Βοήθεια για σύνθεση Dolby Atmos

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Απότι βλέπω στην επιλογή front high όπως και στην επιλογή ταβανιού χρησιμοποιεί atmos decoder. Το γράφει στα υποστηριζόμενα φορμά όταν αλλάζω την επιλογή στο Amp Assign
Οπότε λογικά η πληροφορία που στέλνει σε αυτά με ένα αρχείο Atmos είναι ίδια όπως και να δηλωθούν.
Ξέρει κάποιος να μου πει, αν θα στείλει ο av ακριβώς την ίδια πληροφορία στα ηχεία όταν είναι δηλωμένα σαν front high ή σαν top front ?
Στις φωτό φαίνεται ξεκάθαρα πως και στις δύο περιπτώσεις το φορμά Atmos υποστηρίζεται.
Έτσι όπως το βλέπω και το καταλαβαίνω, μάλλον η απάντηση είναι ναι.
Το κακό είναι πώς για να τα δοκιμάσω ακούγοντας κάποια συγκεκριμένη ταινία με ατμος, πρέπει να ξανατρέξω το audyssey αλλιώς θα το είχα κάνει ήδη.

IMG_20210122_202534.jpg
IMG_20210122_202519.jpg
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.151
Reaction score
93.263
Η τοποθέτηση front height είναι τοποθέτηση κατά DTS:X ή Auro. Η τοποθέτηση top front είναι τοποθέτηση κατά Dolby Atmos.

Ανάλογα με το στήσιμο στο δικό μου hc θα ακολουθούσα την ανάλογη επιλογή.
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Η τοποθέτηση front height είναι τοποθέτηση κατά DTS:X ή Auro. Η τοποθέτηση top front είναι τοποθέτηση κατά Dolby Atmos.

Ανάλογα με το στήσιμο στο δικό μου hc θα ακολουθούσα την ανάλογη επιλογή.
Το στήσιμο που έχω είναι με front high και έτσι τα έχω δηλώσει. Απλά σκέφτομαι αν υπάρχει περίπτωση αν δηλωθούν σαν top front μήπως παίζουν παραπάνω πληροφορία.
 

Μηνύματα
257
Reaction score
43
Το στήσιμο που έχω είναι με front high και έτσι τα έχω δηλώσει. Απλά σκέφτομαι αν υπάρχει περίπτωση αν δηλωθούν σαν top front μήπως παίζουν παραπάνω πληροφορία.
επειδή το έψαχνα κιεγω , στο manual του denon1600 στη σελ. 116 λέει για το Atmos ότι παίζει με ηχεία upfiring και top ceiling, στη σελ. 117 για το DTS:X γράφει height speakers. αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι απλά αν έχεις δηλωμένα height speakers απλά περνάει το Atmos αλλά δεν πάει τη πληροφορία των ceiling στα height. εχω μπερδευτεί κθεγω και επειδή μόνο height speakers μπορώ να βάλω δεν είμαι σίγουρος αν θαξιζει.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Ξέρει κάποιος να μου πει, αν θα στείλει ο av ακριβώς την ίδια πληροφορία στα ηχεία όταν είναι δηλωμένα σαν front high ή σαν top front ?
Στις φωτό φαίνεται ξεκάθαρα πως και στις δύο περιπτώσεις το φορμά Atmos υποστηρίζεται.
Έτσι όπως το βλέπω και το καταλαβαίνω, μάλλον η απάντηση είναι ναι.
Το κακό είναι πώς για να τα δοκιμάσω ακούγοντας κάποια συγκεκριμένη ταινία με ατμος, πρέπει να ξανατρέξω το audyssey αλλιώς θα το είχα κάνει ήδη.

View attachment 197220 View attachment 197221
Σαν Front Height στο Atmos δίνει την πληροφορία που θα έδινε αν είχες στήσιμο ( και αντίστοιχο processor όπως Trinnov Altitude ) Atmos με Overhead ( Top ) και Heights.
Αν έχει γίνει σωστή δουλειά στο software βεβαίως μπορεί να κάνει assign και ήχους που θα ήταν στα top front εκεί... δύσκολο ερώτημα, και η Sound United δεν έχει σαφή οδηγίες επί αυτού.

Μπορεί να κάνω και λάθος.
Έχω ιδέα/τρόπο να το δοκιμάσουμε πάντως για να δούμε τι κάνει τελικά :D
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Αποσυνδεσε τα υπολοιπα ηχεια και βαλε κατι με Ατμος να δεις αν εχουν διαφορα τα εφε οταν τα δηλωνεις με τον ενα η τον αλλο τροπο.
 

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Καλησπέρα,

Σκέφτομαι να πάρω τα R-51M για atmos, καθώς βγαίνουν πολύ πιο οικονομικά από τα R-41SA . Υπάρχει κάτι που τα καθιστά ανεπαρκή γι αυτό το σκοπό;
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Καλύτερα καθόλου ατμός πάρα αυτό με τις ταβανοανακλασεις....
Την ίδια πληροφορία παίζουν τα ψηλά ηχεία είτε τα δηλώσεις atmos είτε Front high...
Είναι για το διαχωρισμό ως προς την τοποθέτηση...
Δεν έχει καμία διαφορά με δοκιμή στον 4400...
 
Last edited:

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Καλύτερα καθόλου ατμός πάρα αυτό με τις ταβανοανακλασεις....
Την ίδια πληροφορία παίζουν τα ψηλά ηχεία είτε τα δηλώσεις atmos είτε Front high...
Είναι για το διαχωρισμό ως προς την τοποθέτηση...
Δεν έχει καμία διαφορά με δοκιμή στον 4400...
Για ψηλά αναφέρομαι. Να μπουν με διαγώνια φορά στο σημείο που ενώνεται ο τοίχος με το ταβάνι.
 

Μηνύματα
243
Reaction score
40
Eγώ που δεν έχω πίσω τοίχο, τα πίσω που θα τα έβαζα? πάνω από τα surround? kai στον ενισχυτή πως θα τα δήλωνα? Front and Rear Heights ή Front Heights and Top Middle?
 

Attachments






Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.069
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top