Βοηθεια για αγορα ηχοσυστηματος

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Τα πολλαπλά sub σε ένα χώρο είναι απαραίτητα όταν θέλεις να ακούς το ίδιο δυνατά τις χαμηλές συχνότητες με τις μεσοϋψηλες και όλες μαζί δυνατά.
Τότε,ανάλογα με τα κυβικά του χώρου που καλείται να φορτιστεί με τις χαμηλές,θες παραπάνω από ένα υπογούφερ!
[DOUBLEPOST=1516450504][/DOUBLEPOST]

Αν σε ενδιαφέρει το δικάναλο,μην πάρεις πολυκάναλο ενισχυτή.
Η σειρά A-S της Yamaha είναι ολοκληρωμένοι ενισχυτές χωρίς ραδιόφωνο και ευκολίες ιντερνετικο-ασύρματες!
Η σειρά RX-V της Yamaha είναι πολυκάναλοι ενισχυτές με ραδιόφωνο και πολλές ευκολίες!
o R N 500 ειναι δικαναλος με με ραδιόφωνο και πολλές ευκολίες?
[DOUBLEPOST=1516451446][/DOUBLEPOST]
Για αυτο το λογω σε ρωτησα υπαρχει καποιο χωροταξικο θεμα που πρεπει να λυθει πρωτα και μετα να αποφασισεις για τα ενισχυτικα σου.
τι εκτιμάς οτι θα επρεπε να αλλαξει...?:(
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
1.004
o R N 500 ειναι δικαναλος με με ραδιόφωνο και πολλές ευκολίες?
[DOUBLEPOST=1516451446][/DOUBLEPOST]
τι εκτιμάς οτι θα επρεπε να αλλαξει...?:(
Αν μπει το ηχοσυστημα στη Tv τοτε οπως καταλαβαινεις θα πρεπει να αφησεις χωρο για τα ηχεια και τον "αερα" που χρειαζονται αναλογως το ηχειο .
Δεν μπορεις να κολλησεις το ραφι στο τοιχο οπως καταλαβαινεις
Η αποσταση μεταξυ των ηχειων και εσενα θα ειναι συμφωνη με το λεγομενο τριγωνο ακροασης ?
Θα βαλεις μικρα ηχεια με sub η μεγαλα ηχεια χωρις sub ?
Αν κανεις το πρωτο πρεπει να υπολογισεις που θα βαλεις το sub ..
Με το sub τι WAF εχεις ? Περνεις εγκριση δηλαδη για μια μελλοντικη αγορα?
Σκεψου αυτα για αρχη απο εμενα . Ειναι θεματα που τα συναντησα και εγω στην αρχη αλλα αφου ειχα κανει την πατατα!
Στο σχεδιο σου πρεπει να σχεδιασεις την θεση των ηχειων , να μετρησεις την αποσταση μεταξυ των ηχειων και εσενα και να τα αναφερεις στο φορουμ ωστε να μπορεσουν να σε βοηθησουν ατομα με περισσοτερες τεχνικες γνωσεις απο εμενα που θα τις χρειαστεις!
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Η σκεψη ειναι περιπου αυτη λοιπον... IMG_20180120_153847.jpg IMG_20180120_153824.jpg
Χαλια ειναι τα σχεδιακια αλλα με λιγη φαντασια...
2 ηχεια δαπεδου και ενα sub...
[DOUBLEPOST=1516456197][/DOUBLEPOST]
Με το sub τι WAF εχεις ?
Τι ειναι το WAF παλι....;;;;;
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
o R N 500 ειναι δικαναλος με με ραδιόφωνο και πολλές ευκολίες?
Ναι αλλά είναι παλαιότερο μοντέλο.
Γιατί δεν κοιτάς τον R-N602 που είναι τρέχον μοντέλο με περισσότερες ευκολίες και πολύ λίγο ακριβότερος?
[DOUBLEPOST=1516457646][/DOUBLEPOST]
Τι ειναι το WAF παλι....;;;;;
Wife Acceptance Factor
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Ναι αλλά είναι παλαιότερο μοντέλο.
Γιατί δεν κοιτάς τον R-N602 που είναι τρέχον μοντέλο με περισσότερες ευκολίες και πολύ λίγο ακριβότερος?
[DOUBLEPOST=1516457646][/DOUBLEPOST]
Wife Acceptance Factor
:lol::lol:καλε θα με χωρισει αν δεν της το παρω το sub... ειναι δικο της...
[DOUBLEPOST=1516458379][/DOUBLEPOST]
Ναι αλλά είναι παλαιότερο μοντέλο.
Γιατί δεν κοιτάς τον R-N602 που είναι τρέχον μοντέλο με περισσότερες ευκολίες και πολύ λίγο ακριβότερος?
Μμμμ... ok θα μπει στα υπόψην....
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
:lol::lol:καλε θα με χωρισει αν δεν της το παρω το sub... ειναι δικο της...
Πάρε πάρε...
Ένα για εκείνη και ένα για σένα..Έτσι πες της!
Να δεις ότι θα το εκτιμήσει στο δια ταύτα!:)
 



Μηνύματα
1.730
Reaction score
1.004
Η σκεψη ειναι περιπου αυτη λοιπον... View attachment 88080 View attachment 88081
Χαλια ειναι τα σχεδιακια αλλα με λιγη φαντασια...
2 ηχεια δαπεδου και ενα sub...
[DOUBLEPOST=1516456197][/DOUBLEPOST]
Τι ειναι το WAF παλι....;;;;;
Οκ μια χαρα να εχεις υποψιν οτι πρεπει να αφησεις αερα στη δεξια μερια που ειναι η γωνια σου
και η αποσταση των ηχειων να ειναι περιπου στα 2,50 μετρα .
Επομενη κινηση τα ηχεια πρωτα . Βαση της αποστασης WAF και τιμης .
Γυρω στα 600 -700 ευρω δαπεδου δηλαδη? Δαπεδου ειπαμε ετσι?
Ο Mr Coyias εδωσε ενα καλο σετακι για τα χρημτα που δινεις.
Θα μπορουσες να σκεφτεις και τα spektor 6
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Οκ μια χαρα να εχεις υποψιν οτι πρεπει να αφησεις αερα στη δεξια μερια που ειναι η γωνια σου
και η αποσταση των ηχειων να ειναι περιπου στα 2,50 μετρα .
Επομενη κινηση τα ηχεια πρωτα . Βαση της αποστασης WAF και τιμης .
Γυρω στα 600 -700 ευρω δαπεδου δηλαδη? Δαπεδου ειπαμε ετσι?
Ο Mr Coyias εδωσε ενα καλο σετακι για τα χρημτα που δινεις.
Θα μπορουσες να σκεφτεις και τα spektor 6
Ευχαριστώ για τις συμβουλες!!! Θα αξιοποιηθουν σιγουρα και τα 6 δεν εχουν μεγαλη διάφορα στη τιμη... τωρα θα μου πεις 15 € απο δω 20 απο εκει φορτωνει το μπατζετ... και η σταυρουλα...:tongue:
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Συγγνώμη μια ετωτηση να κανω... ;
Μιας και λυσαμε το θεμα...αλλα να μην ανοιγω αλλο, βλεπω στο ψαξιμο που κανω κατι τρελλες τιμουλες για τα καλώδια... τι θα πρέπει να υπολογιζω... γιατι εγω ξερω μονο κατι μαυροκοκκινα που αγοραζαμε και 5 μετρα παραπανω "μη τυχει και δε φτασει...":idk:
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Συγγνώμη μια ετωτηση να κανω... ;
Μιας και λυσαμε το θεμα...αλλα να μην ανοιγω αλλο, βλεπω στο ψαξιμο που κανω κατι τρελλες τιμουλες για τα καλώδια... τι θα πρέπει να υπολογιζω... γιατι εγω ξερω μονο κατι μαυροκοκκινα που αγοραζαμε και 5 μετρα παραπανω "μη τυχει και δε φτασει...":idk:
Ωραια ειναι και τα μαυροκοκκινα ,οριστε πιο συγκεκριμενα
"...belden 46380, απλά πράγματα. και χωρίς μπανάνες και αηδίες, σφίχτο το ρημάδι, σφίχτο γερά στις μπόρνες ηχείων και ενισχυτών και παράτα το..."
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Ευχαριστώ πολύ το καταλαβα...
Και αλλη μια ... δεν υποσχομαι οτι θα ειναι η τελευταία... :) μπορουν σε ενα κλειστο καναλι-σπιραλ 0,5 μετρου να τρεχουν μαζι καλωδια ηχειων-hdmi-ρευματος;
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
δεν υποσχομαι οτι θα ειναι η τελευταία...
μη σκας ! εγω τους εχω τρελλανει εδω μεσα και με κρατανε ακομα :angel:

μπορουν σε ενα κλειστο καναλι-σπιραλ 0,5 μετρου να τρεχουν μαζι καλωδια ηχειων-hdmi-ρευματος;
δε νομιζω να υπαρχει προβλημα - θα μας πουν οι γνωριζοντες - εμενα παντως μ' αρεσει η κλασσικη μακαροναδα πισω απ' το ρακ ...
:drinks:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
καλωδια ηχειων-hdmi-ρευματος;
Ηχείων και HDMI μπορούν μαζί, ρεύματος χώρια. Ει δυνατόν όχι παράλληλα και όχι πολύ κοντά στα άλλα.

Όντας κι εγώ χαλαρός με αυτά, είχα πρόσφατα δυσάρεστη έκπληξη με βόμβους απο ρεύματος παράλληλα με σήματος στα 4-5 εκατοστά απόσταση.
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Ηχείων και HDMI μπορούν μαζί, ρεύματος χώρια. Ει δυνατόν όχι παράλληλα και πολύ κοντά στα άλλα.
Μου βγαζεις δουλειες....αυτο το καναλι ειναι μεσα στον τοιχο... τωρα πρεπει να φτιαξω και ενα δευτερο για το ρευμα... :Dσταυρουλαααα!!!... το κομπρεσερ γρηγορα...
[DOUBLEPOST=1516554983][/DOUBLEPOST]
εμενα παντως μ' αρεσει η κλασσικη μακαροναδα πισω απ' το ρακ ...
Λεω να τηναποφυγω οσο μπορω τη ακαροναδα και να προβλεψω οσα μπορω τωρα πριν το τελος της ανακαίνισης.... μετα στη μακαροναδα θα καταληξω και εγω....
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
Τι να σου πω, βάλε θωρακισμένο ρεύματος πρόχειρα και δοκίμασε μήπως τη γλυτώσεις.
 


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Zizik, αναφερεις καλωδιο σηματος-ρευματος στο θεμα που ειχες ,εκει νομιζω ειναι πιο ευαισθητα τα πραματα. Ο Dretman μιλαει για ηχειων-ρευματος ,νομιζω εκει ειναι πιο χαλαρα τα πραματα.
Κοιταζα τα δικα μου και παω στην "ερωτηση" ν' αναρτησω ορισμενες φωτο απο τσι δικες μου κατα καιρους μακαροναδες - να μη χαλω και το νημα του αθρωπου,
:drinks:
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.396
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top