Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Δε χρειαζεται να μετρας καθε φορα.Φορτωνεις παλιες μετρησεις για πειραματισμους.
Για κάποιο λόγο δεν τις βρίσκω στο laptop μου, παίζει και να τις έκανα με το nuc. Οπότε, έκανα μια δοκιμαστική στα γρήγορα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Καλημερα σε ολους τους χαλιενταδες!

Γενικες ερωτησεις προς ολα τα μελη που απαντησαν:

Με ποιο κριτηριο παρατηρησατε οτι δεν εχω μπασσο;Ειναι εμφανεις οι βυθισεις οπως τις ανελυσε και ο Κωστας,αλλα η καμπυλη συχνοτητας κυμαινεται σε πολυ ανεκτα επιπεδα-απο καποια hz και πανω-για μη επαγγελματικο χωρο.Εχω διαβασει απο πολλους ανθρωπους στο χωρο του room treatment οτι για τη συχνοτητα fs και κατω +-6db στο μπασσο ειναι πολυ καλη αποδοση.
Ένα σύντομο σχόλιο...Έχει τεθεί στάθμη αναφοράς 80 dB.Μπορείς εύκολα να παρατηρήσεις σε ποιες στενές ζώνες πάνω στις τέσσαρες πρώτες οκτάβες ισχύει το + - 6 dB ως προς το πλάτος αναφοράς.

Το δυσμενέστερο επίσης είναι η αραιή κατανομή στα σκαμπανεβάσματα που τα καθιστά εξόχως διακριτά.Η πλάκα είναι ότι προσθέτοντας sub με κατάλληλη τοποθέτηση έστω και χωρίς περαιτέρω ακουστική φροντίδα θα μπορούσες να κάνεις μια σωρεία πυκνότερων διακυμάνσεων με αποτέλεσμα να ξεχώριζαν λιγότερο οι επίμαχες.
@Γιάνννης μη μασάς.
Αν πάρω μικρόφωνο ποτέ και ανεβάσω (για το REW δεν κάνει του ANTHEM), θα νιώσεις πολύ καλά γιατί τα δικά μου ίσως να είναι και χειρότερα.
Βέβαια έχω ένα Sub, αλλά έχω και omnipolar κανόνια χωρίς treatement.
Ίου ίου εδώ να δεις που θα πέσει.
:lolsign:


Θα γελάνε και τα 34000 μέλη του φόρουμ. :eek::lol:
Είσαι Μεγάλος alexis.Είμαι βέβαιος ότι καταλαβαίνεις το γιατί...:drinks:
Πήγε να φέρει κουβέρτες......
Είδες?.....στο είπα!:roflmao:
Η συλλογική κριτική εν είδει χαβαλέ αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι του κοινωνικού γίγνεσθαι γιατί προβλέπεται από τη φύση μας.Και καμία συνείδηση δεν μπορεί να εξαιρεθεί μονίμως...:sneaky:
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Μπράβο στον Γιάνννη που τόλμησε και πήρε το μικρόφωνο για να δει αρχικά τις αδυναμίες και να μπορέσει να τις βελτιώσει.
Κανονικά πρέπει στο ημερολόγιο να σημειώσει αυτήν την μέρα....και επειδή ήταν Παρασκευή και είναι ακομπλεξαριστος τύπος θα του αφιερώσω ένα ρεφρενακι
Λοιπον παιδες,παρτε.

LR AVERAGE FIRST FREQUENCY.jpg

Αποκριση συχνοτητας και των 2 καναλιων σε 3 κοντινες θεσεις

Oh, oh, oh tell me why
I don't like Fridays
Tell me why
I don't like Fridays
Tell me why
I don't like Fridays
I want to shoot
The whole Curve down
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.054
αυτά κάτω από τα ρικοφόν είναι τζάμια?
1575716691239.png


μη χρησιμοποιείς τέτοιες επιφάνειες....
αν το θέμα είναι αισθητικό υπάρχουν και άλλες επιλογές
πλεξι γκλας

1575716634331.png



αν ήσουν κwλόπαιδο θα σου ελεγα να βάλεις κάτι.....

σε αμίαντο :laugh: :lolsign:
1575717001358.png
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
αυτά κάτω από τα ρικοφόν είναι τζάμια?
View attachment 146365

μη χρησιμοποιείς τέτοιες επιφάνειες....
αν το θέμα είναι αισθητικό υπάρχουν και άλλες επιλογές
πλεξι γκλας

View attachment 146364


αν ήσουν κwλόπαιδο θα σου ελεγα να βάλεις κάτι.....

σε αμίαντο :laugh: :lolsign:
View attachment 146366
Ειναι plexi και ανακατευθυνει τη δευτερη ανακλαση απο εκεινο το σημειο.Εξυπνη η φωτογραφια με την πολυκαρβονικη!Δικη σου;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.054
Ειναι plexi και ανακατευθυνει τη δευτερη ανακλαση απο εκεινο το σημειο.Εξυπνη η φωτογραφια με την πολυκαρβονικη!Δικη σου;
όχι...ίντερνετ
από χαιεντά :laugh: :lolsign:
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Κάτι γίνεται στην μέτρηση ψηλά. Κάπου υπάρχει λάθος
Βρηκα ενα θεμα με παρομοια μετρηση rt.Δεν αναφερουν κατι εκει στα 19 σχολια.Παρολα αυτα το EDT μου φαινεται φυσιολογικο στα ψηλα.

Το αλλο γ@μωτο που θυμηθηκα τωρα με το Room Sim ειναι οτι το μηκος ειναι σχεδον το μισο του υψους του δωματιου μου...Για αυτο και τοσο εντονος ο ρυθμος στα 60
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ασε τη τσαζ παιξε πανκ καλητερα Γιανννη... και πες οτι ειναι επιτηδες αφροντιστος για να τονιζει τη φασαρια...
τα υπολοιπα τα ειπε ο EAR... και χαρας το κουραγιο του .. να τα επαναλαμβανεις καθε πρωι..
και ασε το γιουτιουμπ και πιασε τον Τουλ, εαυαγγελιο :king:.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Ξήλωστο και σπάστο και πέτα το τώρα.

Πώς μου ξέφυγε αυτή η τρέλα....
Γιατι αυτο,doc?

Με αντιπαραβολες ακουσματων βαλε-βγαλε,προσδιδουν αρκετο εξτρα βαθος στην ηχητικη σκηνη.Η διαφορα ειναι ακουστοτατη!
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.651
Τώρα λέμε.

Θες να μας τρελάνεις;

Διώχτο και ξαναμέτρα, μπας και έρθουν τα πρίμα στη θέση τους.

Παλαβιάρικια μπάμια, έ παλαβιάρικια μπάμια, όλο παγίδες το έχεις κάνει το μέρος, σα τις παγίδες που έβρισκε ο Ιντιάνα Τζόουνς στο κυνήγι του θησαυρού, που μου θες και μεγάλη σκηνή, βρε αν θες μεγάλη να στήσεις πολυκάναλο ρε, όπως όλοι μας.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Τώρα λέμε.

Θες να μας τρελάνεις;

Διώχτο και ξαναμέτρα, μπας και έρθουν τα πρίμα στη θέση τους.

Παλαβιάρικια μπάμια, έ παλαβιάρικια μπάμια, όλο παγίδες το έχεις κάνει το μέρος, σα τις παγίδες που έβρισκε ο Ιντιάνα Τζόουνς στο κυνήγι του θησαυρού, που μου θες και μεγάλη σκηνή, βρε αν θες μεγάλη να στήσεις πολυκάναλο ρε, όπως όλοι μας.
Ηξερε τι εκανε ο Indie,doc!:focus:

Για παρτη σου θα μετρησω με και χωρις.Θα μπορεσεις να καταλαβεις απο το impulse αν βοηθαν η οχι;Δεν ασχοληθηκα ακομα με αυτο το γραφημα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Με αντιπαραβολες ακουσματων βαλε-βγαλε,προσδιδουν αρκετο εξτρα βαθος στην ηχητικη σκηνη.Η διαφορα ειναι ακουστοτατη!
Θα έπρεπε να έχεις ήδη σταματήσει να επικαλείσαι τις ακουστικές σου εντυπώσεις.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Θα μπορεσεις να καταλαβεις απο το impulse αν βοηθαν η οχι;
Μην βάλεις στοίχημα, μη.

Άλλοι βρήκαν σκαλιά από την ανάρτηση μιας μέτρησης.

Άσε σου λέω. Άσε.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.054
γιανννη...μην στενοχωριέσαι
αναλόγως τα κιλά των πλέξι....ίσως θα μπορούσες να τα χρησιμοποιήσεις σαν limp membrane ανάμεσα από τα ρικοφόν :laugh:
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.521
Κάτω από τα 100hz μην μετράς καν. Τσάμπα κόπος, τσάμπα ταλαιπωρείς τα μεγάφωνα.

Βγάλε ό,τι μπορείς από το δωμάτιο. Κουβέρτες κόντρα πλάκε κοκ.
Βάλε τα ηχεία πίσω για να βρεις την σωστή τοποθέτηση, κοίτα να λύσεις το θέμα μέχρι τα 400hz

Από τα 2k μέχρι τα 8k πέφτεις αρκετά περίεργα, μύρισα τα νύχια και μου είπαν απορρόφηση.
Έχεις δεν έχεις που να ξέρω
Άντε να βγάλουμε άκρη
 



Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.052
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top