Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Για τα επαγγελματικα που αναφερεις δε θα επιμεινω γιατι δεν τα γνωριζω.

Για τα KEF δεν πιστευω να ισχυουν οι οποιες δηλωσεις,οπως επισης δεν ισχυει η απαραμιλλη στερεοφωνικη εικονα που υποσχονται!
Μην πέφτεις σε...λούμπα δαγκώνοντας ΄΄μεγάλη μπουκιά΄΄,υπάρχουν και η ενεργή έκδοση LS50 Wireless όπως και το LSX με τα γνωστά...επάρατα DSP.:biggrin:
Νομίζω ότι πλέον έχει περισσότερο νόημα να πούμε για τα κασέρια, τα καλαμάκια και τα σουβλάκια.
Μη μου το Γιάνννη - και Λέανδρο επίσης - τάραττε. :roflmao:
Δικό του είναι το παρόν νήμα άλλωστε...Και το setup του διακρίνεται από θετικά στοιχεία.
Ευχαριστώ πολύ δια την κατανόησιν και δεν απευθύνομαι αποκλειστικώς σ'εσάς...κε Pano.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Γιαννη, εχεις ασυμετρους τοιχους, χρησιμοποιείς κουβέρτες, μαξιλάρια καλτσες κλπ. Μετρήσεις δεν εχεις κανει και λες hi end συστημα. Ποσο σοβαρα να σε παρουμε.

Δοθηκε ολη η καλη διαθεση από ανθρώπους του φορουμ που εχουν γνωσεις. Μιλας από την άλλη για ημιμαθεια. Σκέφτεσαι μηπως απ αυτό εχεις εσυ?

Επειδή επιμενεις. Και μαλιστα όταν ανθρώπους επαγγελματιες του χωρου με απειρως μεγαλυτερη γνωση από σενα καταξιωμενους στο παγκοσμιο στερεωμα τους υποτιμας και γραφεις διαφορα ωραια γι αυτους. Για πες μας λοιπον να δεχτούμε τις αποψεις σου?

Σα να λες ένα ΑΙνσταιν ελα μωρε ποιος εισαι εσυ, εγω στη φυσικη καταπινω 10 σαν εσενα κι αραδιάζεις τις θεωριες σου θελοντας ν αποδειξεις ότι ο άλλος λεει μπαρουφες. Τι λες, εμεις με ποιον να παμε. Με σενα που σου δειξαμε ολη τη συμπαθεια και την φιλοξενια την καλη προθεση για ανταλλαγη αποψεων, η με τον άλλο τον ξυνο με τα ανωμαλα μαλια? Γμτ θελω να είμαι με το μερος σου, αλλα κατι δεν μ αφηνει.

Όμως ρε παιδι μου λιγο βαλε φρενο σ αυτή την απεραντοσυνη των γνωσεων που διαθετεις. Σπουδασες ηλεκτρονικος, δεν εισαι μοναδικος. Ξερεις ποσοι σπουδαζουν εξειδικευμένα στον ηχο? Ποσοι απ αυτους είναι και λατρεις του αντικειμενου? Όμως ολοι δεν είναι στην κορυφη, καποιοι εχουν ταλεντο, κατι τι διαφορετικο, καποιοι ελάχιστοι απ αυτους προσφερουν πρωτοποριακα πραγματα και οι γνωστες του αντικειμενου τους εχουν δακτυλοδεικτουμενους. Υπαρχει ενας σεβασμος όχι από μενα κι από σενα, αλλα από τους ειδικους του χωρου. Εγω κι εσυ δεν μετραμε πουθενα. ΠΟΥΘΕΝΑ!

Οταν σου γραφει ο WIZZY οτι του εκαναν επαγγελματιες τη μελετη και συ τους βγαζεις λαθος, τοτε σε ρωταω τι εντυπωση δινεις εδω μεσα. ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ. Μελετη σοβαρη με μετρητικα οργανα. Αυτη ειναι η δουλεια τους, σπουδασαν πανω σ αυτο. Μετρησαν κι οταν τελειωσαν. ΜΕΤΡΗΣΑΝ. Ξερεις τι ειναι αυτο? Κανε κι εσυ μια μετρηση με τις κουβερτες τα μαξιλαρια και τα τα ασυμετρα ντουβαρια. Να δουμε ποσο χαιεντ εισαι. Ποσο αρωμα χαι εντ εχει ο χωρος σου. Γιατι αν βγεις σωστος στις μετρησεις θα ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ να σε ρωταμε τι μαξιλαρια εβαλες, πουπουλενια, με αφρολεξ η με μαλι? Τα χαρτοκιβωτια τι παχος εχουν. Βλεπεις τετοιες ερωτησεις δεν σ εκανε κανεις? Γιατι αραγε? Την απαντηση την αφηνω σε σενα.
Φιλε μου,μαλλον δε γνωριζεις οτι οι ασυμμετροι τοιχοι ειναι το ζητουμενο για ενα σωστο listening room.Bye bye στασιμα!

Οι κουβερτες και τα μαξιλλαρια επιδεικνυουν αριστο συντελεστη αποσβεσης για τη χρηση τους.

Σεναριο.Πας και περνεις τα πιο ακριβα ηχεια,τα χωνεις στις γωνιες γιατι ετσι γουσταρει η γυναικα σου και φοβασαι τα παιδια σου,τα dspαρεις στη σαλοναρα σου και το συστημα μετραει υποδειγματικα!!Νομιζεις οτι θα ακους αντιστοιχως;

Η δουλεια που ειδα στο αλλο μελος,οτιδηποτε αλλο απο ακουστικη μελετη χωρου μου φαινεται-δεν ειδα το παραμικρο μετρο να λαμβανεται για τη ρυθμιση των ανακλασεων...

Περιμενω σοβαρες διαψευσεις,αν υπαρχουν ακομα.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.113
Reaction score
26.570
Ωχ ωχ, γκρεμιστηκε σε λιγα δευτερα ολη η φιλοσοφια της Γκετχαρντ. Αυτους που τους είχαμε στην κορυφη του βουνου, αυτους που ηταν φακεβριθινκ. Πανε τοσοι μηχανικοι στουντιο που τους εμπιστευόντουσαν κι αγοραζαν στα τυφλα και δεν ακουγαν (η ακουγαν και δεν καταλαβαιναν τι ακουγαν).

Ακομη κι αυτοι οι μηχανικοι της JBL που την κοπανησαν και κανανε αυτή τη νεα εταιρια KALI ξεκινησαν με ομοαξανικα, και πανω που χαρηκε το συμπαν τσουυυυπ λαθος το ομοαξονικο. Παμε γι αλλα.

Νομιζω ότι καποιος εδώ μεσα πρεπει πλεον να ξεκινησει να κανει σεμινάρια επι πληρωμη σε στουντιαδες μηχανικους κλπ. Αν εβγαζε και κανα βιβλιο τον βλεπω τον καημενο τον Τουλη να εξαφανίζεται από προσωπου γης.
Θα κονομήσει ο Γιάνννης. Θα τον κάνει σκόνη τον άλλον με το ένα νι.
 

Μηνύματα
14.820
Reaction score
20.310
τα στασιμα δεν εχουν κανενα απολυτως προβλημα με τη συμμετρια, με την παραλληλοτητα εχουν , απο αρχαιοτατων χρονων η εστω απο τα χρονια που η κυματικη φυσικη χρησιμοποιει τα μαθηματικα
ο χωρος που ειδες δεν εχει παραλληλες επιφανιες και αυτο ειναι εμφανεστατο και στον πλεον αδαη.

στο θεμα των ανακλασεων
λαμβονοντας υποψην την πολικη αποκριση ενος ηχειου μπορεις ευκολα (αν οχι ευκολα, ειναι μαθηματικως εφικτο) να δεις σε συγκεκριμενες θεσεις του χωρου που θελεις να αντιμετωπισεις τις πρωτογενεις ανακλασεις (θεσεις που βρισκονται στο συνολο των επιφανειων του χωρου) το συχνοτικο ευρος και το αναμενο μεγεθος τους στη θεση ακροασης.

με αυτο το δεδομενο μπορεις πλεον να διαλεξεις υλικα που θα απορροφησουν η θα διαχυσουν στις συγκεκριμενες περιοχες στο βαθμο που αυτος ειναι επιθυμητος.

το θεμα λυνεται αυστηρα μαθηματικα και επιβεβαιωνεται με απλες μετρησεις και καταλληλη επεξεργασια αυτων.

μπορεις αν θελεις να μου απαντησεις σχετικα με το θεμα του αγραφου εγκεφαλου που ρωτησα σε προηγουμενη σελιδα;
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.113
Reaction score
26.570
Πολλα κλειστα ματια βλεπω εδω μεσα,πολυ λατρεια και πιθανο μισος σε καποιον που για πολλοστη φορα διαπιστωνει(ελαφρως) προβληματικες διαταξεις....
Πού το είδες το μίσος αδελφέ μου??? :eek::eek::eek:
Όσο για τα κλειστά μάτια, είναι ανοιχτά και βλέπουν τη ραγδαία αύξηση νέων ομοαξονικών μοντέλων τα τελευταία χρόνια, από πολύ σοβαρές εταιρείες, ακόμα και από αυτές που προσκυνούν ου χαϊεντάδες.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
τα στασιμα δεν εχουν κανενα απολυτως προβλημα με τη συμμετρια, με την παραλληλοτητα εχουν , απο αρχαιοτατων χρονων η εστω απο τα χρονια που η κυματικη φυσικη χρησιμοποιει τα μαθηματικα
ο χωρος που ειδες δεν εχει παραλληλες επιφανιες και αυτο ειναι εμφανεστατο και στον πλεον αδαη.

στο θεμα των ανακλασεων
λαμβονοντας υποψην την πολικη αποκριση ενος ηχειου μπορεις ευκολα (αν οχι ευκολα, ειναι μαθηματικως εφικτο) να δεις σε συγκεκριμενες θεσεις του χωρου που θελεις να αντιμετωπισεις τις πρωτογενεις ανακλασεις (θεσεις που βρισκονται στο συνολο των επιφανειων του χωρου) το συχνοτικο ευρος και το αναμενο μεγεθος τους στη θεση ακροασης.

με αυτο το δεδομενο μπορεις πλεον να διαλεξεις υλικα που θα απορροφησουν η θα διαχυσουν στις συγκεκριμενες περιοχες στο βαθμο που αυτος ειναι επιθυμητος.

το θεμα λυνεται αυστηρα μαθηματικα και επιβεβαιωνεται με απλες μετρησεις και καταλληλη επεξεργασια αυτων.

μπορεις αν θελεις να μου απαντησεις σχετικα με το θεμα του αγραφου εγκεφαλου που ρωτησα σε προηγουμενη σελιδα;
Εγκεφαλο;Γνωριζεις;
 
Last edited:


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.113
Reaction score
26.570
Για πες λοιπόν και κάποια παραπάνω πράγματα. Γιατί έχω βρει μτχ τα Genelec 8040B στην Δανία με τιμή κοντά στα 750 ευρώ και όσο και αν έχω ψάξει δεν έχω βρει πουθενά ούτε μία κακή κριτική. Και όχι μόνο σε pro / studio reviews αλλά και σε κάποιες hi-fi κριτικές. Τα εξετάζω σοβαρά για ένα δεύτερο desktop σύστημα που θέλω να στήσω στο γραφείο και όσους έχω συμβουλευτεί μου λένε να τα πάρω με κλειστά μάτια και ότι η συγκεκριμένη εταιρεία είναι εγγύηση.
Επίσης έχω ακούσει τα 8351 και μου έπεσε το σαγόνι από την καθαρότητα, την δύναμη και την λεπτομέρειά τους.
Στον Σκρουτζ βλέπω καινούργια με 759.
 


Μηνύματα
2.177
Reaction score
2.698
Προγραμματίζει εγκεφάλους,θεραπεύει ουρολογικά προβλήματα κτλ κτλ κτλ.
Πολυτεχνίτης ερημοσπίτης είναι η φράση; Μου θύμισε μια ταινία του Βέγγου που έκανε σε μια πολυκατοικία τα πάντα με εμπειρικό τρόπο.
Ήθελα να πω κι άλλα μα δε θέλω να παρεξηγηθώ,θα γελούσατε πάντως.
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Προγραμματίζει εγκεφάλους,θεραπεύει ουρολογικά προβλήματα κτλ κτλ κτλ.
Πολυτεχνίτης ερημοσπίτης είναι η φράση; Μου θύμισε μια ταινία του Βέγγου που έκανε σε μια πολυκατοικία τα πάντα με εμπειρικό τρόπο.
Ήθελα να πω κι άλλα μα δε θέλω να παρεξηγηθώ,θα γελούσατε πάντως.
Ετσι ακριβως,φιλε μου!Ξεματιαζω κιολας!

Ο γελοτοποιος των θεματων εισαι;
 


Μηνύματα
2.177
Reaction score
2.698
Ετσι ακριβως,φιλε μου!Ξεματιαζω κιολας!

Ο γελοτοποιος των θεματων εισαι;
Το θέμα αυτό δε χρειάζεται γελωτοποιό,γράφε εσύ αυτά που έχεις να γράψεις και ήμαστε μια χαρά.
Είμαι στη δουλειά και με ρωτούσε μια συνάδερφος γιατί έχω σκάσει στα γέλια . Ναναι καλά ο Γιαννάκης της είπα.
Εγώ πάντως σου χρωστάω,όποιος με διασκεδάζει του οφείλω.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.838
Reaction score
20.313
Η δουλεια που ειδα στο αλλο μελος,οτιδηποτε αλλο απο ακουστικη μελετη χωρου μου φαινεται-δεν ειδα το παραμικρο μετρο να λαμβανεται για τη ρυθμιση των ανακλασεων..
Επαναλαμβάνεις το ίδιο πράγμα σχετικά με τις ανακλάσεις. Επανάληψη μήτηρ μαθήσεως; Εάν ναι, τότε να επαναλάβω κι εγώ:
Εάν στις φωτογραφίες είδες μόνο "κλασσική ηχομόνωση", σημαίνει ότι αγνόησες εντελώς την κατασκευαστική μορφολογία του χώρου καθώς και τη χρήση διάτρητης γυψοσανίδας. Συμπέρασμα; Χρειάζεσαι πολύ διάβασμα ακόμα.
Θα πρότεινα να απέχεις από την αναφορά περί αναπλάσεων στον χώρο μου. Βρες κάτι άλλο να πεις.
 

A

AKARL

Guest
Για να απαντησω σε εναν απο τους λιγους σοβαρους ανθρωπους εδω μεσα.
Γιάνννη μου σπεύσε να δεις με τα ίδγια σου τα μάτχια σου σε τι είδους καφριλίκια επιδίδονται δίπλα κάπχοια εντελώς κι ολωσδιόλου ασόβαρα μέλη... :sneaky:


Νομίζω ότι πλέον έχει περισσότερο νόημα να πούμε για τα κασέρια, τα καλαμάκια και τα σουβλάκια.
Σιγά σιγά θα φτάσουμε και στο ... ψητό. :wink:

Για τα KEF δεν πιστευω να ισχυουν οι οποιες δηλωσεις,οπως επισης δεν ισχυει η απαραμιλλη στερεοφωνικη εικονα που υποσχονται!
Σε αυτό συμφωνούμε απολύτως τόσο τα ΚΕΦ όσο και τα χρέπγια τα Μπιεντάμπλεγιου είναι εντελώς υπερεκτιμημένα ΓΤΠΚ "ηχεία". :bigboss:

Πάντως, Γιάνννη έχω να σου εξομολογηθώ δυο σκέψεις οι οποίες με ταλανίζουν όσο δγιαβάζω το νήμα σου και ελπίζω να μην τις εκλάβεις ως προσωπική επίθεση:

1) Το ηχοσύστημά σου με κανέναν τρόπο δε θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως hi-end:
Από όσο θυμάμαι, ας με βοηθήσουν παλαιοί συμφορουμίτες σ' αυτό, προκειμένου ένα ηχοσύστημα να είναι hi-end θα έπρεπε εκάστη συσκευή που το απαρτίζει να τιμάται τουλάχιστον 5.000 εβρώπουλα. Κανόνας απαράβατος!
Επίσης, δε νοείται hi-end ηχοσύστημα με φτηνά καλώδια. Αυτό αποτελεί ύβρη.
Τέλος, δεν βλέπω και τα εκ των ων ουκ άνευ βελτιωτικά και λοιπά παραφερνάλια λ.χ. περιποίηση ρέβματος (always 230!).

Συμπέραζμα πρώτο: Δυστυχώς Γιάνννη μου το σύστημά σου δεν είναι hi-end. :(

2) To, δε, χειρότερο είναι ότι η "ενιαία οντότητά" σου (Μπούτχειος όρος αναφερόμενος στο σύμπλεγμα χώρος & ηχοσύστημα) δε φαίνεται να πληροί τους (αυστηρά τεχνοκρατικούς) όρους του hi-fi (ήτοι, της υψηλής πιστότητας):
Μετρημένοι χρόνοι αντηχήσεων στο ακουστικό φάσμα (RT60) πέριξ του 0,4 δευτερολέπτου.
Κατάλληλο και σωστό στήσιμο του τριγώνου ακρόασης.
Δυνατότητα αναπαραγωγής όλου του ακουστικού φάσματος (και κάθε είδους μουσικής) σε στάθμες αναφοράς (ακουστική πιστότητα) και με άνεση (headroom) ώστε να μη παρατηρούνται κάθε είδους παραμορφώσεις σε κορυφώσεις.


Συμπέραζμα δεύτερο: Δυστυχώς Γιάνννη μου το σύστημά σου δεν είναι hi-fi. :(


Εδώ, όμως, είμαστε να βοηθήσουμε εφόσον το θέλεις. :wink:
 
Last edited by a moderator:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.325
Reaction score
74.372
Θα πρότεινα να απέχεις από την αναφορά περί αναπλάσεων στον χώρο μου. Βρες κάτι άλλο να πεις.
Άσε μας ρε Γουίζζυ που θα μας υποχρεώσεις να μην ασχολούμαστε με το (ανα)πκλαστήρι σου. :p:biggrin:
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.113
Reaction score
26.570
Νομίζω ότι πλέον έχει περισσότερο νόημα να πούμε για τα κασέρια, τα καλαμάκια και τα σουβλάκια.
Σιγά σιγά θα φτάσουμε και στο ... ψητό.
Να μην ξεχνάμε και τον γύρο, έτσι?
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.499
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top