Διενίσχυση με Crown XLS

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αν η εκτίμησή σου είναι ότι πρέπει να τα λουστεί για 5-6 χρόνια, και μετά να πάρει ενεργά, ώστε να πληρώσει καλά το λάθος που έκανε, δεν έχω λόγο να διαφωνήσω. :p
Εγω θα διαφωνήσω με την έκφραση "να τα λουστεί"...

Ειναι μια χαρά ηχεία τα συγκεκριμένα, και θα ακούσει την μουσική του μια χαρά απο αυτά αν τα οδηγήσει σωστά.
Χώρου επιτρέποντος.

Αν τα πουλήσει και χάσει 40-50% της αξίας του, θα εχει καταστρέψει το vfm πλεονέκτημα της επακόλουθης αγοράς ενεργών.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Βεβαια στις μετρησεις μπορει να ειναι καλυτερα τα adam και δεν εχω λογο να το αντικρουσω αλλα για εμενα δεν εκαναν ουτε για μουσικη ουτε για gaming ουτε για ταινιες (κυριως λογω αποστασης που ακουω καθως δεν ειναι nearfield συνεχεια και λογω του μικρου woofer)
Απλώς απαιτούν ταίριασμα με ένα σαμπ και σωστό κρος. Χωρίς αυτή την παράμετρο ικανοποιημένη, δεν έχουν στηθεί σωστά. ;)

Για να σου "αρέσει", θέλει σωστή ισοσταθμιση μετά. Αφού όμως κροσαριστει όπως πρέπει, και δουλεύει καλά το σαμπ.

Τες πα.

Ειναι μια χαρά ηχεία
Μια χαρά ήταν η γριά πριν πεθάνει. :p

Αν τα πουλήσει και χάσει 40-50% της αξίας του, θα εχει καταστρέψει το vfm πλεονέκτημα της επακόλουθης αγοράς ενεργών.
Άρα να τα λουστεί για 5-6 χρόνια ώστε να μη χάσει το 40-50%, και να τα δώσει μετά στο 30% της αξίας αγοράς, χάνοντας το 70%. Οκ.
Δε διαφωνούμε πουθενά.:D

Συμφωνώ και επαυξάνω. :gotcha:
 
Last edited:
  • Like
Reactions: GKZ

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Τες πα, η συζήτηση εξ αρχής ήταν λάθος κατά την εκτίμησή μου.

Η λογική και οικονομική επιλογή είναι το Aune S16 DAC να συνδεθεί σε έναν κραουν που θα παίζει το ηχείο, και να μπεί ένα ντιρακ πριν το ντακ, πριν το Chromecast, στην πηγή, υποθέτω ένα λάπτοπ που παίζει τινταλ.

Προενισχυτή δε χρειάζεται.

Αν θες να φας πιο πολλά λεφτά από όσα κοστίζει ο κράουν, πάρε ένα σετάκι ενκορ. Δε βλέπω σημαντικό λόγο να το κάνεις, αλλά οκ, τι ψυχή έχουν μερικά πενηντάευρα.

Το ντιρακ προφανώς είναι το σημαντικότερο στην υπόθεση, μετά το θέμα της επαρκούς οδήγησης.

Αυτά.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Άρα να τα λουστεί για 5-6 χρόνια ώστε να μη χάσει το 40-50%, και να τα δώσει μετά στο 30% της αξίας αγοράς, χάνοντας το 70%. Οκ.
Δεν το' χεις με τα νούμερα :lolsign:

Αυτα τα 5-6 χρόνια που λες, θα εχει αποκομίσει όφελος, για τα χρήματα αυτά. Θα εχει ακούσει μουσική, και μάλιστα σε αξιοπρεπές επίπεδο. Θα εχει πάρει λοιπόν μέρος των χρημάτων του πίσω. Προφανώς και όσο αργείς να πουλήσεις μια συσκευή πέφτει η τιμή της, αλλα στο μεταξύ ακούς μουσική..και αυτό εχει κάποια αξία σε χρήμα.

Το να "τα λουστεί" ειναι λάθος.

Τα ηχεία κάνουν 2000. Με αλλο ενα χιλιάρικο παίζει όμορφη μουσικούλα.

Αν τα πουλήσει παιρνει πίσω πες 1000€. Συν 1000€ που θα έδινε, πάμε στα 2000 για ζεύγος ενεργών που θα παίζει καλυτερα. Για να μην πω για ζεύγος ενεργών+Sub+processor για το sub. Δύσκολο.

Βλεπεις πως δεν ειναι τοσο προφανές το "θα τα λουστεί"...



Τες πα, η συζήτηση εξ αρχής ήταν λάθος κατά την εκτίμησή μου.

Η λογική και οικονομική επιλογή είναι το Aune S16 DAC να συνδεθεί σε έναν κραουν που θα παίζει το ηχείο, και να μπεί ένα ντιρακ πριν το ντακ, πριν το Chromecast, στην πηγή, υποθέτω ένα λάπτοπ που παίζει τινταλ.

Αυτά.
Αυτό μάλιστα. Και δεν θα ζαλιζόμασταν σε άσκοπες συζητήσεις.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Η έξοδος του dac τι χαρακτηριστικά εχει;
Επιπλέον: ειναι ρυθμιζόμενη ;
 

Μηνύματα
77
Reaction score
141
Καλως ορισες στο avsite.
Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις που τους ειδες του πολλους με τα πολυ καλα αποτελεσματα γιατι εγω τους ψαχνω χρονια και δεν εχω βρει ουτε εναν.
Καλημέρα. Υπάρχουν αρκετοί στο avsite καθώς και σε διεθνή forums που ισχυρίζονται ότι η περίσσεια ισχύος των Crown ήταν αυτό που χρειάζονταν τα ηχεία τους και τελικά έπαιξαν καλύτερα από ότι με σχετικά μικρούς hifi ενισχυτές. Προσωπικά δεν έχω άποψη, δεν τους έχω ακούσει.
 

Μηνύματα
77
Reaction score
141
Η αλήθεια είναι ότι κυκλοφορούν κάτι κωλαράκια που παν γυρεύοντας. Θενκς για την ελευθερία που μου παρέχεις απλόχερα να το βάλω όπου μου αρέσει! :p


Ίσα ίσα. Και για να μιλήσω στη γλώσσα που καταλαβαίνεις: πιο μαλακά πρίμα από χυπεξ ενκορ, δεν έχουν ούτε οι λαμπάτοι. 8-)

Αν η εκτίμησή σου είναι ότι πρέπει να τα λουστεί για 5-6 χρόνια, και μετά να πάρει ενεργά, ώστε να πληρώσει καλά το λάθος που έκανε, δεν έχω λόγο να διαφωνήσω. :p

Δηλαδή τα παρακάτω είναι ασχημότερα αυτού που πήρε;
150
199€ κι αυτό σε όλα τα χρώματα
579
655€ με Wifi, Bluetooth 4.0 LE, Compatible with Apple Airplay, Spotify Connect support, Ortho Play software remote app available (iOS and Android), και Optical digital input
659
689
815
918
949
1085
1699
1699
1999
κλπ κλπ κλπ, απλά ενδεικτικά.

Δε ξέρω αν τα θεωρείτε ασχημότερα αυτού που πήρε, αλλά με ένα σαμπάκι, καλυτερότερα παίζουν σίγουρα, πχ αυτό με αυτό, ή κι αυτό σε μια γωνιά. :p

Λαιφ σακς
Κατά τη γνώμη μου ναι, όλα αυτά που ανέφερες είναι ασχημότερα αυτών που πήρα, κανένα δεν το βάζω στο σαλόνι μου. Δεν έχω την τεχνική επάρκεια να κρίνω αντικειμενικά την αισθητική των ηχείων, αν κάποιος είναι αρχιτέκτων, βιομηχανικός σχεδιαστής ή κάτι συναφές ας το κάνει. Εκφέρω την προσωπική μου άποψη και μόνο.

Σε ότι αφορά το πώς παίζουν, δεν διαφωνώ ότι κάποια ή όλα τα ενεργά που αναφέρεις μπορεί να παίζουν καλύτερα από τα δικά μου. Έχω ενδοιασμούς για κάποια πολύ οικονομικά ενεργά, αν έπαιζαν καλύτερα από παθητικά που κοστολογούνται x5, τότε θα είχαν θέσει τα τελευταία εκτός αγοράς, κάτι που δεν έχει γίνει.

Γενικά διατύπωσα και παραπάνω την άποψη ότι το ιδανικό ηχείο θα ήταν όχι μόνο ενεργό, αλλά θα είχε μέσα dac, dsp ισοστάθμισης χωρου και streaming services όπως Spotify και Τidal, ώστε ο ερασιτέχνης χρήστης να μην χρειάζεται να ματσάρει ηχεία-ενισχυτές-καλώδια κλπ. Mε την ίδια λογική που το αυτοκίνητο έχει μέσα κινητήρα και κιβώτιο ταχυτήτων και δεν χρειάζται ο ερασιτέχνης χρήστης να δοκιμάζει και να επιλέγει τα δικά του. Οι επιλογές όμως σε ενεργά είναι πολύ λίγες σχετικά με τα παθητικά και τελικώς δεν βρήκα κανένα ενεργό που να μου ταιριάζει και αισθητικά. Μια επιλογή θα ήταν τα Elac Air-X 407 και 409 (με ενισχυτή ΑΒ τα πρώτα και ΑΒ για τις υψηλές τα δεύτερα), αλλά πρόκειται για κοστολόγια 5Κ και 8Κ αντίστοιχα, που δεν διατίθεμαι να πληρώσω, ειδικά αν δεν τα δω και ακούσω πρώτα. Η αγορά τέτοιου ηχείου σε καινούριο είναι μη αντιστρεπτή, αν κάτι δεν σου κάνει το παντρεύεσαι ή το σκοτώνεις. Λάιφ σακς.

Με βάση τα παραπάνω, η επιλογή μου για τα ΜΑ ήταν απόλυτα συνειδητή και τεκμηριωμένη, δεν έκανα λάθος που δεν πήρα ενεργά και δεν έχω να λουστώ τίποτα. Όταν βγει το ενεργό που μου αρέσει και μπορώ να το δω-ακούσω-πληρώσω θα το χτυπήσω επιτόπου, μέχρι τότε ψάχω να οδηγήσω τα ΜΑ και να ακούσω απλώς τη μουσική μου.
 

Μηνύματα
77
Reaction score
141
Τες πα, η συζήτηση εξ αρχής ήταν λάθος κατά την εκτίμησή μου.

Η λογική και οικονομική επιλογή είναι το Aune S16 DAC να συνδεθεί σε έναν κραουν που θα παίζει το ηχείο, και να μπεί ένα ντιρακ πριν το ντακ, πριν το Chromecast, στην πηγή, υποθέτω ένα λάπτοπ που παίζει τινταλ.

Προενισχυτή δε χρειάζεται.

Αν θες να φας πιο πολλά λεφτά από όσα κοστίζει ο κράουν, πάρε ένα σετάκι ενκορ. Δε βλέπω σημαντικό λόγο να το κάνεις, αλλά οκ, τι ψυχή έχουν μερικά πενηντάευρα.

Το ντιρακ προφανώς είναι το σημαντικότερο στην υπόθεση, μετά το θέμα της επαρκούς οδήγησης.

Αυτά.
Χαίρομαι που μιλάμε σοβαρά και αφήνουμε τις παπαριές στην άκρη.
Ακριβώς αυτή τη λύση σκεφτόμουν κι εγώ. Το Aune βγάζει 5,6V στην έξοδο XLR, μη ρυθμιζόμενη. Από πλευράς τάσης είναι αρκετή να οδηγήσει τον Crown, την αντίσταση εξόδου του δεν τη γνωρίζω. Θα μπορούσαν να ρυθμιστούν τα ποτενσιόμετρα του Crown ώστε να παίζει στη μεγιστη επιθυμητή ένταση και το volume control να γίνεται μέσω του Tidal app στο κινητό, το οποίο χρησιμοποιώ σαν πηγή.

Επίσης για ισοστάθμιση χώρου σκεφτόμουν κάτι σε minidsp με δεδομένο ότι η πηγή είναι chromecast. Dirac ή REW και ΟpenDRC; Επίσης αν κάποιος έχει άποψη για το πως παίζουν τα μηχανήματα της minidsp σαν DAC θα ήθελα να την ακούσω. Τα DDRC-24 και DDRC-22-DA ακούγονται ενδιαφέροντα, ειδικά το δεύτερο αν δεν κάνω λάθος έχει Dirac, DAC, preamp στο χιλιάρικο. Χρειάζεται μόνο έναν τελικό και τέλος.

Αν η τελευταία ερώτηση δεν ταιριάζει στη θεματική κατηγορία ή έχει απαντηθεί ήδη πείτε μου παρακαλώ να την αλλάξω.
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Καλημέρα. Υπάρχουν αρκετοί στο avsite καθώς και σε διεθνή forums που ισχυρίζονται ότι η περίσσεια ισχύος των Crown ήταν αυτό που χρειάζονταν τα ηχεία τους και τελικά έπαιξαν καλύτερα από ότι με σχετικά μικρούς hifi ενισχυτές. Προσωπικά δεν έχω άποψη, δεν τους έχω ακούσει.
Καλημερα, ναι αυτο λεω και εγω, σημερα ειναι τα crown, πριν απο 10 χρονια ηταν κατι μπερινγκερ τελικοι με ισοσαθμιστες, μην μπλεκεις με αυτα που διαβαζεις, δεν υπαρχουν τετοια συστηματα στημενα προς ακροαση, επαγγελματικα μηχανηματα ειναι για επαγγελματιες, τα αυτοενισχυομενα ειναι αλλη ιστορια, στα μικρα μεγεθη ειναι ευκολο για νιαρ φιλντ ακροασεις, μεγαλο αυτοενισχυομενο ειναι δυσκολο να στησεις μονος σου. Καλη επιτυχια.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Επίσης για ισοστάθμιση χώρου σκεφτόμουν κάτι σε minidsp με δεδομένο ότι η πηγή είναι chromecast. Dirac ή REW και ΟpenDRC; Επίσης αν κάποιος έχει άποψη για το πως παίζουν τα μηχανήματα της minidsp σαν DAC θα ήθελα να την ακούσω. Τα DDRC-24 και DDRC-22-DA ακούγονται ενδιαφέροντα, ειδικά το δεύτερο αν δεν κάνω λάθος έχει Dirac, DAC, preamp στο χιλιάρικο. Χρειάζεται μόνο έναν τελικό και τέλος.
[DOUBLEPOST=1495185234][/DOUBLEPOST]Προφανώς εννοείς να βγάλεις εκτός το Aune. Σωστά;
 

Μηνύματα
77
Reaction score
141
[DOUBLEPOST=1495185234][/DOUBLEPOST]Προφανώς εννοείς να βγάλεις εκτός το Aune. Σωστά;
Ναι, ακριβώς. Θα μπορούσε το Aune να αντικατασταθεί από ένα minidsp που έχει και dac. Εϊναι μια λύση που νομίζω δεν μπορεί να δοκιμαστεί με κάποιο τρόπο, πρέπει να παραγγελθεί online. Γιαυτό ρωτάω εντυπώσεις από κάποιον που το έχει ήδη δοκιμάσει.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Ναι, ακριβώς. Θα μπορούσε το Aune να αντικατασταθεί από ένα minidsp που έχει και dac. Εϊναι μια λύση που νομίζω δεν μπορεί να δοκιμαστεί με κάποιο τρόπο, πρέπει να παραγγελθεί online. Γιαυτό ρωτάω εντυπώσεις από κάποιον που το έχει ήδη δοκιμάσει.
Τα εισάγει ο Λάμπρου. Κάνε μια κρούση
[DOUBLEPOST=1495186092][/DOUBLEPOST]Ή κοιτάς για άλλο Dac με τα επιθυμητά χαρακτηριστικά εξόδου και ρυθμιζόμενη ένταση και το Dirac σε software
 

Μηνύματα
77
Reaction score
141
Τα εισάγει ο Λάμπρου. Κάνε μια κρούση
[DOUBLEPOST=1495186092][/DOUBLEPOST]Ή κοιτάς για άλλο Dac με τα επιθυμητά χαρακτηριστικά εξόδου και ρυθμιζόμενη ένταση και το Dirac σε software
Δεν παίζω από PC, χρησιμοποιώ Chromecast audio σαν πηγή, η οποία μελλοντικά μπορεί να γίνει Bluesound/Sonos κλπ, αλλά σε κάθε περίπτωση χρειάζομαι ξεχωριστό μηχάνημα για dsp. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες πάντως.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Ναι, ακριβώς. Θα μπορούσε το Aune να αντικατασταθεί από ένα minidsp που έχει και dac. Εϊναι μια λύση που νομίζω δεν μπορεί να δοκιμαστεί με κάποιο τρόπο, πρέπει να παραγγελθεί online. Γιαυτό ρωτάω εντυπώσεις από κάποιον που το έχει ήδη δοκιμάσει.
Έλα με φώναξες;
Όχι να μην το πάρεις δεν σου χρειάζεται.
Ένα apple χρειάζεσαι που να τρέχει dirac
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δεν παίζω από PC, χρησιμοποιώ Chromecast audio σαν πηγή, η οποία μελλοντικά μπορεί να γίνει Bluesound/Sonos κλπ, αλλά σε κάθε περίπτωση χρειάζομαι ξεχωριστό μηχάνημα για dsp. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες πάντως.
Αν προτιμάς έτσι, θα ειναι καλή επιλογή το minidsp με Dirac/Dac.

Εχει το Chromecast HiRes?
 

Μηνύματα
77
Reaction score
141
Αν προτιμάς έτσι, θα ειναι καλή επιλογή το minidsp με Dirac/Dac.

Εχει το Chromecast HiRes?
Ναι, παίζει μέχρι 24/96. Βέβαια ακούω σχεδόν αποκλειστικά Tidal, που από mobile app δίνει μόνο flac 16/44.1 προς το παρόν, για HiRes χρειάζεται την desktop app.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Θες αυτή τη σειρά:

Λάπτοπ, τινταλ/σποτιφαϊ, ντιρακ, αουν, κραουν, μα

Βγαίνει το κρομκαστ, μπαίνει το λάπτοπ ή μακμινι, για να μπεί ντιρακ.
Το ντακ που έχεις καλό είναι, άστο στην ησυχία του, έχει μια χαρά έξοδο για να οδηγήσει κραουν, δε χρειάζεται προενισχυτή. Βολιουμ από το πισί, και ρύθμιση των βολιουμ των κραουν για ελεγχόμενη μαξ στάθμη.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
https://www.minidsp.com/dirac-series/ddrc-22d
Αυτό ναι, για να κρατήσεις ξεχωριστό dac.
Τα άλλα που αντικαθιστούν το dac , ΟΧΙ

Αλλά το καλύτερο είναι αυτό που σε έγραψα πριν, μήλο που να τρέχει ντιράκ
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Θα προτιμούσα το setup που λέει ο Εαρ, αλλά ο,τι και να επιλέξεις τελικά μια χαρά θα ειναι
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Ντιρακ σε αντροιντ πότε θα βγάλει ο άχρηστος; Ρε ντιμιφουτ; Στείλτου ένα μέιλ του παπάρα, πες θέλουμε εφαρμογή για κινητό, να τρέχει πριν το τινταλ/σποτιφαϊ.

Σμπρωξιμο θέλει. Χτύπα τον αν αντιμιλήσει..
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.194
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top