Διενίσχυση με Crown XLS

Μηνύματα
77
Reaction score
141
Ντιρακ σε αντροιντ πότε θα βγάλει ο άχρηστος; Ρε ντιμιφουτ; Στείλτου ένα μέιλ του παπάρα, πες θέλουμε εφαρμογή για κινητό, να τρέχει πριν το τινταλ/σποτιφαϊ.

Σμπρωξιμο θέλει. Χτύπα τον αν αντιμιλήσει..
To έχω ψάξει, θα ήταν πολύ χρήσιμο. Το δίνει μόνο σε ΟΕΜs, οπότε αναμένουμε να δούμε android players με Dirac:

http://www.dirac.com/room-calibration/
 

Μηνύματα
886
Reaction score
884
Θες αυτή τη σειρά:


ΒΒολιουμ από το πισί, και ρύθμιση των βολιουμ των κραουν για ελεγχόμενη μαξ στάθμη.
Έλεγχος στάθμης από το pc με ποιό πρόγραμμα αναπαραγωγής; Το volume των windows κάνει; Μάλλον όχι.
Το Jriver πχ έχει καλό volume control;
 

Μηνύματα
77
Reaction score
141
Θες αυτή τη σειρά:

Λάπτοπ, τινταλ/σποτιφαϊ, ντιρακ, αουν, κραουν, μα

Βγαίνει το κρομκαστ, μπαίνει το λάπτοπ ή μακμινι, για να μπεί ντιρακ.
Το ντακ που έχεις καλό είναι, άστο στην ησυχία του, έχει μια χαρά έξοδο για να οδηγήσει κραουν, δε χρειάζεται προενισχυτή. Βολιουμ από το πισί, και ρύθμιση των βολιουμ των κραουν για ελεγχόμενη μαξ στάθμη.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Μια ερώτηση μόνο. Γιατί υποχρεωτικά λαπτοπ; Chromecast με Dirac σε minidsp δεν μας κάνει; Δεν θέλω να χρησιμοποιώ το λαπτοπ για ακρόαση μουσικής καθόλου, ελέγχω τα πάντα από το κινητό.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.350
Reaction score
79.344
Ευχαριστώ για την απάντηση. Μια ερώτηση μόνο. Γιατί υποχρεωτικά λαπτοπ; Chromecast με Dirac σε minidsp δεν μας κάνει; Δεν θέλω να χρησιμοποιώ το λαπτοπ για ακρόαση μουσικής καθόλου, ελέγχω τα πάντα από το κινητό.
Χάνεις το MQA- HiRes χωρίς υπολογιστή
[DOUBLEPOST=1495188890][/DOUBLEPOST]
Ντιρακ σε αντροιντ πότε θα βγάλει ο άχρηστος; Ρε ντιμιφουτ; Στείλτου ένα μέιλ του παπάρα, πες θέλουμε εφαρμογή για κινητό, να τρέχει πριν το τινταλ/σποτιφαϊ.

Σμπρωξιμο θέλει. Χτύπα τον αν αντιμιλήσει..
Δεν θα ειναι απλό...να γίνουν οι μετρήσεις με μικρόφωνο συνδεδεμένο στο κινητό και μετά να τρέχουν παράλληλα οι εφαρμογες του Dirac και ότι άλλο ανοίξεις στο κινητό...χρειάζεται μεγάλη επεξεργαστική ισχύ για να είναι εφάμιλλο του υπολογιστή
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.281
Έλεγχος στάθμης από το pc με ποιό πρόγραμμα αναπαραγωγής; Το volume των windows κάνει; Μάλλον όχι.
Το Jriver πχ έχει καλό volume control;
Τα ιντερφεις των στριμινγκ απς έχουν μια χαρά βολιουμ.
Αν ρυθμίσεις σε νορμάλ στάθμες τους τελικούς, είτε μέσω ευαισθησίας είτε με τα ενσωματωμένα βολιουμ ποτς των τελικών, ακούς στο 99% στο μαξ, και μόνο άμα φωνάζει πολύ η ηχογράφηση το χαμηλώνεις λίγο.
Και μη σκας τόσο πολύ για το βολιουμ..

Δεν θα ειναι απλό...να γίνουν οι μετρήσεις με μικρόφωνο συνδεδεμένο στο κινητό και μετά να τρέχουν παράλληλα οι εφαρμογες του Dirac και ότι άλλο ανοίξεις στο κινητό...χρειάζεται μεγάλη επεξεργαστική ισχύ για να είναι εφάμιλλο του υπολογιστή
Τρίχες κατσαρες.
Σκέψου μίντια πλειερ με αντροιντ. Που παίζει από κινητό, και φυσικά το κινητό είναι ακόμα πιο δυνατό, οπότε μπορείς να μεταφέρεις ρυθμίσεις ντιρακ και να παίζεις κι από κινητό με μπλουτουθ ηχεία, πχ τζιμπιελ.
Αλλά πάμε στα αντροιντ μίντια πλειερ:
Ένα σωρό μίντια πλειερ με αντροιντ κυκλοφορούν, που παίζουν νεράκι 4κ με φουλ μπιτρειτ, παίζουν τα πιο δύσκολα παιχνίδια, πολυκάναλο ήχο με ατμό και φωνή θεού, με μπλουτουθ βάζεις από πληκτρολόγιο και ποντίκι μέχρι ότι ηχείο βλακεία θες, συνδέσεις HDMI in, USB 3/2, sata, σάμπα σέρβερ κάνουν, γουαι φαϊ χοτσποτ, τρέχουν 2 λειτουργικά, ρε καφέδες κάνουν με ένα κατοστάευρο. Η επεξεργαστική ισχύς είναι υπεραρκετή, για κάθε βλακεία ντιρακ, μικρόφωνο στήνεται σε μια USB, όλα έτοιμα είναι. Απλώς φοβάται μη το κλέβουν τζαμπανταν. Αυτά..

To έχω ψάξει, θα ήταν πολύ χρήσιμο. Το δίνει μόνο σε ΟΕΜs, οπότε αναμένουμε να δούμε android players με Dirac:

http://www.dirac.com/room-calibration/
Σε οεμς δε μας βοηθάει, εκτός κι αν έχουμε κολλητό κάνα οεμά. ;)

Σε μας θέλουμε να μας δώσει το απ, και να πλερώσουμε ρε αδερφέ!

Ευχαριστώ για την απάντηση. Μια ερώτηση μόνο. Γιατί υποχρεωτικά λαπτοπ; Chromecast με Dirac σε minidsp δεν μας κάνει; Δεν θέλω να χρησιμοποιώ το λαπτοπ για ακρόαση μουσικής καθόλου, ελέγχω τα πάντα από το κινητό.
Σε κάνει το πσηφιακών εισοδοεξόδων μηχανάκι ντιρακ μινιντιεσπι, σωστά, να μπεί μετά το κρομκαστ και πριν το ντακ που έχεις. Αλλά γιατί να πληρώσεις το μηχανάκι το έξτρα, όταν μόνο το σοφτγουερ σου αρκεί; Με τα ίδια λεφτά παίρνεις λάπτοπ ή μακμινι που κάνει και πολλά περισσότερα, και θα παίζει κι από κινητό. Αν είναι να πάρεις μία συσκευή ακόμα, ψηφίζω λαπιτόπι ή μακμινι, κι όχι ντιρακομινιντιεσπι, αλλά κατά βάση και τα δύο κάνουν μια χαρά δουλειά, κι άμα πάρεις το μινιντιεσπι με ντακ, πουλάς το ντακ σου, όπως σωστά είπες, αλλά πρώτα δες τι στάθμη εξόδου βγάζουν τα ντακ του μινιντιεσπι, μη τυχόν θες και προενισχυτή, γιατί το ντακ σου έχει δυνατές εξόδους και δε θέλει.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.281
Καλημερα, ναι αυτο λεω και εγω, σημερα ειναι τα crown, πριν απο 10 χρονια ηταν κατι μπερινγκερ τελικοι με ισοσαθμιστες, μην μπλεκεις με αυτα που διαβαζεις, δεν υπαρχουν τετοια συστηματα στημενα προς ακροαση, επαγγελματικα μηχανηματα ειναι για επαγγελματιες, τα αυτοενισχυομενα ειναι αλλη ιστορια, στα μικρα μεγεθη ειναι ευκολο για νιαρ φιλντ ακροασεις, μεγαλο αυτοενισχυομενο ειναι δυσκολο να στησεις μονος σου. Καλη επιτυχια.
Εσένα πρέπει κάποτε να σε τακτοποιήσω.

Πόσα λεφτά δίνεις να σου φτιάξω ήχο της προκοπής στο σπίτι σου με ενεργά;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.350
Reaction score
79.344
Απλώς φοβάται μη το κλέβουν τζαμπανταν.
Μόνο αυτό δεν φοβούνται...για να πάρεις τα φίλτρα μετά το calibration πρέπει να είσαι online συνδεδεμένος με την εταιρία, και registered.
[DOUBLEPOST=1495191066][/DOUBLEPOST]
Εσένα πρέπει κάποτε να σε τακτοποιήσω.

Πόσα λεφτά δίνεις να σου φτιάξω ήχο της προκοπής στο σπίτι σου με ενεργά;
Κάτσε να πουλήσει τα ML πρώτα
 



Μηνύματα
77
Reaction score
141
Τρίχες κατσαρες.
Σκέψου μίντια πλειερ με αντροιντ. Που παίζει από κινητό, και φυσικά το κινητό είναι ακόμα πιο δυνατό, οπότε μπορείς να μεταφέρεις ρυθμίσεις ντιρακ και να παίζεις κι από κινητό με μπλουτουθ ηχεία, πχ τζιμπιελ.
Αλλά πάμε στα αντροιντ μίντια πλειερ:
Ένα σωρό μίντια πλειερ με αντροιντ κυκλοφορούν, που παίζουν νεράκι 4κ με φουλ μπιτρειτ, παίζουν τα πιο δύσκολα παιχνίδια, πολυκάναλο ήχο με ατμό και φωνή θεού, με μπλουτουθ βάζεις από πληκτρολόγιο και ποντίκι μέχρι ότι ηχείο βλακεία θες, συνδέσεις HDMI in, USB 3/2, sata, σάμπα σέρβερ κάνουν, γουαι φαϊ χοτσποτ, τρέχουν 2 λειτουργικά, ρε καφέδες κάνουν με ένα κατοστάευρο. Η επεξεργαστική ισχύς είναι υπεραρκετή, για κάθε βλακεία ντιρακ, μικρόφωνο στήνεται σε μια USB, όλα έτοιμα είναι. Απλώς φοβάται μη το κλέβουν τζαμπανταν. Αυτά..
Συμφωνώ απόλυτα, η υπολογιστική ισχύς ένος μηχανήματος που παίζει 4Κ βίντεο και games (λογικά) είναι υπέραρκετή για να τρέξει audio φίλτρα. Σύγχρονα κινητά με 8 cores, 4GB RAM και 3D γραφικά σε QHD ανάλυση έχουν μεγαλύτερη υπολογιστική ισχύ από ένα desktop PC του 2010, ίσως και μεταγενέστερο.

Σε κάνει το πσηφιακών εισοδοεξόδων μηχανάκι ντιρακ μινιντιεσπι, σωστά, να μπεί μετά το κρομκαστ και πριν το ντακ που έχεις. Αλλά γιατί να πληρώσεις το μηχανάκι το έξτρα, όταν μόνο το σοφτγουερ σου αρκεί; Με τα ίδια λεφτά παίρνεις λάπτοπ ή μακμινι που κάνει και πολλά περισσότερα, και θα παίζει κι από κινητό. Αν είναι να πάρεις μία συσκευή ακόμα, ψηφίζω λαπιτόπι ή μακμινι, κι όχι ντιρακομινιντιεσπι, αλλά κατά βάση και τα δύο κάνουν μια χαρά δουλειά, κι άμα πάρεις το μινιντιεσπι με ντακ, πουλάς το ντακ σου, όπως σωστά είπες.
Έχω λαπτοπ και HTPC, θα μπορούσαν να τρέξουν αυτά το Dirac. Αλλά δεν έχω βρει τρόπο να ελέγξω το Tidal από κινητό, δεν έχει κάτι αντίστοιχο του Spotify connect. Υπάρχουν κάποιες πατέντες με BubbleUpnp, αλλά δεν τις έχω δοκιμάσει, μου φαίνεται μεγάλη φασαρία όταν με το Chromecast των 40€ κάνω τη δουλειά μου. Όταν βγάλει το Spotify την έκδοση HiFi με flac streaming, τότε νομίζω ναι, η καλύτερη λύση είναι Dirac σε PC.

Aλήθεια, υπάρχει μήπως κάποιος AVR με streaming services που να διαθέτει και room correction; Γνωρίζω ότι οι AVRs έχουν DSP, αλλά δεν τους έχω ψάξει καθόλου. Αν ισχύει κάτι τέτοιο θα μπορούσε να ήταν μια λύση, έστω ως προενισχυτής σε συνδυασμό με τελικό, για κάποιον που ενδιαφέρεται για ακρόαση μόνο από streaming services όπως εγώ.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.350
Reaction score
79.344
Αλλά δεν έχω βρει τρόπο να ελέγξω το Tidal από κινητό
Πράγματι δεν υπάρχει. Ολοι γκρινιάζουν. Και μένα μου τη σπάει. Νομίζω είναι θέμα χρόνου.

Αλλά θα στήσεις σύστημα με αυτό ως κριτήριο; μπορεί να αλλάξει αύριο το πρωί.
 

Μηνύματα
77
Reaction score
141
Πράγματι δεν υπάρχει. Ολοι γκρινιάζουν. Και μένα μου τη σπάει. Νομίζω είναι θέμα χρόνου.

Αλλά θα στήσεις σύστημα με αυτό ως κριτήριο; μπορεί να αλλάξει αύριο το πρωί.
Ναι πιστεύω ότι θα αλλάξει σύντομα. Ήδη προσφατα το Tidal αναβάθμισε τη mobile app και την έκανε πολύ πιο user friendly, βασικά αντιγραφή του Spotify το οποίο είναι κορυφαίο σε ευχρηστία και ταχύτητα. Σύντομα θα βγει το Spotify HiFi που θα αλλάξει το παιχνίδι, τότε το Tidal θα έχει λόγο ύπαρξης μόνο για τα -λιγα- MQA. Σε κάθε περίπτωση αναμένονται εξελίξεις, οπότε έχεις δίκιο δεν στήνει κανείς σύστημα με τα σημερινά δεδομένα. Νομίζω πως προέχει η αλλαγή του ραδιοενισχυτή του 1995 που έχω και το room correction έρχεται μετά. Πάντως επαναλαμβάνω την ερώτηση για τους AVRs, αν κάποιος έχει σωστό room correction θα μπορούσε να είναι μια λυση.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.281
Λύση δίνουν τα media player με Android που ελέγχονται από κινητό. ;)

Λείπει το ντιρακ σε Android (δεν το βρήκα ενσωματωμένο σε κάποιο από αυτά τα media player). :(
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Dac χωρίς variable έξοδο με την καμία. Διότι shit happens. π.χ. μπορείς από το foo να ελέγχεις την ένταση αλλά σου σκάει ένα μεράκλωμα και βάζεις utube χωρίς να χαμηλώσεις και μπορεί να πάρεις τα ηχεία στο χέρι. Το ίδιο και σε καμιά ταινία όταν ανοίξεις το player. Επίσης στον crown τα ρυθμιστικά ευαισθησίας πρέπει να είναι σταθερά εκεί που παίζει καλύτερα (ανάλογα με τα db που ακούς). Σε μένα και τις δικές μου συνθήκες είδα ότι μ' αρέσει στο "και δέκα με και τέταρτο" :p Στα λέω όλα αυτά καθώς πριν το teac 503 που έχω τώρα, είχα το 501 (teac) που δεν είχε volume control και πολλές φορές "πήγε η ψυχή στην κούλουρη" και τα vatt του xls2002 στα 4Ω είναι πάρα πολλά............
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Μιας και το αναφερατε δεν μου λετε ποιο media player παιζει games και μαλιστα ολα τα συγχρονα να παω να το παρω και εγω; Γιατι μαλλον εκτος απο μαλακας που πιαστηκα και πηρα παθητικα ηχεια πιαστηκα και μαλακας αγοραζοντας pc με οτι καλυτερο υπαρχει στην αγορα σημερα και δεν σηκωνει ολα τα παιχνιδια σε ultra settings 60 fps η μαλλον να το θεσω καλυτερα ορισμενα παιχνιδια δεν τα σηκωνει ουτε σε high settings. Επισης ας με διαφωτισετε πως ανταπεξερχονται τα androids στο multitasking μιας και τελευταια φορα που ασχοληθηκα πηγα να πεταξω την συσκευη απο το παραθυρο.
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
Απαντώντας στο φίλο που ξεκίνησε το θέμα και με τον κίνδυνο να γίνω κουραστικός, άσε τη διενίσχυση, και όπως είσαι δοκίμασε έναν crown xls 1502 και άνω σε full range με το ηχείο σου.
Μπορεί να εκπλαγείς ευχάριστα.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.281
Α, Στέργιο, ρίξε στο Βλάση μια φωτό κραουν και ηχεία, γιατί αν δε βάλει το δάχτυλο στην τρύπα, δε "πιστεύει"!:p:D
[DOUBLEPOST=1495204096][/DOUBLEPOST]
Μιας και το αναφερατε δεν μου λετε ποιο media player παιζει games
Όλα τα Android media player παίζουν παιχνίδια apps από Google store.

Το πιο δυνατό είναι το shield TV.

Το οποίο είναι μανούλα στο streaming και θεϊκό εργαλείο και για ταινίες και για μουσικές, κάτι Netflix και Spotify και tidal τα έχει για πλάκα..
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Α, Στέργιο, ρίξε στο Βλάση μια φωτό κραουν και ηχεία, γιατί αν δε βάλει το δάχτυλο στην τρύπα, δε "πιστεύει"!:p:D
[DOUBLEPOST=1495204096][/DOUBLEPOST]
Όλα τα Android media player παίζουν παιχνίδια apps από Google store.

Το πιο δυνατό είναι το shield TV.

Το οποίο είναι μανούλα στο streaming και θεϊκό εργαλείο και για ταινίες και για μουσικές, κάτι Netflix και Spotify και tidal τα έχει για πλάκα..
lol το shield το εχω και εγω και παιχνιδια δεν παιζει .... φυσικα οταν μιλαμε για gaming δεν εννοω τα παιχνιδια του google play αλλα τους συγχρονους τιτλους παιχνιδιων.
Υ.Γ το shield το πηρα σε εκπτωση απο το site της nvidia για να το βαλω στο σαλονι ωστε να μην εχω ολοκληρο κουτι υπολογιστη γιατι ενοχλουσε την γυναικα αλλα σε σχεση με τον υπολογιστη ηταν σκουπιδι οποτε και κατεληξε στην κρεβατοκαμαρα και ο υπολογιστης ξαναπηγε στη θεση του.
Τωρα εννοειται τις εφαρμογες τις σηκωνει για πλακα
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.164
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top