Βασικα για ισοσταθμιση χωρου

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Να τρολάρω? >:(
Μιλάω καθαρά για τα πλεονεκτήματα που έχεις στην τοποθέτηση των ηχείων που για τους περισσότερους μας ειναι ουτοπία στα σαλόνια μας...
 


Μηνύματα
303
Reaction score
432
Να τρολάρω? >:(
Μιλάω καθαρά για τα πλεονεκτήματα που έχεις στην τοποθέτηση των ηχείων που για τους περισσότερους μας ειναι ουτοπία στα σαλόνια μας...
Μην αρπαζεσαι! Και να τρολαρες καλοδεχουμενο θα ηταν.

Σορρυ αν σε προσεβαλλα. Το σαλονι γενικα ειναι ορθογωνιο οποτε κυριολεκτικα δεν ειχα αλλη επιλογη στησιματος. Αν δεν στηνοταν ετσι το συστημα τηλεοραση κτλ θα πρεπε να στηθει στην μπαλκονοπορτα που ναι στ αριστερα που θα δημιουργουσε προβληματα ειχα δεν ειχα συστημα στημενο...
για το μωράκι :smile:

Σε ευχαριστω πολυ. Θα το βαλουμε αυριο πρωι στον μπεμπη. Βεβαια η ρεγκε μαζι με λατιν ειναι απο τα πιο σιχαμερα μουσικα ειδη για εμενα. Ελπιζω να αντεξω!

Σε ευχαριστω για την προταση και παλι!
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
νεογεννητο
να σου ζησει πρωτα απολα..να ειναι υγιες και τυχερο..
λοιπον μια κατωψη ενα σχεδιαγραμμα ακομα και σε χαρτι και βγαλτο μια photo, οι διαστασεις εστω και το περιπου...
για ανεβασε καμμια μετρηση.. να δουμε τι παιζει...
:)
 

Μηνύματα
303
Reaction score
432
να σου ζησει πρωτα απολα..να ειναι υγιες και τυχερο..
λοιπον μια κατωψη ενα σχεδιαγραμμα ακομα και σε χαρτι και βγαλτο μια photo, οι διαστασεις εστω και το περιπου...
για ανεβασε καμμια μετρηση.. να δουμε τι παιζει...
:)
Καταρχας σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες!

Για κατοψη θα προσπαθησω το ορκιζομαι αν και ειμαι τελειως τετραπληγικος στο να απεικονισω σε χαρτι ακομα και το πιο απλο σχεδιο του κοσμου....
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Μην αρπαζεσαι! Και να τρολαρες καλοδεχουμενο θα ηταν.

Σορρυ αν σε προσεβαλλα. Το σαλονι γενικα ειναι ορθογωνιο οποτε κυριολεκτικα δεν ειχα αλλη επιλογη στησιματος. Αν δεν στηνοταν ετσι το συστημα τηλεοραση κτλ θα πρεπε να στηθει στην μπαλκονοπορτα που ναι στ αριστερα που θα δημιουργουσε προβληματα ειχα δεν ειχα συστημα στημενο...

Σε ευχαριστω πολυ. Θα το βαλουμε αυριο πρωι στον μπεμπη. Βεβαια η ρεγκε μαζι με λατιν ειναι απο τα πιο σιχαμερα μουσικα ειδη για εμενα. Ελπιζω να αντεξω!

Σε ευχαριστω για την προταση και παλι!
Δεν αρπάχτηκα ρε συ :)
Και όπως είπε ο φίλος μου ο μαϊμουδένιος βάλε μια φωτό τουλάχιστον.
Γερός και τυχερός ο μπέμπαρος!!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.934

Μπορείς να παρεμβάλλεις αυτο στο ψηφιακό σήμα μεταξύ cd και ενισχυτή, και να βγάλεις και ψηφιακές εξόδους για σαμπ.
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
για το μωράκι :smile:

Α, είσαι ύπουλος εσύ!! Και καλά νανούρισμα για το μικρό, αλλά έχει καμπανάκια μέσα!! (You, good, you!)

Νηματοθέτη, ωραίες οι αποστάσεις που έχεις, θα κάνουμε δουλίτσα. Αρχικά, κάντο ακριβώς ισόπλευρο το τρίγωνο. Λίγο κούνα τα ηχεία ή λίγο τη θέση ακρόασης και θα το φέρεις και "Κανένας" δεν θα το προσέξει.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.934
Δεν ξέρω πως θα ελέγχεις την ένταση, δες το manual
 


Μηνύματα
303
Reaction score
432
Δεν αρπάχτηκα ρε συ :)
Και όπως είπε ο φίλος μου ο μαϊμουδένιος βάλε μια φωτό τουλάχιστον.
Γερός και τυχερός ο μπέμπαρος!!
Να σαι καλα!

Φωτογραφιες βαζω ακριβως απο την θεση ακροασης μια με ευρυγωνιο να παρετε μια αποψη απο ακρη σε ακρη και μια κανονικη.
Πιστευω ειναι πιο ευκρινεις απο την πρωτη...

Πισω μου εχω κουζινα αλλο ενα μετρο περιπου ας πουμε.

Μπορείς να παρεμβάλλεις αυτο στο ψηφιακό σήμα μεταξύ cd και ενισχυτή, και να βγάλεις και ψηφιακές εξόδους για σαμπ.
Στα υποψιν λοιπον
Α, είσαι ύπουλος εσύ!! Και καλά νανούρισμα για το μικρό, αλλά έχει καμπανάκια μέσα!! (You, good, you!)

Νηματοθέτη, ωραίες οι αποστάσεις που έχεις, θα κάνουμε δουλίτσα. Αρχικά, κάντο ακριβώς ισόπλευρο το τρίγωνο. Λίγο κούνα τα ηχεία ή λίγο τη θέση ακρόασης και θα το φέρεις και "Κανένας" δεν θα το προσέξει.
Ναι συμφωνω αυτο γινεται χωρις πραγματικα κανενας να το προσεξει. Απλα δεν ειχα ασχοληθει...το θεωρουμε fixed.
View attachment 161955
και μετρησεις απο Rew
ντακς και γω δεν ειμαι ο πικασο.. πιο κοντα σε πικατσου.. 🙊🙉🙈
Για κανε το rew ταληρα. Κατεβαζω κατι στον μακ και τα κανω αυτα? Μικροφωνο δεν εχω...εκτος αν παμε με του κινητο...

Καλα το πας το σκαριφημα! Απλα η πορτα ειναι διπλα στο pc!
 

Attachments


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Χρειάζεται λίγο "συμμάζεμα" και ανακατατάξεις.
Εγώ αποχωρώ προς το παρόν μέχρι να ξεμπλέξεις με τα σαμπ και τα dsp και μετά βλέπουμε :biggrin: :biggrin:
 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Πρώτο μέλημα, είναι να φτιάξεις ισόπλευρο (όχι ισοσκελές) τρίγωνο ακρόασης, και τα ηχεία να έχουν τέτοια κλίση, ώστε να σε κοιτάνε στα μούτρα όταν κάθεσαι στη θέση ακρόασης, ή και λίγο πιο μπροστά από σένα να τέμνεται η ευθεία τους, ας πούμε μισό μέτρο πιο μπροστά.

Δηλαδή, θα χρειαστεί μικρομετακινήσεις, ώστε η απόσταση Τουίτερ από Τουίτερ, να είναι ακριβώς όμοια με την απόσταση ακρόασης, δηλαδή την απόσταση του Τουίτερ με το αυτί σου.

Δες να κάνεις αυτό αν μπορείς, και ξαναμιλαμε.
Δηλαδή, στα είπε ο Κώστας ήδη, εγώ απλώς επαναλαμβάνω, μάλλον χωρίς λόγο.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Για κανε το rew ταληρα. Κατεβαζω κατι στον μακ και τα κανω αυτα? Μικροφωνο δεν εχω...εκτος αν παμε με του κινητο...

Καλα το πας το σκαριφημα! Απλα η πορτα ειναι διπλα στο pc!
εχω κληρονομικο χαρισμα, αντι για προικα.. λεω και ταρρο και φλιτζανι, ζωδια κτλ... 8-)
διαβασα αυτο και καταλαβα οτι εχεις κανει μετρησεις:
Εχω καψει πραγματικα τα ματια μου διαβαζοντας για ισοσταθμισεις τρινοβ μικροφωνα κτλ
rew=room eq wizard (δ ω ρ ε α ν)
Και μικροφωνο μετρησεων απο Ελλαδα κοστιζει γυρω στα 150 ευρο..και απο εξωτερικο λιγοτερο.
ετσι μπορουμε να διαπιστωσουμε τι ακουμε, και να τοποθετησουμε τα ηχεια πιο σωστα (πχ αποσταση απο τον τοιχο), θα μας βοηθησει στην ισοσταθμιση στο πισι (για τα ψηφιακα) , και θα μας χρειαστει και στο μελλον.. αν κινηθουμε (και γιατι να μην κινηθουμε) προς subwoofer κοκ..
(ο χωρος ειναι προσωπικος, οποτε νιωθω να παιρνω ματι...εννοω σαν να εισβαλω..ειναι κομπλεξ που εχω παει μαζι με το κληρονομικο που λεγαμε..)
οι υπολοιποι ειναι γατονια και ετσι μπορουν να δωσουν προτασεις ακριβειας σε αυτο που ζητας.
;D
 

Μηνύματα
303
Reaction score
432
Παρεμβαλλοντας το mini dsο πετυχαινω να εχω ροομ κορρεκτιον μεσω του ντιρακ, σωστα; και κουμπωνω ενα σαμπ για αρχη ας πουμε.
Αν θελω να ακουσω βινυλιο τον πουλο; Επισης φανταζομαι οτι θα μπορω να το συνδεσω και τον μακ...

Σε περιπτωση που απλα παρω ενα σαμπ για να δω τι παιζει το κουμπωνω στον cambridge και μεσω του σαμπ ρυθμιζω ετσι; Τα ηχεια θα παιζουν οπως και πριν και απλα θα πρεπει να σεταρω το σαμπ με την προυποθεση οτι το σαμπ θα πρεπει να χει ρυθμισεις. Λετε ακομα και με αυτο να εχω σεβαστη βελτιωση;
εχω κληρονομικο χαρισμα, αντι για προικα.. λεω και ταρρο και φλιτζανι, ζωδια κτλ... 8-)
διαβασα αυτο και καταλαβα οτι εχεις κανει μετρησεις:

rew=room eq wizard (δ ω ρ ε α ν)
Και μικροφωνο μετρησεων απο Ελλαδα κοστιζει γυρω στα 150 ευρο..και απο εξωτερικο λιγοτερο.
ετσι μπορουμε να διαπιστωσουμε τι ακουμε, και να τοποθετησουμε τα ηχεια πιο σωστα (πχ αποσταση απο τον τοιχο), θα μας βοηθησει στην ισοσταθμιση στο πισι (για τα ψηφιακα) , και θα μας χρειαστει και στο μελλον.. αν κινηθουμε (και γιατι να μην κινηθουμε) προς subwoofer κοκ..
(ο χωρος ειναι προσωπικος, οποτε νιωθω να παιρνω ματι...εννοω σαν να εισβαλω..ειναι κομπλεξ που εχω παει μαζι με το κληρονομικο που λεγαμε..)
οι υπολοιποι ειναι γατονια και ετσι μπορουν να δωσουν προτασεις ακριβειας σε αυτο που ζητας.
;D
Ναι σε καταλαβαινω αλλα δεν εχω τετοια κολληματα με τον χωρο. Σιγα τα ωα...

Διαβασα το rew ετσι τελειως περιληπτικα και φαινεται ενδιαφεροντο πραγματακι. Ισως μαζι με το μικροφωνο να ναι η αρχη και να παιξω με ισοσταθμιση μεσω μακ αν αντεχει γιατι ειναι και κατηγορια μαθουσαλα το μακ.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.934
Αν θελω να ακουσω βινυλιο τον πουλο;
Τι σε νοιάζει, βινύλιο είναι, έτσι κι αλλιως χάλια ακούγεται :roflmao:
Σε περιπτωση που απλα παρω ενα σαμπ για να δω τι παιζει το κουμπωνω στον cambridge και μεσω του σαμπ ρυθμιζω ετσι;
Λετε ακομα και με αυτο να εχω σεβαστη βελτιωση;
Δεν είναι τόσο απλό. Καλό ειναι να έρθει κάποιος ειδικός, γιατί πρέπει να τοποθετηθεί σωστα, να ρυθμιστεί σωστα, και να συγχρονιστεί με τα ηχεία. Αν δεν γίνει σωστα μπορεί μην εχεις βελτίωση, ή και να γίνει χειρότερα.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Τι σε νοιάζει, βινύλιο είναι, έτσι κι αλλιως χάλια ακούγεται :roflmao:


Δεν είναι τόσο απλό. Καλό ειναι να έρθει κάποιος ειδικός, γιατί πρέπει να τοποθετηθεί σωστα, να ρυθμιστεί σωστα, και να συγχρονιστεί με τα ηχεία. Αν δεν γίνει σωστα μπορεί μην εχεις βελτίωση, ή και να γίνει χειρότερα.
Για το α΄ σκέλος κράτα και μία πισινή, ποτέ μη λες ποτέ ;)

ε για το β΄οι πιθανότητες είναι υπέρ αυτού που είπες:p
εκτός και αν είσαι ντόκτορ βεβαίως βεβαίως!!
 
Last edited:

Μηνύματα
303
Reaction score
432
Παρεμβαλλοντας το mini dsο πετυχαινω να εχω ροομ κορρεκτιον μεσω του ντιρακ, σωστα; και κουμπωνω ενα σαμπ για αρχη ας πουμε.
Αν θελω να ακουσω βινυλιο τον πουλο; Επισης φανταζομαι οτι θα μπορω να το συνδεσω και τον μακ...

Σε περιπτωση που απλα παρω ενα σαμπ για να δω τι παιζει το κουμπωνω στον cambridge και μεσω του σαμπ ρυθμιζω ετσι; Τα ηχεια θα παιζουν οπως και πριν και απλα θα πρεπει να σεταρω το σαμπ με την προυποθεση οτι το σαμπ θα πρεπει να χει ρυθμισεις. Λετε ακομα και με αυτο να εχω σεβαστη βελτιωση;

Ναι σε καταλαβαινω αλλα δεν εχω τετοια κολληματα με τον χωρο. Σιγα τα ωα...

Διαβασα το rew ετσι τελειως περιληπτικα και φαινεται ενδιαφεροντο πραγματακι. Ισως μαζι με το μικροφωνο να ναι η αρχη και να παιξω με ισοσταθμιση μεσω μακ αν αντεχει γιατι ειναι και κατηγορια μαθουσαλα το μακ.
Σε ευχαριστω πολυ μαιμουδοανθρωπε. Μιλησες ορθα.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
για να συμπεριλαβεις και το πικαπ παμε σε αυτο το μοντελο (σημαντικα πιο ακριβο)... αλλα κατι ξερουν που το αγνοουν (επιτηδες) το "θεμα πικαπ"..

https://www.minidsp.com/products/streaming-hd-series/shd και χωρις ισοσταθμιση δεν παιζει χαλια ή και να παιζει χαλια δεν μας νοιαζει.. 8-)
 

Μηνύματα
303
Reaction score
432
Τι σε νοιάζει, βινύλιο είναι, έτσι κι αλλιως χάλια ακούγεται :roflmao:


Δεν είναι τόσο απλό. Καλό ειναι να έρθει κάποιος ειδικός, γιατί πρέπει να τοποθετηθεί σωστα, να ρυθμιστεί σωστα, και να συγχρονιστεί με τα ηχεία. Αν δεν γίνει σωστα μπορεί μην εχεις βελτίωση, ή και να γίνει χειρότερα.
Καλα θα συμφωνησω σε γενικες γραμμες για το βινυλιο. Θελει πολυ υπομονη το ατιμο...οι παλιες κοπες δεν ακουγονται χαλια παντως...οι καινουριες ειναι αστα να πανε...χειροτερα και απο μπ3 320κbps...

Οσον αφορα το δευτερο σκελος επισης παλι θα συμφωνησω. Απλα ηθελα να μαθω εαν ειναι εφικτο. Με πμ θα βοηθουσε ενα ονομα η ενα μαγαζι που ασχολειται με αυτα γιατι δε ξερω κανεναν που σεταρει τετοια πραγματα.
 


Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.488
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top