Βοήθεια για αγορά Subwoofer

Μηνύματα
677
Reaction score
2.157
Μάλιστα. Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση. Είχα δει ένα διάγραμμα που υπάρχει στο εγχειρίδιο του minidsp γι'αυτό είχα αυτή την εντύπωση.
Οπότε πως μπορεί να διαχειριστεί κάποιος τα ηχεία?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.218
Reaction score
78.821
Είχα δει ένα διάγραμμα που υπάρχει στο εγχειρίδιο του minidsp γι'αυτό είχα αυτή την εντύπωση.
Μάλλον δεν ήμουν σαφής.
Το διαγραμμα όντως υπαρχει, και μπορει να γίνει η διαχείριση των ηχείων μέσω minidsp. Αλλα δεν είναι καλή ιδέα.

Οπότε πως μπορεί να διαχειριστεί κάποιος τα ηχεία?
Το έγραψα προηγουμένως. Με dac που να εχει τέτοιες δυνατότητες.
Οπως το minidsp SHD, ή οι ενισχυτές και προενισχυτες AV.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Παρατηρώ ότι πάνε να ξοδευτούν χρήματα χωρίς πλήρη ενημερότητα από πλευράς χρήστη,οπότε κρίνεται σκόπιμη μια παρέμβαση...

Η ενσωμάτωση sub σε δεδομένο σύστημα είναι απλούστερη απ'όσο θα πίστευε μεγάλη μερίδα παραδοσιακών ακροαματικόφιλων,αλλά και δυσκολότερη απ'όσο θα θεωρούσε μεγάλη μερίδα...αρχάριων ως προς το αντικείμενο. :wink:

Καταρχάς δεν πας πουθενά χωρίς μέθοδο χρονικής ευθυγράμμισης με τα main,κατά προτίμηση μέσω επεξεργαστή που θα πρόσφερε τέτοια δυνατότητα.Δεν είναι διαπραγματεύσιμο δεδομένο για αρχάριους χρήστες και ιδίως όσους δεν θα είχαν ευχέρεια στην εφαρμογή προχωρημένης χωροταξίας για να έφερνε κάποιου βαθμού χρονική ευθυγράμμιση.

Δεύτερον,εφόσον τηρηθεί το προαναφερθέν,τότε δεν θα χρειαζόταν sub με εξόδους είτε line σήματος είτε ηχείων.


Μην προμηθεύεσαι εξοπλισμό αν δεν έχεις καθήσει πρώτα να ενημερωθείς πάνω στους όρους χρήσης των συσκευών.
Μην ενταχθείς σε χρήστες παραπονούμενους εκ των υστέρων,όταν ουδεμία παράλειψη θα διορθωνόταν χωρίς περαιτέρω έξοδα...
Πρόσεχε μόνο γιατί εδώ βγαίνουν...στερήσεις εξόδων. :wink:

Η χρονική ευθυγράμμιση δεν γίνεται με συμβατικό sub και στο αναλογικό πεδίο,αλλά είτε συνήθως μέσω κεντρικού επεξεργαστή DSP...
...
...Με τον επεξεργαστή σε ρόλο play maker για το σύνολο διακλαδώσεων στο σήμα θα γίνεται ολοκληρωμένη διαχείριση στις επιμέρους αποκρίσεις για ηχειακά κανάλια και κανάλια sub.

Εναλλακτικός τρόπος χρήσης για το τυπικό miniDSP μοντέλο είναι επίσης η παρεμβολή του σε έξοδο sub από AV pre/pro ούτως ώστε να επιτελούσε διαχείριση αποκλειστικά ως προς εγκατεστημένα πολλαπλά sub...
...Σε εφαρμογές τόσο Home Theater όσο και πολυκαναλικές αμιγώς μουσικές βέλτιστη λύση είναι ο κεντρικός επεξεργαστής που θα διαχειρίζεται το σύνολο των διακλαδώσεων στο σήμα και βεβαίως με XLR - ή TRS προκειμένου για συσκευές επαγγελματικών προδιαγραφών - διασυνδέσεις.
Πώς είπαμε ότι θα επιτευχθεί τότε χρονική ευθυγράμμιση με τα main μέσω του miniDSP; :sneaky:
Μάλλον δεν ήμουν σαφής.
Το διαγραμμα όντως υπαρχει, και μπορει να γίνει η διαχείριση των ηχείων μέσω minidsp. Αλλα δεν είναι καλή ιδέα.


Το έγραψα προηγουμένως. Με dac που να εχει τέτοιες δυνατότητες.
Οπως το minidsp SHD, ή οι ενισχυτές και προενισχυτες AV.
Τί...λέγαμε;
:sneaky:

Από τη στιγμή όμως που ο ενδιαφερόμενος προμηθεύτηκε για δικούς του λόγους κάποια συσκευή,σκοπός είναι να βοηθηθεί ώστε να τα βγάλει πέρα ως έχουν τα πράγματα και όχι όπως θα θέλαμε εμείς να είναι...
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.425
Reaction score
15.052
Μάλλον δεν ήμουν σαφής.
Το διαγραμμα όντως υπαρχει, και μπορει να γίνει η διαχείριση των ηχείων μέσω minidsp. Αλλα δεν είναι καλή ιδέα.
Με το απλό miniDSP ναι. Με το miniDSP HD ;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.218
Reaction score
78.821
Από τη στιγμή όμως που ο ενδιαφερόμενος προμηθεύτηκε για δικούς του λόγους κάποια συσκευή,σκοπός είναι να βοηθηθεί ώστε να τα βγάλει πέρα ως έχουν τα πράγματα και όχι όπως θα θέλαμε εμείς να είναι...
Δηλαδη να καταπιεί το λάθος του αμάσητο; Τουλαχιστον να μάθει πως έκανε λάθος;
Να τον αφήσουμε να αλλάζει καλώδια και πολύμπριζα για να διορθώσει το λάθος του;

Και οι αναγνώστες να διαβάσουν και να αποφύγουν την επανάληψη του λάθους.

Με το απλό miniDSP ναι. Με το miniDSP HD ;
Κανένα. Δεν είναι “διάφανες” συσκευές αυτές για διπλές μετατροπές.
Ακυρώνουν οποιοδήποτε dac που προηγείται στην αλυσίδα.

Αν δεχτούμε πως πάμε για ενα συμβιβαστικό σετάπ, τότε ΟΚ, αλλά δεν θα χρησιμοποιηθεί κανένα άλλο dac πριν, το minidsp θα ειναι και Dac. Και ο ενισχυτής μπορει να είναι ενα απλό ισχυρό επαγγελματικό.


@Bhutia εσύ τα έγραψες αλλά δεν τα κατάλαβε. Και αυτο επεσήμανα:
Δυστυχώς δεν τα διαβάσατε καλά.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Δηλαδη να καταπιεί το λάθος του αμάσητο; Τουλαχιστον να μάθει πως έκανε λάθος;
Να τον αφήσουμε να αλλάζει καλώδια και πολύμπριζα για να διορθώσει το λάθος του;

Και οι αναγνώστες να διαβάσουν και να αποφύγουν την επανάληψη του λάθους.


Κανένα. Δεν είναι “διάφανες” συσκευές αυτές για διπλές μετατροπές.
Ακυρώνουν οποιοδήποτε dac που προηγείται στην αλυσίδα.

Αν δεχτούμε πως πάμε για ενα συμβιβαστικό σετάπ, τότε ΟΚ, αλλά δεν θα χρησιμοποιηθεί κανένα άλλο dac πριν, το minidsp θα ειναι και Dac. Και ο ενισχυτής μπορει να είναι ενα απλό ισχυρό επαγγελματικό.

@Bhutia εσύ τα έγραψες αλλά δεν τα κατάλαβε. Και αυτο επεσήμανα:
Εάν αυτό θα τον ικανοποιούσε με γεια του και χαρά του....Διαπιστώνεται επίσης καθημερινά πως καθένας κάνει τελικώς αυτό που σκοπεύει κατά βάθος,οτιδήποτε και να του έλεγαν.Οι συμβουλές είχαν ούτως ή άλλως δοθεί και κανένας μας δεν έχει αρμοδιότητα ΄΄κεχαγιά΄΄ πάνω στην ακροαματική ενασχόληση των άλλων.

Συνέχεια,εφόσον χρησιμοποιηθεί σε ρόλο ΄΄πηγής΄΄ (πρώτου κρίκου στην αλυσίδα ) το ενσωματωμένο στο miniDSP DAC,τότε ως master volume θα έπρεπε να τεθεί ο δικός του εξασθενητής,ή σε περίπτωση ψηφιακού player εξασθενητής από εκείνο.Αμφότερα θα λειτουργούν σε ψηφιακό πεδίο,με το ενδεχόμενο να έχουμε απώλεια ανάλυσης σε χαμηλές στάθμες ακρόασης.Όπως ειπώθηκε,κάτι κερδίζεται και κάτι μπορεί παράπλευρα να χαθεί...
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.218
Reaction score
78.821
Εάν αυτό θα τον ικανοποιούσε με γεια του και χαρά του....Διαπιστώνεται επίσης καθημερινά πως καθένας κάνει τελικώς αυτό που σκοπεύει κατά βάθος,οτιδήποτε και να του έλεγαν.Οι συμβουλές είχαν ούτως ή άλλως δοθεί και κανένας μας δεν έχει αρμοδιότητα ΄΄κεχαγιά΄΄ πάνω στην ακροαματική ενασχόληση των άλλων.
Ξανά:
Το λάθος έγινε. Ειναι αντικειμενικά λάθος, όχι άποψη και γούστο. Λάθος.

Πρέπει να προειδοποιηθούν ξεκάθαρα οι τρίτοι που διαβάζουν το νήμα, ώστε να μην επαναλάβουν το λαθος του @SK7148 .

Να κάτσουν να διαβάσουν αυτά που έγραψες στις προηγούμενες σελίδες ξανά. Δεν τα έγραψες για να κάνεις τον κεχαγιά (κάλλιστα θα μπορούσε κάποιος να πει το ίδιο και για σένα), τα έγραψες για πληροφόρηση.

Ο @SK7148 νόμισε πως έμαθε
κάτι αρχίζω και μαθαίνω διαβάζοντας διάφορα εδώ μέσα
αλλά δεν έμαθε.

Οπότε τα επαναλαμβάνω.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ξανά:
Το λάθος έγινε. Ειναι αντικειμενικά λάθος, όχι άποψη και γούστο. Λάθος.

Πρέπει να προειδοποιηθούν ξεκάθαρα οι τρίτοι που διαβάζουν το νήμα, ώστε να μην επαναλάβουν το λαθος του @SK7148 .

Να κάτσουν να διαβάσουν αυτά που έγραψες στις προηγούμενες σελίδες ξανά. Δεν τα έγραψες για να κάνεις τον κεχαγιά (κάλλιστα θα μπορούσε κάποιος να πει το ίδιο και για σένα), τα έγραψες για πληροφόρηση.

Ο @SK7148 νόμισε πως έμαθε

αλλά δεν έμαθε.

Οπότε τα επαναλαμβάνω.
Η ειδοποιός διαφορά ανάμεσα σε γούστο και σφάλμα έγκειται στη...γνώση των δεδομένων.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
Έτσι πάει, λάθος επιλογές γίνονται.
Συνήθως λόγω έλλειψης γνώσης.
(στερνή μου γνώση να σ'είχα πρώτα)

Οι "εμπειρίες" στο hi-fi του καθενός, είναι το σύνολο των λάθος επιλογών που έχει κάνει.

Εγώ ας πούμε, είμαι τρελά έμπειρος. :lol:

Εμπειρότερος όλων, αυτός που έχει κάνει τα περισσότερα λάθη. Σα διαγωνισμός στη μλκια είναι. :gotcha:

Σοφοτερος όλων, αυτός που μπορεί να μάθει από τα λάθη των άλλων.
Γι'αυτο χρειάζεται να αναλύουμε πρώτα απ' όλα τα δικά μας λάθη, να τα τονίζουμε κιόλας, και βεβαίως να επισημάνουμε τα λάθη των άλλων. Αυτή είναι μια υγιής πορεία σε ένα φόρουμ. 8-)



ΥΓ.
Θα μου πεις, καλά ρε φαρμακογλωσσε, μια καλή κουβέντα δε χρειάζεται σε κάθε επιλογή; Δυστυχώς, όχι.

Το ανάλογο συμβαίνει και στον αντιληπτό ήχο κατά την ακρόαση. Χρειάζεται απλώς να επισημάνουμε τα λάθη, αυτά που ενοχλούν, αυτά που δείχνουν πρόβλημα.
Τα θετικά δε χρειάζεται να μας παρασέρνουν, είναι λάθος.
Μόνο με τα αρνητικά χρειάζεται να ασχολούμαστε.
Ο καλύτερος ήχος δεν είναι αυτός που συγκεντρώνει τα περισσότερα like, αλλά αυτός που συγκεντρώνει τα λιγότερα dislike.
Η διαφορά δεν είναι λεπτή, είναι τερατώδης.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
...
Η διαφορά δεν είναι λεπτή, είναι τερατώδης.
Η δε διαφορά ανάμεσα στις αγνές προθέσεις και το πατερναλιστικό πνεύμα είναι τόσο λεπτή όσο...και τερατώδης. :sneaky:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
Και σε αυτό γίνονται συμβιβασμοί.
Σε όλα γίνονται συμβιβασμοί. :)
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.061
Reaction score
18.641
Θα μου πεις, καλά ρε φαρμακογλωσσε, μια καλή κουβέντα δε χρειάζεται σε κάθε επιλογή;
Δυστυχώς, όχι.
Είσαι πλασμένος με ζαχαρωτά και πολύχρωμες ομπρελλίτσες βρε άτιμε.. :p
Μέλι.. :roflmao::roflmao:
Εμείς έχουμε πνιγεί στον πηλό.. 8-)
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.841
Reaction score
4.565
Τεχνικά, δεν έχω να προσθέσω κάτι παραπάνω από τα γραφόμενα του ντίμι, του αυτιου και του μπουτχια.

Υπογραφω με αίμα το θεώρημα ότι έξυπνος είναι αυτός που μαθαίνει από τα λάθη των άλλων.

ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΖΗΤΑΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΙΔΙΚΟΥ. Από δω και κάτω διαβάζεις με δικιά σου ευθύνη μιας και αφενός δεν είμαι ειδικός, αφετέρου έχω πετάξει λεφτά τοσο για λόγους άγνοιας οσο και για λόγους επιμονής σε ανόητα πειράματα.

Προσωπικά πιστεύω ότι το 90% του προβλήματος αποτελεί ο χώρος και το budget. Τι να το κάνεις να πάρεις genelecs subs και monitors αν έχεις ακατάλληλο χώρο. Σε συνθήκες σαλονιού βασιλιάς είναι η γυναίκα σου, αυτήν πρέπει να πείσεις με αισθητικά επιχειρήματα (τα ηχητικά θα της είναι αδιάφορα).Σε συνθήκες γραφειου είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα μιας και μπορεις να πας και σε πχιο μπρουταλ καταστάσεις (βλέπε στουντιακο εξοπλισμό).

Μπορείς πχ για μέχρι 2,5m απόσταση ακρόασης να πας σε ένα ζευγάρι kali in8 με ένα ζευγάρι ομοσταυλα σαμπς(ws12) και να λύσεις το πρόβλημα του μπας μάνατζμεντ, του βολιουμ κοντρολ , του ματσινγκ γενικά αν μου επιτρέπεις τον όρο.

Πόσο θα σου κοστισει; 2 χιλιαρικα. Ένα Ντακ θα χρειαστεις και μερικά μέτρα καβλωδια.

Θες λιγότερα; Πας σε yamaha ή jbl 305 με τα σαμπς τους κοντά στο 1 χιλιάρικο.Παλι λυμένα βασικα προβλήματα του μπας μανατζμεντ και του ματσινγκ.

Έχεις πολλά λεφτά ; φτιάξε το χώρο, πάρε προσεσορα, μια ντουζίνα ηχεία και δύο ντουζίνες σαμπς.

ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΑ ΟΜΩΣ ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΜΠΟΥΡΔΕΣ ΣΑΝ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΓΡΑΦΩ ΚΑΙ ΦΩΝΑΞΕ ΕΝΑΝ ΕΙΔΙΚΟ ΝΑ ΣΟΥ ΑΝΟΊΞΕΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΚΑΤΕΥΘΎΝΕΙ.

Δεν είναι ντροπή να μην τα ξέρουμε κάτι, ντροπή είναι να μην το αναγνωρίζουμε.
 
Last edited:

Μηνύματα
677
Reaction score
2.157
Δηλαδη να καταπιεί το λάθος του αμάσητο; Τουλαχιστον να μάθει πως έκανε λάθος;
Να τον αφήσουμε να αλλάζει καλώδια και πολύμπριζα για να διορθώσει το λάθος του;

Και οι αναγνώστες να διαβάσουν και να αποφύγουν την επανάληψη του λάθους.


Κανένα. Δεν είναι “διάφανες” συσκευές αυτές για διπλές μετατροπές.
Ακυρώνουν οποιοδήποτε dac που προηγείται στην αλυσίδα.

Αν δεχτούμε πως πάμε για ενα συμβιβαστικό σετάπ, τότε ΟΚ, αλλά δεν θα χρησιμοποιηθεί κανένα άλλο dac πριν, το minidsp θα ειναι και Dac. Και ο ενισχυτής μπορει να είναι ενα απλό ισχυρό επαγγελματικό.


@Bhutia εσύ τα έγραψες αλλά δεν τα κατάλαβε. Και αυτο επεσήμανα:
Καλησπέρα, σωστά είχα καταλάβει ότι εννοούσατε ότι χρειάζεται είτε AV είτε minidsp shd, απλά ρώτησα για να βεβαιωθώ, μη πω ακόμη μια κοτσάνα. AV δεν θέλω να αγοράσω συνειδητά για διάφορους λόγους (ειδικά κάποιον φθηνό). To minidsp SHD το είχα κοιτάξει, αλλά και για λόγους κόστους, (1000 ευρώ), αλλά και γιατί έχω την εντύπωση ότι χρειαζόμουν περισσότερες εισόδους(2 αναλογικές, 3-4 ψηφιακές), προτίμησα να μη το πάρω σε πρώτη φάση, γιατί ήδη χρειαζόμουν ενισχυτή και subwoofer. (Εδώ θα ήθελα να αναφέρω οτι το budget μου δεν είναι ατελείωτο), οπότε γιαυτό αποφάσισα να πάρω το minidsp 2x4 (τουλάχιστον σε πρώτη φάση) έτσι ώστε να γίνει διαχείριση του/των subwoofer. Γιαυτό (αλλά και γιατί δεν γνωρίζω αρκετά δεν ασχολήθηκα μ τη χρονική ευθυγράμμιση όταν ρωτήθηκα απο τον Bhutia σε προηγούμενα ).
Ενεργά ηχεία δεν έχω σκοπό να πάρω τουλάχιστον άμεσα, άρα η αγορά ενισχυτή ήταν μονόδρομος. Βάζοντας όλα αυτά κάτω θεώρησα (πιθανώς λάθος) ότι σε πρώτη φάση σημαντικότερο ήταν το bass managment.
Επίσης νομίζω ότι (διαβάζοντας το διαγραμμα του minidsp shd πάλι), ότι αν κάποια στιγμή αγοράσω ένα μπορώ να το βάλω πριν τον ενισχυτή και να γίνει και χρονική ευθυγράμμιση .
Ήταν ένας συμβιβασμός εν μέρη συνειδητός.
 

Μηνύματα
677
Reaction score
2.157
Επίσης αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι με την αγορά ενος μικροφώνου και με μικρομετακινήσεις και μικροεπεμβάσεις μέσα στο χώρο μου να γινουν κάποιες διορθώσεις, για ενα όσο γίνεται καλύτερο αποτελεσμα.
από Δευτέρα θα παραγγείλω ένα και βλέπουμε. Δεν επιδιώκω το τέλειο, αλλά κάτι καλύτερο από πριν.:)
 

S

Stellart0

Guest
Εχοντας παρόμοιο πρόβλημα στο σετάπ (υπογούφερ dali 9 χωρίς να υπάρχει pre ούτε sub out στον βίνταζ ενισχυτή μου) παρήγγειλα το behringer cx2310.
Μου περισσεύουν οι xlr έξοδοι του ντακ. θα συνδέσω το ντακ με το κρόσοβερ cx2310 και απο κεί την έξοδο υπογούφερ με καλώδιο xlr - rca στο rca του dali υπογούφερ. Θα δουλέψει; Οταν παραλάβω θα ξέρω εαν έκανα την σωστή επιλογή και δεν πέταξα 100 ευρώ στον κουβά.
 

Μηνύματα
677
Reaction score
2.157
ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΑ ΟΜΩΣ ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΜΠΟΥΡΔΕΣ ΣΑΝ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΓΡΑΦΩ ΚΑΙ ΦΩΝΑΞΕ ΕΝΑΝ ΕΙΔΙΚΟ ΝΑ ΣΟΥ ΑΝΟΊΞΕΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΚΑΤΕΥΘΎΝΕΙ.
Συμφωνώ και επαυξάνω. Δεν γνωρίζω κάποιον εδώ στη θεσσαλονίκη και σε ένα κατάστημα που ρώτησα μου λέγανε για dirac οπότε μάλλον στο minidsp shd αναφέρονταν, οπότε προς το παρών είναι εκτός προϋπολογισμού. Επίσης πρέπει να πάρω ακόμη ένα sub.
Μήπως μπορείτε να προτείνετε κάποιον εδώ στη Θεσσαλονίκη?
 

S

Stellart0

Guest
Εχοντας παρόμοιο πρόβλημα στο σετάπ (υπογούφερ dali 9 χωρίς να υπάρχει pre ούτε sub out στον βίνταζ ενισχυτή μου) παρήγγειλα το behringer cx2310.
Μου περισσεύουν οι xlr έξοδοι του ντακ. θα συνδέσω το ντακ με το κρόσοβερ cx2310 και απο κεί την έξοδο υπογούφερ με καλώδιο xlr - rca στο rca του dali υπογούφερ. Θα δουλέψει; Οταν παραλάβω θα ξέρω εαν έκανα την σωστή επιλογή και δεν πέταξα 100 ευρώ στον κουβά.
Η παραγγελία ακυρώθηκε όταν με ενημέρωσε ο πωλητής για τον χρόνο παράδοσης του μπερινγκερ. Μετα απο 2 μήνες!
 

Μηνύματα
677
Reaction score
2.157
Καλημέρα. Την Τρίτη παρήγγειλα το μικρόφωνο και σήμερα το πρωί το παρέλαβα (φάστ τράκ διαδικασία που λένε και στο χωριό μου 😁). Τώρα σειρά έχει να διαβάσω τον τρόπο λειτουργίας και καταγραφής και εάν μπορέσω να κάνω κάποιες μετρήσεις/καταγραφές, για να δω σε τι ηχητικό χάλι βρίσκεται ο χώρος μου. Μόλις (εάν) τα καταφέρω να μετρήσω θα ανεβάσω και φώτος για σχόλια-παρατηρήσεις-διορθώσεις.
Είμαι πολύ ενθουσιασμένος/ανυπόμονος.....:dance2::dance2::dance:
IMG_20210617_095727.jpg
 

Μηνύματα
677
Reaction score
2.157
Μετά από ένα σύντομο διάβασμα του εγχειριδίου του Rew, είπα να κάνω ένα τεστ σε κάτι μικρά ηχεία 2.1 που έχω συνδεδεμένα στο desktop, για εκπαιδευτικούς λόγους.
Θα ήθελα να ρωτήσω με ποιον τρόπο μπορούν να μειωθούν οι τυχόν κορυφές και πως εξωμαλύνονται οι βυθίσεις? Με μετακίνηση μέσα στο χώρο? Ποια βασικά σημεία πρέπει να προσέξει κάποιος στις μετρήσεις του?
Βάζω και μερικές φωτος ενδεικτικά.

***Με το μικρόφωνο μπόρεσα να βαθμονομησω και 2-3προγραματα db meters στο κινητό. Οπότε και αυτά τώρα μετράνε σωστά (έτσι πιστεύω).
 

Attachments



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.499
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top