Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
360F στα 2.7V με δύο στη σειρά κάνουν 180F στα 5.4V
180F στα 5.4V παράλληλα 3 ζεύγη κάνουν 540F στα 5.4V

Απλά πράγματα.
Εχεις δικιο.Περιμενω ομως διευκρινησεις διοτι κατι αλλο δεν μου παει καλα με τους πυκνωτες οπως τα βλεπω.Μπερδευομαι επειδη ανα κατασκευη/voltage χρησιμοποιουνται διαφορα τεμαχια.Μηπως ειναι 3 και οχι 6 τελικα.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Εχεις δικιο.Περιμενω ομως διευκρινησεις διοτι κατι αλλο δεν μου παει καλα με τους πυκνωτες οπως τα βλεπω.Μπερδευομαι επειδη ανα κατασκευη/voltage χρησιμοποιουνται διαφορα τεμαχια.Μηπως ειναι 3 και οχι 6 τελικα.
Πάρε σε συ Γιάννη ένα πικάπ να το οδηγήσεις με ένα ωραίο phono stage με μπαταρία κάθεσαι και παιδεύεσαι με τα παλιοντακ και τις ψηφιακίλες και εσύ :tongue:
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
Όλοι οι υπερπυκνωτες είναι αυστηρά στα 2.7V και θέλουν και κύκλωμα προστασίας για να μην υπερβούν την τάση και καταστραφούν
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Δεν είναι υπερβολικά βρε Γιάνννη όλα αυτά για μια τροφοδοσία;;;
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Δεν είναι υπερβολικά βρε Γιάνννη όλα αυτά για μια τροφοδοσία;;;
Αν ακουσεις τη διαφορα θα αλλαξεις γνωμη.Ηδη με 2 διαφορετικα που εχω δοκιμασει η ηχητικη διαφορα ηταν εμφανης και ευδιακριτη...Προς το χειροτερο!

Απο αυτο περιμενω μεγαλη διαφορα και θετικη,βεβαιως βεβαιως!

Να σου πω και το καλυτερο;Αυτο το psu μετραει το ιδιο σε S/N σε σχεση με το στοκ.Οι μετρησεις ομως για αποδοση σε transients δεν μπορουν να γινουν με την υπαρχουσα τεχνογνωσια. 8-)
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Να σου πω και το καλυτερο;Αυτο το psu μετραει το ιδιο σε S/N σε σχεση με το στοκ.Οι μετρησεις ομως για αποδοση σε transients δεν μπορουν να γινουν με την υπαρχουσα τεχνογνωσια. 8-)
Αυτός λοιπόν που το σχεδίασε και το υλοποίησε τι είχε στο μυαλό του? Πως ξεκίνησε? Έφτιαξε κάτι στην τύχη, το δοκίμασε και είδε πως δε μετράει καλύτερα αλλά γαμάει σε transients? Έφτασε δηλαδή στο συμπέρασμα πως είναι καλύτερο απλά σε τομείς που δεν έχουμε τη δυνατότητα να μετρήσουμε?

Από τη στιγμή που δεν μπορεί να μετρήσει διαφορές σε κάτι, τι τον έσπρωξε προς αυτή την κατεύθυνση, ποια διεστραμμένη περιέργεια?
 

Μηνύματα
7
Reaction score
15
Η τηλεοραση θα ηθελα να φυγει καποια στιγμη...Τα χαρτοκουτα τα εχω ξεχασει πλεον οπτικα αλλα ειναι αναγκαια για σωστο μπασο.Καποια στιγμη θα φτιαξω και μικροτερο επιπλο.

Για πικαπ δεν τρωγομαι για πολλους και διαφορους λογους.Δε μου λειπει καθολου.
η tv πιο πισω,τα χαρτοκουτα αντικ/ση με κυλινδρικες μπασοπαγιδες στις γωνιες,τα μηχαν.ηχου σε ειδικο ικριωμα στο πλαι,το πατωμα ακουγεται πολυ ελεω ξυλου και παλαιοτητας-θα χρειαστει πατωματας ισως,για το ricofon κοβεις πολυ ενεργεια οπως σου πε ο ear,μετρησε αποκρισεις μικροφωνου και συνεχισε...
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Αυτός λοιπόν που το σχεδίασε και το υλοποίησε τι είχε στο μυαλό του? Πως ξεκίνησε? Έφτιαξε κάτι στην τύχη, το δοκίμασε και είδε πως δε μετράει καλύτερα αλλά γαμάει σε transients? Έφτασε δηλαδή στο συμπέρασμα πως είναι καλύτερο απλά σε τομείς που δεν έχουμε τη δυνατότητα να μετρήσουμε?

Από τη στιγμή που δεν μπορεί να μετρήσει διαφορές σε κάτι, τι τον έσπρωξε προς αυτή την κατεύθυνση, ποια διεστραμμένη περιέργεια?
Ξεμεθυσες ή ακομα;:rolleyes:
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Δεν ηξερα που να το ποσταρω αλλα εδω ταιριαζει με την εμπειρια και το σκεπτικο μου.

Για εσας που δεν ακουτε αλλα βασιζεστε μονο στις μετρησεις.Και το ASR βγαζει καλυτερο το RME στα pdf...

Screenshot_20200805-110526_Samsung Internet.jpg


Ή μηπως ολα τα dac παιζουν το ιδιο τελικα; :whistling:
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Το Βατερλώ της τεχνοκρατικής σχολής ειναι το πόσο διαφορετικά υλοποιουνται
και ακούγονται τα dac.

Στα ηχεία να το καταλάβω.
Στα dac δεν θα έπρεπε να έχουν καταλήξει κάπου;
 
Last edited:


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.229
Reaction score
8.109
Δεν ηξερα που να το ποσταρω αλλα εδω ταιριαζει με την εμπειρια και το σκεπτικο μου.

Για εσας που δεν ακουτε αλλα βασιζεστε μονο στις μετρησεις.Και το ASR βγαζει καλυτερο το RME στα pdf...

View attachment 175129

Ή μηπως ολα τα dac παιζουν το ιδιο τελικα; :whistling:
Πωωω ρε φίλε...
Από αυτό το ποστ έβγαλες το συμπέρασμα αυτό;
και το ξανά ποστάρεις όλο χαρά;
απιστευτο χάσιμο του χρόνου σου η ενασχόληση με το Avsite
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Πωωω ρε φίλε...
Από αυτό το ποστ έβγαλες το συμπέρασμα αυτό;
και το ξανά ποστάρεις όλο χαρά;
απιστευτο χάσιμο του χρόνου σου η ενασχόληση με το Avsite
Οχι ρε φιλαρακ'....


Αυτο ειναι ενα απο τα αμετρητα που διαβαζω με το ιδιο συμπερασμα και προσπαθω να το διαδωσω και να αφυπνισω οσους μπορω.Γιατι το audio δεν το τερματιζεις με ενα dac και εναν class D που βγαινουν πρωτα στις μετρησεις των €200.Θελει και αυτι για να μην κανεις πατατα αγορα.
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Κατάλαβα, διαδωστεεεεε
Οκ τότε.
Απλώς να, ξέρεις, εδώ δεν πιάνει το διαδώστε.
Υπάρχουν κάτι στικυ νήματα που το συνθλίβουν...
Όποτε μην χάνεις τον χρόνο σου...
Και βεβαια υπαρχουν και ο καθενας ειναι ελευθερος να γραφει οτιδηποτε αρμοζει στο σαιτ,ευγενικα και λογικα.Το θεμα ειναι να μην πεταγονται οι διαφοροι παρωπιδοφοροι και ισοπεδωνουν τα παντα...Εγω προσπαθω και να ακουω-εκτος απο το να διαβαζω.

Η αληθεια βρισκεται καπου ενδιαμεσα-ποτε στα ακρα!
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Βρε μπας και θες να πουλήσεις το Qutest και δεν το παίρνει κανένας έτσι κακάσχημο που είναι σαν παιδικό παιχνίδι που πατάς τα κουμπιά και λέει τα χρώματα.... και για αυτό το παινεύεις τόσο;;
:p :p :p :roflmao: :)
 



Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
.Γιατι το audio δεν το τερματιζεις με ενα dac και εναν class D που βγαινουν πρωτα στις μετρησεις των €200.Θελει και αυτι για να μπορείς να κυνηγάς την ουρα σου και να έχεις να ασχολησε.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top