Βοηθεια για αγορα ηχοσυστηματος


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
κοιτα καταλαβαίνω οτι ο συγκεκριμενος ενισχυτης ειναι καλος και πραγματι πολυ ομορφος ... δεν τον θεωρω ακυρο απλα και μονο επειδη δεν τον ξερω ουτε σαν μαρκα ... και τα ηχεια που προτεινει δεν τα ξερω τα εμαθα σαν φιρμα τον τελευταιο καιρο που ψαχνω...
προφανως και το ενιαφερον μου θα πεσει σε εναν ενισχυτη yamaha ή pioneer αφου ειμαι σχεδον ασχετος και θα στραφω σε οτι ειναι πιο γνωστο και εμπορικο... και καπως ετσι η διαφημηση των εταιριων πιανει τοπο... δεν συμφωνεις?:idk:
:drinks:
Σορρυ που αργησα αλλα παιζανε κατι παραδοσιακα (ac-dc κι ετσι) και ξεχαστηκα ...
ναι , ωραιες οι διαφημισεις αλλα εδω μεσα οι γεροντες (και δεν εννοω εμενα - το nick ειναι συμπτωση) γνωριζουν κατι παραπανω - να ενα κομματι απο μια διαφημιση που μου 'ρθε τωρα στο φατσοτεθιο
"Ο ενισχυτής προσφέρει ισχυρά 2x 60W στα 8 ohm, ενώ τα συμμετρικά κυκλώματα εξασφαλίζουν τέλεια ισορροπία της στερεοφωνικής "εικόνας"."
με κατι τετοια γελανε και οι υποστηρικτες καλωδιων του ημιθεου ...
για να γλιτωσεις τσι γλιστρες οι αθρωποι κανουνε τσι προτασειςτονε ...

εγω θα προτεινα τελικα να παρεις οτι γουσταρεις (κι ενα sub τσι σταυρουλας ...) - αργοτερα τ' αλλαζεις ... τη σταυρουλα μονο να μην αλλαξεις ...
:drinks:
 



Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Σορρυ που αργησα αλλα παιζανε κατι παραδοσιακα (ac-dc κι ετσι) και ξεχαστηκα ...
ναι , ωραιες οι διαφημισεις αλλα εδω μεσα οι γεροντες (και δεν εννοω εμενα - το nick ειναι συμπτωση) γνωριζουν κατι παραπανω - να ενα κομματι απο μια διαφημιση που μου 'ρθε τωρα στο φατσοτεθιο
"Ο ενισχυτής προσφέρει ισχυρά 2x 60W στα 8 ohm, ενώ τα συμμετρικά κυκλώματα εξασφαλίζουν τέλεια ισορροπία της στερεοφωνικής "εικόνας"."
με κατι τετοια γελανε και οι υποστηρικτες καλωδιων του ημιθεου ...
για να γλιτωσεις τσι γλιστρες οι αθρωποι κανουνε τσι προτασειςτονε ...

εγω θα προτεινα τελικα να παρεις οτι γουσταρεις (κι ενα sub τσι σταυρουλας ...) - αργοτερα τ' αλλαζεις ... τη σταυρουλα μονο να μην αλλαξεις ...
:drinks:
Ναι οτι γουσταρω τελικα θα παρω... η συζητηση γινεται για να καταληξω σε 4-5 περιπτωσεις που ια παω στα μαγαζια για να δοκιμασω- ακουσω... ο ενισχυτης που πρότεινε ο ημιθεος ειναι σε αυτους που θα δω σιγουρα σε καποιο μαγαζι αλλα δεν μπορουσαν να βαλουν ενα usb να υπάρχει στιλη προσοψη ρε παιδι μου ή ενα δεκτη ραδιοφωνου.... θα με κραξει και σταυρουλα ακομα....:oops:
[DOUBLEPOST=1516384464][/DOUBLEPOST]
Πληθωρισμός...:(
Πολλα συνθηματικα... δεν το χω....:idk:
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
1.006
Dretman η θεση ακροασης ειναι στο διθεσιο καναπε?
Ποιες θα ειναι οι αποστασεις ηχειων με εσενα ?
Δεν βαζεις ξανα το σχεδιο με τις θεσεις των ηχειων που σκοπευεις να αγορασεις?
Δωσε το ποσο που θελεις η μπορεις να διαθεσεις ακριβως οχι περιπου ουτε ευρω παραπανω και μην ξεκολησεις απο εκει με τιποτα ! Για το τελευταιο θα σου απαντησει το ετερον ημιση οχι εσυ!
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Λογικα η χειροτερη θεση θα ειναι στον διθεσιο.... IMG_20180118_192606.jpg
Ο χωρος ειναι μικρος...
[DOUBLEPOST=1516387129][/DOUBLEPOST]Απο τα 1200 αντε να ξεφυγουμε κανενα 100αρικο... οχι ομως για παραπανω.... για ενισχυτη και 2 ηχεια... το ή τα sub σε κανα χρονο παλι να ειμαστε καλα...
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Αλλη μια βοηθεια θα ηθελα... στον χωρο που δειχνει το σχεδιο την tv θα κατασκευαστει μια παραλαγη απο αυτο... gypsosanides-meremetis.jpg το ερωτημα ειναι... το ραφι που επανω του ειναι ο ενισχυτης σε εμενα θα ειναι το αντιθετο θα κολλαει στον τοιχο δεξια και θα ειναι ελευθερο απο την αλλη,τωρα αν εγω βαλω το ενα ηχειο αριστερα, το δεξι αναγκαστικα θα ερθει πιο μπροστα... και θα ενοχλει και δεν θα εχει συμμετρία.... ελεγα να μην κολλησει ο παγκος στον τοιχο... κατασκευαστηκα θα το δει ο μαστορας ....και να μπει στο κενο στη γωνια το αλλο ηχειο.... τι λετε;
 

Μηνύματα
320
Reaction score
91
Ο Παπαευγενιος περιμένει για όποιον θέλει να σωθεί ....μόνο με ένα τηλέφωνο γιατί όπου λαλούν πολύ Κ αργή να ξημερώσει.
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
1.006
Αλλη μια βοηθεια θα ηθελα... στον χωρο που δειχνει το σχεδιο την tv θα κατασκευαστει μια παραλαγη απο αυτο... View attachment 88044 το ερωτημα ειναι... το ραφι που επανω του ειναι ο ενισχυτης σε εμενα θα ειναι το αντιθετο θα κολλαει στον τοιχο δεξια και θα ειναι ελευθερο απο την αλλη,τωρα αν εγω βαλω το ενα ηχειο αριστερα, το δεξι αναγκαστικα θα ερθει πιο μπροστα... και θα ενοχλει και δεν θα εχει συμμετρία.... ελεγα να μην κολλησει ο παγκος στον τοιχο... κατασκευαστηκα θα το δει ο μαστορας ....και να μπει στο κενο στη γωνια το αλλο ηχειο.... τι λετε;
Για αυτο το λογω σε ρωτησα υπαρχει καποιο χωροταξικο θεμα που πρεπει να λυθει πρωτα και μετα να αποφασισεις για τα ενισχυτικα σου.
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
Ο Παπαευγενιος περιμένει για όποιον θέλει να σωθεί ....μόνο με ένα τηλέφωνο γιατί όπου λαλούν πολύ Κ αργή να ξημερώσει.
Ποιον μου θυμίζεις Εσυ ποιον ....:bigboss:
 



Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Timaras η ιδεα σου με τα subwoofer μου αρεσει πολυ.
μπορεις να μου το εξηγησεις λιγο ποιο αναλυτικα?
Μπακαλίστικα λίγο.Επιστημονικά μπορούν άλλοι να το εξηγήσουν.

Οι χαμηλές συχνότητες χρειάζονται πολύ περισσότερη ισχύ για να ενισχυθούν απ'ότι οι μεσουψηλές.
Όταν λοιπόν οδηγούμε ένα ηχείο πλήρους φάσματος με έναν όχι πολύ δυνατό ενισχυτή και το μεγαλύτερο μέρος της ισχύς του καταναλώνεται για την ενίσχυση των χαμηλότερων οκτάβων του ακουστικού φάσματος,μόλις τον ανοίξουμε και λίγο παραπάνω,η ισχύς του τροφοδοτικού δεν επαρκεί για να τροφοδοτήσει τα κυκλώματα ισχύος του ενισχυτή
οπότε χάνεται ο έλεγχος των ρευμάτων από το τροφοδοτικό και αρχίζει η έξοδός του να παραμορφώνει.

Έτσι προτιμούμε τις χαμηλές συχνότητες να τις στέλνουμε σε υπογούφερ.Αυτά φορούν ισχυρούς ενισχυτές που μπορούν να τις ενισχύουν με σχετικά χαμηλές παραμορφώσεις και σε μεγάλες εντάσεις.
Έτσι για τον ενισχυτή που οδηγεί τα κυρίως ηχεία,μένουν οι πιο υψηλές συχνότητες,που δεν ζητούν τόση ισχύ και άρα μπορεί ο σχετικά ασθενικός μας ενισχυτής να τις ενισχύσει με ευκολία και χωρίς υψηλές παραμορφώσεις!
 

Μηνύματα
268
Reaction score
129
Μπακαλίστικα λίγο.Επιστημονικά μπορούν άλλοι να το εξηγήσουν.

Οι χαμηλές συχνότητες χρειάζονται πολύ περισσότερη ισχύ για να ενισχυθούν απ'ότι οι μεσουψηλές.
Όταν λοιπόν οδηγούμε ένα ηχείο πλήρους φάσματος με έναν όχι πολύ δυνατό ενισχυτή και το μεγαλύτερο μέρος της ισχύς του καταναλώνεται για την ενίσχυση των χαμηλότερων οκτάβων του ακουστικού φάσματος,μόλις τον ανοίξουμε και λίγο παραπάνω,η ισχύς του τροφοδοτικού δεν επαρκεί για να τροφοδοτήσει τα κυκλώματα ισχύος του ενισχυτή
οπότε χάνεται ο έλεγχος των ρευμάτων από το τροφοδοτικό και αρχίζει η έξοδός του να παραμορφώνει.

Έτσι προτιμούμε τις χαμηλές συχνότητες να τις στέλνουμε σε υπογούφερ.Αυτά φορούν ισχυρούς ενισχυτές που μπορούν να τις ενισχύουν με σχετικά χαμηλές παραμορφώσεις και σε μεγάλες εντάσεις.
Έτσι για τον ενισχυτή που οδηγεί τα κυρίως ηχεία,μένουν οι πιο υψηλές συχνότητες,που δεν ζητούν τόση ισχύ και άρα μπορεί ο σχετικά ασθενικός μας ενισχυτής να τις ενισχύσει με ευκολία και χωρίς υψηλές παραμορφώσεις!
Καταρχάς συγνωμη εκ τον προτέρων που μπαινω σφήνα σε άλλο thread,αλλά η συνδεσμολογία πως γίνεται ακριβώς;
 


Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
καλημερα και καλο Σ/Κ σε ολους!!
μαλλον καταλήγω με την βοήθειά σας σε καποιες περιπτώσεις για να παω να δοκιμασω... τι να δοκιμάσω δηλαδη ...ολα τελεια θα μου φαίνονται...:geek:
το λοιπον τα εχω μαζεψει....
ηχεια https://www.skroutz.gr/s/380691/Dali-Zensor-5.html ~470Ε καλη τιμη, αρεσουν και στη σταυρουλα που τα θελει δαπεδου κτλ...

ενισχυτής 1) https://www.skroutz.gr/s/10122234/Nad-C-338.html 730Ε
2) https://www.skroutz.gr/s/3997438/Yamaha-R-N500.html ~530Ε
3) https://www.skroutz.gr/s/10607772/Yamaha-A-S801.html ~870Ε
4) https://www.skroutz.gr/s/8918155/Yamaha-RX-V781.html ~700Ε
Oι τιμες ειναι στο περιπου....
και ειμαι περισσοτερο αναμεσα στον NAD ναδ.jpeg
και σε αυτον τον YAMAHA 3BDC8085B5E447918B93D503A7B3D5E1_12073.jpg
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Καταρχάς συγνωμη εκ τον προτέρων που μπαινω σφήνα σε άλλο thread,αλλά η συνδεσμολογία πως γίνεται ακριβώς;



Με high level συνδέουμε όταν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε το crossover που βρίσκεται μέσα στο sub για να κόψουμε τις χαμηλές συχνότητες απο τα ηχεία, ώστε να τις αναπαράγει μόνο το sub.
Aπό την έξοδο ηχείων του ενισχυτή στα high level in του sub και από τα high level out του sub στα ηχεία.

Ρυθμίζουμε τη συχνότητα cross του sub,με το αντίστοιχο κομβίο που βρίσκεται στην πλάτη του συνήθως,
ώστε μόνο,οι από εκεί και πάνω συχνότητες να πηγαίνουν στα ηχεία!
[DOUBLEPOST=1516446821][/DOUBLEPOST]
δυο υπογούφερ...? ενα δεν φτανει για τον χωρο μου? η σταυρουλα τα θελει κολωνατα....:headbang:
Τότε δες τα zensor 5..και πάρε ένα sub για αρχή..κανά 10άρι τουλάχιστον!
Υπάρχει και το αντίστοιχο 10άρι της Yamaha
NS-SW300
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Aπό την έξοδο ηχείων του ενισχυτή στα high level in του sub και από τα high level out του sub στα ηχεία.

Ρυθμίζουμε τη συχνότητα cross του sub,με το αντίστοιχο κομβίο που βρίσκεται στην πλάτη του συνήθως,
ώστε μόνο,οι από εκεί και πάνω συχνότητες να πηγαίνουν στα ηχεία!
[DOUBLEPOST=1516446821][/DOUBLEPOST]
Τότε δες τα zensor 5..και πάρε ένα sub για αρχή..κανά 10άρι τουλάχιστον!
Υπάρχει και το αντίστοιχο 10άρι της Yamaha
NS-SW300
Aπό την έξοδο ηχείων του ενισχυτή στα high level in του sub και από τα high level out του sub στα ηχεία

[DOUBLEPOST=1516447263][/DOUBLEPOST]ποτε ειναι απαραιτητα σε ενα συστημα τα 2 sub?
 
Last edited:

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Τα πολλαπλά sub σε ένα χώρο είναι απαραίτητα όταν θέλεις να ακούς το ίδιο δυνατά τις χαμηλές συχνότητες με τις μεσοϋψηλες και όλες μαζί δυνατά.
Τότε,ανάλογα με τα κυβικά του χώρου που καλείται να φορτιστεί με τις χαμηλές,θες παραπάνω από ένα υπογούφερ!
[DOUBLEPOST=1516450504][/DOUBLEPOST]
Αν σε ενδιαφέρει το δικάναλο,μην πάρεις πολυκάναλο ενισχυτή.
Η σειρά A-S της Yamaha είναι ολοκληρωμένοι ενισχυτές χωρίς ραδιόφωνο και ευκολίες ιντερνετικο-ασύρματες!
Η σειρά RX-V της Yamaha είναι πολυκάναλοι ενισχυτές με ραδιόφωνο και πολλές ευκολίες!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.521
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top