Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Βάλτε βρε στους υπολογιστές σας ένα φίλτρο να βγει ο ήλιος και παίρνετε μετά ότι θέλετε με την ησυχία σας...!
Τα κουνήσατε, τα κουνήσατε τα ηχεία... δεν βελτιώνεται άλλο.... οπότε πάτε στα επόμενα βήματα...
Και μια παράκληση στον αρμόδιο συντονιστή...
Το ΄΄σωστό και πρόστυχο΄΄ προσωνύμιο στον wnet δεν είναι Nearfieldένιος αλλά...Nearfieldισένιος. :drinks:
Μόλις αντιλήφθηκα ότι η συζήτηση πήγε από το ντακ στο ...καλώδιο του ντακ. Άντε και στον Ντόναλντ Ντακ.
Έχει...abξεσαλώσει αυτό το νήμα. :sneaky:
 
Last edited:

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Βρε απιθανε! :rofl: :taunt:

Αυτο πες το στον Rob Watts,που ειναι ο κορυφαιος σχεδιαστης dacs και τθγχανει και του δικου μου.

Η αληθεια ειναι οτι μηνες εκανα να πειστω οτι αξιζει τα λεφτα αυτο το καλωδιο.Ημουν και εγω κολλημενος σε αυτο που λες.Δες webinars του Watts αν θες να μαθεις για τα dacs.
ε αφού το είπε ο rob watts είναι νομος.
δε πα να λένε όλοι το αντίθετο.
αυτός ξέρει.
 


Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
ωστοσο ειναι κορυφαια και συγουρη λυση για το αυτοκινητο γιατι ειναι προσφερει σιγουρη γαλβανικη απομονωση μεταξυ συσκευων (στην περιπτωση που κατι πηγε λαθος στην εγκατασταση)
αυτό είναι το μονο πλεονέκτημα και πάλι μονο αν πάει κάτι λάθος.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
τωρα ξυπνησα, οχι οτι κοιμηθηκα..και..

... Γεννιόμαστε πληβειοι και πεθαίνουμε σαν τα σκυλιά το hiend είναι εφιάλτης, σταματάει μονάχα όταν ξυπνάς
Έχω δει dsp, dac κι αμαρτία μα μπορείς ν' ανακαλύψεις μόνος σου το μπασο
Ταξιδεύουμε για νέα εποχή και θα ψάχνουμε για πάντα κάτι που δεν μετριεται ποτέ .. πε-τα-ξε-το
 


Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
αυτές είναι ανώτερες από όλες τις προηγούμενες αλλα δεν μπορώ να τις κατατάξω μεταξύ τους καθώς δεν έχω ασχοληθη.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
αυτές είναι ανώτερες από όλες τις προηγούμενες αλλα δεν μπορώ να τις κατατάξω μεταξύ τους καθώς δεν έχω ασχοληθη.
Αυτό είναι το μαμημένο το ερωτημα που με βασανίζει και εμένα :D
Από ότι έχω καταλάβει αυτές είναι οι δύο καλύτερες. Αλλά ποια είναι η νο1 ο ε ο;;;;
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
μρε ολδυ ο νταλιμπαν μαζι με τον μπουτια ειναι οι φιλοσοφοι και ποιητες του αβσαιτ
Αμετρα και ανομοιοκατάληκτα γατάκια... :roflmao:
και ο τουρτας βεβαια τη παλευει ..
Την παλεύω που τους κάνω τη χάρη να τους διαβάζω... :roflmao::roflmao::roflmao:
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Αυτό είναι το μαμημένο το ερωτημα που με βασανίζει και εμένα :D
Από ότι έχω καταλάβει αυτές είναι οι δύο καλύτερες. Αλλά ποια είναι η νο1 ο ε ο;;;;
ευτυχώς εγώ πάλι έχω πάψη να ασχολούμαι με ψυλους στα αχυρα.
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
usb και hdmi σε σχέση με τα παραπάνω πως τις κατατάσεις;
αυτές είναι ανώτερες από όλες τις προηγούμενες αλλα δεν μπορώ να τις κατατάξω μεταξύ τους καθώς δεν έχω ασχοληθη.
Η usb ειναι η χειροτερη ολων με το περισσοτερο jitter.Ειδες που εισαι αδιαβαστος;

Αν δεν πιστευεις τον Watts,ξεστραβωσου τουλαχιστον στο headfi με τα εκατονταδες μελη να να συμφωνουν με αυτο που σου ειπα.Αν δε θες να πας μπροστα,κανε συνδεση με usb :thumbsup:

Kanakiani,η ηχητικη διαφορα απο usb σε γυαλινη οπτικη ειναι μεγαλη.Ψαξε στο headfi και θα βγαλεις το συμπερασμα οτι ειναι σα να ανεβαινεις ενα σκαλι στο dac!
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Η usb ειναι η χειροτερη ολων με το περισσοτερο jitter.Ειδες που εισαι αδιαβαστος;

Αν δεν πιστευεις τον Watts,ξεστραβωσου τουλαχιστον στο headfi με τα εκατονταδες μελη να να συμφωνουν με αυτο που σου ειπα.Αν δε θες να πας μπροστα,κανε συνδεση με usb :thumbsup:

Kanakiani,η ηχητικη διαφορα απο usb σε γυαλινη οπτικη ειναι μεγαλη.Ψαξε στο headfi και θα βγαλεις το συμπερασμα οτι ειναι σα να ανεβαινεις ενα σκαλι στο dac!
Γι'αυτό κάνεις upsampling και το jitter πάει περίπατο.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
usb και hdmi σε σχέση με τα παραπάνω πως τις κατατάσεις;
αυτές είναι ανώτερες από όλες τις προηγούμενες αλλα δεν μπορώ να τις κατατάξω μεταξύ τους καθώς δεν έχω ασχοληθη.
Η usb ειναι η χειροτερη ολων με το περισσοτερο jitter.Ειδες που εισαι αδιαβαστος;


Αν δεν πιστευεις τον Watts,ξεστραβωσου τουλαχιστον στο headfi με τα εκατονταδες μελη να να συμφωνουν με αυτο που σου ειπα.Αν δε θες να πας μπροστα,κανε συνδεση με usb


Kanakiani,η ηχητικη διαφορα απο usb σε γυαλινη οπτικη ειναι μεγαλη.Ψαξε στο headfi και θα βγαλεις το συμπερασμα οτι ειναι σα να ανεβαινεις ενα σκαλι στο dac!


Astronaut,το φιλτρο που λες ειναι για ΠΣ μαλλον;.CD Transport εχω.




Δε λεω οτι εχετε αδικο με την ισοσταθμιση-το αντιθετο μαλιστα!Οπως επισης δεν αρνουμαι τα πλεονεκτηματα της!Να φυγει αυτο απο τη μεση γιατι πολλες φορες με εχετε βγαλει αδιαβαστο-οπισθοδρομικο...


Νομιζω ομως οτι εχετε χασει λιγο το νοημα με το κυνηγι του απολυτου μπασσου(και μερικοι των απολυτων εντασεων)και βαζετε σε 2η-μην πω σε 3η-μοιρα την πιστη αναπαραγωγη ολοκληρου του φασματος!


Αν ακουσει καποιος στο συστημα μου καλογραμμενη μποτα η κοντραμπασσο,η αισθηση που αποκομιζει ειναι οτι μπορει να νοιωσει την υφη του τυμπανου και της χορδης.Η τρισδιαστατη τοποθετηση ειναι σαφης και η διαφορα απο χτυπημα σε χτυπημα ευκρινεστατη!Ειναι τοσο αληθοφανης η αναπαραγωγη που ειλικρινα δε θελω να τη χαλασω με ενα κατωτερης ποιοτητας dac.



Απο την αλλη-παρολο που εγω αντιλαμβανομαι απολυτα οτι μου λετε και σας εκφερω παντα την οσο το δυνατον επιστημονικη η και εμπειρικη αποψη μου,μερικοι θελετε να εθελοτυφλειτε και να επιμενετε διαιωνιζοντας το ξεκοιλιαστικο μπασσο.


Δεν παω να σας μιλαω για τρισδιαστατη στερεοφωνικη εικονα,για απολαυστικη αναπαραγωγη μπασσου στο χωρο μου,για την υπεροχη της γυαλινης οπτικης εναντι καλωδιου στο ψηφιακο σημα και αλλα πολλα;


Δε θα διαφωνησω ξανα εντονα σε καποια θεματα εγω-επιμενω να ερθει καποιος γνωστης που εμπιστευεστε,να ακροαστει το χωρο μου και να μεταφερει εδω τις μολοκιες ή αληθειες που διαδιδω εδω και 200 σελιδες.Να μου υποδειξει τις ελειψεις στις χαμηλες με τη μουσικη που ακουει αλλα να απολαυσει και τις αρετες του σεταπ μου με ακουστικη μουσικη!Καλο το δεντρο αλλα μη ξεχναμε το δασος...


Αυτα απο μενα!
Γι'αυτό κάνεις upsampling και το jitter πάει περίπατο.
Ουτε εσυ θες να διαβασεις 5 λεπτακια.Σε ειχα για πιο ανοιχτομυαλο...
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Η usb ειναι η χειροτερη ολων με το περισσοτερο jitter.Ειδες που εισαι αδιαβαστος;


Αν δεν πιστευεις τον Watts,ξεστραβωσου τουλαχιστον στο headfi με τα εκατονταδες μελη να να συμφωνουν με αυτο που σου ειπα.Αν δε θες να πας μπροστα,κανε συνδεση με usb


Kanakiani,η ηχητικη διαφορα απο usb σε γυαλινη οπτικη ειναι μεγαλη.Ψαξε στο headfi και θα βγαλεις το συμπερασμα οτι ειναι σα να ανεβαινεις ενα σκαλι στο dac!


Astronaut,το φιλτρο που λες ειναι για ΠΣ μαλλον;.CD Transport εχω.




Δε λεω οτι εχετε αδικο με την ισοσταθμιση-το αντιθετο μαλιστα!Οπως επισης δεν αρνουμαι τα πλεονεκτηματα της!Να φυγει αυτο απο τη μεση γιατι πολλες φορες με εχετε βγαλει αδιαβαστο-οπισθοδρομικο...


Νομιζω ομως οτι εχετε χασει λιγο το νοημα με το κυνηγι του απολυτου μπασσου(και μερικοι των απολυτων εντασεων)και βαζετε σε 2η-μην πω σε 3η-μοιρα την πιστη αναπαραγωγη ολοκληρου του φασματος!


Αν ακουσει καποιος στο συστημα μου καλογραμμενη μποτα η κοντραμπασσο,η αισθηση που αποκομιζει ειναι οτι μπορει να νοιωσει την υφη του τυμπανου και της χορδης.Η τρισδιαστατη τοποθετηση ειναι σαφης και η διαφορα απο χτυπημα σε χτυπημα ευκρινεστατη!Ειναι τοσο αληθοφανης η αναπαραγωγη που ειλικρινα δε θελω να τη χαλασω με ενα κατωτερης ποιοτητας dac.



Απο την αλλη-παρολο που εγω αντιλαμβανομαι απολυτα οτι μου λετε και σας εκφερω παντα την οσο το δυνατον επιστημονικη η και εμπειρικη αποψη μου,μερικοι θελετε να εθελοτυφλειτε και να επιμενετε διαιωνιζοντας το ξεκοιλιαστικο μπασσο.


Δεν παω να σας μιλαω για τρισδιαστατη στερεοφωνικη εικονα,για απολαυστικη αναπαραγωγη μπασσου στο χωρο μου,για την υπεροχη της γυαλινης οπτικης εναντι καλωδιου στο ψηφιακο σημα και αλλα πολλα;


Δε θα διαφωνησω ξανα εντονα σε καποια θεματα εγω-επιμενω να ερθει καποιος γνωστης που εμπιστευεστε,να ακροαστει το χωρο μου και να μεταφερει εδω τις μολοκιες ή αληθειες που διαδιδω εδω και 200 σελιδες.Να μου υποδειξει τις ελειψεις στις χαμηλες με τη μουσικη που ακουει αλλα να απολαυσει και τις αρετες του σεταπ μου με ακουστικη μουσικη!Καλο το δεντρο αλλα μη ξεχναμε το δασος...


Αυτα απο μενα!

Ουτε εσυ θες να διαβασεις 5 λεπτακια.Σε ειχα για πιο ανοιχτομυαλο...
Γιάννη, το δικό σου σκεπτικό είχα κι εγώ. Ακόμα βέβαια με απασχολεί το ζήτημα των dac και γενικότερα των υλικών στον SHD γιατί απο ότι διάβασα, όντως όταν παίζει μόνο του σαν dac χωρίς ισοστάθμιση, είναι για τον λούτσο καβάλα. Έτσι τουλάχιστον διάβασα σε μια δοκιμή. Όμως, η δουλεια του δεν είναι να παίξει σαν dac, αλλά να διορθώσει αυτά που δεν αφήνουν κανένα dac να αποδώσει σωστά, άρα η ουσία είναι ότι κάνεις μια υποχώρηση και έχεις μεγαλύτερα οφέλη overall.
Ακόμα και με την ισοστάθμιση με φίλτρο που φορτώνω στο player του pc, ακόμα και αν καταλαβαίνω ότι απλά πειράζει τη καμπύλη απόκρισης και δεν διορθώνει αντιστροφές φάσης όπως κατάλαβα απο τα λεγόμενα του dimifoot, αλλάζει αισθητά την αναπαραγωγή, "ξεκλειδώνει" τον ήχο. Χθες μάλιστα "ξεκλείδωσε" και ένα καλώδιο ηχείων... ;)
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Γιάννη, το δικό σου σκεπτικό είχα κι εγώ. Ακόμα βέβαια με απασχολεί το ζήτημα των dac και γενικότερα των υλικών στον SHD γιατί απο ότι διάβασα, όντως όταν παίζει μόνο του σαν dac χωρίς ισοστάθμιση, είναι για τον λούτσο καβάλα. Έτσι τουλάχιστον διάβασα σε μια δοκιμή. Όμως, η δουλεια του δεν είναι να παίξει σαν dac, αλλά να διορθώσει αυτά που δεν αφήνουν κανένα dac να αποδώσει σωστά, άρα η ουσία είναι ότι κάνεις μια υποχώρηση και έχεις μεγαλύτερα οφέλη overall.
Ακόμα και με την ισοστάθμιση με φίλτρο που φορτώνω στο player του pc, ακόμα και αν καταλαβαίνω ότι απλά πειράζει τη καμπύλη απόκρισης και δεν διορθώνει αντιστροφές φάσης όπως κατάλαβα απο τα λεγόμενα του dimifoot, αλλάζει αισθητά την αναπαραγωγή, "ξεκλειδώνει" τον ήχο. Χθες μάλιστα "ξεκλείδωσε" και ένα καλώδιο ηχείων... ;)
Να το πιασουμε λιγο απο την αρχη-εξηγηθηκα για τα υπολοιπα.

Θες να διαβασεις λιγα λεπτα για Optical vs usb και να μας μεταφερεις τι διαβασες;Αν θες δες στο headfi για σιγουρια.Εκει παιζουν πιο πολυ με ακριβα ακουστικα,οποτε δεν τιθεται θεμα ακουστικου μειονεκτηματος.

Περιμενω...
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Φιλε μου,προς το παρων δε θελω να μειωσω τη συνολικη ποιοτητα του ηχα μου για χαρη του μπασσου.

Εγω εχω μια γυαλινη που κανει 120 δολλαρια.Ξεκινα για αρχη με μια πλαστικη POF Belkin και αν ακουσεις διαφορα,τοτε σταξτα για τη Lifatec.Ψαξε reviews για αυτην.

Βρε απιθανε! :rofl: :taunt:

Αυτο πες το στον Rob Watts,που ειναι ο κορυφαιος σχεδιαστης dacs και τθγχανει και του δικου μου.

Η αληθεια ειναι οτι μηνες εκανα να πειστω οτι αξιζει τα λεφτα αυτο το καλωδιο.Ημουν και εγω κολλημενος σε αυτο που λες.Δες webinars του Watts αν θες να μαθεις για τα dacs.

Αυτο εχει καλυτερο dac?
Γιανννη η ποιοτητα του ηχου δεν μειωνεται για χαρη του μπασου. Αντιθετως τα ηχεια σου απαλλασονται από το δυσκολο βαρος των χαμηλων συχνοτητων και παιζουν πολυ πιο ξεκουραστα αρα κατ επεκταση και πολυ καλυτερα.
Σκεψου και κατι ακομη. Οταν προτεινουν δυο σαμπ η 4 σαμπ και λενε οτι σκοπος δεν ειναι η αυξηση της εκτασης των χαληλων. Γιατι λοιπον οι μαζοχες βαζουν 4 σαμπ.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Να το πιασουμε λιγο απο την αρχη-εξηγηθηκα για τα υπολοιπα.

Θες να διαβασεις λιγα λεπτα για Optical vs usb και να μας μεταφερεις τι διαβασες;Αν θες δες στο headfi για σιγουρια.Εκει παιζουν πιο πολυ με ακριβα ακουστικα,οποτε δεν τιθεται θεμα ακουστικου μειονεκτηματος.

Περιμενω...
Τώρα προτιμώ να διαβάσω για δημιουργία φίλτρων, η αλήθεια είναι. Πρόσεξε όμως: επειδή εγώ δεν ακούω με ακουστικά, αλλά με ηχεία, είναι ανούσιο ( κατ'εμέ ) να διαβάσω το συμπέρασμα που βγάζουν με χρήση ακουστικών. Έστω ότι υπερτερεί η οπτική, εγώ θα το ακούσω; Είναι τόσο σημαντική και τρανταχτή η διαφορά ώστε να υπερνικήσει τις μικρές ή μεγάλες παρεμβολές του χώρου; Άσε δε που έχω εγκαταλείψει το transport εδώ και καιρό. PC. Κάνω και ακούω ό,τι γουστάρω. Τώρα και με ισοστάθμιση.
Και για να μάθω να φτιάχνω φίλτρα, πρέπει να μάθω και να διαβάζω τα αποτελέσματα του REW. Έχω πολλή δουλειά όπως καταλαβαίνεις. :p
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Γιανννη η ποιοτητα του ηχου δεν μειωνεται για χαρη του μπασου. Αντιθετως τα ηχεια σου απαλλασονται από το δυσκολο βαρος των χαμηλων συχνοτητων και παιζουν πολυ πιο ξεκουραστα αρα κατ επεκταση και πολυ καλυτερα.
Σκεψου και κατι ακομη. Οταν προτεινουν δυο σαμπ η 4 σαμπ και λενε οτι σκοπος δεν ειναι η αυξηση της εκτασης των χαληλων. Γιατι λοιπον οι μαζοχες βαζουν 4 σαμπ.
Για τα σαμπ εχεις δικιο.

Η ποιοτητα μειωνεται οταν το dac που θα χρειαστω ειναι μακραν κατωτερο του υπαρχοντος μου ομως!
Έστω ότι υπερτερεί η οπτική, εγώ θα το ακούσω; Είναι τόσο σημαντική και τρανταχτή η διαφορα;

Ναι βρε μπουφο!Μαλλιασε η γλωσσα μου με εσας τα κολλημενα εδω μεσα!

Το ποσο θα το καταλαβεις εχει να κανει με την αναλυση του συστηματος σου!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.056
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top