Αλλαγή ηλεκτρολυτικών πυκνωτών στο κρος με καλύτερης ποιότητας!!!!

Μηνύματα
319
Reaction score
56
Υπόθεση εκανα για τους καμένους πυκνωτές
πρώτων, δε το έχω ανοίξει ακόμα γιατί δε μπορώ μόνος μου λόγω βάρους,περιμένω ένα φίλο μου.
Δεύτερον, το πρόβλημα είναι ότι έχω ταυτόχρονα δυο νεκρά γουφερ πράγμα που με έκανε με τις φτωχές μου γνώσεις να σκεφτώ τους πυκνωτές με βάση με αυτα που έχω πάθει στο σπίτι και εξηγούμαι.

στο καθιστικό και στο σαλόνι του σπιτιού υπαρχαουν δυο ίδια κλιματιστικά και ξαφνικά τον Ιούνιο περι τα μέσα του μήνα σταμάτησαν και τα δυο ταυτόχρονα. ήρθε αδερφικός φίλος εγκαταστάτης τα άνοιξε και τα δυο είχαν καμένους πυκνωτές και με το που αλλάχθηκαν όλα οκ.
Πριν ένα 20ημερο πήγα να βάλω μπρος την αντλία θέρμανσης για να ζεσταθούμε και δε δούλευε.
Έρχεται πάλι ο φίλος που την έχει τοποθετήσει και διαπιστώνουμε άλλον ένα καμένο πυκνωτή.
Ρωτάω τον ηλεκτρολόγο γιατί αφού υπάρχει επιτηρητής στη, εγκατάσταση και αντικεραυνικα reycup (εάν τα λέω σωστά) γιατί να έχει συμβεί αυτό και μου απάντησε με δυο λέξεις: Κρουστικη υπέρταση.
Χθες συγκεκριμένα είπα να ακούσω λίγο μουσική μιας και λόγο πένθους είχα ένα χρόνο και βάλε να το κάνω.
Και διαπιστώνω ότι έχω δυο γουφερ νεκρά τελείως.

Εάν πάρω την απάντηση του Κογια ότι δε καίγονται οι πυκνωτές τότε τι θα μπορούσε θεωριτικα να συμβαίνει?
Το απόγευμα που θα έχω χρόνο θα κάνω μια αλλαγή στα γουφερ με το άλλο ηχείο για να δω εάν φταίνε ή όχι.

Με τη δικιά σας γνώση και εμπειρία θα τη βρούμε την άκρη είμαι σίγουρος
Ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Ξεκίνα με τα καλώδια που πάνε στα γούφερ. Μήπως έφυγε τίποτα από τη θέση του.
Βλέπω τα ηχεία δέχονται διπλοκαλωδίωση. Αν δεν παίζουν τα γούφερ, μπορεί να έφυγε το καλώδιο του ενισχυτή από τις μπόρνες των γούφερ ή το λαμάκι που έχει για βραχυκύκλωμα.
 
Last edited:

K

kimon

Guest
Το ηχείο σου δεν τροφοδοτείται από την ηλεκτρική εγκατάσταση, οπότε ξεχνάς τα περί καμμένων πυκνωτών.
Οπως ειπώθηκε ήδη, έλεγξε τα καλώδια σύνδεσης με τον ενισχυτή. Ένας χρόνος είναι μεγάλο διάστημα, κατα την διάρκεια του οποίου ένα μικρό παιδί, ένα κατοικίδιο ή μια σφουγγαρίστρα
μπορεί να έχουν πειράξει κάτι.
Εάν έχεις διαθέσιμο ένα απλό πολύμετρο, έστω και δανεικό, μετράς την ωμική αντίσταση των γούφερ, βάζοντας τους ακροδέκτες στις μπόρνες εισόδου του κλάδου χαμηλών (αυτές που είναι πιο κοντά στο πάτωμα). Εφ' όσον τα πηνία τους είναι εντάξει, το όργανο θα δείξει 3-4 ωμ.
Λογικά δεν πρέπει να υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.
 

Μηνύματα
319
Reaction score
56
Βρέθηκε το πρόβλημα


CC643FE4-9494-4F78-A866-6E3F9C6869E4.jpeg
AF3E40B7-9299-4C7B-A818-F142FD17CBF0.jpeg
4CFB2405-32C5-428A-B3CF-27BA6F8146A3.jpeg


πως λέγεται αυτό το καλωδιακι?
Και στα δυο γουφερ είναι κομμένο.
Τι μπορεί να συνεβει ξέρει κάποιος?
Φαντάζομαι ότι εύκολα θα αλλάζει αυτό έτσι?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Αυτό συμβαίνει όταν οι μονάδες εκτελούν πολύ μεγάλη διαδρομή, εκτός προδιαγραφών. Θα έλεγα πως ταλάντωσε ο τελικός ή ο προενισχυτής και πέρασε πολύ χαμηλή συχνότητα ή DC τάση από τον τελικό.
 



Μηνύματα
319
Reaction score
56
Δε πιανουν εμένα Κώστα αλλά θα τη βρούμε την άκρη.
Αυτό το χάλκινο συρματακι είναι κάτι ειδικό γιατί φαίνεται να έχει κλωστές από μέσα .
Ή οποιοδήποτε χάλκινο σύρμα κάνει ?
Εγκυκλοπαιδικά ρωτάω τώρα γιατί έτσι και αλλιώς δεν έχω γνώσεις να το φτιαξω
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Ναι, ειδικό είναι για να λυγίζει και να μη κόβεται.

Το δικό σου, δεν ήταν και τόσο "ειδικό", χαχαχαχαχαχαχα
 

Μηνύματα
2.092
Reaction score
5.470
Αυτο το καλωδιο λεγεται tinsel και επισκευαζεται αλλα καλο θα ηταν να τα πας σε επισκευαστη μεγαφωνων.Η Γουσετης (καλλιθεα)η Πανταζοπουλος(κανιγγος)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Αυτο το καλωδιο λεγεται tinsel και επισκευαζεται αλλα καλο θα ηταν να τα πας σε επισκευαστη μεγαφωνων.Η Γουσετης (καλλιθεα)η Πανταζοπουλος(κανιγγος)
Tinsel ονομάζεται οποιοδήποτε ιδιαίτερα εύκαμπτο καλώδιο, για εφαρμογές όπου έχουμε υψηλή μηχανική καταπόνηση.
Για να μην επηρεαστεί η μηχανική του μεγαφώνου πρέπει να μπει ίδιας λογικής καλώδιο.
Δύσκολη ή εύκολη επισκευή έχει να κάνει με το σημείο που κόπηκε.
Βέβαια σου είπα και ποιο πάνω, για να κάνει τόσο μεγάλη διαδρομή ο κώνος μπορεί να έχει υπερβεί κάποια όρια και να χρειάζεται ευθυγράμμιση.
Εκτελείται άνετα η κίνηση του κώνου μπρος-πίσω, όταν πιέσεις συμμετρικά το κέντρο του μεγαφώνου ή ακούς κάτι παράξενο σαν γρατζούνισμα;
 

Μηνύματα
319
Reaction score
56
Θα μιλήσω με Αναγνωστοπουλο πρώτα και εάν συνεχίζει να εργάζεται θα πάω εκει
Αλλιώς Γουσέτης
Μάλλον φθηνά την γλυτωσα
 

Μηνύματα
23
Reaction score
5
Καλησπερίζω ολο το φόρουμ,
Μετά από σκέψη και ψάξιμο μερικών μηνών αντικαταστάθηκαν ολοι οι πυκνωτές στο κροσόβερ με ΜΚΡ Jantzen cros cups και superior cups για το τουιτερ εκτός από τους δυο μεγάλους 470 και 330 μφ που αλλάχθηκαν με ηλεκτρολυτικούς Mundorf.
Συνολικά 9 πυκνωτές ανα ηχείο.
Το αποτέλεσμα εχει ξεπεράσει κάθε προσδοκία παρόλο πού το κρος μπορεί να μοιάζει λιγο (κανιβαλισμένο !!!!!) ο ηχος είναι πραγματικά αλλού.
Ταχύτατος ,ποιό αναλυτικός με τονική ισοροπία που εντυπωσιάζει και σκηνή η οποία κρατιέται χωρίς να συμπιέζεται σε υψηλές εντάσεις.
Ευχαριστώ όλα τα παιδιά με τα σχόλιά τους και τις συμβουλές τους και τους ευχομαι καλές ακροάσεις.

Φιλικά Ιάσων View attachment 50256
Και ενώ έχεις δώσει την αλήθεια,
πολλοί άνθρωποι νομίζουν, ότι επιμένοντας στο ψεύδος, θα αλλάξουν την πραγματικότητα.
Τώρα ειδικά στην περίπτωση των κροσοβερ,ΝΑΙ ο ήχος αλλάζει προς το καλύτερο, με καλύτερα υλικά.Λογω του καλύτερου αποτελέσματος των υλικών τους ,οι κατασκευαστές τα χαρακτηρίζουν audio Capacitors και τα πωλούν σε ακριβότερη τιμή, αφού έχουν και αυξημένη αξία ως προς το αποτέλεσμα της χρήσης τους. Ευχαριστω που μπήκες στον κόπο να ενημερώσεις για το αποτέλεσμα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.583
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top