Βασικα για ισοσταθμιση χωρου

Μηνύματα
303
Reaction score
432
Καλησπερα σε ολους.

Επιγραμματικα θα αναφερω το συστηματακι που εχω στημενο σε σαλονι. Εχω καψει πραγματικα τα ματια μου διαβαζοντας για ισοσταθμισεις τρινοβ μικροφωνα κτλ και απλα θελω εναν μπουσουλα για να ξεκινησω με το μινιμουμ ξοδεμα χρηματων.

Ενισχυτης cambridge cx a80
Cd player cambridge cxc
Πικαπ project debut cardon με την om10.
Phono project phono box s
Ηχεια monitor audio rx8
Υπολογιστης συνδεδεμενος με ενισχυτη με οπτικη ινα ενας apple imac 21.5 του 2009 μοντελο
Καλωδια αναθεμα και αν καταλαβα ποτε διαφορες απλα για ψυχολογικους λογους εχω mogami ηχειων και ρευματος supra τα απλα. Ιντερκοννεκτ κατι επισης πολυ απλα qed και project.

Απο βινυλιο παιζω σπανια. Κυριως cd και spotify αρκετουτσικο πλεον λογω ευκολιας που στριμαρει απο τον imac.

Ο χωρος τελειως αφροντιστος οικιακος κλασικα και διαβαζοντας αντιλαμβανομαι οτι για να "ερθει" θελει ισοσταθμιση και ψηφιακη παρεμβαση. Αντιληπτον και θεωρητικως αποδεδειγμενο.

Τωρα στο προκειμενο. Μπορει καποιο καλο παιδακι να μου πει τι πρεπει να αγορασω για να τα κανω αυτα; Ας μη βαλω μπατζετ απλα σας λεω το μινιμουμ. Με το imac καλυπτομαι ας πουμε; Εννοειται δε λεω οχι σε καποιον επαγγελματια να ερθει να μου τα φτιαξει. Απλα τι μηχανηματα θα χρειαστω για να παιξω ετσι;
Φανταζομαι οτι θα πρεπει να γινει integration και με ενα η δυο σαμπς. Ο cambridge εχει sub out για ενα μονον. Αλλα ας πουμε θα θελα να αποφυγω λογω χωρου και παντοφλας defonseca τα δυο σαμπς.

Οποιος δε βαριεται ας γραψει τι hardware θα χρειαστω. Θα με διευκολυνε τα μαλα.

Μουσικες τα παντα ολα σχεδον με εμφαση στα μεταλ, ροκ και ακολουθως ποπ, τζαζ. Κλασικη ποτε σχεδον.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.
 


Μηνύματα
303
Reaction score
432
Απαραδεκτο που ξεχασα να τα γραψω...

Αποσταση ακροασης 2.5 με 2.8.μ, αποσταση μεταξυ τους τα ηχεια 2μ περιπου και 30 με 40 εκ. οριακα αποσταση απο τον πισω τοιχο τους.
Η αποσταση ακροασης ερχεται και πιο κοντα. Τα αλλα δυο ομως δυσκολα....
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
... α καλως τον, μια κατοψη αν μπορεις να σχεδιασεις, και για τι εντασεις μιλαμε ? 🐒
 

Μηνύματα
303
Reaction score
432
Μια φωτογραφια πολυυυυυ προχειρα αν βοηθαει. Με τις αποστασεις ισως και να πεφτω εξω λιγακι...δεν εχω μετρο σπιτι ευκαιρο...επισης ειμαστε και με νεογεννητο οποτε δυσκολευει αρκετα εως πολυ η κατασταση...και που βρηκα χρονο να γραψω πολυ ειναι.

Εντασεις τα παντα. Επειδη μενουμε σε πολυκατοικια οπου αποτελειται απο κουφους ενοικους η αποντες μπορω να το κανιβαλισω οσο θελω. Και γενικα αρπαει θεωρω χωρις μπουκωματα. Με το τονισμενο μπασο εχω ενα θεμα αλλα πιστευω ειναι και χαρακτηριστικο των ηχειωνε...
 

Attachments



Μηνύματα
303
Reaction score
432
Οχι ειναι παραξενη φωτογραφια με ευρυγωνιο στο κινητο για να τα πιασει ολα.

Εχουν ελαχιστο toe in και τα δυο.
Απλα αν εχω διαβασει/ κατανοησει σωστα η τοποθετηση θα παιζει μινιμουμ ρολο εφοσον θα γινεται ισοσταθμιση και διορθωση ψηφιακα. Φυσικα δε μιλαω να ακουω στο μισο μετρο η τα ηχεια να απεχουν 5 μετρα μεταξυ τους αλλα για φυσιολογικες καταστασεις οπως "θεωρω" οτι εχω φτιαξει εγω.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.662
Καλή αρχή;)

Πρώτο μέλημα, είναι να φτιάξεις ισόπλευρο (όχι ισοσκελές) τρίγωνο ακρόασης, και τα ηχεία να έχουν τέτοια κλίση, ώστε να σε κοιτάνε στα μούτρα όταν κάθεσαι στη θέση ακρόασης, ή και λίγο πιο μπροστά από σένα να τέμνεται η ευθεία τους, ας πούμε μισό μέτρο πιο μπροστά.

Δηλαδή, θα χρειαστεί μικρομετακινήσεις, ώστε η απόσταση Τουίτερ από Τουίτερ, να είναι ακριβώς όμοια με την απόσταση ακρόασης, δηλαδή την απόσταση του Τουίτερ με το αυτί σου.

Δες να κάνεις αυτό αν μπορείς, και ξαναμιλαμε.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
παντοφλας defonseca
Τι 'ν' αυτο ρε παιδια ?
ειμαστε και με νεογεννητο
Να το χαιρεστε ! χαμηλα τσι εντασεις ...
η τοποθετηση θα παιζει μινιμουμ ρολο εφοσον θα γινεται ισοσταθμιση και διορθωση ψηφιακα
οι ψηφιακοι ισοσταθμιστες λενε πρωτα σωστη τοποθετηση μπαϊ δε μπουκ και μετα τα ερχονται τα ψηφιακα ματζουνια τωνε ...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Απλα αν εχω διαβασει/ κατανοησει σωστα η τοποθετηση θα παιζει μινιμουμ ρολο εφοσον θα γινεται ισοσταθμιση και διορθωση ψηφιακα
Δεν ισχύει

Με το παρόν σεταπ είναι δύσκολη η εφαρμογή ισοσταθμισης.
Αν καταργούσες το cd και ολα έπαιζαν μέσω υπολογιστή κατι θα γινόταν.

Μια λύση-μπάλωμα θα ηταν ενα (δυο) σαμπ με δυνατότητα Eq. Κάνει cross/delay o Cambridge ?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.662
Λύσεις υπάρχουν, και πιθανώς για τον φίλο μας να είναι προτιμότερη μια λύση με σαμπ που διαθέτουν κρος, σε συνδυασμό με ρουν.

Ας φτιάξει πρώτα τις θέσεις των ηχείων, και να μας πει τι άκουσε, και ξαναμιλαμε.
 

Μηνύματα
303
Reaction score
432
Αρχιδια καλαβρεζικα εχω καταλαβει μαλλον ε...θα επανελθω. Βρηκα και μετρο καπου οποτε και θα μετρησω ακριβως. Ο cambridge νομιζω οτι απλα εχει ενα sub out δε κανει καποιο management απ οσο καταλαβαινω απ το μανιουαλ.
Επισης εχω πολλα σιντι και συνεχιζω να αγοραζω...μεταλλας γαρ...χεχε
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Αρχιδια καλαβρεζικα εχω καταλαβει μαλλον ε...θα επανελθω. Βρηκα και μετρο καπου οποτε και θα μετρησω ακριβως. Ο cambridge νομιζω οτι απλα εχει ενα sub out δε κανει καποιο management απ οσο καταλαβαινω απ το μανιουαλ.
Επισης εχω πολλα σιντι και συνεχιζω να αγοραζω...μεταλλας γαρ...χεχε
Μέτρα μήκος και πλάτος ηχείων και πες μου τι απόσταση έχει ο ένας πλευρικός τοίχος απο τον άλλο. Είναι εύκολο;
 

Μηνύματα
303
Reaction score
432
Το cd είναι ψηφιακά συνδεδεμένο στον ενισχυτή;
Ειναι συνδεδεμενο με coaxial αλλα μπορω και με οπτικη. Ειναι οι δυο αποκλειστικες και ψηφιακες συνδεσεις. Δεν εχει rca...
Μέτρα μήκος και πλάτος ηχείων και πες μου τι απόσταση έχει ο ένας πλευρικός τοίχος απο τον άλλο. Είναι εύκολο;
Ειναι σχετικα συμμετρικα μπορω να πω αλλα με το ματι χαχαχα. Θα προσπαθησω να τα μετρησω ολα καποια στιγμη αργοτερα το βραδυ. Στην αγρυπνια χαχχααχαα
Τι 'ν' αυτο ρε παιδια ?

Να το χαιρεστε ! χαμηλα τσι εντασεις ...

οι ψηφιακοι ισοσταθμιστες λενε πρωτα σωστη τοποθετηση μπαϊ δε μπουκ και μετα τα ερχονται τα ψηφιακα ματζουνια τωνε ...
Σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες!

Καλα τωρα παιζει μονο νανουρισματα και καμια λιλιπουπολη...τωρα δειλα δειλα μπηκε boards of canada κατι steely dan χαμηλα και δεληβορια που γουσταρει η συμβια!

Για το τι εστι defonseca....
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ειναι σχετικα συμμετρικα μπορω να πω αλλα με το ματι χαχαχα. Θα προσπαθησω να τα μετρησω ολα καποια στιγμη αργοτερα το βραδυ. Στην αγρυπνια χαχχααχαα
Α, καλά, δικός μου είσαι εσύ! Μέτρα αν μπορείς όπως σου είπα, για να σου βγάλω "συντεταγμένες", τί αποστάσεις πρέπει να έχεις ώστε να έχεις ισόπλευρο τρίγωνο.
 

Μηνύματα
303
Reaction score
432
Επισης να τονισω οτι δεν αισθανομαι καποια ιδιαιτερη ενοχληση περαν του overbass σε συγκεκριμενες παραγωγες οχι παντα. Σε καθαρες παραγωγες ανεβαζω σταθμες χωρις να ενοχλουμαι.
Απλα απ οτι εχω διαβασει με ενα σαμπ θα ειχα βελτιωμενο χαμηλο λογικα.
 

Μηνύματα
303
Reaction score
432
Λοιπον τελικα ισως τα πραγματα ειναι λιγο καλυτερα. Σχεδον ισοπλευρο τριγωνο εχω...και δε το χα παρει χαμπαρι...χαιεντας χωρις να το θελω.
Αποσταση ηχειων 2.67
Αποσταση ακροασης 2.75

Αποσταση αριστερου ηχειου απο πισω τοιχο 22εκ. και απο πλαινο τοιχο 1.35.
Αποσταση δεξιου ηχειου απο πισω τοιχο 35 εκ. ( οσο κουφο και αν σας ακουγεται ο τοιχος δεν ειναι παραλληλος. Εκ κατασκευης εχει κλιση με αποτελεσμα τα ηχεια να ειναι στην ιδια ευθεια με διαφορετικη αποσταση απο τον πισω τοιχο) Αποσταση απο τον πλαινο δεξια τοιχο περι τα 1.45μ.
Αρα αποσταση πλαινων τοιχων περι τα 5.5 μετρα.

Διαστασεις ηχειων υ: 91εκ π: 18.5 β: 33εκ.
 


Μηνύματα
303
Reaction score
432
Είσαι πολύ δυνατός με τέτοιο "αέρα" από τους πλαϊνούς τοίχους, παίζεις μπαλίτσα με δικούς σου όρους!
Δε ξερω αν τρολαρεις η οχι! Εχω αερα αλλα μη φανταστεις οτι δεν υπαρχει και τπτ αναμεσα. Παρεμβαλλεται μια μικρη βιβλιοθηκη εκ αριστερων και μια καρεκλα και ενα μικρο γραφειακι οπου ειναι στημενο το μακ εκ δεξιων.

Το μακακι ειναι 11 χρονων μηχανημα, να τα λεμε αυτα! Και εκτελει χρεη media player για νετφλιξ ταινιες spotify youtube και ολα. Μονο το σιντακι του εχει παραδωσει πνευμα...
Βεβαια μετα απο τοσα λογισμικα που εχουν περαστει απο πανω χωρις κανενα clean install εχω ταβανιασει την μνημη στα 16gb για να ναι σε αξιοπρεπη κατασταση! Χαχαχα!
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.160
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top