Δικάναλοι ενισχυτές και προενισχυτές με home cinema bypass(passthrough) δυνατότητα.

Μηνύματα
205
Reaction score
290
Η Arcam μιλάει για internal switch για να ενεργοποιηθούν οι είσοδοι power amp in. Ετσι είναι; Πού βρίσκεται αυτός ο διακόπτης; Μέσα στον ενισχυτή; Γιατί αν δεν βρίσκεται στην πρόσοψη άστο δεν βολεύει καθόλου.
Δεν ξέρω αν έχει διακόπτη....εξωτερικά δεν έχει σίγουρα, νόμιζα ότι γίνεται απ' ευθείας μέσω pre
 


Μηνύματα
46
Reaction score
26
Είναι ο προ densen beat-200+ σε αυτή την κατηγορία? Αν ναι λύστε μου την απορία ρε παιδιά !!!!Πως πρέπει να συνδεθεί με έναν avr που διαθετει pre out εξόδους και με έναν τελικό?? Ο συγκεκριμένος έχει processor in rca , processor out rca και 4 εξόδους pre out...Οπότε τί συνδέω πού για να έχω και home cinema και ομορφες δικάναλες ακροάσεις...Τα ρωτάωγιατί καλοβλέπω κάτι densenάκους προ για καααααποια στιγμή στο μέλλον......Αλλά έχουμε και μικρόβιο home cinema!!
 


Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Oχι, αλλά οι είσοδοι aux προσφέρονται. Το volume θα πρέπει να πάει στο max, ιστορίες για αγρίους.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.992
Θεωρώ ότι μάλλον δεν προσέξατε τον τρόπο σύνδεσης, για αυτήν την επιλογή:
Στον τελικό υπάρχει στο πίσω μέρος πλήκτρο για τον διαχωρισμό, xlr - rca εισόδων.
Μέσω της εισόδου xlr, συνδέουμε τον pro μας κανονικά για το δικάναλο σύστημα, άρα εκεί συνδέουμε όλες τις αναλογικές πηγές, ή τις ποιοτικές ψηφιακές, λόγω ότι ο pro διαθέτει dac.
Μέσω της rca εισόδου συνδέουμε ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ πάλι, (άρα δεν μεσολαβεί ποντεσιομέτρο κλπ), τον av μας ΄και έτσι τον βλέπει πλέον σαν τελικό!

Κατόπιν των συνδέσεων, επιλέγοντας πλέον rca ή xlr μέσω του πλήκτρου (Unbal -bal) , χρησιμοποιούμε και τις 2 δυνατότητες!
[DOUBLEPOST=1549826643][/DOUBLEPOST]
Έχει αυτός hc passthrough ;;
Ναι λοιπόν όπως διαβάζεις παραπάνω.

Με λίγα λόγια, ο av συνδέεται κατ ευθείαν στον τελικό, και όχι στον pro.
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Θεωρώ ότι μάλλον δεν προσέξατε τον τρόπο σύνδεσης, για αυτήν την επιλογή:
Στον τελικό υπάρχει στο πίσω μέρος πλήκτρο για τον διαχωρισμό, xlr - rca εισόδων.
Μέσω της εισόδου xlr, συνδέουμε τον pro μας κανονικά για το δικάναλο σύστημα, άρα εκεί συνδέουμε όλες τις αναλογικές πηγές, ή τις ποιοτικές ψηφιακές, λόγω ότι ο pro διαθέτει dac.
Μέσω της rca εισόδου συνδέουμε ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ πάλι, (άρα δεν μεσολαβεί ποντεσιομέτρο κλπ), τον av μας ΄και έτσι τον βλέπει πλέον σαν τελικό!

Κατόπιν των συνδέσεων, επιλέγοντας πλέον rca ή xlr μέσω του πλήκτρου (Unbal -bal) , χρησιμοποιούμε και τις 2 δυνατότητες!
[DOUBLEPOST=1549826643][/DOUBLEPOST]

Ναι λοιπόν όπως διαβάζεις παραπάνω.

Με λίγα λόγια, ο av συνδέεται κατ ευθείαν στον τελικό, και όχι στον pro.
Δηλαδή για να γίνει αυτό πρέπει να έχεις όχι μόνο τον pro που παρέθεσες αλλά και τον τελικό της ίδιας εταιρείας ε;
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.992
Όχι ακριβώς.
Α. Αν έχομε Δικάναλο , είναι απαραίτητη η δυνατότητα που έχομε αναφέρει παραπάνω.
Β. Σε περίπτωση προ-τελικού ασχέτως φίρμας μεταξύ τους, δεν έχομε ανάγκη αυτής της δυνατότητας, αρκεί ο τελικός να μπορεί να διαχειρίζεται εισόδους RCA-Xlr με δυνατότητα επιλογής τους.
 

Μηνύματα
90
Reaction score
39
Απάντηση: Δικάναλοι ενισχυτές και προενισχυτές με home cinema bypass(passthrough) δυν

Βρήκα και δύο Denon Ολοκληρωμένους

http://www.denon.co.uk/uk/Product/P...mponents&SubId=Amplifiers&ProductId=PMA1510AE

http://www.denon.co.uk/uk/Product/P...mponents&SubId=Amplifiers&ProductId=PMA2010AE

Εκείνους που έχουν γεφυρες του βάζουμε; Απλά ρωτάω γιατί ενώ δουλεύουν ως τελικοί είναι κάπως κουραστικό να βάζεις και να βγάζεις τις γέφυρες κάθε φορά.
Αν τους βάζουμε τότε ένας serious ολοκληρωμένος είναι ο A100 D3 της XTZ.
http://www.xtz.se/uk/products/electronics/class-a100-d3-silver
συγνωμη για την ... σφηνα μου εδω. θα ηθελα να ρωτησω.. βλεπω πολλες φωτογραφιες με τις γεφυρωσεις που αναφερεται πιο πανω..... σε τι χρεισιμευουν ;; ποτε τις βαζουμε ;; και σε πιον τυπο amp ;;
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.992
Ύστερα από αρκετό ψάξιμο ως προς την βελτίωση στον ήχο στερεοφωνικού σήματος για αρχεία μουσικής, κατέληξα στα παρακάτω:

Όλοι οι AV κατηγορίας 1500 -1600 ευρώ και κάτω, διαθέτουν dac χαμηλού κόστους.
Αυτό το παρατηρούμε εύκολα όταν υπάρχει σύνδεση με δικάναλο για τα 2 κύρια ηχεία όπως στις παραπάνω περιπτώσεις. Όταν γυρίσουμε δηλαδή το σήμα στον δικάναλο, το σήμα αποκτά λεπτομέρεια, φυσικότητα κλπ.
Παρομοίως επίσης όταν στο σύστημα υπάρχει τελικός - pro δικάναλος, και γυρίσουμε τον ήχο εκεί!

Όμως, μπορούμε άνετα να βελτιώσουμε το σήμα ενός AV προσθέτοντας στο σύστημα ξεχωριστό DAC!
Δηλαδή το σήμα φεύγει για τον σκοπό αυτό, από το player πχ H.Y. μέσω Usb στο dac, και από εκεί φεύγει μέσω rca πχ προς τον AV. - Σημείωση: Δεν χάνουμε φυσικά την κλασική σύνδεση hdmi!
Κατόπιν επιλέγουμε ανάλογα με τα γούστα μας μέσω του menu του av την σύνδεση για την πηγή αυτή: Αναλογική ή hdmi και αυτό ήτανε!

Δοκίμασα στο σύστημα μου με AV Marantz sr 7009 & dac το dacmagic 100 (δεν το λες και ακριβό, μάλιστα θεωρείται και παλαιάς κοπής, αφού βρίσκεται στην αγορά αρκετά χρόνια, όπως επίσης και χαμηλού κόστους) και η διαφορά είναι εμφανέστατα υπέρ του dacmagic!! Φανταστείτε δε να υπάρχει κάτι πιο σύγχρονο σε συσκευή dac τι γίνεται! (Φυσικά και με αυτόν τον τρόπο δεν χάνουμε τις ευκολίες του av για δικάναλα αρχεία- μετατροπή σε πολυκάναλη ακρόαση κλπ)...

Με λίγα λόγια τα μηχανικά των AV, ακόμη και στην κατηγορία των 1000+ ευρώ, βρίσκονται κάτω του μέσου όρου! Όπως και στο ενισχυτικό τμήμα, έτσι και στο προ ενισχυτικό, μία από τα γίδια....

Αυτό το αναφέρω για αυτούς που δεν έχουν την δυνατότητα ακρόασης δικάναλου αρχείου από ξεχωριστό προ ενισχυτή.

Για τους δύσπιστους μια επίσκεψη στον χώρο, θα λύσει αμέσως τις απορίες!!!
 

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Έχω μια ερώτηση. Μάλλον 2. Ίσως μία από τις 2 να αφορά τις ρυθμίσεις της τηλεόρασης και όχι του ενισχυτή:

1) Όταν κλείνω την τηλεόραση, κλείνει και ο ενισχυτής αυτόματα και όταν την ανοίξω πάλι, αυτόματα ανοίγει και ο ενισχυτής. Πως απενεργοποιείται αυτό;

2) Πιο παλιά είχα βάλει μια ρύθμιση, κατά την οποία όταν πχ άνοιγα το xbox η τηλεόραση και ο ενισχυτής συντονίζονταν αυτόματα στη σωστή έξοδο. Δε θυμάμαι πως το είχα κάνει, τώρα πρέπει να το κάνω χειροκίνητα..

Ευχαριστώ !
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Όλα ενεργοποιούνται από το HDMI αν φυσικά το έχεις βάλει σε ρυθμίσεις που δε χρειάζεσαι.
Δεν ξέρω τη μάρκα έχεις τηλεόραση και πολυκάναλο ενισχυτή αλλά
αν λειτουργείς το ARC (Audio Return Channel ) και στη TV αλλά και στον ενισχυτή σου απενεργοποίησε το,
ίσως να μην το επηρεάζει αυτό αλλά δοκίμασε το.
Πήγαινε μετά στον ενισχυτή σου και ρύθμισε μόνο το HDMI AUDIO και VIDEO ότι άλλη επιλογή έχει βάλτο στο OFF.
π.χ. Hdmi Control : Off Passthrough : Off
 

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Όλα ενεργοποιούνται από το HDMI αν φυσικά το έχεις βάλει σε ρυθμίσεις που δε χρειάζεσαι.
Δεν ξέρω τη μάρκα έχεις τηλεόραση και πολυκάναλο ενισχυτή αλλά
αν λειτουργείς το ARC (Audio Return Channel ) και στη TV αλλά και στον ενισχυτή σου απενεργοποίησε το,
ίσως να μην το επηρεάζει αυτό αλλά δοκίμασε το.
Πήγαινε μετά στον ενισχυτή σου και ρύθμισε μόνο το HDMI AUDIO και VIDEO ότι άλλη επιλογή έχει βάλτο στο OFF.
π.χ. Hdmi Control : Off Passthrough : Off

Η τηλεόραση είναι LG και ο πολυκάναλος denon. Σε ... Αrc στην τηλεόραση έχει 2 επιλογές : α) ψηφιακή έξοδος ήχου (αυτόματα, διέλευση ή PCM) και β) eArc (ενεργοποίηση και απενεργοποίηση)

Τα άλλα που μου έγραψες δεν τα βρίσκω δυστυχώς
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις τελικά? Να ανάβεις tv και να ανάβει και ο ενισχυτής?
Η κάτι άλλο?
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Καλημέρα σου,
Αν και ο ενισχυτή σου έχει μόνο ARC και όχι eARC συνδέεις εκεί ένα καλώδιο HDMI στο ARC της τηλεόρασης σου.
Το eARC είναι η επόμενη γενιά ARC
Το κύριο πλεονέκτημα του eARC είναι μια μεγάλη ώθηση στο εύρος ζώνης και την ταχύτητα. Αυτό σου επιτρέπει να στέλνεις ήχο υψηλότερης ποιότητας από την τηλεόρασή σας σε μια γραμμή ήχου ή δέκτη AV.
Υπάρχει περιθώριο για το eARC να παρέχει έως και 32 κανάλια ήχου, συμπεριλαμβανομένων οκτώ καναλιών, 24bit / 192kHz ροής δεδομένων χωρίς συμπίεση με ταχύτητες έως 38Mbps.
Αν το έχουν και τα δύο φυσικά τα συνδέεις με αυτό.
Όσο για τον Denon για να έχει ARC θα είναι πιο καινούργιο μοντέλο, σου στέλνω κάποιες οδηγίες.
Εσύ θα τα βάλεις όλα Default εκτός του ARC που θα είναι ΟΝ
 

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις τελικά? Να ανάβεις tv και να ανάβει και ο ενισχυτής?
Η κάτι άλλο?
Όχι. Θέλω να μην ανοίγει ο ενισχυτής όταν ανοίγω την tv, ούτε να κλείνει όταν την κλείνω. Θέλω να τα κάνω χειροκίνητα και τα δυο. Το δεύτερο που γράφω είναι ότι θέλω όταν τα έχω και τα 2 ανοιχτά και ανοίγω το xbox, θέλω η τηλεόραση να πηγαίνει αυτόματα στο xbox και να ΜΗΝ το κάνω χειροκίνητα. Και τις 2 αυτές ρυθμίσεις τις είχα κάνει σωστά, μετά άλλαξα τηλεόραση (ίδια σχεδόν, αντί για τη c8 πήρα τη c9) και δε θυμάμαι πως το είχα κανει.

Καλημέρα σου,
Αν και ο ενισχυτή σου έχει μόνο ARC και όχι eARC συνδέεις εκεί ένα καλώδιο HDMI στο ARC της τηλεόρασης σου.
Το eARC είναι η επόμενη γενιά ARC
Το κύριο πλεονέκτημα του eARC είναι μια μεγάλη ώθηση στο εύρος ζώνης και την ταχύτητα. Αυτό σου επιτρέπει να στέλνεις ήχο υψηλότερης ποιότητας από την τηλεόρασή σας σε μια γραμμή ήχου ή δέκτη AV.
Υπάρχει περιθώριο για το eARC να παρέχει έως και 32 κανάλια ήχου, συμπεριλαμβανομένων οκτώ καναλιών, 24bit / 192kHz ροής δεδομένων χωρίς συμπίεση με ταχύτητες έως 38Mbps.
Αν το έχουν και τα δύο φυσικά τα συνδέεις με αυτό.
Όσο για τον Denon για να έχει ARC θα είναι πιο καινούργιο μοντέλο, σου στέλνω κάποιες οδηγίες.
Εσύ θα τα βάλεις όλα Default εκτός του ARC που θα είναι ΟΝ
Ευχαριστώ θα το δοκιμάσω. Με αυτό λύνεται το θέμα του άναψε σβήσε να φανταστώ. Για τη δεύτερη ερώτηση τι πρέπει να κάνω;


[2) Πιο παλιά είχα βάλει μια ρύθμιση, κατά την οποία όταν πχ άνοιγα το xbox η τηλεόραση και ο ενισχυτής συντονίζονταν αυτόματα στη σωστή έξοδο. Δε θυμάμαι πως το είχα κάνει, τώρα πρέπει να το κάνω χειροκίνητα..]
 



Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Δοκίμασε μετά με
HDMI PassThrough στο ΟΝ η το
HDMI Control στο ΟΝ

Αλλά να ξέρεις δε μπορείς να τα έχεις όλα κάπου κερδίζεις κάπου χάνεις με κάποιες λειτουργίες.
 

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Αυτά τα 2 που θέλω, τα είχα πριν πάντως.. Απλά δε θυμάμαι τι ρυθμίσεις είχα βάλει τότε
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.067
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top