Απόδραση σε παράλληλο Σύμπαν (Τύφλα να 'χει το πικάπ)


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Δεν υπάρχει το RT λέμε.
Ούτε ο covid υπήρξε ποτέ.

Επίσης, σε μικρούς χώρους δεν υπάρχει και η βαρύτητα.
Όπου δεν υπάρχει το RT, υπάρχει μόνο το... ΄΄χαρτί΄΄ (λεφτά). :sneaky:
 


Μηνύματα
12.374
Reaction score
14.583
Μακάρι να ήταν τόσο απλά τα πράγματα ως προς τη στερεοφωνική απεικόνιση.
RT 0,55 - 0,60 ειδικά σε μεσαίες οκτάβες υποβαθμίζει σε αποστάσεις αρκετά μεγαλύτερες της Κρίσιμης την ανάλυση που θ'αναμενόταν από monitor όπως τα Genelec ως προς τη χωρική πληροφορία.Γι αυτό και αναρωτιέμαι προς τι ο κόπος και τα έξοδα για ακριβά monitor σε αυτόν το χώρο έστω και να ήταν λευκά...
Ποια στερεοφωνική απεικόνιση χα χα ; . Σιγά μην κάνουν στερεοφωνική απεικόνιση τα Genelec χα χα.

Σόρρυ κοίτα εγώ δεν ξερω απο μάρκες, χαρακτηριστικά ή και καταλαβαίνω αυτόματα κάποια πράγματα όταν αναφέρεστε σε κάποια συγκεκριμένα ηχεία (που εσείς θεωρείται δεδομένα). Εγώ δεν έλεγα για τα Genelec αλλά για αυτά που έχεις στην φωτό. Λόγω μικρών διαστάσεων ήθελα να πώ ότι μπορεί να έχεις αυτή την καλή σκηνή (που πάλι απο ότι κατάλαβα την βρίσκεις καλή απο ότι είπες). Τα Genelec που λέτε δεν τα ξέρω αλλά με μεγαλύτερες διαστάσεις (εάν έχουν) δεν σημαίνει ότι μπορεί να αποκτήσεις καλύτερη σκηνή. Αυτό νόμιζα είναι το ζητούμενο και όχι οι λεπτομέρειες που λές. Ούτε η πολύ λεπτομέρεα είναι πάντα το σωστό ζητούμενο όπως ένα μόνιτορ δουλειάς. Πάντως δε νομίζω ότι παίζει και τόσο μεγάλο ρόλο η διαφορά μεταξύ 0.55 και 0.4 (π.χ. εάν ήταν να το πετύχεις) ιδίως στο δωμάτιο σου, αλλά η ομοιομορφία σε αυτό το RΤ (που δεν είναι RT αλλά ανακλάσεις χα χα). Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου και την ανησυχία σου αλλά νομίζω ότι είναι θεωρητικά σωστή. Εξάλλου ατό αυτά που έχω δει να πετυχαίνεις με τις γνώσεις σου και τα προγράμματα είναι υπέραρκετά και πιο σημαντικά. Τεσπά μην με ακούς εγώ έτσι για την παρέα συμμετέχω :D, δεν ξέρω απο αυτά. Και τα λίγα που ξέρω ... ξέρω "άλλα" ως σωστά, απο αυτά που ξέρετε εσείς.:)
 
Last edited:

Μηνύματα
12.374
Reaction score
14.583
Επιβεβαιώνω.. :biggrin:
Ναι η βαρύτητα (που και αυτή στην ουσία δεν ξέρουμε τι είναι) η οποία μετράμε στους γαλαξίες ή στα κλάστερ τους με την συγκέντρωση μεγάλης μάζας πλανητών, ήλιων και σωμάτων, δεν είναι τόσο μεγάλη. Για αυτό δεν μας βγαίνουν και οι υπολογισμοί και εισαγάγαμε την έννοια της dark matter. Είναι πολύ μικρότερη. Απλώς την αισθανόμαστε σαν μεγαλύτερη λόγω της επίδρασης της dark matter ώς superfluid που είναι ... πάνω στην συμβατική και γνωστή μάζα την οποία και διαπερνά. Ο τρόπος επίδρασης της δεν είναι γνωστός αλλά υφίσταται. Ακόμα διερευνάται απο το 1930. Προφανώς δεν είναι σωματιδιακή με τα γνωστά σωματίδια που ξέρουμε, αλλά ούτε και νετρίνα που παρόλο που δεν αλληλεπιδρούν και αυτά με την μάζα , δεν μπορούν να κλαστεροποιηθούν. Αλλά οι εξισώσεις δείχνουν καθαρά την ύπαρξή της. Είναι και αυτή σαν το RT που δεν είναι RT, όπως και σαν την κρίσιμη απόσταση σε μικρούς χώρους, που και αυτή δεν είναι κρίσιμη απόσταση. :D
 



Μηνύματα
12.374
Reaction score
14.583
Όχι όλων, κάποιοι τον θέλουν να είναι κυρίως και πρωτίστως καλό παιδί. Όλα τα άλλα καλά ... αλλά δευτευρεύοντα :D
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ποια στερεοφωνική απεικόνιση χα χα ; . Σιγά μην κάνουν στερεοφωνική απεικόνιση τα Genelec χα χα.

Σόρρυ κοίτα εγώ δεν ξερω απο μάρκες, χαρακτηριστικά ή και καταλαβαίνω αυτόματα κάποια πράγματα όταν αναφέρεστε σε κάποια συγκεκριμένα ηχεία (που εσείς θεωρείται δεδομένα). Εγώ δεν έλεγα για τα Genelec αλλά για αυτά που έχεις στην φωτό. Λόγω μικρών διαστάσεων ήθελα να πώ ότι μπορεί να έχεις αυτή την καλή σκηνή (που πάλι απο ότι κατάλαβα την βρίσκεις καλή απο ότι είπες). Τα Genelec που λέτε δεν τα ξέρω αλλά με μεγαλύτερες διαστάσεις (εάν έχουν) δεν σημαίνει ότι μπορεί να αποκτήσεις καλύτερη σκηνή. Αυτό νόμιζα είναι το ζητούμενο και όχι οι λεπτομέρειες που λές. Ούτε η πολύ λεπτομέρεα είναι πάντα το σωστό ζητούμενο όπως ένα μόνιτορ δουλειάς. Πάντως δε νομίζω ότι παίζει και τόσο μεγάλο ρόλο η διαφορά μεταξύ 0.55 και 0.4 (π.χ. εάν ήταν να το πετύχεις) ιδίως στο δωμάτιο σου, αλλά η ομοιομορφία σε αυτό το RΤ (που δεν είναι RT αλλά ανακλάσεις χα χα). Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου και την ανησυχία σου αλλά νομίζω ότι είναι θεωρητικά σωστή. Εξάλλου ατό αυτά που έχω δει να πετυχαίνεις με τις γνώσεις σου και τα προγράμματα είναι υπέραρκετά και πιο σημαντικά. Τεσπά μην με ακούς εγώ έτσι για την παρέα συμμετέχω :D, δεν ξέρω απο αυτά. Και τα λίγα που ξέρω ... ξέρω "άλλα" ως σωστά, απο αυτά που ξέρετε εσείς.:)
Ανεξάρτητα από μέγεθος, όποιο ηχείο μικρό ή μεγάλο έχει γεωμετρία μεγαφώνων τέτοια ώστε να τείνει προς το ιδεώδες πρότυπο σημειακής πηγής ήχου και με σταθεροποιημένη διασπορά , αναμένεται να έχει κορυφαία στερεοφωνική απεικόνιση. Σε συμβατικές υλοποιήσεις τα μικρά ηχεία συνήθως υπερτερούν έναντι των μεγάλων επειδή ελέω διαστάσεων θα προσέγγιζαν ευκολότερα τη σημειακή πηγή. Υπάρχουν όμως και μη συμβατικές υλοποιήσεις ηχείων μεγαλύτερων σε διαστάσεις που το επιτυγχάνουν εξίσου καλά αν όχι ακόμα καλύτερα...
 

Μηνύματα
12.374
Reaction score
14.583
Ανεξάρτητα από μέγεθος, όποιο ηχείο μικρό ή μεγάλο έχει γεωμετρία μεγαφώνων τέτοια ώστε να τείνει προς το ιδεώδες πρότυπο σημειακής πηγής ήχου αναμένεται να έχει κορυφαία στερεοφωνική απεικόνιση. Σε συμβατικές υλοποιήσεις τα μικρά ηχεία συνήθως υπερτερούν έναντι των μεγάλων επειδή ελέω διαστάσεων θα προσέγγιζαν ευκολότερα τη σημειακή πηγή. Υπάρχουν όμως και μη συμβατικές υλοποιήσεις ηχείων μεγαλύτερων σε διαστάσεις που το επιτυγχάνουν εξίσου καλά αν όχι ακόμα καλύτερα...
Ναι έτσι ακριβώς. Και το δικό μου είναι κάπως τέτοιο. Πάλι όμως εμπειιρικά που έχω ακούσει ... δεν φτάνει ένα καλά σχεδιασμένο, μικρό ηχείο στο συγκεκριμένο (μόνο) θέμα.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.114
Reaction score
18.833
Το σίγουρο είναι πως ο @Bhutia δεν υπάρχει.
Είναι το virtual γινόμενο της συνείδησης και των γνώσεων του φόρουμ, υψωμένο σε έναν άγνωστο-μυστηριώδη εκθέτη.
Επιτέλους, μια φορά που μιλάμε ανοιχτά για τα μυστήρια του ''χώρου'' :tongue:
 



n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.899
Reaction score
12.520
Το σίγουρο είναι πως ο @Bhutia δεν υπάρχει.
Είναι το virtual γινόμενο της συνείδησης και των γνώσεων του φόρουμ, υψωμένο σε έναν άγνωστο-μυστηριώδη εκθέτη.

Για το @Bhutia έφτιαξαν τη σελίδα.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.211
Reaction score
26.957
Ναι η βαρύτητα (που και αυτή στην ουσία δεν ξέρουμε τι είναι) η οποία μετράμε στους γαλαξίες ή στα κλάστερ τους με την συγκέντρωση μεγάλης μάζας πλανητών, ήλιων και σωμάτων, δεν είναι τόσο μεγάλη. Για αυτό δεν μας βγαίνουν και οι υπολογισμοί και εισαγάγαμε την έννοια της dark matter. Είναι πολύ μικρότερη. Απλώς την αισθανόμαστε σαν μεγαλύτερη λόγω της επίδρασης της dark matter ώς superfluid που είναι ... πάνω στην συμβατική και γνωστή μάζα την οποία και διαπερνά. Ο τρόπος επίδρασης της δεν είναι γνωστός αλλά υφίσταται. Ακόμα διερευνάται απο το 1930. Προφανώς δεν είναι σωματιδιακή με τα γνωστά σωματίδια που ξέρουμε, αλλά ούτε και νετρίνα που παρόλο που δεν αλληλεπιδρούν και αυτά με την μάζα , δεν μπορούν να κλαστεροποιηθούν. Αλλά οι εξισώσεις δείχνουν καθαρά την ύπαρξή της. Είναι και αυτή σαν το RT που δεν είναι RT, όπως και σαν την κρίσιμη απόσταση σε μικρούς χώρους, που και αυτή δεν είναι κρίσιμη απόσταση. :D
Καλά όλα αυτά. Το διά ταύτα δεν βλέπω.
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.211
Reaction score
26.957
Το δια ταύτα, που ενδιαφέρει εμένα , εμπεριέχεται.

Το δια ταύτα το δικό σου (ή και άλλων) δεν γνωρίζω ποιό μπορεί να είναι.
Δεν μπορώ εγώ να βάλω διά ταύτα στο σκεπτικό άλλου.
 


Μηνύματα
12.374
Reaction score
14.583
Αυτό πιθανόν κάνει κι εμένα να έχω μια ''αδυναμία'' στα τσίλικα μόνιτορ ηχεία αλλά ισχύει?
Μήπως οφείλεται περισσότερο στον χώρο (ή στην έλλειψη αυτού) επειδή τα δαπέδου είναι συνήθως λίγο πιο στριμωγμένα - δυσκολότερα στην τοποθέτηση σε τυπικά δωμάτια-καθιστικά?
Αν τοποθετηθούν σωστά τα δαπέδου με ''άνεση'' μήπως μπορούν να έχουν ίδια ή ακόμα καλύτερη εικόνα ή και να ''εξαφανίζονται'' εύκολα?
Στους δικούς μου χώρους - δωμάτια δεν εξαφανίζονται εύκολα ότι μεγάλα κι αν έχω βάλει είναι δύσκολο ή άβολο να βρεθεί η ιδανική θέση.


Migliori auguri από Misco, κρόνια πολλά.. :biggrin:
Sorry τώρα είδα το πόστ σου. Αυτά είναι γνωστά και εξηγήσιμα τεχνικά απο άλλους (εγώ δεν τα ξέρω καλά, περισσότερο εμπειρικά και εάν). Εγώ γενικά να πω ότι δεν μιλάω μόνο για εξαφάνιση αλλά σκηνή. Η εξαφάνιση είναι πολύ εύκολη, δεν ξέρω γιατί δεν σου εξαφανίζονται. Δεδομένου του γεγονότος ότι η τοποθέτηση και το δωμάτιο είναι σχετικά ικανοποιητικά λυμμένα θέματα και δεν έχει γίνει κάποιο χοντρό λάθος, τα μικρά ηχεία απο σχεδιασμό που είπε ο Bhutia είναι πιο εύκολο να κάνουν καλύτερη σκηνή αλλά και λόγω στενής μπάφλας, μικρής διαμέτρου mid και κοντά μεταξύ τους μεγάφωνα, μείωση ντιφράκτιονς που ένα μεγάλης πρόσοψης ηχείο που αναγκαστικά πιθανόν θα έφερε ένα μεγαλύτερης διαμέτρου γούφερ σε αυτήν, μείωση κραδασμών στην καμπίνα καλό σπέκτραλ ντικέι στο φάσμα που μπορούν να εκπέμπουν, πιο στοιβαρή καθώς πιο μικρή κατασκευή και φαντάζομαι πολλά άλλα. Υπάρχουν και φλορστάντερ που έχουν γεωμετρικά καμπίνα που συνδυάζει κάποια απο τα παραπάνω και έχουν πλεονέκτημα στο θέμα σκηνής. Με μικρό mid έχουν και κάποια μειονεκτήματα όμως. There is no free meal συνήθως όπως σχεδόν πάντα συμβαίνει στην μηχανική, όλα είναι ένας συμβιβασμός μεταξύ πραγμάτων.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.374
Reaction score
14.583
There is no free meal
Σόρρυ lunch. :D Τιποτε δεν έρχεται χωρίς κόστος, τέλος πάντων πως το λένε, μια παροιμία δεν κατάφερα ποτέ να πω σωστά στη ζωή μου.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.184
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top