Jr.,,
Σαν ριβιού - διαφήμιση απο παλιό περιοδικό των σπηλαίων (όπως εσύ τα ονόμασες) ακούγεται αυτό. :D Πάνε τα περιοδικά (άσε που δεν διάβαζα ποτέ). Μάλλον τον ρόλο τους τον αντικατέστησαν το ιντερνετ ... απο ότι έχω καταλάβει. :D

¨Ενας ένας όμως παιδιά. ¨Εχουμε και άλλες δουλειές. Μην εκνευρίζεστε. :D

Ζωντανός ερμηνευτής που λέει ... τι σημαίνει ; :D
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.445
Reaction score
125.864
Θα σου πω μία. Οι γιατροί δίνετε στατίνες σε γυναίκες και ηλικιωμένους άνω των 70 ετών αντίθετα με τις έρευνες. Ψεκασμένοι γιατροί. :D
Α, ναι. Ψεκασμένοι ολόβερ, όλων των επαγγελμάτων, μας έχουν περικυκλώσει.

Βέβαια στην πολιτική είναι οι περισσότεροι μαζεμένοι, λες κι έχει μέλι.

Ξέρω και μηχανικούς ψεκες όμως, ξεχωρίζω αυτούς που σχεδιάζουν τα μπιεντάμπλεγιου, και όσους σχεδιάζουν λαμπατους. 😂😁

Ασχέτως εάν μας ψεκάζουν, ψέκες έχουμε, δόξα το θεό.

Τώρα ας ξαναγυρίσουμε στις συνομωσίες.

Η γη τελικά είναι πλάκα; Για πες.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.194
Reaction score
19.147
... το χάλι που εχω για μετρησεις στο living-dead-room , δε συγκρινεται με το τρισαθλιοτερο χάλι που εχω για φωνη - τουλαχιστων ως προς το τραγουδι.
(τελευταια φορα μετρησα τα ενεργα που διατηρουνται σε αλλο χωρο)
Δεν στο είχα βρε πως κάθεσαι και μετράς με μεζούρες και μικρόφωνα.. :rolleyes:
Είστε πολλοί οι ορεξάτοι τελικά.. (μαμούνια)
Θα πεθάνω γνωρίζοντας πως είχα άδικο σε πολλά περισσότερα απ' όσα πίστευα.. :cry:
 

Μηνύματα
12.583
Reaction score
14.714
Α, ναι. Ψεκασμένοι ολόβερ, όλων των επαγγελμάτων, μας έχουν περικυκλώσει.

Βέβαια στην πολιτική είναι οι περισσότεροι μαζεμένοι, λες κι έχει μέλι.

Ξέρω και μηχανικούς ψεκες όμως, ξεχωρίζω αυτούς που σχεδιάζουν τα μπιεντάμπλεγιου, και όσους σχεδιάζουν λαμπατους. 😂😁

Ασχέτως εάν μας ψεκάζουν, ψέκες έχουμε, δόξα το θεό.

Τώρα ας ξαναγυρίσουμε στις συνομωσίες.

Η γη τελικά είναι πλάκα; Για πες.
Δεν υπάρχουν ψεκασμένοι βρε συ εκεί που τους ψάχνεις. Όλοι ξέρουν τι κάνουνε. Υπάρχουν λόγοι.

Οι Ψεκ είναι άλλο πράγμα. Δεν ξέρετε κανένας τι σημαίνει. Λάθος τον χρησιμοποιείτεται και αυτόν τον "ορισμό". Σας διαβάζω όλους τι λέτε. Ανεπαρκείς τοποθετήσεις και πλήρη άγνοια του φαινομένου ώς φαινόμενο.
Η γη τελικά είναι πλάκα; Για πες.
Η Γή είναι μια στατίνη. :D
 

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
Ζωντανός ερμηνευτής που λέει ... τι σημαίνει ; :D
Ότι είναι ερμηνευτής που δεν παντρεύτηκε :biggrin: :biggrin:
Live Performer

Το τεχνολογικό αριστούργημα με την ατμός μίξη το προσπερασες :biggrin:
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.271
Reaction score
27.164
Και το span που ανέφερα, δωρεάν είναι. (αυτή τουλάχιστον δυνατότητας της μείωσης της απόκλισης στα 2 Hz παρέχεται στην δωρεάν σουίτα.).


"Συνομωσίες" υπάρχουν παντού.

Δεν φαντάζομαι να νομίζετε ότι νοιάζονται για εσάς και να ακούτε καλά όλοι αυτοί, οι youtubers. Το θέμα πρέπει να ξεκινήσει να εξετάζεται πρώτα απο όλα απο την ίδια μας την μάνα και εάν νοιαζόταν και μετά προχωράμε στον κόσμο ολόκληρο. :D

Το θέμα με το audio είναι ότι ούτε μια σωστή "συνομωσία" δεν μπορούν να κάνουν όλοι αυτοί. Ανοησίες κάνουν. Όχι συνομωσίες. χα χα. Τους έχουν καταλάβει ο κόσμος όλος και για αυτό δεν ασχολείται και έχει σιχαθεί. Υπάρχει και ένα άλλο πρόβλημα. Είναι μηχανικοί, ιδεολόγοι ντεμέκ και ιδεολήπτες και το βλέπουν σαν "δίκαιο" και "αλήθεια". Και αυτοί οι ευαγγελιστές της. :D Τώρα τι να σου εξηγώ ; Πρέπει να έχεις διοικήσει μηχανικούς για να καταλάβεις που και γιατί κολάνε. :D Για αυτό δεν είναι ποτέ σε διευθυντικές θέσεις καί όποτε αναλάβανε τέτοις ευθύνες (ιδίως τις τελευταίες δεκαετίες που έγινε ένα "πείραμα" και τους δόθηκε λίγο η ευκαιρία) τα κάνανε κυριολεκτικά μαντάρα. :D
Δύο παιδιά συναδέλφου, λίγο πάνω από τα 30, που έχουν τελειώσει το Μετσόβιο, είναι ήδη σε διευθυντικές θέσεις. Ο ένας στη μάικροσοφτ και ο άλλος στην τέρνα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.641
Μηνύματα
2.870.515
Members
37.926
Νεότερο μέλος
Demetriiosk71
Top