Βασικα για ισοσταθμιση χωρου



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.405
Δες αυτο που έβαλε ο @Decembered , θα χρησιμοποιήσεις τον ενισχυτή σου ως τελικό. Ειναι πιο ακριβό απο το μοντέλο που έβαλα εγω, αλλα βολεύει.
Συμφωνώ αλλά εσύ το ξεκίνησες :)
Βγάλε το αγκίστρι.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Δες αυτο που έβαλε ο @Decembered , θα χρησιμοποιήσεις τον ενισχυτή σου ως τελικό. Ειναι πιο ακριβό απο το μοντέλο που έβαλα εγω, αλλα βολεύει.

Βγάλε το αγκίστρι.
Εποχές που απαγορεύεται το ψάρεμα δεν τα λέμε ούτε για αστείο αυτά.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Το δωμάτιο και οι αποστάσεις είναι μια πολύ αρχή για να στήσεις αξιόλογο ήχο για σαλόνι. Η ανομοιομορφία του μπροστά είναι λίγο πρόβλημα (το έχω και εγώ) αλλά στις αποστάσεις που έχεις τα ηχεία δεν νομίζω πως θα έχεις κάτι που δεν θα σου φτιάξει η ισοστάθμιση.

Υποψιάζομαι ότι η ισοστάθμιση θα σου φτιάξει και το mode που μάλλον έχεις και κυριαρχεί στο mid bass και παραπονιέσαι για πολύ μπάσο σε κάποιες παραγωγές. Μόλις στο κουρέψει αυτό, μετά θα σου λείψει το μπάσο και θα θες subs. Έχει έξοδα η ισοστάθμιση :)

Πιθανατότα η καλύτερη αρχή όπως είπαν και άλλα παιδιά είναι η προμήθεια ενός μικροφώνου ώστε να δεις τι παίζει πριν μπεις σε έξοδα.
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Λοιπον τελικα ισως τα πραγματα ειναι λιγο καλυτερα. Σχεδον ισοπλευρο τριγωνο εχω...και δε το χα παρει χαμπαρι...χαιεντας χωρις να το θελω.
Αποσταση ηχειων 2.67
Αποσταση ακροασης 2.75

Αποσταση αριστερου ηχειου απο πισω τοιχο 22εκ. και απο πλαινο τοιχο 1.35.
Αποσταση δεξιου ηχειου απο πισω τοιχο 35 εκ. ( οσο κουφο και αν σας ακουγεται ο τοιχος δεν ειναι παραλληλος. Εκ κατασκευης εχει κλιση με αποτελεσμα τα ηχεια να ειναι στην ιδια ευθεια με διαφορετικη αποσταση απο τον πισω τοιχο) Αποσταση απο τον πλαινο δεξια τοιχο περι τα 1.45μ.
Αρα αποσταση πλαινων τοιχων περι τα 5.5 μετρα.

Διαστασεις ηχειων υ: 91εκ π: 18.5 β: 33εκ.

Στα πόσα εκατοστά απο τον πίσω τοίχο λέτε να τα βάλει και τί να γίνει που είναι "παράγωνος"? Του σχεδιάζω τρίγωνο για 275 cm απόσταση ηχείων. Να βάλω τη βάση του τριγώνου παράλληλη προς τον τοίχο;
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Λοιπόν, εδώ είσαι:


toolman triangle.jpg

Στο έχω υπολογίσει για απόσταση μεταξύ των ηχείων ( tweeter απο tweeter ) στα D=275cm. Η κάθετη απόσταση μεταξύ της βάσης του τριγώνου και της θέσης ακρόασης ( το ύψος δηλαδή του τριγώνου ) είναι C=238.16cm ( 238cm δηλαδή ). Σου σημειώνω και τις αποστάσεις που πρέπει να έχουν οι ακμές των ηχείων σου μεταξύ τους ώστε να έχεις γωνία 30 μοιρών απο τα τουίτερ προς τη θέση ακρόασης.
 
Last edited:


Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Αποστάσεις απο τοίχους:
Απόσταση απο μπροστινό τοίχο μέχρι σημείο Β/Β' = TF
Απόσταση απο μπροστινό τοίχο μέχρι σημείο Γ/Γ'= TF+15,604 cm

Απόσταση απο πλάγιο τοίχο μέχρι σημείο Γ/Γ' = TS
Απόσταση απο πλάγιο τοίχο μέχρι σημείο Δ/Δ' = TS+16.5 cm

50€
 

Μηνύματα
304
Reaction score
433
Σας ευχαριστω πολυ πολυ πολυ και εγω και ο μπεμπης!

Θα επεξεργαστω τις πληροφοριες και εν ευθετω χρονο θα επανελθω.

Αστροναυτη για το 50ρικακι δε ξερω αλλα κερναω τσικουδια σπεσιαλ αν ερθεις απο τα μερη μου! Αγιασμος σκετος! Απο αμπελι σε βουνο που δε παταει τιποτα ουτε κρι-κρι!
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Σας ευχαριστω πολυ πολυ πολυ και εγω και ο μπεμπης!

Θα επεξεργαστω τις πληροφοριες και εν ευθετω χρονο θα επανελθω.

Αστροναυτη για το 50ρικακι δε ξερω αλλα κερναω τσικουδια σπεσιαλ αν ερθεις απο τα μερη μου! Αγιασμος σκετος! Απο αμπελι σε βουνο που δε παταει τιποτα ουτε κρι-κρι!
Αν και σπάνια πίνω, δεκτόν!! :D
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Σας ευχαριστω πολυ πολυ πολυ και εγω και ο μπεμπης!

Θα επεξεργαστω τις πληροφοριες και εν ευθετω χρονο θα επανελθω.

Αστροναυτη για το 50ρικακι δε ξερω αλλα κερναω τσικουδια σπεσιαλ αν ερθεις απο τα μερη μου! Αγιασμος σκετος! Απο αμπελι σε βουνο που δε παταει τιποτα ουτε κρι-κρι!
Κρήτη;
 


Μηνύματα
140
Reaction score
382
Λοιπόν, εδώ είσαι:


View attachment 161994
Στο έχω υπολογίσει για απόσταση μεταξύ των ηχείων ( tweeter απο tweeter ) στα D=275cm. Η κάθετη απόσταση μεταξύ της βάσης του τριγώνου και της θέσης ακρόασης ( το ύψος δηλαδή του τριγώνου ) είναι C=238.16cm ( 238cm δηλαδή ). Σου σημειώνω και τις αποστάσεις που πρέπει να έχουν οι ακμές των ηχείων σου μεταξύ τους ώστε να έχεις γωνία 30 μοιρών απο τα τουίτερ προς τη θέση ακρόασης.
Καλή μέρα και χρόνια πολλά! Να κάνω μια ερώτηση για τον τύπο που υπολογίζεις τις ακμές των ηχείων ώστε να εχω 30 μοίρες γωνια;;
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Καλή μέρα και χρόνια πολλά! Να κάνω μια ερώτηση για τον τύπο που υπολογίζεις τις ακμές των ηχείων ώστε να εχω 30 μοίρες γωνια;;
Καλημέρα, χρόνια πολλά!
Τα βγάζω μέσω του σχεδιαστικού που χρησιμοποιώ για τη δουλειά μου ( illustrator ).
 

Μηνύματα
140
Reaction score
382
Καλημέρα, χρόνια πολλά!
Τα βγάζω μέσω του σχεδιαστικού που χρησιμοποιώ για τη δουλειά μου ( illustrator ).
Καλημέρα ξανά! Θα σου ηταν εύκολο να μου πεις για απόσταση ηχειων στα 2.6 m σε ισοσκελες τρίγωνο πόσο θα πρέπει να είναι οι ακμές? Ρωτώ γιατί εχω κάνει υπολογισμό με χαρακες και διαβήτη στις 30 μοίρες και δεν γνωριζω εαν είναι απολυτα σωστό. 2.71 & 2.38 για τις ακμές!

Ευχαριστώ!!
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Καλημέρα ξανά! Θα σου ηταν εύκολο να μου πεις για απόσταση ηχειων στα 2.6 m σε ισοσκελες τρίγωνο πόσο θα πρέπει να είναι οι ακμές? Ρωτώ γιατί εχω κάνει υπολογισμό με χαρακες και διαβήτη στις 30 μοίρες και δεν γνωριζω εαν είναι απολυτα σωστό. 2.71 & 2.38 για τις ακμές!

Ευχαριστώ!!
Τα ηχεία τί διαστάσεις έχουν ( μήκος και πλάτος )? Φαντάζομαι εννοείς ισόπλευρο τρίγωνο.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.405
Αν είσαι χαϊεντάς, ακόμα και όταν κόψεις τα καλώδια κολλάς με άλλες υπερβολές ;).

Και ο Εαρ τα ίδια είναι :roflmao:

Βάλτε ενα τρίγωνο περίπου ισόπλευρο και τα ηχεία να σας βλέπουν φάτσα και χαλαρώστε. Πιο σημαντικές ειναι οι αποστάσεις από τα τοιχωματικά όρια, παρά αν είστε 30 μοίρες ή 29,5.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.323
Και ο Εαρ τα ίδια είναι
Ναι, σε πολλά.

Στις αποστάσεις όμως, δικαίως.

Έχω και πάτημα το Trinnov webinar τώρα, δοξασοι βρήκα δικαιολογία.



ΥΓ. Για του λόγου το αληθές, η ισοστάθμιση που μου πήρε 4-5 ώρες συνολικά, ε, τις πρώτες 3-4 ώρες κουνούσα χιλιοστό χιλιοστό όλα τα ηχεία, μέχρι να πέσουν "καρφί" στην προβλεπόμενη απόσταση και γωνία. Εντελώς καρφί, ώστε να μην έχει διόρθωση μέσω ισοστάθμισης.
Και στις μικρομετακινήσεις των ηχείων, έλεγχα ανελλιπώς την κατεύθυνση της ον αξις, με λέιζερ, ώστε καρφί το ακουστικό κέντρο του κάθε ηχείου να βλέπει το κέντρο του μικροφώνου.
Μανιωδώς η διαδικασία. Ιδρώτας.
 
Last edited:


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.511
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top