Γιατί οι AVR's έχουν τόσο χαμηλό SINAD?

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
..... οταν λεμε noise floor ... εννοουμε οταν δεν παιζει! οχι οταν παιζει noise ..χιχιχ..κρυο αστειο..... 🐒
ελα μου ντε, και εγω τωρα τα σκαλιζω..
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
οσο ειναι ...ειναι ... βαλε κανα δισκο να παιζει ... εμενα με σουιπς εβγαλε αυτο που εβγαλε.. :/
1615390275886.png

-> σημειωτεων βαζω ηλεκτρικη σκουπα για καλητερα χαμηλα στις υπολοιπες μετρησεις 🐒 (οχι ενταξη ελεος, καπου)
 

Μηνύματα
266
Reaction score
123
Προσπάθησα λίγο να ακολουθήσω αλλά λίγο ότι είμαι άσχετος, λίγο ότι έχετε τα προσωπικά σας με μπερδέψατε.

Αν κατάλαβα, συγκρίνετε εγκαταστάσεις βασιζόμενοι ο καθένας στα αυτιά του?
Οπότε στην ουσία συγκρίνετε την εγκατάσταση πακέτο με τα αυτιά. Σωστά?

Το ίδιο αποτέλεσμα θα βγάλω εγώ με αυτόν?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Προσπάθησα λίγο να ακολουθήσω αλλά λίγο ότι είμαι άσχετος, λίγο ότι έχετε τα προσωπικά σας με μπερδέψατε.

Αν κατάλαβα, συγκρίνετε εγκαταστάσεις βασιζόμενοι ο καθένας στα αυτιά του?
Οπότε στην ουσία συγκρίνετε την εγκατάσταση πακέτο με τα αυτιά. Σωστά?

Το ίδιο αποτέλεσμα θα βγάλω εγώ με αυτόν?
Δεν κατάλαβες καλά...Προσπάθεια είναι ν'απαλειφθεί όσο γίνεται η υποκειμενική μας κρίση,ούτως ώστε να έμεναν στη συνάρτηση ως μεταβλητές οι πραγματικές συνθήκες setup και περιβάλλοντος.
Όχι,δεν θα καταλήξεις με ζημιές στο ακουστικό σύστημα εφόσον χρησιμοποιήσεις την ενδεδειγμένη συνεχόμενη στάθμη αναφοράς (80-85 dB για το full scale σήμα),ή εναλλακτικά σε υψηλότερες στάθμες να μεσολαβούσαν διαλείμματα ανάμεσα σε δέσμες διαδοχικών δοκιμών.
 
Last edited:

Μηνύματα
266
Reaction score
123
Δεν κατάλαβες καλά...Προσπάθεια είναι ν'απαλειφθεί όσο γίνεται η υποκειμενική μας κρίση,ούτως ώστε να έμεναν στη συνάρτηση ως μεταβλητές οι πραγματικές συνθήκες setup και περιβάλλοντος.
Δηλαδή ανεξάρτητα της ποιότητας ακοής η κάθε εγκατάσταση βγάζει συγκεκριμένο αποτέλεσμα?
Στο δικό σου όσοι και να το κάνουμε θα βγάλουμε το ίδιο αποτέλεσμα?
Καταλαβαίνω ότι αυξομειώνουμε την ένταση ο καθένας μας μέχρι κάποιο όριο, αλλά ούτε και το όριο είναι σταθερό ούτε η ποιότητα της ακοής.

Δε λέω ότι είμαι σωστός! Απορίες έχω απλά :)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Δηλαδή ανεξάρτητα της ποιότητας ακοής η κάθε εγκατάσταση βγάζει συγκεκριμένο αποτέλεσμα?
Στο δικό σου όσοι και να το κάνουμε θα βγάλουμε το ίδιο αποτέλεσμα?
Καταλαβαίνω ότι αυξομειώνουμε την ένταση ο καθένας μας μέχρι κάποιο όριο, αλλά ούτε και το όριο είναι σταθερό ούτε η ποιότητα της ακοής.

Δε λέω ότι είμαι σωστός! Απορίες έχω απλά :)
Το τεστ είναι απλό στην εκτέλεση,αφού δεν ζητάει να ξεχωρίσεις λ.χ μικρές διακυμάνσεις ανάμεσα σε γειτονικούς τόνους,γειτονικές στάθμες,φασικές διαφορές και λοιπά πιο εξειδικευμένα τυφλά τεστ από την ιστοσελίδα.Εφόσον το ακροαματικό μου αισθητήριο ανταποκρίνεται σ'εκείνο του μέσου ακροατή (με κάποια εξοικείωση πλέον προς γνωστές καμπύλες-στόχους) εκτιμώ ότι οποιοσδήποτε τυχαίος ακροατής δεν θα είχε χειρότερες επιδόσεις για το συγκεκριμένο τουλάχιστον ευρισκόμενος στο δικό μου setup και περιβάλλον.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.924
Το βρήκα, αλλά δεν το ανεβάζω, ντρέπομαι. Δείχνει 68,9dB. Μάλλον κάτι πάει πολύ λάθος, σωστά;
Κάτι βλέπεις λάθος.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.924
και την Arcam που του είπε στα ίσια πως κατι δεν παει καλά με το HDMI του (δεν ειναι μαλ@κες οι Άγγλοι, κατευθείαν βρήκαν το προβλημα βδομάδες πριν)
Το συγκεκριμένο προβλημα απο την HDMI φαινεται πως επηρεάζει τις μετρησεις THD+noise ως προς το noise (SINAD) και το multitone.
Αυτά έγραφα τον Ιούλιο...

Σήμερα επιβεβαιώνεται απο τον ίδιο τον Αμιρ, πως οι μετρήσεις των Arcam (και όχι μόνο, προφανώς) ηταν προβληματικές :
Storm is using the HDMI output form the Audio Precision analyzer which tends to generate cleaner signals than my PC.

Όταν του τα έλεγαν πέρσι όμως έκανε τον κινέζο.
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Καλά του είπε η marantz...
... Έτσι το θέλουμε.. τον γειωσε κανονικά...:lolsign:
Ταχουμε πει από τότε που μπήκε στην ζωή μας ο amir..
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.229
Reaction score
8.109
η Marantz απαντησε στον amir?
Η MARANTZ απαντησε στον amir?
ποιος ειναι δηλαδη αφτος?
ακους εκει,
εδω στο avsite στον κακομοιρη τον εαρ μονο κατι γατακια απαντάνε.
ti le re file, να αρχισω να βλεπω αμιρ...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.924
Θελει πολυ ψάξιμο ακόμα η μεθοδολογία. Για παράδειγμα ο Αμιρ ακόμα αγνοεί επιδεικτικά (αν και του το εχουν γράψει κάποιοι απο εταιρίες) πως το LFE κανάλι υποχρεώνει ολα τα υπόλοιπα κανάλια των AV να παίζουν στα -10dB, και το δικάναλο πόπολο ούτε που καταλαβαίνει τι συμβαίνει.

Προς το παρόν, για να δώσω μια αναλογία, τα αυτοκίνητα τεστάρονται με την μεθοδολογία που τεστάρονται τα ποδήλατα.
Πέρασε ενας χρόνος και βάλε, του το γράψαμε πολλοί και απαντούσε απαξιωτικά, αλλά τελικά το κατάλαβε :lolsign:

“As I explained, a while a go I decided to grade AV products in their own class. This is why they have their own SINAD chart and such.

Part of this is justified due to processing in AVRs require (independent) headroom reservation which cuts into dynamic range. This doesn't happen in a straight DAC (although may happen in a player that performs EQ for example).”

 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
Πέρασε ενας χρόνος και βάλε, του το γράψαμε πολλοί και απαντούσε απαξιωτικά, αλλά τελικά το κατάλαβε :lolsign:

“As I explained, a while a go I decided to grade AV products in their own class. This is why they have their own SINAD chart and such.

Part of this is justified due to processing in AVRs require (independent) headroom reservation which cuts into dynamic range. This doesn't happen in a straight DAC (although may happen in a player that performs EQ for example).”

το οποίο συνοψίζεται στο πολύ απλό

Γιατί οι AVR's έχουν τόσο χαμηλό SINAD?

Γιατί ο Αμίρ τον παίζει !
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.924
Αυτά έγραφα τον Ιούλιο...

Σήμερα επιβεβαιώνεται απο τον ίδιο τον Αμιρ, πως οι μετρήσεις των Arcam (και όχι μόνο, προφανώς) ηταν προβληματικές :
Storm is using the HDMI output form the Audio Precision analyzer which tends to generate cleaner signals than my PC.

Όταν του τα έλεγαν πέρσι όμως έκανε τον κινέζο.
Και σήμερα επιβεβαιώνεται το φάουλ με τις μετρήσεις των AV προϊόντων απο τον ίδιο, γύρω στα 7db απόκλιση σήμερα, ποιος ξέρει πόσο τις προηγούμενες φορές :

It should as HDMI is certainly the most common source. The "issue" if you call it is that I use my computer as HDMI source. Everyone else uses an HDMI module in the AP analyzer. From past interactions, it seems that the AP generates a cleaner HDMI signal (as it should). Is a standard HDMI source (BD player) as clean as the AP HDMI module or my PC? I don't know. I need to measure that at some point.

Meanwhile I asked AP how much their new HDMI module costs. I think they said $7,000! And it won't fit my version of the APx555 to boot. So I can't do any comparisons.

As a result of all of this, I am giving the benefit of doubt that HDMI should be as clean as Toslink and go with that. Yes, I keep bending the rules for AV products. What can I say. :(

Με λίγα λόγια επειδή το HDMI module του μετρητικού του ειναι ακριβό, τόσο καιρό μετρούσε τα AV με λάθος τρόπο, αλλά τον πήρε χρόνια να το παραδεχτεί ενώ του το έλεγαν.

Και οπως έγραφα πριν χρόνια:
Κλασικά λάθη απο ανθρώπους με μικρή επιστημονική τριβή στο πεδίο των δημοσιεύσεων, διαλέξεων σε συνέδρια κτλ. Εκεί δηλαδή που κρίνεται η δουλειά σου απο ισάξιους, και όχι απο το πόπολο.
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top