Βοήθεια για αγορά Subwoofer

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Νομιζω οτι το θεμα της ενσωματωσης υποβαθυφωνου
σε οικιακο χωρο απο ατομα διχως
τεχνολογικη υποδομη και εμπειρια
λαμβανει πλεον εφιαλτικες διαστασεις.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.145
Reaction score
18.976
Νομιζω οτι το θεμα της ενσωματωσης υποβαθυφωνου
σε οικιακο χωρο απο ατομα διχως
τεχνολογικη υποδομη και εμπειρια
λαμβανει πλεον εφιαλτικες διαστασεις.
Ναι σίγουρα, ειδικά αν το ψάχνεις τόσο..
Απ' την άλλη ενώ ανήκω στις παραπάνω κατηγορίες που αναφέρεις μου αρέσει περισσότερο το αποτέλεσμα με την προσθήκη των sub.
Υπάρχουν θέματα, αλλά το προτιμώ από την έλλειψη χαμηλού.
Νομίζω οι περισσότεροι (αν καταφέρουν τουλάχιστον να προσέξουν 2-3 πραγματάκια-κανόνες) θα το προτιμήσουν.
Αλλά δεν είμαι κάθετος..
 


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Προτιμότερες θέσεις θα ήταν είτε πάνω στη μεσοκάθετο του διαστήματος με άκρα τα μπροστινά main ηχεία,είτε εφαπτομενικά στο τοίχωμα πάνω στο μέσον πλευρικής διάστασης,σίγουρα όχι πιο πίσω από τη θέση ακρόασης.
Mπα...λεω οταν σκασουν τα +10db του LFE μια χαρα θα δωσει θεση.....αστα να πανε....
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
@Bhutia εσυ είσαι ; :lol:
Αυτά δεν ήταν λόγια του Bhutia,αλλά λόγια του...Gollum.:lolsign:

Για να τελειώνουν τα αστεία,κάποοι φαίνεται να έχουν βαλθεί ν'αποκαρδιώσουν μέλη που μόλις απέκτησαν sub και ζητάνε συμβουλές...Γνώσεις επιμονή και μικρόφωνο χρειάζεται...Όπως θα λέγαμε ΄΄Λατέρνα,φτώχεια και φιλότιμο΄΄...
Mπα...λεω οταν σκασουν τα +10db του LFE μια χαρα θα δωσει θεση.....αστα να πανε....
Για τέτοιες συνθήκες χρειάζεται πολύ προσεκτική διαχείριση των sub και της πληροφορίας για τη ζώνη ευθύνης των.Οι δε πληροφορίες που υπάγονται αποκλειστικά στο LFE σε μια άρτια εγκατάσταση πρέπει να υποστηρίζονται ενεργειακά και από το σύνολο των δορυφόρων ειδικά ως προς ολόκληρη την τρίτη οκτάβα,από το ύψοςί δηλαδή και άνω όπου θα προέκυπτε χωρικός εντοπισμός εάν βασιζόμασταν αποκλειστικά σε μια ηχειακή πηγή χαμηλών στημένη με γνώμονα το χωροταξικό βόλεμα και τίποτε άλλο.
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Δεν θελω να αποθαρρυνω κανεναν
και μπραβο σε οσους διαθετουν τετοια στοχοπροσηλωση.
Σκεφτηκα ομως και εκεινον τον συμπαθη συμφορουμιτη
απο τα παλια που επι ενα χρονο μετραγε χωρις να ακουει!
Ισως ειναι καλυτερα σε τετοιες περιπτωσεις
να απευθυνομαστε σε επαγγελματιες.

Προσωπικα προκρινω την συνδεση hi level
σωστα υλοποιημενη απο μεγαλους κατασκευαστες
που ειναι πιο συγχωρητικη.
Σε καθε περιπτωση ας μη τρελλαινομαστε
για σαλονια μιλαμε, οι συμβιβασμοι
σε προγραμμα και σταθμες ειναι αναποφευκτοι.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Δεν θελω να αποθαρρυνω κανεναν
και μπραβο σε οσους διαθετουν τετοια στοχοπροσηλωση.
Σκεφτηκα ομως και εκεινον τον συμπαθη συμφορουμιτη
απο τα παλια που επι ενα χρονο μετραγε χωρις να ακουει!
Ισως ειναι καλυτερα σε τετοιες περιπτωσεις
να απευθυνομαστε σε επαγγελματιες.

Προσωπικα προκρινω την συνδεση hi level
σωστα υλοποιημενη απο μεγαλους κατασκευαστες
που ειναι πιο συγχωρητικη.
Σε καθε περιπτωση ας μη τρελλαινομαστε
για σαλονια μιλαμε, οι συμβιβασμοι
σε προγραμμα και σταθμες ειναι αναποφευκτοι.
Όσο περισσότερο γνωρίζεις τι και πώς ν'αξιολογήσεις απ' όσα μετράς,τόσο περισσότερο χρόνο θα έχεις για ν'ακούς. :sneaky:
 

Μηνύματα
12.516
Reaction score
14.655
Όσο περισσότερο γνωρίζεις τι και πώς ν'αξιολογήσεις απ' όσα μετράς,τόσο περισσότερο χρόνο θα έχεις για ν'ακούς. :sneaky:
Δηλαδή μετράω - ακούω, μετράω - ακούω και μετά κάποια στιγμή ... μόνο ακούω ? χά χά
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Αυτά δεν ήταν λόγια του Bhutia,αλλά λόγια του...Gollum.:lolsign:

Για να τελειώνουν τα αστεία,κάποοι φαίνεται να έχουν βαλθεί ν'αποκαρδιώσουν μέλη που μόλις απέκτησαν sub και ζητάνε συμβουλές...Γνώσεις επιμονή και μικρόφωνο χρειάζεται...Όπως θα λέγαμε ΄΄Λατέρνα,φτώχεια και φιλότιμο΄΄...

Για τέτοιες συνθήκες χρειάζεται πολύ προσεκτική διαχείριση των sub και της πληροφορίας για τη ζώνη ευθύνης των.Οι δε πληροφορίες που υπάγονται αποκλειστικά στο LFE σε μια άρτια εγκατάσταση πρέπει να υποστηρίζονται ενεργειακά και από το σύνολο των δορυφόρων ειδικά ως προς ολόκληρη την τρίτη οκτάβα,από το ύψοςί δηλαδή και άνω όπου θα προέκυπτε χωρικός εντοπισμός εάν βασιζόμασταν αποκλειστικά σε μια ηχειακή πηγή χαμηλών στημένη με γνώμονα το χωροταξικό βόλεμα και τίποτε άλλο.
Δεν το κατάλαβα ποιοι δορυφόροι; τι σχέση έχει το LFE με αυτούς;
Αν και ελάχιστο περιεχόμενο υπάρχει στην τρίτη οκταβα παρολαυτα αυτό πάει όλο στα σαμπ και μόνο σε αυτά ως ξεχωριστο κανάλι, ανεξαρτήτως σημείο κρος... Ας τα έχεις και στα 60hz....

Αλλα το μπέρδεμα είναι αλλού....
Αφού διαρρηγνυαμε τα ιματια μας για χρήση dsp και όχι απλά eq, με χρήση delay, τώρα με κάποια papers και τεστ tones ανακατα όλα, ψάρωσαν κιοι δοκτορες.... έβγαλε και ο dimi με προσωπικές ακροάσεις ότι τα 10ms είναι η παγκόσμια ανθρωπινη αντιληπτοτητα πάνε τα κάστρα που χτιζαμε...

Αντε να δούμε και το άλλο με τις τρύπες... (br)
Τι χρόνο καθυστερημένα εκπέμπουν; εάν είναι στα 80hz; βάλτε τα νουμερα και τα ms και μάλλον
Και αυτές δε γίνονται αντιληπτές, λέω....
Αναλογικά με τα μήκη κύματος και άλλες συντονισμενες σε χαμηλότερες συχνοτητες και μεγαλύτερη ανοχή στο θέμα αντιληπτοτητας... Πάει κι αυτό το κάστρο...
Εχω αγγελία ένα el eq beri να το προωθήσω και εδώ;
Τα μπιφτέκια να μην κάψουμε μόνο.... :laugh::tongue:
 
Last edited by a moderator:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
έβγαλε και ο dimi με προσωπικές ακροάσεις ότι τα 10ms είναι η παγκόσμια ανθρωπινη αντιληπτοτητα πάνε τα κάστρα που χτιζαμε...
Δεν καταλαβαίνω (όπως συνήθως) τι εννοείς.
Δεν πρόκειται για προσωπική ακρόαση, αλλά για τυφλό τεστ. Άρα δεν χωράει αμφισβήτηση και αποψούλες πλέον, το 10ms είναι αντιληπτό, πρέπει να πάμε σε μικρότερο delay.

Α, ναι, και το Audyssey δεν τα καταφέρνει σε αυτόν τον τομέα :tongue:
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Τα τεστς έχουν ενδεικτική, όχι αντιπροσωπυετικη αξία, ως ποιο σύνθετο φαινόμενο...
Καταλλα σας πειράζω....
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Τα τεστς έχουν ενδεικτική, όχι αντιπροσωπυετικη αξία, ως ποιο σύνθετο φαινόμενο...
Και πάλι δεν σε καταλαβαίνω. Εφόσον γίνεται αντιληπτό σε 10ms, μια μπότα και ενα πιατίνι, τι άλλο θέλεις; Ειναι προφανές πως αν κάνουμε τα στραβά μάτια πρόκειται πλεον για συμβιβασμό.
Καταλλα σας πειράζω....
Και εγώ λίγο
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.592
Η ενσωμάτωση σαμπ, για τον παντελώς ανίδεο μέσο Χαϊεντά με περικεφαλαία, είναι υπόθεση μερικών λεπτών, αρκεί να έχει προμηθευτεί εξοπλισμό που να διαθέτει Dirac.

Αν δε, είναι σωστός Χαϊεντάς, δηλαδή με ακριβό χαϊ ενδ εξοπλισμό, οφείλει να πάρει τρινοβ, που επίσης κάνει παιχνιδάκι την ενσωμάτωση σαμπ, ακόμα και από ξύλο απελεκητο, ενώ δεν έχει δικαιολογία να μη φωνάξει εγκαταστάτες της τρινοβ για το βέλτιστο αποτέλεσμα (λεφτά υπάρχουν).

Οι οδηγοί του μπούτια, είναι για ανθρώπους που σκαμπαζουν από βασικές τεχνικές αρχές λειτουργίας, κι όχι για παραδοσιακούς χαϊενταδες, που δε σκαμπαζουν γρι.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.400
Reaction score
1.856
. . . έβγαλε και ο dimi με προσωπικές ακροάσεις ότι τα 10ms είναι η παγκόσμια ανθρωπινη αντιληπτοτητα πάνε τα κάστρα που χτιζαμε...
. . .
. . .
Δεν πρόκειται για προσωπική ακρόαση, αλλά για τυφλό τεστ. Άρα δεν χωράει αμφισβήτηση και αποψούλες πλέον, το 10ms είναι αντιληπτό, πρέπει να πάμε σε μικρότερο delay. . .
Προσοχή στην ερμηνεία του τεστ και των χρόνων εν γένει.

Η εργασία του Wallach αποτελεί μια αρχική τεκμηριωμένη εργασία πάνω στα φαινόμενα αυτά και έγινε με πανομοιότυπους επαναλαμβάνω ήχους. Ακολούθησαν άλλοι (ο Haas που παρέπεμψε ο Bhutia ήταν από τους πρώτους και σημαντικότερους) και εξακολουθούν να γίνονται έρευνες πιο βαθιές, που δείχνουν οτι το πράγμα είναι πολύπλοκο.
Δεν έψαξα τις στάθμες, τις συχνότητες, τις ακριβείς συνθήκες των πειραμάτων του Wallach (γι' αυτό λέω οτι είμαι ημιμαθής), αλλά καθώς οι ήχοι έξω από τα εργαστήρια είναι πολυσύνθετοι και ποτέ βέβαια ίδιοι, έχω καταλήξει οτι κατά πολύ ασφαλέστερο (στο περίπου γιατί οι παράμετροι που επηρεάζουν είναι πολλές) κριτήριο του τι είναι αντιληπτό, είναι οι 3 με 5 πλήρεις κύκλοι.

Αρα κατ'αρχάς εξαρτάται πολύ από την συχνότητα. Αν δεν ήταν οι αρμονικές που απαιτούν ελάχιστο χρόνο για συμπλήρωση 3 κύκλων, ούτε ο Dimi θα έφτανε στα 10msec, ούτε εγώ στο 1(!) στο απλούστερο τεστ, ούτε εσείς που δοκιμάσατε θα φθάνατε όπου έχετε φτάσει.

Θα μου πείτε οτι αυτή είναι η προσωπική και μη ελεγμένη ερμηνεία του toulou, και καλά θα κάνετε. Εδώ το μόνο που μπορώ να σας διαβεβαιώσω απο τη μεριά μου είναι οτι μετά από πολλές ώρες διαβάσμα δεξιά-αριστερά γιατί το θέμα με γοήτευε, ΚΑΝΕΝΑΣ-ΠΟΤΕ από τους "μεγάλους" δεν αμφισβητησε τους 3 με 5 κύκλους, τουλάχιστον σαν χρόνο αντίληψης του τόνου. ΠΟΥΘΕΝΑ! 100% αποδοχή.
Ρίξτε και 'σεις την μελέτη σας και αν βρείτε, ή αν έχετε ήδη βρει, κάτι διαφορετικό, ενημερώστε ΑΜΕΣΩΣ γιατι αποτελεί σημείο-κλειδί !

Διότι!
Αν με κριτήριο τα 10msec για μπότα-φούτσι (που για να είμαστε σωστοί "δεν χωράει αμφιβολία ότι είναι αντιληπτά" από τον Dimifoot μόνο - για τους άλλους δεν ξέρουμε ακριβώς) ο Dimifoot στήνει δικάναλο και μονο, ναι πρέπει να τα λάβει υπ' οψιν του.
Αν όμως στήνει 2.1 , η ζωή του ίσως είναι πιο εύκολη όσον αφορά το sub, γιατί η αντιληπτότητα του συγχρονισμού μπότας-φούτσι, εξαρτάται μόνο από τις αρμονικές που παίζει το sub.
Αν πχ κροσσάρει στους 80 με βαθυπερατό LR24, μπορούμε να πούμε με ασφάλεια οτι οι αρμονικές των 320Hz δεν θα έχουν αρκετή στάθμη για να εξασφαλίσουν εντοπισμό (-48dB από το φίλτρο , και άλλα -15dB οι ίδιες για μία κάσα).
Και τρεις κύκλοι των 320Hz διαρκούν (1000:320)x3=9,4msec κατά την διάρκεια των οποίων ο ήχος ταξιδεύει 9,4x.345= 3.2 μέτρα !!
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Αν δεν ήταν οι αρμονικές που απαιτούν ελάχιστο χρόνο για συμπλήρωση 3 κύκλων, ούτε ο Dimi θα έφτανε στα 10msec, ούτε εγώ στο 1(!) στο απλούστερο τεστ, ούτε εσείς που δοκιμάσατε θα φθάνατε όπου έχετε φτάσει.
Θα πρέπει να το αποδείξουμε αυτό, με τεστ. Βρήκες κανένα με σκέτο τόνο;
Αλλιώς είναι speculation.

Διότι δεν μας ενδιαφέρει μόνο το εξής
χρόνο αντίληψης του τόνου
Αλλά ο συγχρονισμός των impulse, για τον οποίο δεν νομίζω να είναι απαραίτητο να έχουμε πλήρη αντίληψη του τόνου.

Έχουμε βιβλιογραφία; κάποιος;

-48dB από το φίλτρο , και άλλα -15dB οι ίδιες για μία κάσα
Και εδώ, δεν είναι πολύ το -48 έως και -60db. Ακούγεται μια χαρά σε περιοχές του φάσματος όπου έχουμε καλή ακουστότητα.
Και το έχουμε αποδείξει στο κάτω κάτω, στου @Kotsidis John

Αλλά εδώ μιλάμε για το σωστό, το απόλυτα σωστό. Αλλιώς κάνουμε παραδοχές-εκπτώσεις ποιότητας.
Αφού υπάρχουν διαθέσιμα software που μας το φέρνουν σε πάρα πολύ καλή ευθυγράμμιση, να τα αγνοήσουμε;

Το ανέκδοτο "άλα κουστουμάκι ο ανάπηρος" θέλετε να πούμε δηλαδής; :biggrin:
ο Dimifoot στήνει δικάναλο και μονο
Σιγά μην στήσω και μονοκάναλο :lolsign:
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.400
Reaction score
1.856
. . .

Αλλα το μπέρδεμα είναι αλλού....

Αφού διαρρηγνυαμε τα ιματια μας για χρήση dsp και όχι απλά eq, με χρήση delay, τώρα με κάποια papers και τεστ tones ανακατα όλα, ψάρωσαν κιοι δοκτορες.... έβγαλε και ο dimi με προσωπικές ακροάσεις ότι τα 10ms είναι η παγκόσμια ανθρωπινη αντιληπτοτητα πάνε τα κάστρα που χτιζαμε...


Αντε να δούμε και το άλλο με τις τρύπες... (br)

Τι χρόνο καθυστερημένα εκπέμπουν; εάν είναι στα 80hz; βάλτε τα νουμερα και τα ms και μάλλον

Και αυτές δε γίνονται αντιληπτές, λέω....

Αναλογικά με τα μήκη κύματος και άλλες συντονισμενες σε χαμηλότερες συχνοτητες και μεγαλύτερη ανοχή στο θέμα αντιληπτοτητας... Πάει κι αυτό το κάστρο...

Εχω αγγελία ένα el eq beri να το προωθήσω και εδώ;

Τα μπιφτέκια να μην κάψουμε μόνο.... :laugh::tongue:
AYTOI ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΣΚΟΙ ΤΟΥ ΑΙΟΛΟΥ που απέφευγα να ανοίξω πριν τα προηγούμενα ποστς μου !!!
Είδες το τελευταίο ποστ του Dimifoot; που να διαβάσει και αυτό :D:D:D

Έχε υπόψη σου, ότι τα κάστρα για την ευστάθεια των οποίων μισο-αστεία μισο-σοβαρά αμφιβάλλεις, υπάρχουν πολλοί - και όχι σαν εμάς, αλλά ΕΚΛΕΚΤΟΙ - για τους οποίους αποτελούν ήδη ερήπεια.
Και όχι μόνον για τα σαμπς, αλλά και για το κροσσάρισμα γούφερ-μηντ, ακόμα και μηντ-τουίτερ !!!
"Αν είναι έτσι, why bother about time-allignment? "

Και πρώτος και θεαματικότερος . . . o DR. Geddes! Με τη διδακτορική του θέση πάνω στο μπάσο και τα subs εν γένει!
Ο οποίος . . . ΑΔΙΑΦΟΡΕΙ ΠΛΗΡΩΣ για ο,τιδήποτε εκτός από την steady-state απόκριση συχνότητας των χαμηλών!!
ΟΥΤΕ καθυστερήσεις
χρησιμοποιεί - ενώ αφήνει και τα μέην ακροσσάριστα προς τα κάτω !!! (χρησιμοποιείι PA μηντς που το αντέχουν)
Μόνο steady-state, τοποθέτηση, ισοστάθμιση, ίσως φάσεις αν χρειάζεται.

Και που σε νήμα που ανοίχτηκε στο diyaudio περί ατάκας, κρουστικής των σαμπς, συγχρονισμών κλπ κλπ, εμφανίστηκε και συνοπτικά τους είπε "μην ασχολείστε καθόλου, φροντίστε μόνο την in-room steady-state, ο Φουριέ της τελευταίας θα μιλήσει για την ατάκα σας. Γιατί; Επειδή χρειάζεστε τρείς πλήρεις κύκλους τουλάχιστον ισα-ισα για να πάρετε πρέφα τι ακούτε και εν τω μεταξύ οι ανακλάσεις σας έχουν βαρέσει κατά ριπάς"
Και ενώ τα διαβάζουμε αυτά, για να τρελαθούμε εντελώς, εμφανίζεται ο Kreskovsky που δεν ποστάρει ποτέ, και συμφωνεί !!! Ποιός, ο Kreskovsky, o μίστερ Harsch κροσσόβερ , ο μίστερ time-coherency . . .

Επίσης υπάρχει πρόσφατο νήμα, όπου αναρωτιέται αυτός που το άνοιξε, αν υπάρχουν νέες εξελίξεις στην έρευνα πάνω σε αυτά τα θέματα που να μαρτυρούν μεγαλύτερη ευαισθησία στα φαινόμενα συγχρονισμού. Ζητάει δημοσιεύσεις, papers, σοβαρές αναφορές σε επιστημονικά δεδομένα. Εχω να το επισκεφθώ τρεις μήνες - πριν δεν είχε αναφέρει κανείς κάτι αξιόλογο.

Και βέβαια . . .
υπάρχει αντίπαλο και σοβαρό στρατόπεδο που διαφωνεί !
φαντάζομαι ο Buhtia θα εμφανίσει ένα κατεβατό αναφορών :) :)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
AYTOI ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΣΚΟΙ ΤΟΥ ΑΙΟΛΟΥ που απέφευγα να ανοίξω πριν τα προηγούμενα ποστς μου !!!
Είδες το τελευταίο ποστ του Dimifoot; που να διαβάσει και αυτό :D:D:D

Έχε υπόψη σου, ότι τα κάστρα για την ευστάθεια των οποίων μισο-αστεία μισο-σοβαρά αμφιβάλλεις, υπάρχουν πολλοί - και όχι σαν εμάς, αλλά ΕΚΛΕΚΤΟΙ - για τους οποίους αποτελούν ήδη ερήπεια.
Και όχι μόνον για τα σαμπς, αλλά και για το κροσσάρισμα γούφερ-μηντ, ακόμα και μηντ-τουίτερ !!!
"Αν είναι έτσι, why bother about time-allignment? "

Και πρώτος και θεαματικότερος . . . o DR. Geddes! Με τη διδακτορική του θέση πάνω στο μπάσο και τα subs εν γένει!
Ο οποίος . . . ΑΔΙΑΦΟΡΕΙ ΠΛΗΡΩΣ για ο,τιδήποτε εκτός από την steady-state απόκριση συχνότητας των χαμηλών!!
ΟΥΤΕ καθυστερήσεις
χρησιμοποιεί - ενώ αφήνει και τα μέην ακροσσάριστα προς τα κάτω !!! (χρησιμοποιείι PA μηντς που το αντέχουν)
Μόνο steady-state, τοποθέτηση, ισοστάθμιση, ίσως φάσεις αν χρειάζεται.

Και που σε νήμα που ανοίχτηκε στο diyaudio περί ατάκας, κρουστικής των σαμπς, συγχρονισμών κλπ κλπ, εμφανίστηκε και συνοπτικά τους είπε "μην ασχολείστε καθόλου, φροντίστε μόνο την in-room steady-state, ο Φουριέ της τελευταίας θα μιλήσει για την ατάκα σας. Γιατί; Επειδή χρειάζεστε τρείς πλήρεις κύκλους τουλάχιστον ισα-ισα για να πάρετε πρέφα τι ακούτε και εν τω μεταξύ οι ανακλάσεις σας έχουν βαρέσει κατά ριπάς"
Και ενώ τα διαβάζουμε αυτά, για να τρελαθούμε εντελώς, εμφανίζεται ο Kreskovsky που δεν ποστάρει ποτέ, και συμφωνεί !!! Ποιός, ο Kreskovsky, o μίστερ Harsch κροσσόβερ , ο μίστερ time-coherency . . .

Επίσης υπάρχει πρόσφατο νήμα, όπου αναρωτιέται αυτός που το άνοιξε, αν υπάρχουν νέες εξελίξεις στην έρευνα πάνω σε αυτά τα θέματα που να μαρτυρούν μεγαλύτερη ευαισθησία στα φαινόμενα συγχρονισμού. Ζητάει δημοσιεύσεις, papers, σοβαρές αναφορές σε επιστημονικά δεδομένα. Εχω να το επισκεφθώ τρεις μήνες - πριν δεν είχε αναφέρει κανείς κάτι αξιόλογο.

Και βέβαια . . .
υπάρχει αντίπαλο και σοβαρό στρατόπεδο που διαφωνεί !
φαντάζομαι ο Buhtia θα εμφανίσει ένα κατεβατό αναφορών :) :)
Και να στα κάνω και χειρότερα;

Υπαρχει και το καταραμένο κανάλι LFE. Αυτό πάει μόνο στα σαμπς, ακροσάριστο.

Και έχω εκατοντάδες πολυκάναλα αλμπουμς μουσικής 5.1, σχεδόν από όλα τα είδη. Δηλαδη χρησιμοποιούν το LFE για μουσικό περιεχόμενο, προφανώς στα μπάσα, ανεξάρτητα απο τα άλλα κανάλια.
Όχι ειδικά εφέ ταινίας. Μουσική. Ντραμς για παράδειγμα.

Δηλαδη μόνο του, σαν ηχείο. Ο,τι παίξει. Χωρίς cross.

Σφίγγουν οι coloi.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.400
Reaction score
1.856
Θα πρέπει να το αποδείξουμε αυτό, με τεστ. Βρήκες κανένα με σκέτο τόνο;
Αλλιώς είναι speculation. . . .
Η εργασία του Wallach ίσως;

. . .
Και εδώ, δεν είναι πολύ το -48 έως και -60db. Ακούγεται μια χαρά σε περιοχές του φάσματος όπου έχουμε καλή ακουστότητα.
Και το έχουμε αποδείξει στο κάτω κάτω, στου @Kotsidis John . . .
Δεν είναι μόνο τα -60dB. Είναι τα -60dB , συν τα 9,2msec (ελάχιστα κάτω από τα δικά σου 10msec) , συν το καταρράκτη ανακλάσεων μέσα σ'αυτά , συν το ότι συνυπάρχουν οι βασικές και όλες οι άλλες αρμονικές της μπότας, αν δεν παίζει και κάποιο μπάσο, με τους δικούς τους καταρράκτες. Αν μάλιστα κροσσάρεις στα 60Hz πχ αντί τα 80;

Αλλά μια στιγμή . . . "έχουμε καλή ακουστότητα" είπες μέσα σ'όλα αυτά;; Και θα ξεχωρίσουμε εκεί μέσα τους δύο πρωτογεννείς παλμούς; Και θα ακούσουμε στα -60dB ; ; ΟΥΑΑΑΑΧΑΧΑΧΑχαχ :roflmao:

Αλλά εδώ μιλάμε για το σωστό, το απόλυτα σωστό. Αλλιώς κάνουμε παραδοχές-εκπτώσεις ποιότητας. . .
Το ανέκδοτο "άλα κουστουμάκι ο ανάπηρος" θέλετε να πούμε δηλαδής; :biggrin:
Αν οι παραδοχές-εκπτώσεις ποιότητας ακούγονται είμαστε κουστουμαρισμένοι ανάπηροι
Αν σπαταλάμε ζωή και χρήμα στο κυνήγι του "απόλυτα σωστού" χωρίς να ακούγονται, είμαστε νερντς :biggrin:

εκτός αν είμαστε επιστήμονες/ερευνητές. Αλλο αυτό.
Επίσης, εκτός και αν απλά γουστάρουμε, λαύκα μας. Και αυτό άλλο (αλλα για νερντς μας κόβουν οι ανάπηροι) :)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Η εργασία του Wallach ίσως;
Δεν νομίζω πως εξετάζει το υπο συζήτηση ερώτημα με τυφλή δοκιμή. Οι αναγωγές απο τη μια εργασία στην άλλη δεν είναι ασφαλείς. Χρειάζεται δοκιμή/πείραμα για να αποδείξεις το νέο ερώτημα.

ΟΥΑΑΑΑΧΑΧΑΧΑχαχ :roflmao:
Γέλα όσο θελεις, αν σου βάλω να ακουσεις το κροσαρισμα με καθυστέρηση 30ms, με ρυθμικό μουσικό περιεχόμενο σε τυφλή δοκιμή θα το ακούσεις ξεκάθαρα.
@Kotsidis John πες του σε παρακαλώ...

Και εάν θελεις εχω και pulses στον Trinnov, χωρίς αρμονικές, σε καθε κανάλι χωριστα, και σε καθε σαμπ χωριστά, μπορουμε να τα κουνάμε πέρα δώθε στον χρόνο να δούμε σε τυφλή δοκιμη αν εχει δίκιο ο Geddes.

Σε καθε σενάριο, με και χωρίς αρμονικες, μουσική ή pulses, ακούγεται ξεκάθαρα. Σε τυφλή δοκιμη.
Τώρα τι λένε οι εργασίες της προ DSP εποχής....μόνο ιστορική αξία εχουν.

Αν είχαν τότε τον εξοπλισμό και έκαναν σωστα συγκριτικά τεστ θα έβγαζαν τα αντίστοιχα συμπεράσματα.
Α και κάτι άλλο:
Το LFE σας στέλνει χαιρετίσματα :lolsign:
Αν σπαταλάμε ζωή και χρήμα στο κυνήγι του "απόλυτα σωστού" χωρίς να ακούγονται, είμαστε νερντς :biggrin:
Σιγά τα λεφτά, το Dirac κανει μερικα κατοστάρικα. Το REW είναι τζάμπα.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.400
Reaction score
1.856
Και να στα κάνω και χειρότερα;

Υπαρχει και το καταραμένο κανάλι LFE. Αυτό πάει μόνο στα σαμπς, ακροσάριστο.

Και έχω εκατοντάδες πολυκάναλα αλμπουμς μουσικής 5.1, σχεδόν από όλα τα είδη. Δηλαδη χρησιμοποιούν το LFE για μουσικό περιεχόμενο, προφανώς στα μπάσα, ανεξάρτητα απο τα άλλα κανάλια.
Όχι ειδικά εφέ ταινίας. Μουσική. Ντραμς για παράδειγμα.

Δηλαδη μόνο του, σαν ηχείο. Ο,τι παίξει. Χωρίς cross.

Σφίγγουν οι coloi.
Α, εδώ έχεις δίκιο σε όλα

Αλλά . . . σιγά μη στήσω πολυκάναλο :p

για να σε προλάβω, έχω στήσει - για μουσική - πολάαααα χρόνια πριν το σκεφτεί καν η παρεούλα σας, και έχω κάνει και ένα σωρό πειραματισμούς άλλου είδους.
Με την βοήθεια ενός επεξεργαστή Yamaha DSP-1 (όχι DSP-A1).

Εν συντομία, κατέληξα οτι θέλει σοβαρότατα φροντισμένο δωμάτιο (το έχεις γράψει και εσύ - τόσο περισσότερο όσο μικρότερο είναι, έπαιξα σε δύο) για να ακουστεί αρκετά καλύτερα ωστε να αξίζει τη βαβούρα. Δικιά μου η βαβούρα, δικό μου το κριτήριο.

Θα μου πεις, το DSP-1 έζησε μια ζωή πριν, τώρα η επιστήμη κλπ κλπ
ΟΚ, θα περιμένω να την πατήσουν άλλοι πριν από ΄μένα για μένα.
Και ΑΝ ΑΚΟΥΣΩ, θα ξαναδοκιμάσω ;)
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.083
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top