Γίνεται, που γίνεται, ας γίνει σωστά

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.100
Το έργο ξεκίνησε 6 Μαΐου και μετά από περιφερειακές -απαραίτητες κατασκευές , θεμελιώνεται το σπιτι στις 29/7/19, εξού και η φωτό :

2B0975BC-D883-463F-ACA1-525932AA6D5E.jpeg


Έχουν γίνει πολλές αλλαγές από τη φωτό του 1ου ποσταρισματος, το σύστημα διαμορφώνεται σιγά σιγά με τη συνδρομή σας και τη βοήθεια φίλων και επαγγελματιών (ιδιαίτερα του Ζαπαντη επειδή κυρίως ασχοληθήκαμε με τον ήχο, θενκς Ζαπ) και του Μ. Καστρουνή τον οποίο περιμένω να τα πούμε από κοντά τον ....Σεπτέμβριο. :whistling:

Stay tuned ;)
 
Last edited:












Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.410
βλεπεις ταβανι σιδερωμενο πουθενα;

και να το βλεπες παλι μικρο θα σου φαινοταν, δεν δειχνει το σπιτι στο ματι μεγεθος αν δεν δεις τοιχους μη σου πω και επιχρισματα. ασε που δεν βλεπεις τις τελικες σταθμες οποτε και να ειχες αναφορα υψους θα ηταν λαθος γιατι το τελικο υψος θα ειναι αισθητα μικροτερο απο αυτο που θα βλεπες σκυροδετημενο.
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.410
φλασια νο2
@Artemios εχει περαστει αποχετευση στα μπετα; συγκλονιστηκα χωρις πλακα. Το ειχα παντα απορια γιατι δεν γινεται εξαρχης και ερχεται μετα ο υδραυλικος με καροτιερα να καταστρεψει τη δουλεια του προηγουμενου για να περασει τα υδραυλικα και ειδικα την αποχετευση.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.053
φλασια νο2
@Artemios εχει περαστει αποχετευση στα μπετα; συγκλονιστηκα χωρις πλακα. Το ειχα παντα απορια γιατι δεν γινεται εξαρχης και ερχεται μετα ο υδραυλικος με καροτιερα να καταστρεψει τη δουλεια του προηγουμενου για να περασει τα υδραυλικα και ειδικα την αποχετευση.
σιγά καλέ...το 93 που χτίζαμε εμείς (ο γέρος θερμουδραυλικός) είχαμε περάσει αποχετεύσεις από τα θεμέλια ακόμα
τόσο πατέντα θεωρείται ακόμα?:idk::confused::eek:
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.410
ελα ντε. Παντως ο υδραυλικος μου ακομα πηγαινει στην οικοδομη με καροτιερα. το 1/4 του χρονου του ηταν να ανοιγει τρυπες και να σπαει γεμισματα (τουλαχιστον μεχρι πριν 3-4 χρονια γιατι πλεον κανει μονο αρκουδισια)
απιστευτη σπαταλη πορων και χρονου.
 


Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.410
να σκεφτεις πριν 7 χρονια που εριξα μια ανακαινιση τυπου να_μεινουν_μονο_οι_εξωτερικοι_τοιχοι οταν συζηταγαμε με τον αρχιτεκτονα ποιος κανει τι και ποσα, τεθηκε και το το θεμα του γκρεμισματος.
ποιος το κανει αυτο; και με μια φυσικοτητα μου λεει " ο υδραυλικος"
γιατι ο υδραυλικος; μα γιατι αυτος εχει τα εργαλεια για το γκρεμισμα.
γυρισε στο μυαλο μου η εικονα του υδραυλικου που ηρθε για το καλοριφερ στο εξοχικο που κουβαλουσε ενα κατεδαφιστικο_κατσε_καλα στο φορτηγακι , οταν επρεπε να ανοιξει κατι τρυπες στην πλακα για να περασουν οι καινουριες σωληνες της θερμανσης. Δεν ειχα δωσει σημασια , μπραβο εργαλειο ο Βασιλης , μεχρι εκει. Δεν πηγε το μυαλο μου οτι τα αυτα τα εργαλεια τα θελαν οχι για ανακαινισεις αλλα κυριως για καινουριες οικοδομες...

:headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
και ξανα

:headbang:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
να σκεφτεις πριν 7 χρονια που εριξα μια ανακαινιση τυπου να_μεινουν_μονο_οι_εξωτερικοι_τοιχοι οταν συζηταγαμε με τον αρχιτεκτονα ποιος κανει τι και ποσα, τεθηκε και το το θεμα του γκρεμισματος.
ποιος το κανει αυτο; και με μια φυσικοτητα μου λεει " ο υδραυλικος"
γιατι ο υδραυλικος; μα γιατι αυτος εχει τα εργαλεια για το γκρεμισμα.
γυρισε στο μυαλο μου η εικονα του υδραυλικου που ηρθε για το καλοριφερ στο εξοχικο που κουβαλουσε ενα κατεδαφιστικο_κατσε_καλα στο φορτηγακι , οταν επρεπε να ανοιξει κατι τρυπες στην πλακα για να περασουν οι καινουριες σωληνες της θερμανσης. Δεν ειχα δωσει σημασια , μπραβο εργαλειο ο Βασιλης , μεχρι εκει. Δεν πηγε το μυαλο μου οτι τα αυτα τα εργαλεια τα θελαν οχι για ανακαινισεις αλλα κυριως για καινουριες οικοδομες...

:headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
και ξανα

:headbang:
Δεν πάμε καλά :roflmao:

Στα βιβλία σας δεν περιγράφεται ο σωστός τρόπος;

:idk:
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.410
τι να σε πω μαναμ , μηχανολογος ειμαι με καραβια εχω μπλεξει , οι δικες μας κατασκευες ολοκληρωνονται σαν lego πλεον, εχεις ενα πλοιο διαιρεμενο σε πολλα μεγαλα τμηματα (αναλογα την ικανοτητα του γερανου του ναυπηγειου, απο 300 μεχρι 1000 τοννους ) τα οποια πριν μετακινηθουν εχουν τοποθετημενα και βαμμενα τα παντα πλην καλωδιωσεων και "απλα" συνδεονται στην κλινη , συγκολλουνται τα ελασματα, συνδεονται οι σωληνες (με φλατζοτες "μουφες" ) και περνανε οι ηλεκτρολογοι (των οποιων οι ραγες και οι τρυπες εχουν γινει απο πριν, οι τρυπες συγκεκριμενα εχουν προβλεφτει απο την κοπη του χαλυβα - δεν γινονται κατα την συναρμολογηση , ειναι ετοιμες)
οποτε με τετοιες εμπειριες δεν μπορουσα να σκεφτω υδραυλικο να κουβαλαει τετοια εργαλεια
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.039
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top