Γιατί το πικάπ μου αρέσει πιο πολύ από τις υπόλοιπες πηγές μου?

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Επίσης, οι σύγχρονες πολυκαναλες κινηματογραφικες παραγωγές, έχουν τρομακτική ποιότητα ήχου.

Διάφορες ταινίες που βλέπω, τυπικά με dolby atmos, έχουν πραγματικα πολύ πολύ συχνά, μουσική που ακούγεται καλύτερα από την καλύτερη οντιοφιλ ηχογράφηση που έχω στη συλλογή μου, ιδίως φυσικά όργανα, ακούω λόγου χάριν κάνα βιολί ή βιόλα από τα δεξιά ή πίσω μου, και ψάχνω το βιολί, ανατριχιαστικη αληθοφάνεια, πραγματικά ξέρουν οι άνθρωποι εκεί να φτιάχνουν σωστές ηχογραφήσεις.

Εντάξει, σε μερικές (λίγες) ταινίες, το Μπάσο είναι τονισμένο, κυρίως σε εκρήξεις ή άλλα διαστημικά εφέ. Αλλά έτσι, είναι ακόμα πιο ευχάριστο. Εγώ μαζί τους είμαι. Μια χαρά την κάνουν τη δουλειά. Άξιοι.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
...ακούω λόγου χάριν κάνα βιολί ή βιόλα από τα δεξιά ή πίσω μου, και ψάχνω το βιολί, ανατριχιαστικη αληθοφάνεια....
Κρύβε λόγια βρε :p
Θες να αρχίσουμε πάλι εμείς οι δικάναλοι για τα ...ιπτάμενα βιολιά;;;; :p
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
μρε HER DOCTOR εσυ εισαι γνωστος ''μπασοκεφαλος'' και ''σινεματζης'' και πολυκαναλος ;) :drinks: αυτο ειναι προβλημα:rofl:
Εμεις οι καψερες δικαναλες θελουμε κανονικο μπασσο ουτε υπερτονισμενο ουτε υποτονισμενο
Βεβαια στις ταινιες απ γλεπεις ασ εχει και μπασσα και 3 HZ ταινιες ειναι αυτες ασ εχει και υπερβολικα μπασσα νο προμπλεμ
Με την μουσικη αυτη καθ εαυτη τι γινεται; οταν λεω Μουσικη εννοω Μουσικη και οχι ηχορυπανση
Χτυπας ελευθερα :rofl: επιχειριματολογοντας βεβαιως βεβαιως:drinks:;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Μια από τις κινηματογραφικες παραγωγές που μου έκανε μεγάλη εντύπωση η ποιότητα ήχου στις μουσικές που ακούγονται κατά τη διάρκεια της ταινίας, είναι το "The Shape of Water" :


Τι φανταστικό αποτέλεσμα!
Σε dolby atmos, σκέτη απόλαυση.

Βέβαια οι περισσότερες σύγχρονες παραγωγές, είναι εξίσου καλές. Ακόμα και η σειρά του νετφλιξ "Blacklist", η οποία πλέον μετρά αρκετά χρόνια, έχει στιγμιότυπα με λαιβ μουσική από κλασσικά όργανα (τρίο έως μικρή ορχήστρα) που ακούγονται ανατριχιαστικα άψογα.

Μιλάμε για κλάσεις καλύτερο ήχο από Red book audio.
Βεβαια στις ταινιες απ γλεπεις ασ εχει και μπασσα και 3 HZ ταινιες ειναι αυτες ασ εχει και υπερβολικα μπασσα νο προμπλεμ
Στο 90% των κινηματογραφικών παραγωγών, το Μπάσο είναι απόλυτα ισορροπημένο.

Άψογο. Καθόλου τονισμένο, τίποτα.
 
Last edited:






mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
To μονο προβλημα με τα πικαπ, ειναι οτι απαιτουν ο χρηστης να εχει καλες τεχνικες γνωσεις για την ρυθμιση τους, καθως και γενικοτερες γνωσεις συμβατοτητας των παρελκομενων μεταξυ τους (πλατω - βραχιονας - κεφαλη - καλωδιωση - phono stage...

Aπο 'κει και περα, αν αυτα υπαρχουν, χρειαζεται αρκετη δοση κρετινισμου για να ισχυριστει καποιος οτι ενα ψηφιακο μεσο, εστω και μεγαλυτερης αξιας, μπορει καν να συγκριθει. με ενα (απλως) καλο πικαπ... Την διαφορα (υπερ του πικαπ φυσικα) την ακουει και ...κουφος!
 
Last edited by a moderator:




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Μια συντόμευση του ανωτέρω ποστ:
To μονο προβλημα με τα πικαπ, ειναι οτι απαιτουν ο χρηστης να ειναι ...κουφος!
Τώρα, βγάζει νόημα, η αρχή και το τέλος αρκούν.

Στη μέση του ποστ, αυτό έχει πλακα:
χρειαζεται αρκετη δοση κρετινισμου για να ισχυριστει καποιος διαφορα (υπερ του πικαπ)
Σοφό.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
To μονο προβλημα με τα πικαπ, ειναι οτι απαιτουν ο χρηστης να εχει καλες τεχνικες γνωσεις για την ρυθμιση τους, καθως και γενικοτερες γνωσεις συμβατοτητας των παρελκομενων μεταξυ τους (πλατω - βραχιονας - κεφαλη - καλωδιωση - phono stage...

Aπο 'κει και περα, αν αυτα υπαρχουν, χρειαζεται αρκετη δοση κρετινισμου για να ισχυριστει καποιος οτι ενα ψηφιακο μεσο, εστω και μεγαλυτερης αξιας, μπορει καν να συγκριθει. με ενα (απλως) καλο πικαπ... Την διαφορα (υπερ του πικαπ φυσικα) την ακουει και ...κουφος!
Νομίζω έχει γίνει σύγκριση στο χώρο της εταιρείας Ανάκρουση (Λουκάς Στεφανίδης), μεταξύ κορυφαίας ψηφιακής και αντίστοιχου κορυφαίου πικαπ (φυσικά ρυθμισμένο από γνωστη των αναλογικών) η οποία δεν κατέληξε ότι κάποια πηγή υπερτερεί!
https://www.avsite.gr/forum/threads/Συγκριτικο-κορυφαιας-αναλογικης-πηγης-με-ψηφιακη.92806/page-6

Οι εντυπώσεις του Kotsidis John από το συγκριτικό:
"
Το αποτελεσμα της δοκιμης προσωπικα με εξεπληξε

Νομιζω πως καταληξαμε σε ισοπαλια, με οτι συνεπαγεται αυτο.

Η διαφορα ηταν πολυ πολυ μικρη, σχεδον αμελητεα θα ελεγα.
Οποις θελει ας το συζητησουμε.

Βεβαια υπηρχαν σημεια που το πικαπ επαιρνε ελαφτως τα πανω του , οπως σε καποια κομματια κλασσικης πχ Rhapsodies-Stokowsky αλλα παλι ελαφρως.

Υπηρχαν κ σημεια οπου το dac ηταν ακουστα καλυτερο, πχ στα μεσουψηλα.

Σε γενικες γραμμες οι μεσαιες ηταν ιδιες.
Οι μεσουψηλες κ υψηλες αποδιδονταν με περισσοτερο αερα, αληθοφανεια και εκταση απο το ντακ και τα χαμηλα περασματα ελαφρως καλυτερα απο το πικαπ.
Καποιος ειπε οτι ισως ειναι κ ουρα στο χαμηλο.Δεν ειμαι σιγουρος, μπορει, παντως δε μ ενοχλουσε.

Αλλος παλι ειπε πως ψηλα η υπεροχη του dac ειναι ψευδης, διοτι απλα ειναι τονισμενα κ φουσκωμενα τα πριμα του.Εδω δε θα συμφωνησω , διοτι απλα ηταν καλυτερο, με αερα και ανεση και αλυθοφανεια.

Η στερεοφωνικη εικονα ηταν απολυτως ιδια και στα δυο μεσα.
Το ιδιο και οι χροιες, οπως και οι μεσαιες συχνοτητες.
Λιγο δηλαδη κερδιζε στα σημεια το ενα λιγο το αλλο.

Περιμενα αλλα πραγματα αλλα ακουσα.

Βεβαια εμεινα απολυτος ικανοποιημενος και απο τα 2 μεσα.
Δεν κρινουμε ανθρωπους, οπως ειπε πριν ο Βλασης, αυτο ελειπε αλλωστε, αλλα μεσα, μηχανηματα.
Και δεν ειναι κατι κακο.

Κι εγω ειμαι φαν του βινυλιου, δεν ειναι κακο, και η δοκιμη δεν προκειται να μου αλλαξει τιποτα απο τις συνηθειες μου.
Εξαλλου ολοι ειμαστε λιγο ανωμαλοι, εχουμε το φετιχ μεσα μας.
Δεν ψαχνουμε παντα το καλυτερο , τουλαχιστον οχι εγω μ απολυτα κριτηρια στη μουσικη.
Υπαρχουν πολλοι παραγοντες γι αυτο.

Και προσωπικα πιστευω πως ηταν μια μεγαλη ισοπαλια, κατα τη γνωμη και τα αυτια μου παντα."
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
To μονο προβλημα με τα πικαπ, ειναι οτι απαιτουν ο χρηστης να εχει καλες τεχνικες γνωσεις για την ρυθμιση τους, καθως και γενικοτερες γνωσεις συμβατοτητας των παρελκομενων μεταξυ τους (πλατω - βραχιονας - κεφαλη - καλωδιωση - phono stage...

Aπο 'κει και περα, αν αυτα υπαρχουν, χρειαζεται αρκετη δοση κρετινισμου για να ισχυριστει καποιος οτι ενα ψηφιακο μεσο, εστω και μεγαλυτερης αξιας, μπορει καν να συγκριθει. με ενα (απλως) καλο πικαπ... Την διαφορα (υπερ του πικαπ φυσικα) την ακουει και ...κουφος!
Buchalis άσε τις τσιριμόνιες και μολόγα,μήπως έχεις κάποια σχέση με τον...Mr. Fritz από το νήμα ΄΄One Man's Dream΄΄ ;; ; :lolsign:

Η λατρεία του βινυλίου μοιάζει με την ανεμευλογιά και τον έρπητα ζωστήρα...Μπορούμε να εκτεθούμε στον ιό της πρώτης ανά πάσα στιγμή και μπορεί να μας ακολουθεί ελλοχεύοντας μονίμως και ιδιαίτερα όσο μεγαλώνουμε σε ηλικία όπως ο δεύτερος...Αυτό που θα χρησίμευε είναι μέθοδοι ριζικής εξάλειψης για τη...βινυλιακή λατρεία.:p
(Ομιλώ και ο ίδιος ως φορέας,να μην παρεξηγούμαστε...)
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Νομίζω έχει γίνει σύγκριση στο χώρο της εταιρείας Ανάκρουση (Λουκάς Στεφανίδης), μεταξύ κορυφαίας ψηφιακής και αντίστοιχου κορυφαίου πικαπ (φυσικά ρυθμισμένο από γνωστη των αναλογικών) η οποία δεν κατέληξε ότι κάποια πηγή υπερτερεί!
https://www.avsite.gr/forum/threads/Συγκριτικο-κορυφαιας-αναλογικης-πηγης-με-ψηφιακη.92806/page-6

Οι εντυπώσεις του Kotsidis John από το συγκριτικό:
"
Το αποτελεσμα της δοκιμης προσωπικα με εξεπληξε

Νομιζω πως καταληξαμε σε ισοπαλια, με οτι συνεπαγεται αυτο.

Η διαφορα ηταν πολυ πολυ μικρη, σχεδον αμελητεα θα ελεγα.
Οποις θελει ας το συζητησουμε.

Βεβαια υπηρχαν σημεια που το πικαπ επαιρνε ελαφτως τα πανω του , οπως σε καποια κομματια κλασσικης πχ Rhapsodies-Stokowsky αλλα παλι ελαφρως.

Υπηρχαν κ σημεια οπου το dac ηταν ακουστα καλυτερο, πχ στα μεσουψηλα.

Σε γενικες γραμμες οι μεσαιες ηταν ιδιες.
Οι μεσουψηλες κ υψηλες αποδιδονταν με περισσοτερο αερα, αληθοφανεια και εκταση απο το ντακ και τα χαμηλα περασματα ελαφρως καλυτερα απο το πικαπ.
Καποιος ειπε οτι ισως ειναι κ ουρα στο χαμηλο.Δεν ειμαι σιγουρος, μπορει, παντως δε μ ενοχλουσε.

Αλλος παλι ειπε πως ψηλα η υπεροχη του dac ειναι ψευδης, διοτι απλα ειναι τονισμενα κ φουσκωμενα τα πριμα του.Εδω δε θα συμφωνησω , διοτι απλα ηταν καλυτερο, με αερα και ανεση και αλυθοφανεια.

Η στερεοφωνικη εικονα ηταν απολυτως ιδια και στα δυο μεσα.
Το ιδιο και οι χροιες, οπως και οι μεσαιες συχνοτητες.
Λιγο δηλαδη κερδιζε στα σημεια το ενα λιγο το αλλο.

Περιμενα αλλα πραγματα αλλα ακουσα.

Βεβαια εμεινα απολυτος ικανοποιημενος και απο τα 2 μεσα.
Δεν κρινουμε ανθρωπους, οπως ειπε πριν ο Βλασης, αυτο ελειπε αλλωστε, αλλα μεσα, μηχανηματα.
Και δεν ειναι κατι κακο.

Κι εγω ειμαι φαν του βινυλιου, δεν ειναι κακο, και η δοκιμη δεν προκειται να μου αλλαξει τιποτα απο τις συνηθειες μου.
Εξαλλου ολοι ειμαστε λιγο ανωμαλοι, εχουμε το φετιχ μεσα μας.
Δεν ψαχνουμε παντα το καλυτερο , τουλαχιστον οχι εγω μ απολυτα κριτηρια στη μουσικη.
Υπαρχουν πολλοι παραγοντες γι αυτο.

Και προσωπικα πιστευω πως ηταν μια μεγαλη ισοπαλια, κατα τη γνωμη και τα αυτια μου παντα."
Κανεις εναν κοπο σε παρακαλω να μας πεις αναλυτικα τις μοναδες που αποτελουσαν το συστημα?

Τετοιες συγκρισεις εχουν γινει και στο δικο μου (απολυτως κορυφαιο) συστημα επαννειλημενα και ολες κατεληξαν οτι... σε συγκριση με κορυφαιο πικαπ, οποιοδηποτε κορυφαιο ψηφιακο ηταν απλα για.... τα σκουπιδια!
 





Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.125
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top