Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Υπερβολές... Μόνο στο μπάσο χρειάζονται τέτοιες στάθμες... :tongue:

Πάντως χθες βράδυ, κατά τις 1:30 μετά τα μεσάνυχτα, έπαιξα (θενκς Τζιοβάνι) το παρακάτω άσμα κλασικής μουσικής:


σε στάθμη 20 ντεσιμπέλ πάνω από τη στάθμη αναφοράς (η στάθμη αναφοράς είναι στα 85 ντεσιμπέλ μέση στάθμη - Γιάννη αν τυχόν δε ξέρεις).
Ιδέαν δεν έχεις Λέανδρε τι μπάσο έχει αυτό το κομμάτι, και μη το βάλεις στα ηχεία σου, δεν βγάζουν καν τέτοιες συχνότητες... :tongue:

Δεδομένου ότι έχω 10 ντεσιμπέλ κλίση στο ταργκετ κερβ, να υποθέσω ότι μπορείτε να υποθεσετε τι έγινε βραδιάτικα στο χώρο μου... :lol:

Φυσικά άκουσα μόνο για μισό λεπτό έτσι, άντε ίσως για λίγο παραπάνω, και μετά προσγειώθηκε το εφ16 σε τυπικές στάθμες αναφοράς (άντε +5-6 ντιμπι).. :gotcha:
Κατι σαν το There s a limit to your love;

Γνωρίζω για τη στάθμη αλλά κατά τη γνώμη μου κάθε άλμπουμ έχει τη δίκη του στάθμη για να ακούγονται τα όργανα με ρεαλιστικό σώμα και όχι μικρά.
Post automatically merged:

Ξέρω εγώ τι λέω χαλαρά είναι...

Πέρα από την πλάκα μπορούμε τέλος πάντων να ακούσουμε σε ότι ένταση θέλεις.
Ποιος μίλησε φίλε μου για cdr?
Έχω καμία 5 χιλιάδες CD και SACD κάτι θα βρεθεί να το παίζει το transport σου.
Διάθεση να υπάρχει.
SACD πλέον γιόκ και το θεωρώ μεγάλη μπαρούφα.

Με Jazz δε θα μπορούσες να κρίνεις;Τα όργανα ακούγονται καλύτερα όταν είναι το καθένα στη θέση του...Χεχε.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ιδέαν δεν έχεις Λέανδρε τι μπάσο έχει αυτό το κομμάτι, και μη το βάλεις στα ηχεία του ear, δεν βγάζουν καν τέτοιες συχνότητες... γι αυτό κι αγοράζει συνέχεια sub :tongue:
fixed doc!
http://www.proac-loudspeakers.com/html_files/Speakers.php?Range=Studio&Speaker=Studio140Mk2
πούλα τα όλα μανίτσα μ και πάρε παθητικά λέμε!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Άμα τέτοια κομμάτια αναπαράγονται από ηχειακές υλοποιήσεις με τυπικά εξαμισάρια μεγάφωνα χαμηλών και χωρίς sub,θ'ακούγονταν σα να...πέρδονται τα πρώτα. :D
Μη νομίζεις ότι δε ζοριζονται ακόμα και τα Νιούμαν 870 σε τέτοια επίπεδα στάθμης, καθώς ο αέρας από το μπας ριφλεξ φυσούσε την πλούσια κόμη μου ιδιαίτερα αισθητά ακόμα και σε απόσταση 2,3μ από αυτά, πάντως για να αποδωθούν τα εύσημα επί των μηχανικών που το σχεδίασαν, κι από κοντά που πήγα μπροστά στις τρύπες δεν υπήρχαν καθόλου αντιληπτοί ήχοι από τις οπές ανάκλασης (ή εξαερισμού) παρά την ιδιαίτερα υψηλή ποσότητα και ταχύτητα αέρα που φυσούσε (ίσα με 6 μποφόρ), παρέμεινε βουβό στα ευγενή μεσαία... ;)
Βέβαια τα τζενελεκ χαζμουργιόντουσαν νωχελικα... :lol:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
fixed doc!
http://www.proac-loudspeakers.com/html_files/Speakers.php?Range=Studio&Speaker=Studio140Mk2
πούλα τα όλα μανίτσα μ και πάρε παθητικά λέμε!
Καλέ μας Λέανδρε,οι δημοσιευθείσες προδιαγραφές των εξαιρετικών ομολογουμένως Studio 140 αρνούνται...
πεισματικώς να μας διευκρινίσουν σε ποια στάθμη ανταποκρίνονται και με ποιο περιθώριο dB υποχώρησης ως προς το κάτω όριόν τους.Και δεν εισερχόμαστε καν σε ζητήματα αρμονικής παραμόρφωσης...δια λόγους αβρότητος. :D

Βάσει γνώσεων κάνω λοιπόν τη λογική εικασία ότι ναι μεν αποδίδουν την πρώτη οκτάβα αλλά υπό αποδεκτά όρια παραμόρφωσης σε στάθμες εφάμιλλες του...θορύβου που επικρατεί ως υπόβαθρον στους τυπικούς οικιακούς χώρους.Είναι αυτό που λέμε...ηχεία με υπόβαθρον. :p
 
Last edited:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Καλέ μας Λέανδρε,οι δημοσιευθείσες προδιαγραφές των εξαιρετικών ομολογουμένως Studio 140 αρνούνται...
πεισματικώς να μας διευκρινίσουν σε ποια στάθμη ανταποκρίνονται και με ποιο περιθώριο dB υποχώρησης ως προς το κάτω όριόν τους.Και δεν εισερχόμαστε καν σε ζητήματα αρμονικής παραμόρφωσης...δια λόγους αβρότητος. :D

Βάσει γνώσεων κάνω λοιπόν τη λογική εικασία ότι ναι μεν αποδίδουν την πρώτη οκτάβα αλλά υπό αποδεκτά όρια παραμόρφωσης σε στάθμες εφάμιλλες του...θορύβου που επικρατεί ως υπόβαθρον στους τυπικούς οικιακούς χώρους.Είναι αυτό που λέμε...ηχεία με υπόβαθρον. :p
και η ίδια η proac να ξέρεις, λόγω αβρότητας δεν ανακοινώνει την αρμονική τους παραμόρφωση ή τα db που υποχωρούν στα 25Hz :sneaky: :sneaky:
Είναι εξαιρετικά ευγενικά τα γλυκούλια μου με τον ανταγωνισμό!!!
Αν ανακοίνωναν τις παραπάνω επιμελώς μη ανακοινώσιμες τιμές που αναφέρεσαι, οι εταιρίες ενεργών χρεπίων θα προέβαιναν σε ομαδικά λουκέτα!:lol::lol::lol::lol:
 

C

chrispo

Guest
Λέανδρε, ο ear και αρκετοί άλλοι έχουν τελείως διαφορετική αντίληψη για τον ήχο. Δεν έχετε κοινά σημεία και ούτε θα βρείτε ποτέ. Δεν έχει νόημα αυτή η αντιπαράθεση. ...πάντως μεταξύ μας ..αυτά τα πρόακ , όντως πολύ αξιόλογα ηχεία:thumbsup:....αλλά κανένα 2 σαμπάκια με προσεκτική δοκιμή και 8-)κάποιο dsp, μπορεί να μη με χαλούσε. (Trial & error)...ποτέ δε ξέρεις.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Λέανδρε, ο ear και αρκετοί άλλοι έχουν τελείως διαφορετική αντίληψη για τον ήχο. Δεν έχετε κοινά σημεία και ούτε θα βρείτε ποτέ. Δεν έχει νόημα αυτή η αντιπαράθεση. ...πάντως μεταξύ μας ..αυτά τα πρόακ , όντως πολύ αξιόλογα ηχεία:thumbsup:....αλλά κανένα 2 σαμπάκια με προσεκτική δοκιμή και 8-)κάποιο dsp, μπορεί να μη με χαλούσε. (Trial & error)...ποτέ δε ξέρεις.
φίλε μου chrispo, προσωπικά δε το βλέπω ως αντιπαράθεση, αλλά ως μια διασκεδαστική διαδικασία και το ίδιο θεωρώ κι ο ντόκτορ!
Τώρα για sub και ισοστάθμιση ψηφιακή δε με βλέπω....αν και γνωρίζεις ότι είμαι της λογικής του trial & error κι όχι του..pdf :) :) :) :) :hi:
 


C

chrispo

Guest
Ok..δεκτό, αλλά όσες φορές έχω ακούσει σε ¨ ψηφιακό χώρο ¨, το αποτέλεσμα ήταν αρεστό και μ´έβαλε σε έντονους προβληματισμούς.:whistling:
( ..4 leandros)
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Κατι σαν το There s a limit to your love;

Γνωρίζω για τη στάθμη αλλά κατά τη γνώμη μου κάθε άλμπουμ έχει τη δίκη του στάθμη για να ακούγονται τα όργανα με ρεαλιστικό σώμα και όχι μικρά.
Post automatically merged:


SACD πλέον γιόκ και το θεωρώ μεγάλη μπαρούφα.

Με Jazz δε θα μπορούσες να κρίνεις;Τα όργανα ακούγονται καλύτερα όταν είναι το καθένα στη θέση του...Χεχε.
Δεν πειράζει έχω εγώ για εσένα.
Τι θες απλά CD;
Έχει το μαγαζί.
Δεν θες κλασσική , θέλεις κάτι πιο εύκολο;
Εντάξει , βάλε Pawnshop , βάλε και Νταϊάνα πάλι θα βγάλουμε άκρη.
Το καλό σύστημα πρέπει να τα παίζει όλα καλά , εσύ ήδη μας έχεις περιορίσει σε ένα μικρό κομμάτι της δισκογραφίας.
Δεν πειράζει , ας είναι....
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
αλλά ως μια διασκεδαστική διαδικασία
Δεν είναι καθόλου διασκεδαστικό να ''κουτσουλάς '' σε όλα τα νήματα τα ίδια και τα ίδια.

το ίδιο θεωρώ
Μείνε στη θεωρία.
 



leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ok..δεκτό, αλλά όσες φορές έχω ακούσει σε ¨ ψηφιακό χώρο ¨, το αποτέλεσμα ήταν αρεστό και μ´έβαλε σε έντονους προβληματισμούς.:whistling:
( ..4 leandros)
Η άποψη μου είναι ότι αν προσθέτεις περισσότερα από τα άκρως απαραίτητα μηχανήματα στην ηχητική αλυσίδα, αντί να βελτιώσεις, στην ουσία επιβαρύνεις το τελικό αποτέλεσμα και το απομακρύνεις από το αρχικό του ύφος.
Μπορεί λοιπόν να έχεις ακούσει κάτι που να σου άρεσε σε ψηφιακό χώρο, δε πάει να πει όμως ότι ήταν και απαραίτητα σωστό.
Μπορεί και να είναι..μπορεί και όχι, αλλά ο καθένας κάνει τις επιλογές του, τόσο συναρτήσει των οικονομικών του, του χώρου του, του γούστου του, του είδους μουσικής που ακούει, την ένταση που ακούει, της οικογενειακής του κατάστασης κ.ο.κ
Ο αφορισμός των επιλογών των υπολοίπων είναι το μεγάλο πρόβλημα κι όχι η ψηφιακή ισοστάθμιση ή όχι του χώρου!
αυτά!
 
Last edited:


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Ο αφορισμός των επιλογών των υπολοίπων είναι το μεγάλο πρόβλημα
Σου αφορίζω το ψυγείο, γιατί αντί να βάλεις το θερμόμετρο να δεις ότι το ρημάδι δε κατεβάζει κάτω από 8 βαθμούς εσύ χουφτώνεις την μπίρα και λες έτσι είναι η σωστή θερμοκρασία.

Το έχετε καταλάβει ότι μιλάμε για ηλεκτρικές συσκευές;
Απλός παράγουν ''θόρυβο''.
 

P

PMC

Guest
[QUOTE
Ιδέαν δεν έχεις Λέανδρε τι μπάσο έχει αυτό το κομμάτι, και μη το βάλεις στα ηχεία σου, δεν βγάζουν καν τέτοιες συχνότητες... :tongue:

Θα το βάλει ......και θα το απορρίψει γιατί ποτέ δεν θα το ακούσει πραγματικά. :(
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Σου αφορίζω το ψυγείο, γιατί αντί να βάλεις το θερμόμετρο να δεις ότι το ρημάδι δε κατεβάζει κάτω από 8 βαθμούς εσύ χουφτώνεις την μπίρα και λες έτσι είναι η σωστή θερμοκρασία.

Το έχετε καταλάβει ότι μιλάμε για ηλεκτρικές συσκευές;
Απλός παράγουν ''θόρυβο''.
όχι δεν το έχουμε καταλάβει!
ηλεκτρικές συσκευές είναι το ψυγείο, τα μηχανήματα ήχου είναι ηλεκτρονικές συσκευές,
αν παράγουν ¨θόρυβο¨κάτι δε πάει καλά...
αν παράγουν ήχο που να γουστάρουμε, όλα καλά!! :) :)
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Είμαι βέβαιος, από την συνεισφορά σου στο φόρουμ τεχνολογίας που είναι μόνο θόρυβος.
τουλάχιστον εγώ δε το ¨παίζω¨....Τσοπανάκος...
 
Last edited:


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top