Βλάβη Marantz sr 7009

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
αναλογα ποιον εχεις.....

αν χρειαστει ψυξη εχει 2 ανεμιστηρες απο κατω που ανοιγουν οταν χρειαστει, δεν χρειαζεται απο πανω....

View attachment 136666
Πολύ πιο βελτιωμένη κατασκευή! Τακτοποιημένος, λείπουν εκείνες οι αστείες κορδέλες που βάζουν στους υπολογιστές και τα τόσο πρόχειρα τοποθετημένα εδώ και εκεί καλώδια, το τροφοδοτικό σε πολύ πιο σωστή θέση! Όλα αυτά θα έχουν και άμεσο αντίκτυπο στον ήχο!
 


Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.463
Δυστηχως οπως και σε αρκετα αλλα αντικειμενα,πλεον κατασκευαζονται με οριζοντα ζωης πενταετιας,οχι παραπανω.Μπορει αυτο που εχεις να σε καλυπτει συμφωνα με τις αναγκες σου,αλλα οχι με τις εμπορικες πολιτικες των εταιριων.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
δεν ειναι παλιος ο 7009.....5 ετιας η 6 ετιας αν δεν κανω λαθος ....
....λογικο ειναι να υπαρχουν και βλαβες σε τοσα μηχανηματα που βγαινουν...
Κώστα γιαυτό το λόγο έγραψα για μοντέλα και όχι χρονολογία. Μετά από 5 γενιές πιστεύω να έχουν εντοπίσει τα όποια προβλήματα και να τα έχουν διορθώσει.
Post automatically merged:

μαραντζ 7012 εχω. Πολυ ζέστη βγάζει ο έρμος.... χωρις τα ανεμιστηρακια που εβαλα...
Και εγώ έτσι τον είχα με 2 απλά 12αρια να τραβάνε από πάνω. σε πολύ χαμηλές στροφές. τα ενσωματωμένα δεν είχα παρατηρήσει ποτέ να δουλεύουν, ίσως γιατί από reviews ήξερα ότι ανεβάζει θερμοκρασίες και είχα βάλει τα extra από την πρώτη μέρα.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Από την άλλη, μπορούμε κάθε 4-5 χρόνια να πετάμε τα μηχανήματα μας? Τι κακό αυτό με τους AV
ρε παιδιά....
Και εντάξει εν μέρει το καταλαβαίνω. Άντε όμως να το εξηγήσεις στα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Κώστα γιαυτό το λόγο έγραψα για μοντέλα και όχι χρονολογία. Μετά από 5 γενιές πιστεύω να έχουν εντοπίσει τα όποια προβλήματα και να τα έχουν διορθώσει.
Post automatically merged:



Και εγώ έτσι τον είχα με 2 απλά 12αρια να τραβάνε από πάνω. σε πολύ χαμηλές στροφές. τα ενσωματωμένα δεν είχα παρατηρήσει ποτέ να δουλεύουν, ίσως γιατί από reviews ήξερα ότι ανεβάζει θερμοκρασίες και είχα βάλει τα extra από την πρώτη μέρα.
Έτσι και εγώ... Ενοχλούν λίγο αισθητικά, αλλά καλύτερα έτσι. Αν η ινφινιτι έβγαζε το μεγάλο που μπαίνει από πάνω σε ασημί θα το είχα πάρει προ πολλού...
231472_97ddd3bb69f2851a921d4b845709297e.jpg
 

Μηνύματα
41
Reaction score
30
αν εχετε και τελικους βαλτε eco mode
Πολύ σωστό και βοηθάει εγώ έχω τον sr 6010 η μόνη μ@λ@κία είναι οτι δεν κρατάει την ρύθμιση του eco mode και πρέπει κάθε φορά να θυμάμαι να το ενεργοποιώ. Ο δικός μου δεν έχει εσωτερικά καθόλου ανεμιστηράκια με αρκετά υψηλές θερμοκρασίες λειτουργίας και ετοιμάζομαι και εγώ για τοποθέτηση εξωτερικών ακόμα και αν δεν τα χρειάζεται απο κατασκευαστή.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
παρε ενα και περασετο ασημι ;)

ολα τα νεα προιοντα βγαζουν βλαβες και μεχρι να φτιαξουν τα οποια προβληματα περνανε 2-3 χρονια ....

ο pioneer lx81 η 82 που ειχα πριν στις ιδιες σταθμες που ακουω, εκλεινε μετα απο καποια ωρα, αυτος ακομα δεν τοχει κανει ;)
Παιρνει αερα απο δεξια - αριστερα και απο πανω εχει 3-4ποντους.
Post automatically merged:

Πολύ σωστό και βοηθάει εγώ έχω τον sr 6010 η μόνη μ@λ@κία είναι οτι δεν κρατάει την ρύθμιση του eco mode και πρέπει κάθε φορά να θυμάμαι να το ενεργοποιώ. Ο δικός μου δεν έχει εσωτερικά καθόλου ανεμιστηράκια με αρκετά υψηλές θερμοκρασίες λειτουργίας και ετοιμάζομαι και εγώ για τοποθέτηση εξωτερικών ακόμα και αν δεν τα χρειάζεται απο κατασκευαστή.
δεν τοχεις ενεργοποιηση.....παγαινε στο μενου και φτιαχτο οποτε θες..

 

Μηνύματα
600
Reaction score
880
Οι ανεμιστήρες είναι για τα τελικά στάδια του ενισχυτή τα οποία σπάνια τους χρειάζονται λόγω τεχνολογίας και εντασεων που ακούμε, οι υψηλές θερμοκρασίες είναι στις κάρτες επεξεργασίας ήχου και εικόνας, για αυτό και έχουμε πολλές βλάβες μη επισκευασιμες.
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Έχουν μελετήσει το θέμα παρα έξω!

ee347804-b9f1-47f1-a0b0-0c445b837d85.jpg
StorePhoto6__28935.1466724112.jpg

Post automatically merged:

Έτσι και εγώ... Ενοχλούν λίγο αισθητικά, αλλά καλύτερα έτσι. Αν η ινφινιτι έβγαζε το μεγάλο που μπαίνει από πάνω σε ασημί θα το είχα πάρει προ πολλού...
View attachment 136676
Νομίζω ότι αν και μαύρο, θα ήταν καλύτερα εν προκειμένω.
Ίσως λύση είναι και βάση laptop ανάποδα, αν είναι λεπτή....
Την σκέπτομαι αυτήν την λύση.

Στην περίπτωση infinity πιο πολύ στοιχίζουν τα μεταφορικά παρά το ίδιο το μηχάνημα!
 
Last edited:






Μηνύματα
281
Reaction score
92
Αυτό με αρέσει και εμένα! :drinks:
Δουλεύει τέλεια και ειδικά όταν ο ενισχυτής είναι μέσα σε ντουλάπι διώχνει τον αέρα προς όποια κατεύθυνση θέλεις μπρος-πίσω-πλάγια σύμφωνα με την τοποθέτηση και όχι προς τα πάνω όπως οι απλοί ανεμιστήρες. Διαθέτει 3 σκάλες είναι σχεδόν αθόρυβος ειδικά στην πρώτη σκάλα πρέπει να πας στους 20 πόντους για να ακούσεις κάτι και απο τιμή χώμα......
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.240
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top