Διενίσχυση με Crown XLS

Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
τι κοστος εχει ο συγκεκριμενος;ειναι τρανζιστορ;
Μονο μεταχειρισμενο τον βρισκεις..τρανζιστορ ειναι...
Επισης ο mpp 505 ειναι ακομα καλυτερο μοντελο...
Εγω τον mpp 205 μαζι με τον τελικο ενισχυτη maa 405 τα ειχα βρει σε πολυ καλη τιμη και ειμαι πολυ ικανοποιημενος με την εταιρεια αυτη...
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Μια απλη διαπιστωση στους φιλους που παιδευονται με crown.

Δοκιμαστε με λαμπατο προ. Δοκιμασα με προ vtl που ειχε αριστο αποτελεσμα αλλα αυστηρα καλωδια χαλκου rca και ηχειων. Το αποτελεσμα ηταν αρκετα καλο. Ο vtl ειναι αρκετα δυναμικος προ....ομως με τις χροιες της λαμπας. Μετα μπορεις να το κανεις ακομα πιο μελωδικο με αλλες λαμπες (πιο ακριβες) χωρις να χασει τον δυναμικο του χαρακτηρα που εχει.

Εμεινα πολυ χαρουμενος με το αποτελεσμα μετα απο τοσο καιρο αναζητησης. Eπισης το δοκιμασα και με conradjohnson που ηταν πιο μελωδικος αλλα δεν ειχε τον τσαμπουκα του vtl.
 


Μηνύματα
954
Reaction score
518
Μια χαρα σωτηρια υπάρχει.

Δοκιμασα κ μονομπλοκ class d πολλων ευρω και η διαφορα ηταν μικρή σε σχεση με τον crown τοσο που δεν δικαιολογούν την μεγαλη διαφορα τιμής.

Επισης σε class a που αλλαζα πηγη απο του 500ευρου σε 2500ευρω cd player ηταν πολυ ευδιάκριτη κ εμφανής η διαφορα ενω με class d αρκετα μικρη σε βαθμο που θα ελεγα ασήμαντη για τα δικα μου δεδομένα και αυτο ισως να χει να κανει που class d δεν βγαζουν μεγαλο βαθος
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Και γιατι βρε Ρένο οι κλάσης ντε δεν βγάζουν μεγάλο βάθος;
Ποιο χαρακτηριστικό ενός ενισχυτή ειναι αυτό που καθορίζει τα βάθη?
Και το ότι ο προενισχυτής είχε τσαμπουκά, τι σημαίνει αυτό?
Καλό ειναι ή κακό?
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Και γιατι βρε Ρένο οι κλάσης ντε δεν βγάζουν μεγάλο βάθος;
Ποιο χαρακτηριστικό ενός ενισχυτή ειναι αυτό που καθορίζει τα βάθη?
Και το ότι ο προενισχυτής είχε τσαμπουκά, τι σημαίνει αυτό?
Καλό ειναι ή κακό?
Ως τσαμπουκας μάλλον είναι η σωστη οδήγηση.
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Δεν εχουν το βαθος γτ ειναι η φιλοσοφια τους ετσι πιο ξεροι. Αλλα εχουν τρομερό ελεγχο χαμηλα πολυ σφιχτα.

Δεν ξερω τι ειναι αυτο που καθοριζει το βαθος αλλα σαν ακροατης αυτο εχω καταλάβει.
Ειναι τι θες και τι μουσικη ακους. Εμενα μ αρεσει ο τσαμπουκας αντί να χω λιγο καλυτερες χροιες. Σε αυτα τα χρηματα που κοιτω δεν μπορω να χω κ τα δυο. Για μενα ειναι καλο μιας και διεγείρει πιο καλα κ ευκολα τον κραουν. Ακριβως τσαμπουκας = σωστη οδηγηση για να μην πω η καλυτερη σε αυτα τα χρηματα... Ακομα κ σε πολυ ευκολα ηχεια που θα πει καποιος ειναι περιττο, ακους τα ντραμς κ τις μποτες πιο δυνατα κ πιο καθαρα.
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.964
Reaction score
20.485
Έχω μια εντύπωση ότι ο Κώστας αναφερόταν στην οδήγηση των Crown από λαμπάτο προενισχυτή.
 
Last edited:

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Δοκιμασα κ μονομπλοκ class d πολλων ευρω και η διαφορα ηταν μικρή σε σχεση με τον crown τοσο που δεν δικαιολογούν την μεγαλη διαφορα τιμής.
Μπορώ να ρωτήσω εάν επιτρέπεται ποια ήταν τα συγκεκριμένα μονομπλοκ και τα υπόλοιπα κομμάτια του συστήματος;
Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Theta λεγοντουσαν κοστος 10.000 ευρω το ζεύγος
Vtl preamp 2.5
Luxman cd player k ifi dac
Focal electra
Crown xls 1502
 




Μηνύματα
954
Reaction score
518
Κωστα και ομως σου λεω επαιξε πολυ καλα σε σχεση με την τιμη και την δυναμη που ειχε.

Οπως ειπα και σε προηγουμενο ποστ δοκιμαστε, οσοι ψαχνεστε με crown, προ με λαμπατα ομως που να το λεει η καρδια του...δλδ να εχει δυναμισμο....εκτος εαν δεν αρεσει σε καποιον οποτε ενας απλος λαμπατος θα ειναι οκ για να ισορροπησει τον σκληρο crown.

Kαλωδια ηχου και rca απο χαλκο. ΟΧΙ ασημι.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.391
Reaction score
125.533
Εντάξει φίλε R3nos, καταλαβαίνω τι λες, και απλώς θα ήθελα να εκφράσω την αντιδιαμετρικά αντίθεση εκτίμησή μου.

Επιτρέψτε μου να προτείνω ακριβώς τα αντίθετα και να θεωρήσω άνευ αξίας, έστω και υποτυπώδους, τα οποιαδήποτε συμπεράσματα ακροάσεων κατατίθενται εδώ, διότι τα εν λόγω συμπεράσματα δε συνοδεύονται από πιστοποιήσεις ορθής συναρμογής συνοδών, ορθής τοποθέτησης, ορθών χρόνων αντήχησης του χώρου και αξιόπιστων κι αναλυτικών μετρήσεων.

Παρακαλώ, συνεχίστε.
 


Μηνύματα
954
Reaction score
518
Εντάξει φίλε R3nos, καταλαβαίνω τι λες, και απλώς θα ήθελα να εκφράσω την αντιδιαμετρικά αντίθεση εκτίμησή μου.

Επιτρέψτε μου να προτείνω ακριβώς τα αντίθετα και να θεωρήσω άνευ αξίας, έστω και υποτυπώδους, τα οποιαδήποτε συμπεράσματα ακροάσεων κατατίθενται εδώ, διότι τα εν λόγω συμπεράσματα δε συνοδεύονται από πιστοποιήσεις ορθής συναρμογής συνοδών, ορθής τοποθέτησης, ορθών χρόνων αντήχησης του χώρου και αξιόπιστων κι αναλυτικών μετρήσεων.

Παρακαλώ, συνεχίστε.
εγιναν ολα οσα περιγραφω με ορθη τοποθετηση και με ορθους χρονους αντηχησης του χωρου. Δεν ηταν σε χωρο μου. Αλλα ξερω καλα τι λες. Οποτε ναι ας συνεχισουμε.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Βάθος σκηνής, μπρος / πίσω, αργό / γρήγορο. Για όποιον ενδιαφέρεται ας ακούσει πως αντιμετωπίζει αυτές τις έννοιες ένα ηχολήπτης / παραγωγός:

 
Last edited:

Μηνύματα
27.256
Reaction score
25.246
Μιλάμε ο τύπος πρέπει να έχει πολλές χιλιάδες ώρες σε κονσόλες μίξης και απέραντη εμπειρία. Ωραίος.
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
οντως αυτο ομως που βοηθαει εμας τους θνητους της ακροασης;

Γνωριζουμε οι περισσοτεροι ηδη οτι η λαμπα παει τα πραγματα πιο πισω αρα ξεκουραστα και ο ταξης Α τα βαζει μπροστα με πιο σφιχτα μπασα και οτι ο τραντζιστορ ειναι κατι το ενδιαμεσο.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.495
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top