Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.356
Reaction score
125.312
1,45 και 72,5 (προφανώς).

Ακριβώς. Στο χιλιοστό.

Έκανα γιγαντοτεράστια προσπάθεια να διαβάζονται τα γράμματά μου.... ;)


Επίσης θα πρέπει να δοκιμάσεις την απόσταση 1,36 από τον πίσω τοίχο του ηχείου, και το μισό αυτού από τον πλάγιο.

Οπότε 1,45 και 1,36.


Η αλήθεια είναι πως βγήκε 1.36,5 αλλά δε σε έχω ικανό να έχεις λέιζερ μέτρο...
 
Last edited:

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Αχ,θα σας μαλωσω που δε γουσταρετε τα 60 μου!!!

Θα δοκιμασω αν και το ειχα κανει πιο πριν με διαφορετικη αποσταση απο πλαγιο και βλεπω οτι δε συμπεριφερεται προβλεπομενα ο χωρος-ισως λογω των μπασσοπαγιδων.

Και θες και την οπη κλειστη που ειναι συντονισμενη γυρω στους 45-50;

Απο μετρα που λες-νομιζεις τα λειζερ της σειρας εχουν τοσο ακριβεια;Εχω πουλησει αρκετα τοσα χρονια και δε μου πολυγεμιζουν το ματι.Εχω το κλασσικο ξυλινο αριστης ποιοτητας που εχουν τα μαστορια-Class III παρακαλω!




Τωρα που το θυμηθηκα γυρω στο 136 ηταν η πρωτη θεση με εκεινο το κακο σπυρι στα 60...Αλλα δεν παραδινω τα οπλα.
 

Μηνύματα
14.982
Reaction score
20.649
Τα οπτικά μετράνε μέχρι χιλιοστό με πολύ καλή ακρίβεια.
Ωστόσο στη μέτρηση ακόμα και του μήκους είναι σημαντική και η τεχνική (όπως σε κάθε μέτρηση τεχνικού μεγέθους)
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Τα οπτικά μετράνε μέχρι χιλιοστό με πολύ καλή ακρίβεια.
Ωστόσο στη μέτρηση ακόμα και του μήκους είναι σημαντική και η τεχνική (όπως σε κάθε μέτρηση τεχνικού μεγέθους)
Eχεις ανοχες μετρησης απο το μετρο σου;Η απο αυτα τα καλα που λες;
 

Μηνύματα
14.982
Reaction score
20.649
εχω ενα μπλεδακι bosch απο το 2007
στις διαστασεις που εχει νοημα το χιλιοστο ειναι παντα επαληθευσιμο απο την κλασσικη ταινια
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
εχω ενα μπλεδακι bosch απο το 2007
στις διαστασεις που εχει νοημα το χιλιοστο ειναι παντα επαληθευσιμο απο την κλασσικη ταινια
Ειπες τη λεξη κλειδι-μπλεδακι.8-)

Εγω μιλαω για τα πιο φθηνα.Αν και παλι αυτο που εχεις δεν πιστευω να μην εχεια ανοχη +-5mm/10m τουλαχιστον!


Τροφη για σκεψη.Κατω φαινονται οι αποστασεις.Με το μικροφωνο μπορω να παιξω να εξομαλυνθουν καπως 60-90 hz.

scrappy.jpg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.356
Reaction score
125.312
Την έκλεισες την τρύπα;

Το μπλε που λέει 142 δείχνει λίγο καλύτερη συμπεριφορά. Δοκίμασε 145 και 150.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Την έκλεισες την τρύπα;

Το μπλε που λέει 142 δείχνει λίγο καλύτερη συμπεριφορά. Δοκίμασε 145 και 150.
Δοκιμαστικες μετρησεις που εκανα πριν μερες.Οπη ανοιχτη.

Προτεινε μου εν τελει ποιες μετρησεις να κανω.Και αν θα ειναι ολες με οπη κλειστη.Αυριο.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.356
Reaction score
125.312
Κλειστή πάντα, μπας και ηρεμήσει. Πρέπει να πέφτει η οπή πάνω σε ιδιοσυντονισμό, για να δούμε..
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Μόνο που η δουλειά του hi Fi δεν είναι να παίζει μουσική, αλλά να αναπαράγει πίστα μουσική, ήδη παιγμένη και ηχογραφημένη.
Κοινώς δεν είναι μουσικό όργανο, αλλά μέσο αναπαραγωγής αυτού. Και η πιστότητα της αναπαραγωγής δεν δύναται να κριθεί από τα αυτιά. Μετριέται ΜΌΝΟ.
Όσο δεν είστε σε θέση να κάνετε αυτή τη στοιχειώδη διάκριση, δεν έχει νόημα η συζήτηση.
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Μόνο που η δουλειά του hi Fi δεν είναι να παίζει μουσική, αλλά να αναπαράγει πίστα μουσική, ήδη παιγμένη και ηχογραφημένη.
Κοινώς δεν είναι μουσικό όργανο, αλλά μέσο αναπαραγωγής αυτού. Και η πιστότητα της αναπαραγωγής δεν δύναται να κριθεί από τα αυτιά. Μετριέται ΜΌΝΟ.
Όσο δεν είστε σε θέση να κάνετε αυτή τη στοιχειώδη διάκριση, δεν έχει νόημα η συζήτηση.
Σωστα αλλα ξεχνας καποια πραγματα.

Το προσωπικο γουστο και οτι καποια πραγματα δε μπορουν να μετρηθουν...;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.356
Reaction score
125.312
Σε όλες αυτές τις μετρήσεις, η τρομακτική πτώση γύρω από τους 100 κύκλους είναι απαγορευτικό χρήσης αυτών των θέσεων.

Δυστυχώς. Κοίτα τι γίνεται πέριξ των 100:

266004_fc6c397b42958e725b6292303fbdc154.jpg


Αυτή είναι τρομερά σημαντική περιοχή, και δε σε παίρνει να έχει τέτοια βουτιά εκεί.

Για άλλη μια φορά, ανεβάζω αυτή τη μέτρηση:

265756_2dc04bdd6edfe3fbb8dbff05794debb6.jpg


Που δείχνει την σταδιακή υποχώρηση του τοιχωματικού gain στο τμήμα αυτό, πέριξ των 100 κύκλων, οπότε και κρίνεται ως σημαντικά προτιμότερη η κόκκινη καμπύλη.

Θα πρέπει να θυμόμαστε πως το ταργκετ κερβ επιβάλλει πτώση στάθμης από χαμηλά προς μεσαία και μετά προς τα πρίμα, οπότε αυτή η περιοχή, των 100 κύκλων, πρέπει να είναι υψηλότερη όλων των υπολοίπων, και βολεύει η πρώτη πτώση στο γράφημα του ταργκετ κερβ να βρίσκεται μεταξύ 100 και 200 κύκλων, όπως φαίνεται από τις "αρεστές" (ψυχοακουστική) καμπύλες απόκρισης:

Screenshot_20180830-181448.png


Οπότε, για να σου πω την πικρή αλήθεια, δε βλέπω άλλο φως στον ορίζοντα, όχι γιατί δεν έρχεται ο χώρος, αλλά γιατί δεν έχει output το μεγάφωνο σε αυτό το φάσμα, πέφτει το καημένο, και πιο κάτω ότι κοτσάνες βγάλει το μπας ριφλεξ...

Τες πα. Κάνε ακόμα αυτές τις μετρήσεις και θα κλείσει το θέμα.

ΥΓ. Προσωπικό γούστο δεν υπάρχει άλλο από αυτά που λέει η ψυχοακουστική. Έχει μελετηθεί επαρκώς το "γούστο" στον ήχο. Ξέρουμε τι είναι και ακριβώς μάλιστα.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Το προσωπικο γουστο
Σεβαστό το γούστο και θεμιτό αν με ρωτάς.Πρώτα εξασφαλίζεις πως το σύστημα μετράει σωστά και μετά το "αλατοπιπερώνεις" λίγο. ;)
καποια πραγματα δε μπορουν να μετρηθουν...;)
Ας επικεντρωθούμε λοιπόν σε αυτά που μπορούν να μετρηθούν. Στην περίπτωσή σου έδειξαν πως βαράει στο γάμο του καραγκιόζη. Και αυτό θα δείξει και το δικό μου αν το μετρήσω ,μη νομίζεις πως σου κάνω τον έξυπνο..
Φτιάχνεις λοιπόν αυτά και μετά κάθεσαι με τις ποτάρες σου και τις τσιγαρούμπες σου και απολαμβάνεις τα άλλα ,τα υπερβατικά που δε μετριούνται!;)
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Κωστα,αυτο εννοω σαν προσωπικο γουστο.Βλεπεις και στα γραφηματα οτι ο καθεις θελει τσιμπημα χαμηλα η ψηλα.Αλλος βεβαια αναβει τη λαμπα του και αλλαζει τη βελονα του-και πολυ καλα κανει αν ειναι ενημερος για τα πιθανα λαθη στην αναπαραγωγη του σεταπ του...
Σεβαστό το γούστο και θεμιτό αν με ρωτάς.Πρώτα εξασφαλίζεις πως το σύστημα μετράει σωστά και μετά το "αλατοπιπερώνεις" λίγο. ;)

Ας επικεντρωθούμε λοιπόν σε αυτά που μπορούν να μετρηθούν. Στην περίπτωσή σου έδειξαν πως βαράει στο γάμο του καραγκιόζη. Και αυτό θα δείξει και το δικό μου αν το μετρήσω ,μη νομίζεις πως σου κάνω τον έξυπνο..
Φτιάχνεις λοιπόν αυτά και μετά κάθεσαι με τις ποτάρες σου και τις τσιγαρούμπες σου και απολαμβάνεις τα άλλα ,τα υπερβατικά που δε μετριούνται!;)
Εννοειται οτι μετραει Καραγκιοζικα-συγκρινομενο με τα κορυφαια δεκαδων χιλιαδων ευρω!Κρινε το ομως με βαση τα λεφτα που εχεις ριξει και τοτε δες που βρισκεσαι! :drinks:

Ειναι αρκετα δυσκολο προς το παρων να δωσω κανα 10αρι τουλαχιστον για να παρω λιγα db στα χαμηλα και να εξομαλυνθουν λιγο καποιες κορυφες...
 

Μηνύματα
12.849
Reaction score
10.064
Εννοειται οτι μετραει Καραγκιοζικα-συγκρινομενο με τα κορυφαια δεκαδων χιλιαδων ευρω!Κρινε το ομως με βαση τα λεφτα που εχεις ριξει και τοτε δες που βρισκεσαι! :drinks:
Εγώ θα πω το αντίθετο άκρο. Σύγκρινέ το με ένα σύστημα του χιλιάρικου που είναι σωστά τοποθετημένο με σωστά ενσωματωμένο sub και κλάψε.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.356
Reaction score
125.312
Ειναι αρκετα δυσκολο προς το παρων να δωσω κανα 10αρι τουλαχιστον για να παρω λιγα db στα χαμηλα και να εξομαλυνθουν λιγο καποιες κορυφες...
Μη λες κορδέλες...

Με 2 Κάλι ενεργά των 350€ το τεμάχιο, παίζει τζετ σετ.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Εγώ θα πω το αντίθετο άκρο. Σύγκρινέ το με ένα σύστημα του χιλιάρικου που είναι σωστά τοποθετημένο με σωστά ενσωματωμένο sub και κλάψε.
Με τοσα λεφτα ουτε καλο dac παιρνεις...

Οποτε θες ελα!
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.446
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top