Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.099
Reaction score
124.654
Δεν ειναι δυναμική συμπίεση. Τζάμπα Headroom είναι
Σωστά. Αυτό.
Άλλη όψη του ίδιου νομίσματος.
Νομίζω ότι έχει offset στο διάγραμμα Κώστα άρα τα db μη τα παίρνεις της μετρητοίς.
Δε τα παίρνω τοις μετρητοίς στην ονομαστική τιμή τους, αλλά μόνο τις διαφορές κοιτάω.
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.099
Reaction score
30.053
Πατα Stereophile ES12 measurements.Ετσι μετραει με 10hz χαμηλοτερη εκταση.
10 τι? Επειδή το γράφει στο διάγραμμα;

10hz με -30-35 db, και αυτό γιατί η κορύφωση που βλέπεις κάπου στους 55 κύκλους δεν είναι παρά η οπή του ρήφλεξ.

Απορώ πώς το δίνουν το ηχείο αυτό με υποτιθέμενη απόκριση συχνότητας να ξεκινάει από τους 50 κύκλους, όταν εμφανώς μετά τους 150 αρχίζει και ζωντανεύει η μονάδα χαμηλών
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
10 τι? Επειδή το γράφει στο διάγραμμα;

10hz με -30-35 db, και αυτό γιατί η κορύφωση που βλέπεις κάπου στους 55 κύκλους δεν είναι παρά η οπή του ρήφλεξ.

Απορώ πώς το δίνουν το ηχείο αυτό με υποτιθέμενη απόκριση συχνότητας να ξεκινάει από τους 50 κύκλους, όταν εμφανώς μετά τους 150 αρχίζει και ζωντανεύει η μονάδα χαμηλών
Γιατι το δικο μου ειναι με 3 λιτρα μεγαλυτερη καμπινα και χαμηλοτερο port tuning.Αυτο που ειδες ειναι βασης-το δικο μου δαπεδου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.099
Reaction score
124.654
Γιατι το δικο μου ειναι με 3 λιτρα μεγαλυτερη καμπινα και χαμηλοτερο port tuning.Αυτο που ειδες ειναι βασης-το δικο μου δαπεδου.
Μικροδιαφορές.

Η απόκριση του γουφερ είναι αυτή:
(και το σήκωμα στα μεσαία, γύρω από το 1κ, το επιβεβαίωσαν οι μετρήσεις σου, οι οποίες επιβεβαίωσαν και τα περισσότερα)

497E12FIG3.jpg


Το πορτ του μπας ριφλεξ, όπου κι αν είναι, κάνει κακό, είναι σε χρήσιμο φάσμα που θα παίξουν άριστα τα σαμπ. Το πορτ πρέπει να κλείσει ερμητικά.

Μένει το γουφερ να προσπαθήσει να στρώσει από 80 κύκλους και πάνω μια απόκριση, το οποίο είναι μεν εφικτό, αλλά μόνο με τη βοήθεια τοιχωματικων ορίων (κολλητά σε τοίχο) και φυσικά σε μικρή απόσταση ακρόασης.

Ο στόχος σου, είναι το γουφερ να παίξει πάνω από 80 σωστά. Όπως σου είπα, κάτω από 80 δε χρειάζεται καν να μετράς.

Τα δεδομένα.

Επίσης, κλείνοντας το πορτ, θα ομαλοποιηθεί η πτώση της απόκρισης του γουφερ, και θα φτιάξει φασικά το πράγμα εκεί κάτω, ώστε να υποδεχτείς κύριος τα σαμπ.

Το πορτ μπορείς ήδη να το κλείσεις.
Το άφηνα για αργότερα να στο πω, αλλά μια ζωή που είναι να βγει, ας βγει μια ώρα αρχύτερα.
 
Last edited:



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.099
Reaction score
124.654
Μπα, δε νομίζω.

Έχει πολύ απορρόφηση στο χώρο. Σιγά σιγά.

Επί της ευκαιρίας, κλείνοντας το πορτ, μάλλον θα φύγει αυτή η κλανιά στις μετρήσεις του, στην απόκριση εκεί στα 60 χερτζ. Λογικά αυτή η κλανιά είναι το μπας ριφλεξ. Ουστ.

Πρέπει να πέφτει και πάνω σε ιδιορρυθμό, αλλά γενικά σε κείνη τη συχνότητα, δε περιμένω να παίζει το γουφερ, μόνο η τρύπα κάνει φρου φρου.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Μπα, δε νομίζω.
Ας κανει μια μετρηση στο ενα μέτρο να δούμε.
Φοβάμαι πως κατι ψόφησε μεσα στα ηχεία
Έχει πολύ απορρόφηση στο χώρο. Σιγά σιγά.
Δεν είναι από αυτό, δεν νομίζω.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.099
Reaction score
124.654
Ας κανει μια μετρηση στο ενα μέτρο να δούμε.
Φοβάμαι πως κατι ψόφησε μεσα στα ηχεία

Δεν είναι από αυτό, δεν νομίζω.
Δεν είναι του παρόντος, αλλά αφού επιμένεις... Ορίστε:

Δυστυχώς, έχει επιλέξει καλώδια με βάση ακουστικές εκτιμήσεις. Κι ενισχυτή ομοίως, τον οποίον, πρόσεξε καλά εδώ, τον οδηγεί με ... παθητικό προ (αν θυμάμαι καλά).

Κι εσύ ψάχνεις τι; Φλατ απόκριση στα ανώτερα πρίμα; Εκείνη τη φωτογραφία με το παρδαλό κατσίκι που την ανέβασες δε θυμάμαι..

Μη περιμένεις προκοπή.

Οκ? Σε καλυψα;
 




Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Δεν είναι του παρόντος, αλλά αφού επιμένεις... Ορίστε:

Δυστυχώς, έχει επιλέξει καλώδια με βάση ακουστικές εκτιμήσεις. Κι ενισχυτή ομοίως, τον οποίον, πρόσεξε καλά εδώ, τον οδηγεί με ... παθητικό προ (αν θυμάμαι καλά).

Κι εσύ ψάχνεις τι; Φλατ απόκριση στα ανώτερα πρίμα; Εκείνη τη φωτογραφία με το παρδαλό κατσίκι που την ανέβασες δε θυμάμαι..

Μη περιμένεις προκοπή.

Οκ? Σε καλυψα;
Τι εννοεις για τα καλωδια,doc?Ουδετερα απλα καλωδια ειναι.

Και ο προ δεν εχει θεμα με τα ,025Ω του dac.

Το μοναδικο που φοβαμαι απο τα τουιτερ ειναι μην εχει ξεραθει το ferrofluid.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.099
Reaction score
124.654
Τι εννοεις για τα καλωδια,doc?Ουδετερα απλα καλωδια ειναι.
Έχουν δει τόσα τα μάτια μου, που αν δε βλέπω σε καλώδια ηχείων και σε ιντερκονεκτ να γράφει μπελντεν ή μογκαμι στην ουγια, δεν το εμπιστεύομαι ούτε για πλάκα.

Και ο προ δεν εχει θεμα με τα ,025Ω του dac.
Ούτε για πλάκα δε συμφωνώ.
Και ιδέαν δεν έχεις τι έχουν δει τα ματάκια μου.
Γενικώς δεν εμπιστεύομαι την χρήση παθητικών προενισχυτικών σταδίων, είναι απρόβλεπτα τα αποτελέσματα και επηρεάζονται πολύ εύκολα από τις καλωδιώσεις.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.069
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top