Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
το χαρακτηριστικό του στενού sweet spot συνιστά ατέλεια,αυτή τη φορά όχι...από τη μονοτελική μετάδοση σήματος.
Σωστά.
Υποθέτω (τρόπος του λέγειν) πως με αντίστροφη από την υπάρχουσα κλίση των ηχείων, δηλαδή με περαιτέρω toe in της νορμάλ κλίσης σε ισόπλευρο (κι όχι το μισητό ισοσκελές) τρίγωνο ακρόασης, ώστε ο ακροατής να παραμένει σε οφ αξις για αποφυγή των (αναφερόμενων) τονισμενων πριμων της ον αξις, δηλαδή με εστίαση της ον αξις στα 49cm έμπροσθεν της θέσης ακρόασης (όχι και μισό μέτρο, να μη μας κακοφανεί στα 2.5μ), και με ταυτόχρονη διάχυση στις πρώτες ανακλάσεις από τους πλαϊνούς τοίχους (έστω σκατερινγκ), θα υπάρξει σημαντική διεύρυνση του σουιτ σποτ, αλλά πιθανώς να επανέλθει το πλάτος της μουσικής σκηνής στο .. αναμενόμενο, κι όχι στο ..αναφερόμενο. ;)

Υποθέτω δηλαδή, αλλά με ισχυρή δόση ασφάλειας, και ουχί ..ανασφάλειας. :roflmao:


ΥΓ. Συνεχίζω να υποθέτω όμως πως χρειάζεται μόνο ελάχιστο toe in (περί τις 5 μοίρες - για να σοβαρευτούμε) αλλά με αγκαλιά την έτσι κι αλλιώς απαραίτητη ισοστάθμιση. Αυτό όμως ας παραμείνει μεταξύ μας, μη το πείτε πουθενά δηλαδή, και προσοχή μη διαρρεύσει στο Λέανδρο...
 
Last edited:


Μηνύματα
169
Reaction score
63
Καλώς ήρθες Γιάνννη.
Στο παρόν φόρουμ υπάρχουν ορισμένα μέλη που έχουν εμβαθύνει όσο δεν παίρνει στα θέματα του ήχου και παράλληλα είσαι πολύ τυχερός που αρκετοί εξ' αυτών κατοικούν κοντά σου, στην όμορφη Θεσσαλονίκη μας.
Οπότε, είναι σίγουρο ότι μόνο θετικά θα αποκομίσεις από τις προτάσεις που σου παραθέτουν.

Καλές ακροάσεις και να είσαι πάντα καλά να χαίρεσαι το σύστημά σου.

Υ.Γ. Να ξέρεις ότι πάντα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης στον ήχο.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Σωστά.



ΥΓ. Συνεχίζω να υποθέτω όμως πως χρειάζεται μόνο ελάχιστο toe in (περί τις 5 μοίρες - για να σοβαρευτούμε) αλλά χωρίς την έτσι κι αλλιώς αχρείαστη και άχρηστη ισοστάθμιση Αυτό όμως ας παραμείνει μεταξύ μας, μη το πείτε πουθενά δηλαδή, και προσοχή μη διαρρεύσει στο Λέανδρο...
επιτέλους συμφωνούμε ντόκτορ!!:lol::lol::lol:
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
…... θα υπάρξει σημαντική διεύρυνση του σουιτ σποτ …...
Εγώ, χωρίς να έχω ούτε τις ελάχιστες γνώσεις από αυτές που έχει αποκομίσει μέσω μελέτης ο Γιανννης, θα πω πως ένα σύστημα με μικρό sweet spot είναι προβληματικό. Για καθαρά πρακτικούς λόγους, δε μπορώ να ακούω μουσική και να φοβάμαι να ξυθώ μην τυχόν και κουνηθεί το κεφάλι μου από τη θέση την καλή.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Δυστυχώς για τα συστήματα ακούω κλασσική μουσική.
Το σύστημα είναι φευ στέρεο με βάση τα Elac BS312 σε nearfield αυστηρά.
Ο χώρος είναι μικρός και δουλεύει μόνο απορρόφηση.
Συνεπώς διαθέτω σε όλα τα κρίσιμα σημεία απορρόφηση πλην πίσω από τα ηχεία που έχει διάχυση.
Το rt είναι πολύ χαμηλό σε πολύ κόσμο δεν αρέσει στα 0.3
Υπάρχει βύθιση λόγω SBIR αναπόφευκτα λόγω στενότητας χώρου.
Φωτογραφία από εβδομάδα διότι λόγω παρατεταμένου θέρους βρίσκομαι σε διακοπές.....
Κλασική είναι η μόνη που δεν ακούω για πολλούς λόγους.Θα μπορούσες να κρίνεις με Jazz που θα επέλεξες και εσυ πιθανώς;
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Όπως καταλαβαίνεις ο μόνος τρόπος για να "κρίνω" , να ακούσω θα έλεγα είναι με δική μου μουσική που γνωρίζω καλά;)
Μην ανησυχείς εγώ μεγάλο στικάκι!
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Εγώ, χωρίς να έχω ούτε τις ελάχιστες γνώσεις από αυτές που έχει αποκομίσει μέσω μελέτης ο Γιανννης, θα πω πως ένα σύστημα με μικρό sweet spot είναι προβληματικό. Για καθαρά πρακτικούς λόγους, δε μπορώ να ακούω μουσική και να φοβάμαι να ξυθώ μην τυχόν και κουνηθεί το κεφάλι μου από τη θέση την καλή.
Φίλε μου,μπορείς να ακούσεις οπουδήποτε βρίσκεσαι και θα είναι ευχάριστο,ιδίως σε mono ηχογραφήσεις.Αλλα για να έχεις το λεγομενο pin point imaging και να εκμεταλλευτείς απόλυτα το στήσιμο του χώρου,μόνο σε μια θέση μπορείς να αποκομίσεις τα μέγιστα οφέλη...
Post automatically merged:

Όπως καταλαβαίνεις ο μόνος τρόπος για να "κρίνω" , να ακούσω θα έλεγα είναι με δική μου μουσική που γνωρίζω καλά;)
Μην ανησυχείς εγώ μεγάλο στικάκι!
Στικάκι δεν παίρνει η πηγή μου.

Την κλασική τη φοβάμαι μην πάρω γουφερ στο χέρι.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
επιτέλους συμφωνούμε ντόκτορ!!:lol::lol::lol:
Ο ίδιος περιμένω ακόμα να διαπιστώσω πότε κατά βάθος θα...διαφωνούσατε.;)
Φίλε μου,μπορείς να ακούσεις οπουδήποτε βρίσκεσαι και θα είναι ευχάριστο,ιδίως σε mono ηχογραφήσεις.Αλλα για να έχεις το λεγομενο pin point imaging και να εκμεταλλευτείς απόλυτα το στήσιμο του χώρου,μόνο σε μια θέση μπορείς να αποκομίσεις τα μέγιστα οφέλη...
Ιδίως σε δικαναλικά setup με ηχεία συμβατικής αρχιτεκτονικής...
Ορίστε,ειπώθηκε για να...σπάσει ο πάγος - ή το...ρόδι(ο) , ό,τι θα προηγείτο. :)
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Φίλε μου,μπορείς να ακούσεις οπουδήποτε βρίσκεσαι και θα είναι ευχάριστο,ιδίως σε mono ηχογραφήσεις.Αλλα για να έχεις το λεγομενο pin point imaging και να εκμεταλλευτείς απόλυτα το στήσιμο του χώρου,μόνο σε μια θέση μπορείς να αποκομίσεις τα μέγιστα οφέλη...
Post automatically merged:


Στικάκι δεν παίρνει η πηγή μου.

Την κλασική τη φοβάμαι μην πάρω γουφερ στο χέρι.
Χαλαρά στα 90db θα παίξουμε αν και οι Δόκτωρες θα φωνάζουν!
CD παίρνει η πηγή σου;
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Χαλαρά στα 90db θα παίξουμε αν και οι Δόκτωρες θα φωνάζουν!
CD παίρνει η πηγή σου;
Σπάνια ακούω πάνω από 90κατι.Αλλα πως θα ξέρουμε τα 90 peak;CD transport έχω.Δεν παίζει εύκολα CDR.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Χαλαρά στα 90db θα παίξουμε αν και οι Δόκτωρες θα φωνάζουν!
CD παίρνει η πηγή σου;
90 dΒ ως μέση συνεχόμενη στάθμη και δη στη πάνω στη θέση ακρόασης δεν είναι...καθόλου χαλαρά,ας μου επιτραπεί η παρέμβασις.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
90 dΒ ως μέση συνεχόμενη στάθμη ακρόασης δεν είναι...καθόλου χαλαρά,ας μου επιτραπεί η παρέμβασις.
χαλαρά είναι bhutia μ, ειδικά αν συγκριθεί με τα db της τροχοδρόμησης F-16 :sneaky:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
χαλαρά είναι bhutia μ, ειδικά αν συγκριθεί με τα db της τροχοδρόμησης F-16 :sneaky:
Το μόνο που παραβλέπεις είναι ότι για να ισχύει υψηλή πιστότητα ακρόασης στη ΄΄χαλαρή΄΄ συνεχόμενη στάθμη των 90 dB,θα χρειαζόσουν απαραμόρφωτη στάθμη πρώτων οκτάβων για τις στιγμιαίες κορυφώσεις εφάμιλλη της...απογείωσης του μαχητικού τζετ.

Κάπως έτσι φτιάχνουν setup όπως του Ear...απογειωτικά ακούσματα. ;)
:lolsign: :lolsign: :lolsign:
Δεν έχουν ανάγκη τα woofer της seas, έχουν τον..άκαφτο!!
Δεν ξέρω για τον άκαφτο,αλλά τον...άκλαφτο,σίγουρα θα τον χρειάζονταν σε απαιτητικά προγράμματα και υψηλές στάθμες οι συνηθισμένες υλοποιήσεις προς οικιακή χρήση. :D
 
Last edited:

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Σπάνια ακούω πάνω από 90κατι.Αλλα πως θα ξέρουμε τα 90 peak;CD transport έχω.Δεν παίζει εύκολα CDR.
90 dΒ ως μέση συνεχόμενη στάθμη και δη στη πάνω στη θέση ακρόασης δεν είναι...καθόλου χαλαρά,ας μου επιτραπεί η παρέμβασις.
Ξέρω εγώ τι λέω χαλαρά είναι...

Πέρα από την πλάκα μπορούμε τέλος πάντων να ακούσουμε σε ότι ένταση θέλεις.
Ποιος μίλησε φίλε μου για cdr?
Έχω καμία 5 χιλιάδες CD και SACD κάτι θα βρεθεί να το παίζει το transport σου.
Διάθεση να υπάρχει.
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Συγνώμη που πετάγομαι, αλλά τι σχέση έχει η τροχοδρόμηση του F-16 με την μουσική ακρόαση σε στάθμες των 90db?
Και αν το πάμε έτσι γιατί δεν συγκρίνουμε και την απογείωση του F-16 να δούμε τι θα γίνει? Πολλλλά Db.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
χαλαρά είναι bhutia μ, ειδικά αν συγκριθεί με τα db της τροχοδρόμησης F-16 :sneaky:
Υπερβολές... Μόνο στο μπάσο χρειάζονται τέτοιες στάθμες... :tongue:

Πάντως χθες βράδυ, κατά τις 1:30 μετά τα μεσάνυχτα, έπαιξα (θενκς Τζιοβάνι) το παρακάτω άσμα κλασικής μουσικής:


σε στάθμη 20 ντεσιμπέλ πάνω από τη στάθμη αναφοράς (η στάθμη αναφοράς είναι στα 85 ντεσιμπέλ μέση στάθμη - Γιάννη αν τυχόν δε ξέρεις).
Ιδέαν δεν έχεις Λέανδρε τι μπάσο έχει αυτό το κομμάτι, και μη το βάλεις στα ηχεία σου, δεν βγάζουν καν τέτοιες συχνότητες... :tongue:

Δεδομένου ότι έχω 10 ντεσιμπέλ κλίση στο ταργκετ κερβ, να υποθέσω ότι μπορείτε να υποθεσετε τι έγινε βραδιάτικα στο χώρο μου... :lol:

Φυσικά άκουσα μόνο για μισό λεπτό έτσι, άντε ίσως για λίγο παραπάνω, και μετά προσγειώθηκε το εφ16 σε τυπικές στάθμες αναφοράς (άντε +5-6 ντιμπι).. :gotcha:
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Υπερβολές... Μόνο στο μπάσο χρειάζονται τέτοιες στάθμες... :tongue:

Πάντως χθες βράδυ, κατά τις 1:30 μετά τα μεσάνυχτα, έπαιξα (θενκς Τζιοβάνι) το παρακάτω άσμα κλασικής μουσικής:


σε στάθμη 20 ντεσιμπέλ πάνω από τη στάθμη αναφοράς (η στάθμη αναφοράς είναι στα 85 ντεσιμπέλ μέση στάθμη - Γιάννη αν τυχόν δε ξέρεις).
Ιδέαν δεν έχεις Λέανδρε τι μπάσο έχει αυτό το κομμάτι, και μη το βάλεις στα ηχεία σου, δεν βγάζουν καν τέτοιες συχνότητες... :tongue:

Δεδομένου ότι έχω 10 ντεσιμπέλ κλίση στο ταργκετ κερβ, να υποθέσω ότι μπορείτε να υποθεσετε τι έγινε βραδιάτικα στο χώρο μου... :lol:
Άμα τέτοια κομμάτια αναπαράγονται από ηχειακές υλοποιήσεις με τυπικά εξαμισάρια μεγάφωνα χαμηλών και χωρίς sub,θ'ακούγονταν σα να...πέρδονται τα πρώτα. :D

Κατά τα άλλα ο φίλτατος Ear είναι...άκαρδος σε πολλαπλά επίπεδα,αφού δεν στέργει να εξετάσει κατά πόσον οι συγκάτοικοι θα έβλεπαν...εφιάλτες τις νύχτες από υπερέκθεση σε χαμηλές συχνότητες. :p
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.182
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top