Διενίσχυση με Crown XLS

Μηνύματα
77
Reaction score
141
χαχαχα και ακομα δεν εχουν μπει οι σκληροπυρηνικοι των ενεργων ;)
περα απο την πλακα ουτε εγω εχω ενεργα ηχεια και τα συγκεκριμενα ηχεια που εχει μου αρεσουν παρα πολυ, απλα αν αποφασιζα να παω σε πολυενισχυση για καποιο λογο θα το καταργουσα το παθητικο crossover
Ναι από όσα έχω διαβάσει στο forum υπάρχουν αρκετοί οπαδοί των ενεργών. Αν και δεν εχω ακούσει ενεργό, συμφωνώ με τους λόγους προτίμησης τους απολύτως. Το ιδανικό ηχειο θα ήταν όχι απλά ενεργό, αλλά θα είχε dac, dsp για ισοσταθμιση χώρου και ενσωμάτωση streaming services να τελειώνουμε. Θα έμπαινε στην πρίζα και τέλος. Σαν το sonos play5, αλλά δαπέδου με μεγαλύτερα μεγάφωνα και το trueplay (ισοσταθμιση χώρου της sonos) να γίνεται οχι μέσω ipad, αλλά με καλιμπραρισμενο μικροφωνο που θα συνδέει κανεις στο smartphone. End game setup.

Αυτή ειναι όμως αλλη συζήτηση. Τα Monitor audio τα αγόρασα πριν 3 μηνες και ειμαι απολύτως ευχαριστημενος, δεν προτίθεμαι να τα αλλάξω. Βασικός λόγος που δεν πήρα ενεργά είναι ο αισθητικός, καθότι τα περισσότερα ειναι μαλλον άσχημα ενω τα ΜΑ πανέμορφα για τα γουστα μου και για το σαλονι μου (δεν διαθέτω ξεχωριστό χώρο ακροασης μουσικης). Ηχητικά μου αρεσουν επίσης πολύ. Οπότε ας βρούμε εναν τρόπο να τα οδηγήσουμε σωστα και να τα ματσαρουμε με το υπολοιπο σύστημα και τα ενεργά θα έρθουν μελλοντικά. Ευχαριστώ όσους βοηθουν :).
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
περα απο την πλακα ουτε εγω εχω ενεργα ηχεια και τα συγκεκριμενα ηχεια που εχει μου αρεσουν παρα πολυ, απλα αν αποφασιζα να παω σε πολυενισχυση για καποιο λογο θα το καταργουσα το παθητικο crossover
Αν πας σε διενίσχυση καταργείς και το κρος.
Αν δε το καταργήσεις κάτι θα κερδίσεις αλλά όχι πολλά πράγματα. Καλύτερα ενα καλύτερο τελικό ή ολοκληρωμένο.
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.121
Για ποιο λογο λες ουτε για αστειο να μην καταργησει το παθητικο crossover και να βαλει ενεργο;
να ξεκοιλιση τα ηχεια του;;;; τωρα τα πηρε, θελει να τα ακουσει πως παιζουν σωστα, οχι να τα κατεβασει για αγωνες. ας τα ακουση ετσι κανα 2χρονια και οταν τα βαρεθει και εχει λεφτα ας τα ξεκοιλιαση και ας βαλει ενεργο κρος κι διενισχυση.........
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.404
Reaction score
125.579
αλήθεια τώρα, αξίζει όλο αυτό το πείραμα περισσότερο από το να πάρεις ένα ζευγάρι ενεργά και να ησυχάσει το παπαράκι σου;


Η πικρή αλήθεια είναι ότι το πιο μεγάλο "ατού" της ενεργής πολυενίσχυσης, είναι η απουσία παθητικού κρος (και η υποχρεωτική χρήση ενεργού κρος).
Όταν υπάρχουν έτοιμα "πακέτα" σε απλά εξαιρετικά κοστολόγια και από φίρμες με παράδοση στο χώρο, εμείς νομίζω δεν έχουμε παρά να ψωνίσουμε ένα από αυτά να τελειώνουμε το ζήτημα.
Από την άλλη, αν έχεις βαλθεί να κάνεις σοβαρή διενίσχυση στο ηχείο σου, θες ίδιους τελικούς, ενεργό κρος και ξήλωμα του παθητικού κρος, και γνώσεις και μετρήσεις.
Φιλ φρι. Ταλαιπώρησε το παπαράκι σου άφοβα. Δικό σου είναι, ό,τι θες το κάνεις. ;)
 
Last edited:
  • Like
Reactions: GKZ

Μηνύματα
77
Reaction score
141
Είμαι σε παρόμοια φάση με τον φίλο που ξεκίνησε το νήμα. Είμαι κάτοχος των MA Silver 10, αμφιταλαντευόμουν μεταξύ αυτών και των 8αριών που είναι επίσης εξαιρετικά, αλλά προτίμησα τα μεγαλύτερα γιατί ο χώρος μου είναι αρκετά μεγάλος (>50 τ.μ.) όπως και η απόσταση ακρόασης (>3μ.) κι επίσης μου άρεσε περισσότερο η τονική τους ισορροπία (τα 8άρια είναι λίγο πιο φωτεινά συνολικά). Τα οδηγώ με έναν Densen B-110, που δίνει μετρημένα >80 στα 8 Ωμ, >130 στα 4. Οι στάθμες είναι παραπάνω από ικανοποιητικές, αλλά τα 2 8άρια γούφερ ανά κανάλι ζητάνε πολύ περισσότερα βατ. Το συνειδητοποίησα όταν τα άκουσα με τον Lyngdorf TDAI-2200 ενός πολύ γενναιόδωρου φίλου: το αποτέλεσμα (σε συνδυασμό με το άψογο Room Perfect -ο χώρος μου έχει θέμα στα 90Hz), ιδίως με ηλεκτρονικά ακούσματα, ήταν σαν κάποιος να είχε προσθέσει δύο πανίσχυρα subwoofer στο σύστημα.

Τον Densen (του οποίου την απόδοση στα μεσαία και υψηλά λατρεύω) τον πουλάω για να πάρω δεύτερο χέρι κάποιον ολοκληρωμένο >150W στο κανάλι, αλλά αν δεν υπάρξει σοβαρός αγοραστής θα τον κρατήσω είτε ως προενισχυτή, είτε θα στραφώ στη λύση της διενίσχυσης. Οπότε keep it coming guys, υπάρχει πολύ ενδιαφέρον.
Ο χώρος μου και η απόσταση ακρόασης ειναι ιδια με τη δική σου. Προτιμησα τα Silver 8 εναντι των 10 καθαρά για αισθητικούς λόγους (πιο λεπτά). Νομίζω τελικα οτι και τα 10 θα στεκονταν στο χωρο μου, αν και τα 8 σιγουρα δεν στερούνται χαμηλού.
Σε καθε περιπτωση συμφωνείς λοιπον και εσυ οτι τα ηχεια θελουν δυνατό ενισχυτή. Δεν ειναι τυχαια η σύσταση του κατασκευαστή για 80W minimum. Οπως ανεφερα παραπανω, η διαφορα όταν τα ακουσα με προ-τελικο 2x160W@8Ω ήταν σαφης, ακόμα και σε σχέση με ενισχυτες 100W που θα περιμενε κάνεις να είναι υπερεπαρκεις για το ηχείο.
Αρα νομίζω και οι δύο ψάχνουμε ενισχυτή περί τα 150W με αρκετά ρεύματα.
Έχει καποιος άποψη για τον Cambridge audio Azur 851a; Ειναι 2 x200W@4Ω με πολυ καλες κριτικές, αλλά θεωρείται φωτεινός ενισχυτής και δεν ξερω αν θα ταιριάξει με ΜΑ.
 

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
αλήθεια τώρα, αξίζει όλο αυτό το πείραμα περισσότερο από το να πάρεις ένα ζευγάρι ενεργά και να ησυχάσει το παπαράκι σου;
χαχαχα εγω το ειπα πιο πανω οτι ακομα δεν εχουν μιλησει οι σκληροπυρηνικοι των ενεργων. Καλως την δεχτηκες την απαντηση του πιο σκληροπυρηνικου απο ολους :).
 

Μηνύματα
77
Reaction score
141
αλήθεια τώρα, αξίζει όλο αυτό το πείραμα περισσότερο από το να πάρεις ένα ζευγάρι ενεργά και να ησυχάσει το παπαράκι σου;


Η πικρή αλήθεια είναι ότι το πιο μεγάλο "ατού" της ενεργής πολυενίσχυσης, είναι η απουσία παθητικού κρος (και η υποχρεωτική χρήση ενεργού κρος).
Όταν υπάρχουν έτοιμα "πακέτα" σε απλά εξαιρετικά κοστολόγια και από φίρμες με παράδοση στο χώρο, εμείς νομίζω δεν έχουμε παρά να ψωνίσουμε ένα από αυτά να τελειώνουμε το ζήτημα.
Από την άλλη, αν έχεις βαλθεί να κάνεις σοβαρή διενίσχυση στο ηχείο σου, θες ίδιους τελικούς, ενεργό κρος και ξήλωμα του παθητικού κρος, και γνώσεις και μετρήσεις.
Φιλ φρι. Ταλαιπώρησε το παπαράκι σου άφοβα. Δικό σου είναι, ό,τι θες το κάνεις. ;)
Τη γνώμη μου για τα ενεργά και τους λόγους για τους οποιους δεν με ενδιαφέρουν στην παρούσα φαση τους εχω αναλύσει παραπάνω. Η διενισχυση ήταν απλα μια ιδέα για την οποία ηθελα τις γνώμες των μελων του forum και από ότι φαίνεται απορρίπτεται. Συμφωνώ, θα ακολουθήσω την πεπατημένη του ολοκληρωμένου ενισχυτή ή του προ-τελικου.
Σε ότι αφορά το παπαράκι είσαι ελεύθερος να το τοποθετήσεις όπου σου αρέσει και να μετρησεις τη θέση του με ακρίβεια χιλιοστού, φιλ φρι.
 

Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
Τη γνώμη μου για τα ενεργά και τους λόγους για τους οποιους δεν με ενδιαφέρουν στην παρούσα φαση τους εχω αναλύσει παραπάνω. Η διενισχυση ήταν απλα μια ιδέα για την οποία ηθελα τις γνώμες των μελων του forum και από ότι φαίνεται απορρίπτεται. Συμφωνώ, θα ακολουθήσω την πεπατημένη του ολοκληρωμένου ενισχυτή ή του προ-τελικου.
Σε ότι αφορά το παπαράκι είσαι ελεύθερος να το τοποθετήσεις όπου σου αρέσει και να μετρησεις τη θέση του με ακρίβεια χιλιοστού, φιλ φρι.
Μην την απορριπτεις και τοσο.
Αν εχεις κανεναν φιλικο ενισχυτη δοκιμασε το οπως σου ειπα και πιο πανω αν διαβασες.
 

Μηνύματα
27
Reaction score
34
Ο χώρος μου και η απόσταση ακρόασης ειναι ιδια με τη δική σου. Προτιμησα τα Silver 8 εναντι των 10 καθαρά για αισθητικούς λόγους (πιο λεπτά). Νομίζω τελικα οτι και τα 10 θα στεκονταν στο χωρο μου, αν και τα 8 σιγουρα δεν στερούνται χαμηλού.
Σε καθε περιπτωση συμφωνείς λοιπον και εσυ οτι τα ηχεια θελουν δυνατό ενισχυτή. Δεν ειναι τυχαια η σύσταση του κατασκευαστή για 80W minimum. Οπως ανεφερα παραπανω, η διαφορα όταν τα ακουσα με προ-τελικο 2x160W@8Ω ήταν σαφης, ακόμα και σε σχέση με ενισχυτες 100W που θα περιμενε κάνεις να είναι υπερεπαρκεις για το ηχείο.
Αρα νομίζω και οι δύο ψάχνουμε ενισχυτή περί τα 150W με αρκετά ρεύματα.
Έχει καποιος άποψη για τον Cambridge audio Azur 851a; Ειναι 2 x200W@4Ω με πολυ καλες κριτικές, αλλά θεωρείται φωτεινός ενισχυτής και δεν ξερω αν θα ταιριάξει με ΜΑ.
Τα Silver 8 τα είχα ακούσει αρκετά και με τον 851Α και με τον δικό μου, στον ίδιο χώρο αλλά διαφορετικές μέρες. Ήταν πολύ καλός, αλλά οι διαφορές με τον Densen ήταν μικρές. Βέβαια το Silver 10 είναι αρκετά μεγαλύτερο ζώο, και ο TDAI-2200 βγάζει 2x350W στα 4 Ohm...
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.494
Θέλω να σημειώσω κάτι.

Δεν έχει κανένα νόημα να προτείνουμε σε κάποιον που αγόρασε παθητικά ηχεία προ τριμήνου να τα πουλήσει και να πάρει ενεργά.

Έπρεπε να είχε πάρει ενεργά. ΟΚ. Τώρα;

Ποια είναι η επόμενη καλύτερη λύση;
 


Μηνύματα
77
Reaction score
141
@eyebee : Δηλαδη πήρες πολύ καλά αποτελέσματά απο εναν ισχυρό ενισχυτή class D που εχει ισοσταθμιση χώρου και είναι κατηγοριας 3500€ αν δεν κανω λαθος. Πολύ ενδιαφέρον. Θεωρώ οτι θα ηταν ιδανικός αν μπορούσε κανείς να τον βρει μεταχειρισμένο, αλλά μάλλον δυσκολο. Για καινούριος είναι εκτός του δικου μου budget δυστυχώς. Στην ίδια φιλοσοφια θα ήταν ενας τελικος peachtree 2x400W@4Ω με ice modules που εχω δει να κυκλοφορεί. Η ενας ολοκληρωμενος peachtree nova 220se (προηγούμενη σειρα) ή ο νέος nova 150. Οι τελευταίοι εχουν και αρκετα καλό dac και διαβαζω οτι ο ήχος τους ειναι σχετικά ζεστος, χωρίς τη σκληραδα κάποιων class d υλοποιησεων. Έχει κάποιος άποψη επι του θεματος;
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Θέλω να σημειώσω κάτι.

Δεν έχει κανένα νόημα να προτείνουμε σε κάποιον που αγόρασε παθητικά ηχεία προ τριμήνου να τα πουλήσει και να πάρει ενεργά.

Έπρεπε να είχε πάρει ενεργά. ΟΚ. Τώρα;

Ποια είναι η επόμενη καλύτερη λύση;
Ούτε να τα ξεκοιλιάσει για να τα κάνει ενεργά έχει νόημα, όχι σε ηχεία τριμήνου. Δεν είναι ότι θα παρεξηγηθούν ή θα πάθουν κάτι ή ότι είναι πυρηνική υδραυλική αλλά μόλις τα πήρε ο άνθρωπος.

Ούτε η διενίσχυση έχει.

Θες τελικό, τα hypex τα φτάνει οικονομικά ο φίλος;

ΥΓ: Ωραίο το dirac γιατρέ μου, το απέκτησα πριν από 2 μέρες.
 

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Εγω προσωπικα εχω κλειδωσει για hypex απλα δεν το εχω κανει ακομα λογω χρηματων και εννοειται πως ειναι τρομεροι ενισχυτες αλλα πραγματικα για τα monitor audio δεν θα προτεινα με τιποτα class D λογω των tweeter που ηδη ξυριζουν (επειδη ειναι μεταλικα που θα ελεγαν και οι χαιενταδες o_O) και φοβαμει οτι ο ηχος θα γινει κουραστικος. Μιας και hypex δεν εχει πουθενα στημενα να ακουσουμε εγω στην θεση σου δεν θα το εκανα το βημα ακομα και αν ηταν εντος budget
 

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Θέλω να σημειώσω κάτι.

Δεν έχει κανένα νόημα να προτείνουμε σε κάποιον που αγόρασε παθητικά ηχεία προ τριμήνου να τα πουλήσει και να πάρει ενεργά.

Έπρεπε να είχε πάρει ενεργά. ΟΚ. Τώρα;

Ποια είναι η επόμενη καλύτερη λύση;
Αν μου επιτρεπεις να προσθεσω οτι σε ενα μεσαιο budget η αγορα ενεργων δεν ειναι απαραιτητα καλυτερη απο την αγορα ενος μεταχειρισμενου παθητικου λογω της χαμηλης μεταπωλητικης αξιας των παθητικων (για καινουργια σαφως τα ενεργα ειναι καλυτερα σε καθε price range αλλα οπως ειπε και ο φιλος παραπανω αν δεν εχεις dedicated room και πρεπει να βαλεις τα ηχεια στο σαλονι τα περισοτερα active δεν βλεπονται και αυτα που βλεπονται δεν αγγιζονται λογω τιμης)
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Καλημέρα σε όλους.
Διαβάζω το forum εδώ και αρκετό καιρό και αυτό είναι το πρώτο μου post, όπου θα ήθελα γνώμες για το θέμα της διενίσχυσης.
Γνωρίζω ότι στο θέμα της οδήγησης ηχείων πολλοί έχουν πετύχει πολύ καλά αποτελέσματα με επαγγελματικούς τελικούς (πχ Crown XLS), ενώ άλλοι παραπονιούνται για σκληρό ήχο ψηλά, μειωμένη σκηνή κλπ και σαφώς προτιμούν κλασικές λύσεις hifi ενισχυτικών. Όλοι όμως συμφωνούν ότι ένας class D PA τελικός είναι άριστος για οδήγηση χαμηλών συχνοτήτων, όπου το ζητούμενο είναι η μεγάλη και απροβλημάτιστη ισχύς. Το ερώτημά μου είναι: είναι δυνατό να χρησιμοποιήσει κανείς έναν σχετικά ολιγόβατο (πχ 40W-50W) ποιοτικό, "αέρινο" κλπ (κατά του γούστα του καθενός) ολοκληρωμένο για την οδήγηση mid/tweeter και έναν Crown XLS για τα woofers;Το volume control θα γίνεται από τον ολοκληρωμένο και ο crown θα συνδέεται μεσω του pre out. Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να ρυθμιστεί ο crown σε σωστό επίπεδο έντασης, ειδάλλως τα μπασα θα είναι είτε πολλά είτε λίγα, αλλά αυτό είναι κάτι που μπορεί να γίνει και χρειάζεται να γίνει μόνο μια φορά.

Αρχικά είναι εφικτό κάτι τέτοιο και αν ναι υπάρχει ουσιαστικό κέρδος από μια τέτοια κίνηση; Η ερώτηση είναι γενική, αλλά αν βοηθάει τα ηχεία που ενδιαφέρομαι να οδηγησω είναι τα Monitor Audio Silver 8.

Ευχαριστώ όσους απαντήσουν.
Καλως ορισες στο avsite.
Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις που τους ειδες του πολλους με τα πολυ καλα αποτελεσματα γιατι εγω τους ψαχνω χρονια και δεν εχω βρει ουτε εναν.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.404
Reaction score
125.579
Σε ότι αφορά το παπαράκι είσαι ελεύθερος να το τοποθετήσεις όπου σου αρέσει και να μετρησεις τη θέση του με ακρίβεια χιλιοστού, φιλ φρι.
Η αλήθεια είναι ότι κυκλοφορούν κάτι κωλαράκια που παν γυρεύοντας. Θενκς για την ελευθερία που μου παρέχεις απλόχερα να το βάλω όπου μου αρέσει! :p

αλλα πραγματικα για τα monitor audio δεν θα προτεινα με τιποτα class D λογω των tweeter που ηδη ξυριζουν
Ίσα ίσα. Και για να μιλήσω στη γλώσσα που καταλαβαίνεις: πιο μαλακά πρίμα από χυπεξ ενκορ, δεν έχουν ούτε οι λαμπάτοι. 8-)
Δεν έχει κανένα νόημα να προτείνουμε σε κάποιον που αγόρασε παθητικά ηχεία προ τριμήνου να τα πουλήσει και να πάρει ενεργά.

Έπρεπε να είχε πάρει ενεργά. ΟΚ. Τώρα;
Αν η εκτίμησή σου είναι ότι πρέπει να τα λουστεί για 5-6 χρόνια, και μετά να πάρει ενεργά, ώστε να πληρώσει καλά το λάθος που έκανε, δεν έχω λόγο να διαφωνήσω. :p
τα περισοτερα active δεν βλεπονται και αυτα που βλεπονται δεν αγγιζονται λογω τιμης
Δηλαδή τα παρακάτω είναι ασχημότερα αυτού που πήρε;
150
199€ κι αυτό σε όλα τα χρώματα
579
655€ με Wifi, Bluetooth 4.0 LE, Compatible with Apple Airplay, Spotify Connect support, Ortho Play software remote app available (iOS and Android), και Optical digital input
659
689
815
918
949
1085
1699
1699
1999
κλπ κλπ κλπ, απλά ενδεικτικά.

Δε ξέρω αν τα θεωρείτε ασχημότερα αυτού που πήρε, αλλά με ένα σαμπάκι, καλυτερότερα παίζουν σίγουρα, πχ αυτό με αυτό, ή κι αυτό σε μια γωνιά. :p

Λαιφ σακς
 
Last edited:
  • Like
Reactions: GKZ

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.494
Αν μου επιτρεπεις να προσθεσω οτι σε ενα μεσαιο budget η αγορα ενεργων δεν ειναι απαραιτητα καλυτερη απο την αγορα ενος μεταχειρισμενου παθητικου λογω της χαμηλης μεταπωλητικης αξιας των παθητικων (για καινουργια σαφως τα ενεργα ειναι καλυτερα σε καθε price range αλλα οπως ειπε και ο φιλος παραπανω αν δεν εχεις dedicated room και πρεπει να βαλεις τα ηχεια στο σαλονι τα περισοτερα active δεν βλεπονται και αυτα που βλεπονται δεν αγγιζονται λογω τιμης)
Δεν ειναι σωστό να συγκρίνεις μεταχειρισμένα με καινούργια. Και το επιχείρημα πως δεν βρίσκονται ενεργά μεταχειρισμένα δεν ειναι βάσιμο, αρκεί να ξέρεις που κοιτάς.

Και σε σύγκριση μεταχειρισμένων μεταξύ τους, και σε σύγκριση καινούργιων μεταξύ τους τα ενεργά εχουν πάντα καλύτερο vfm.

Τέλος πάντων, η συζητηση αυτη εχει γίνει πολλάκις, και δεν απαντάει στο ερώτημα του φίλου.
Αυτο που απαντάει ειναι ενας Hypex.

Διαφωνώ πως ενας ncore ή ενας ice ξυρίζει. Εγω καθε πρωί ξυρίζομαι με την Braun, παρά το οτι το βράδυ άκουγα τα ncore και παλιότερα τα ice. :D

Νομίζω πως αυτα τα στερεότυπα ειναι κατάλοιπα απο παλαιότερες γενιές class D ενισχυτών.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Η αλήθεια είναι ότι κυκλοφορούν κάτι κωλαράκια που παν γυρεύοντας. Θενκς για την ελευθερία που μου παρέχεις απλόχερα να το βάλω όπου μου αρέσει! :p


Ίσα ίσα. Και για να μιλήσω στη γλώσσα που καταλαβαίνεις: πιο μαλακά πρίμα από χυπεξ ενκορ, δεν έχουν ούτε οι λαμπάτοι. 8-)

Αν η εκτίμησή σου είναι ότι πρέπει να τα λουστεί για 5-6 χρόνια, και μετά να πάρει ενεργά, ώστε να πληρώσει καλά το λάθος που έκανε, δεν έχω λόγο να διαφωνήσω. :p

Δηλαδή τα παρακάτω είναι ασχημότερα αυτού που πήρε;
150
199€ κι αυτό σε όλα τα χρώματα
579
655€ με Wifi, Bluetooth 4.0 LE, Compatible with Apple Airplay, Spotify Connect support, Ortho Play software remote app available (iOS and Android), και Optical digital input
659
689
815
918
949
1085
1699
1699
1999
κλπ κλπ κλπ, απλά ενδεικτικά.

Δε ξέρω αν τα θεωρείτε ασχημότερα αυτού που πήρε, αλλά με ένα σαμπάκι, καλυτερότερα παίζουν σίγουρα. :p

Λαιφ σακς
Στο θεμα της ενισχυσης με hypex εφοσον ειναι και κατι που το κατεχεις και το εχεις δοκιμασει δεν εχω κανενα λογο να διαφωνησω αλλα τωρα τα ηχεια των 150 ευρω καλυτερα απο τα silver 8 ;;;;; Εγω παντως ειχα τα adam a7x και χωρις να ειμαι υπερβολικος τα monitor audio rx2 με εναν marantz που ηταν στην ιδια τιμη μου αρεσαν καλυτερα. Τωρα μην κανω συγκριση με τα dynaudio που εχω τωρα καθως ειναι απλα αστεια. Βεβαια στις μετρησεις μπορει να ειναι καλυτερα τα adam και δεν εχω λογο να το αντικρουσω αλλα για εμενα δεν εκαναν ουτε για μουσικη ουτε για gaming ουτε για ταινιες (κυριως λογω αποστασης που ακουω καθως δεν ειναι nearfield συνεχεια και λογω του μικρου woofer)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.989
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top