Διενίσχυση με Crown XLS

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Ο crown αν και τελικός διαθέτει ποτενσιόμετρα ρύθμισης στάθμης. Θα μπορούσε λοιπόν κανείς να βρεί το σημείο εκείνο όπου οι χαμηλές συχνότητες που παίζει ο crown να είναι στη σωστή στάθμη σε σχέση με τις υψηλές που παίζει ο ολοκληρωμένος. Όχι μόνο με το αυτί, αλλά και με μετρήσεις. Κάνω κάπου λάθος;
Ναι κάνεις λάθος.
Θα βάλεις τα ηχεία στα 80db, θα ρυθμίσεις τον κράουν, θα παίζει τέλεια.
Θα βάλεις τα ηχεία στα 85db, θα ρυθμίσεις τον κράουν, θα παίζει τέλεια.
Αυτή την δουλειά θα κάνεις; Κάθε φορά που θα αλλάζεις την ένταση θα ξαναρυθμίζεις τον κράουν;

Ένας χ τελικός έχει ευαισθησία 1V, ένας ψ τελικός έχει 1,5V.
Όταν ο προ δώσει 1V, o ένας θα παίζει τέρμα και ο άλλος στο 66%.
Επίσης αύξηση 0,1V δεν έχει την ίδια βαρύτητα και για του δύο, για τον ένα είναι 10% για τον άλλο 6,6%.

Το θέμα δεν είναι τα βατ
 
Last edited:

Μηνύματα
77
Reaction score
141
Ναι κάνεις λάθος.
Θα βάλεις τα ηχεία στα 80db, θα ρυθμίσεις τον κράουν, θα παίζει τέλεια.
Θα βάλεις τα ηχεία στα 85db, θα ρυθμίσεις τον κράουν, θα παίζει τέλεια.
Αυτή την δουλειά θα κάνεις; Κάθε φορά που θα αλλάζεις την ένταση θα ξαναρυθμίζεις τον κράουν;
Εϊχα την εντύπωση ότι η έξοδος pre out δεν αλλάζει την κατανομή των συχνοτήτων με την ένταση. Δηλαδή ότι το φάσμα είναι το ίδιο όταν η pre out δίνει πχ 2V και το ίδιο όταν δίνει 3V. Αν κάτι τέτοιο ισχύει τότε δεν χρειάζεται ρύθμιση ο Crown σε κάθε στάθμη παρά μόνο μία φορά. Αν δεν ισχύει, τότε απορρίπτεται βεβαίως αυτή η λύση και θα ήθελα να ακούσω άλλες προτάσεις για ενισχυτικά...
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Εγω δεν καταλαβα γιατι πρεπει να ρυθμζει συνεχως τον εναν ενισχυτη απο τη στιγμη που μια φορα ρυθμιζονται να ταυτιζονται οι ευαισθησιες των δυο... ο ενας θα μεταβαλλεται και ο αλλος θα κοιμαται?:o
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Ναι κάνεις λάθος.
Θα βάλεις τα ηχεία στα 80db, θα ρυθμίσεις τον κράουν, θα παίζει τέλεια.
Θα βάλεις τα ηχεία στα 85db, θα ρυθμίσεις τον κράουν, θα παίζει τέλεια.
Αυτή την δουλειά θα κάνεις; Κάθε φορά που θα αλλάζεις την ένταση θα ξαναρυθμίζεις τον κράουν;

Ένας χ τελικός έχει ευαισθησία 1V, ένας ψ τελικός έχει 1,5V.
Όταν ο προ δώσει 1V, o ένας θα παίζει τέρμα και ο άλλος στο 66%.
Επίσης αύξηση 0,1V δεν έχει την ίδια βαρύτητα και για του δύο, για τον ένα είναι 10% για τον άλλο 6,6%.

Το θέμα δεν είναι τα βατ

Δεν αλλάζει όπως το λες , αυτό που αλλάζει είναι το κέρδος του κάθε ενισχυτή. Και αυτό που χρειάζεται είναι είτε να έχουν το ίδιο κέρδος οι δύο ενισχυτές είτε μέσω των ρυθμιστικών του ενός ή του άλλου να τους φέρεις να συμπεριφέρονται σαν να έχουν το ίδιο κέρδος.
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.547
Reaction score
5.052
Καλησπέρα και καλός ήρθες! γιατί να πας σε διενισχυση με ενα ηχείο που δεν χρειάζεται πολλά watt? ο ενισχυτής που έχεις φταίει, οχι οτι χρειάζεται να παίξεις διενισχυση. παρε ενα ολόκληρομενο ματαχειρο 700-1000 ευρ με 150w πραγματικά, και θα είσαι κομπλέ! αν επιμένεις να παίξεις διενισχυση μην νομίζεις οτι ο xls θα παίξει ωραία, ο xls ειναι η φτύνει κατηγορία και μην περιμένεις πολλά, ισα ίσα που θα εχεις πολύ σκληρό ήχο..... επαγγελματικο γιατί? θα στο ψησεις το ηχείο πολλά ρεύματα για το ηχείο σου!!! για διενισχυση δεν μπορείς να χρησιμοποιείσεις τα ρεύματα του ολόκληρομενου και τα pre out ταυτόχρονα, θα χρειαστείς μόνο ενα διχαλο "Υ" 4 κανάλια, 2 για κάθε ηχείο και ενεργό crossover δεν χρειάζεσαι, έχει το ηχείο....
 

Μηνύματα
77
Reaction score
141
Δεν αλλάζει όπως το λες , αυτό που αλλάζει είναι το κέρδος του κάθε ενισχυτή. Και αυτό που χρειάζεται είναι είτε να έχουν το ίδιο κέρδος οι δύο ενισχυτές είτε μέσω των ρυθμιστικών του ενός ή του άλλου να τους φέρεις να συμπεριφέρονται σαν να έχουν το ίδιο κέρδος.
Την ίδια γνώμη έχω κι εγώ. Το κέρδος των 2 τελικών (τελικός του ολοκληρωμένου και crown) πρέπει να είναι ίδιο για διενίσχυση. Επειδή πρόκειται για διαφορετικούς τελικούς, το κέρδος δεν είναι ίδιο. Μπορεί όμως ο crown να προσομοιωσει το κέρδος του άλλου τελικού με κατάλληλη ρύθμιση των ποτενσιόμετρών του.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Δεν αλλάζει όπως το λες , αυτό που αλλάζει είναι το κέρδος του κάθε ενισχυτή. Και αυτό που χρειάζεται είναι είτε να έχουν το ίδιο κέρδος οι δύο ενισχυτές είτε μέσω των ρυθμιστικών του ενός ή του άλλου να τους φέρεις να συμπεριφέρονται σαν να έχουν το ίδιο κέρδος.
Ναι βρε Γιάννη αυτό λέω ότι είναι θέμα κέρδους, ανέβασα και τα λινκ.
Αν είστε σίγουροι οτι μπορεί με το volume του crown να καταφέρει να κάνει τους δυο ενισχυτές να έχουν ίδιο κέρδος τότε ΝΑΙ δεν υπάρχει πρόβλημα.
Είστε σίγουροι όμως;
Το έχετε κάνει;
Θα κάνουμε τον φίλο πειραματόζωο για να δούμε αν γίνεται;
Αν είστε σίγουροι και ότι τεχνικά είναι σίγουρο ότι ο άνθρωπος δεν θα χάσει τα λεφτα του, τότε και εγώ μέσα είμαι.

Προσωπικά δεν είμαι σίγουρος, αν ημουν σίγουρος θα το είχα κάνει και για τον εαυτό μου.
Προτίμησα να βάλω δυο ίδιους για να είμαι σίγουρος.
 

Μηνύματα
77
Reaction score
141
Καλησπέρα και καλός ήρθες! γιατί να πας σε διενισχυση με ενα ηχείο που δεν χρειάζεται πολλά watt? ο ενισχυτής που έχεις φταίει, οχι οτι χρειάζεται να παίξεις διενισχυση. παρε ενα ολόκληρομενο ματαχειρο 700-1000 ευρ με 150w πραγματικά, και θα είσαι κομπλέ! αν επιμένεις να παίξεις διενισχυση μην νομίζεις οτι ο xls θα παίξει ωραία, ο xls ειναι η φτύνει κατηγορία και μην περιμένεις πολλά, ισα ίσα που θα εχεις πολύ σκληρό ήχο..... επαγγελματικο γιατί? θα στο ψησεις το ηχείο πολλά ρεύματα για το ηχείο σου!!! για διενισχυση δεν μπορείς να χρησιμοποιείσεις τα ρεύματα του ολόκληρομενου και τα pre out ταυτόχρονα, θα χρειαστείς μόνο ενα διχαλο "Υ" 4 κανάλια, 2 για κάθε ηχείο και ενεργό crossover δεν χρειάζεσαι, έχει το ηχείο....
Ενδιαφέρουσα η απάντησή σου, σε ευχαριστώ. Έχεις υπόψη σου κάποιον κατάλληλο ενισχυτή με 2x150W@8Ω που να ταιριάξει με το ηχείο μου, κατά προτίμηση μεταχειρισμένο;
Πάντως δεν νομίζω ο επαγγελματικός να "ψήσει" το ηχείο αν χρησιμοποιηθεί σε λογικές εντάσεις.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
OK sorry βιάστηκα να γράψω πριν διαβάσω όλο το νήμα. Νόμιζα ότι μιλούσατε για ενεργό κρός.
Ομως κάπου έπεσε η ιδέα για το ενσωματωμένο κρος του krown. Λάθος μιάς και δεν ξέρουμε το κρός των ηχείων του , αν συμπίπτει με το κρός του crown. Το θεωρώ απίθανο.
Με το να κάνει παθητική διενίσχυση , δεν θα κερδίσει τίποτα απολύτως -έως και να κερδίσει το πολύ κανά db και με το ζόρι.
Αν θέλει να κάνει σωστά την δουλειά του , ή λύση είναι όπως είπες ενεργό κρος και δύο τελικοί . Και κατά προτίμηση να έχουν ρυθμιστικά στάθμης και οι ενισχυτές , πέραν του ενεργού κρος.
Το δίδρομο είναι εύκολο , τι να πω εγώ με το τετράδρομο?
 



Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Αν σε ολοκληρωμενο χρησιμοποιήσουμε τα preout το υπολοιπο κύκλωμα λειτουργει κανονικα?
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.547
Reaction score
5.052
Ενδιαφέρουσα η απάντησή σου, σε ευχαριστώ. Έχεις υπόψη σου κάποιον κατάλληλο ενισχυτή με 2x150W@8Ω που να ταιριάξει με το ηχείο μου, κατά προτίμηση μεταχειρισμένο;
Πάντως δεν νομίζω ο επαγγελματικός να "ψήσει" το ηχείο αν χρησιμοποιηθεί σε λογικές εντάσεις.
δεν ασχολούμαι με το δικαναλο και δεν εχω καποιον υπόψιν να σου προτείνω, μπες στης αγγελίες και θα βρεις έχει πολλούς και όταν βρεις κάποιον που σου κάνει κανε μια ερώτηση στο site να σου πουν οι γνωστές! παντός μην ασχολιθεις με την διενισχυση! και αυτό που σου λένε για ενεργό crossover, για να γίνει σωστά θα πρέπει να καταργήσεις το παθητικό crossover του ηχείου και να βάλεις εξωτερικό ενεργό crossover.... δηλαδή ούτε για αστείο,!!!! παίξε όπως είναι φτιαγμένο το ηχείο με έναν σωστό ενισχυτή και θα είσαι μια χαρά, και δεν χρειάζεται να γίνει άμεσα, ψαξτο και σιγά σιγά
[DOUBLEPOST=1495125889][/DOUBLEPOST]
Αν σε ολοκληρωμενο χρησιμοποιήσουμε τα preout το υπολοιπο κύκλωμα λειτουργει κανονικα?
ναι!!!! μόνο τα τελικά στάδια κατάργης, δηλαδή τα ρεύματα
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
αρα ο φιλος δεν μπορει να κανει αυτό που λεει γιατι χρειαζεται και τα τελικα του ολοκληρωμενου....
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
δεν ασχολούμαι με το δικαναλο και δεν εχω καποιον υπόψιν να σου προτείνω, μπες στης αγγελίες και θα βρεις έχει πολλούς και όταν βρεις κάποιον που σου κάνει κανε μια ερώτηση στο site να σου πουν οι γνωστές! παντός μην ασχολιθεις με την διενισχυση! και αυτό που σου λένε για ενεργό crossover, για να γίνει σωστά θα πρέπει να καταργήσεις το παθητικό crossover του ηχείου και να βάλεις εξωτερικό ενεργό crossover.... δηλαδή ούτε για αστείο,!!!! παίξε όπως είναι φτιαγμένο το ηχείο με έναν σωστό ενισχυτή και θα είσαι μια χαρά, και δεν χρειάζεται να γίνει άμεσα, ψαξτο και σιγά σιγά
[DOUBLEPOST=1495125889][/DOUBLEPOST]
ναι!!!! μόνο τα τελικά στάδια κατάργης, δηλαδή τα ρεύματα
Για ποιο λογο λες ουτε για αστειο να μην καταργησει το παθητικο crossover και να βαλει ενεργο;
 


Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
Ενδιαφέρουσα η απάντησή σου, σε ευχαριστώ. Έχεις υπόψη σου κάποιον κατάλληλο ενισχυτή με 2x150W@8Ω που να ταιριάξει με το ηχείο μου, κατά προτίμηση μεταχειρισμένο;
Πάντως δεν νομίζω ο επαγγελματικός να "ψήσει" το ηχείο αν χρησιμοποιηθεί σε λογικές εντάσεις.
Ακου φιλε τι εκανα.
Εχω κατι ηχεια AR 312 HO 250 watt rms 8 ohm.
Τα οδηγουσα με εναν ολοκληρωμενο marantz pm68 100 watt rms 8 ohm.οκ εκανε τη δουλεια του αξιοπρεπως.
Αγορασα εναν μεταχειρισμενο τελικο ενισχυτη advance acoustic maa 405 που ειναι 2x150 watts rms στα 8 ohms και ειδα το φως το αληθινο.
Μαζι του φυσικα αγορασα μεταχειρισμενο προενισχυτη advance acoustic mpp205, πολυ ευχαριστημενος.
Ελα ντε που μου αρεσει να κανω πειραματακια..
Τα ηχεια μου παιρνουν διενισχυση..οποτε τι εκανα.
Εβαλα τον τελικο της advance acoustic των150 watts rms να ενισχυσει μονο τις χαμηλες συχνοτητες των ηχειων,συνδεδεμενο στο subout του προενισχυτη και εβαλα τον ολοκληρωμενο marantz των 100watts rms να ενισχυσει υψηλες και μεσαιες συχνοτητες των ηχειων,συνδεδεμενος στην high pass out του προενισχυτη.Τον marantz το ποτενσιομετρο το εχω σταθερα πχ στην ωρα 12 και αυξομειωνω ενταση για ολα μονο απο τον προενισχυτη.
Αν και ειναι διενισχυση με εντελως διαφορετικα ενισχυτικα (ο ενας τελικος αλλα βαττ,ο αλλος ολοκληρωμενος αλλα βαττ και αλλη μαρκα) ξανα ειδα ακομα καλυτερο αποτελεσμα.
Σιγουρα χρειαζεσαι προενισχυτη με εξοδους πχ preout,subout και αν τυχει και high pass out τελεια.
Πολυ ευχαριστημενος με advance acoustic,αξιζε τα λεφτα του μεχρι τελευταιο ευρω.
Και τα crown σειρα xls drive core 2 τα εχω ακουσει,ειναι αξιολογα.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Οπως βλεπεις σε πανε λαου λαου να πουλησεις τα ηχεια σου και να πας σε ενεργα ...:D
χαχαχα και ακομα δεν εχουν μπει οι σκληροπυρηνικοι των ενεργων ;)
περα απο την πλακα ουτε εγω εχω ενεργα ηχεια και τα συγκεκριμενα ηχεια που εχει μου αρεσουν παρα πολυ, απλα αν αποφασιζα να παω σε πολυενισχυση για καποιο λογο θα το καταργουσα το παθητικο crossover
 

Μηνύματα
27
Reaction score
34
Είμαι σε παρόμοια φάση με τον φίλο που ξεκίνησε το νήμα. Είμαι κάτοχος των MA Silver 10, αμφιταλαντευόμουν μεταξύ αυτών και των 8αριών που είναι επίσης εξαιρετικά, αλλά προτίμησα τα μεγαλύτερα γιατί ο χώρος μου είναι αρκετά μεγάλος (>50 τ.μ.) όπως και η απόσταση ακρόασης (>3μ.) κι επίσης μου άρεσε περισσότερο η τονική τους ισορροπία (τα 8άρια είναι λίγο πιο φωτεινά συνολικά). Τα οδηγώ με έναν Densen B-110, που δίνει μετρημένα >80 στα 8 Ωμ, >130 στα 4. Οι στάθμες είναι παραπάνω από ικανοποιητικές, αλλά τα 2 8άρια γούφερ ανά κανάλι ζητάνε πολύ περισσότερα βατ. Το συνειδητοποίησα όταν τα άκουσα με τον Lyngdorf TDAI-2200 ενός πολύ γενναιόδωρου φίλου: το αποτέλεσμα (σε συνδυασμό με το άψογο Room Perfect -ο χώρος μου έχει θέμα στα 90Hz), ιδίως με ηλεκτρονικά ακούσματα, ήταν σαν κάποιος να είχε προσθέσει δύο πανίσχυρα subwoofer στο σύστημα.

Τον Densen (του οποίου την απόδοση στα μεσαία και υψηλά λατρεύω) τον πουλάω για να πάρω δεύτερο χέρι κάποιον ολοκληρωμένο >150W στο κανάλι, αλλά αν δεν υπάρξει σοβαρός αγοραστής θα τον κρατήσω είτε ως προενισχυτή, είτε θα στραφώ στη λύση της διενίσχυσης. Οπότε keep it coming guys, υπάρχει πολύ ενδιαφέρον.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.216
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top