Δικάναλο χάος...? (ερωτήσεις - απορίες ενός "νέου & άσχετου" με το είδος)


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Άμα τη ρυθμίζει με app από το κινητό, είσαι ευχαριστημένος;
Εγώ δε θα ήμουν :p
(με το κουμπί ρυθμίζεις μικρομετρικά κ αστραπιαία.... δεν το αλλάζω αυτό!!!)
Αν είναι ο φίλος μας καμία αντίρρηση!!
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Εγώ δε θα ήμουν :p
(με το κουμπί ρυθμίζεις μικρομετρικά κ αστραπιαία.... δεν το αλλάζω αυτό!!!)
Αν είναι ο φίλος μας καμία αντίρρηση!!
Απλά, αν μπορεί έστω και με λίγο ξεβόλεμα στην αρχή να κάνει τη δουλειά του χωρίς ρυθμιστικό έντασης, θα εξοικονομήσει πόρους για να πάρει όσο το δυνατόν καλύτερο ηχείο, άρα θα χτίσει σε όσο το δυνατόν καλύτερη βάση. Δίλημμα!
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Εγώ δε θα ήμουν :p
(με το κουμπί ρυθμίζεις μικρομετρικά κ αστραπιαία.... δεν το αλλάζω αυτό!!!)
Αν είναι ο φίλος μας καμία αντίρρηση!!
Θα συμφωνήσω απόλυτα με το παραπάνω ποστ καθώς και με το προηγούμενο του wnet.
Επειδή η μουσική είναι απόλαυση αν πάει σε ενεργά υποχρεωτικά χρειάζεται συσκευή με κοντρόλ είτε είναι ντακ είτε είναι κάποιος προ.
Αλλιώς βράσε όρυζα. Οπότε, καλύτερα να πάρει πικάπ και την ώρα που θα σηκώνεται να αλλάξει δίσκο ας παίζει και με την ένταση ;)
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Καλως ηρθες.

Επειδή ο χωρος σου είναι σχετικα μικρος. Τα ηχεια KRK 10 εχουν πολύ δυναμη. Θα προσεξεις η θεση ακροασης από τον πισω τοιχο (πλατη σου) να εχει αποσταση (1 μετρο αν είναι δυνατον). Ένα λοιπον πας σ αυτή την λυση τοτε να ξαναδείς προσεκτικα την αποσταση ακροασης από τα ηχεια (ισοπλευρο τριγωνο). Αν λοιπον η αποσταση σου είναι είναι 2,5 μετρα και λιιιγο πανω τοτε με τα δεκαιντσα εισαι μια χαρα. Αν όμως πας στα 2 με 2,20 μετρα τοτε... οκταιντσα.

Πιστευω ότι σε πρωτη φαση μπορεις να οδηγήσεις το συστημα απ ευθειας από υπολογιστη με την μικρη προσθηκη που σου προτεινε ο Mpanis. Πχ αν δουλευεις το foobar νομιζω ότι εισαι μια χαρα. Σου λειπει το ντακ, ενδεχομένως αργοτερα να παρεις μια καρτα ηχου με καποιο αξιολογο ντακ κι εξοδους xlr.

Γενικα πιστευω ότι καποτε θα πρεπει να βαλεις και το σαμπγουφερ στο πρόγραμμα. Σ αυτή την περιπτωση θα συνδεσεις το λαπτοπ στο σαμπ κι από κει θα δωσεις στα ηχεια σου σημα.

Κατι ακομη, δεν ξερω αν το εγραψες η όχι, αυτος ο χωρος είναι "προσωπικος"? Δηλαδη μιας κι ακους κλασικη, αν καποτε το γυρνούσες σε πολυκαναλο το γεγονός ότι θα εβαζες κι αλλα ηχεια εκει θα ηταν απαγορευτικο από αισθητικης πλευρας? Όταν ξεκινάς κατι καλο είναι να γνωρίζεις ολη τη διαδρομή ούτως ώστε να μην γινουν περιττα εξοδα και λαθος εξ αρχης επιλογες.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
155
Αν τώρα έστηνα σύστημα, θα προτιμούσα ενεργά ηχεία. Δεν μπλέκεσαι με ταίριασμα ενισχυτή και ηχείων και παίρνεις ακριβώς αυτό που χρειάζεσαι. Αρχικά μπορείς να παίξεις με τον υπολογιστή σαν "κέντρο ελέγχου" και μελλοντικά αν σε παίρνει, επενδύεις σε ένα καλύτερο dac με ρυθμιστικό έντασης, οπότε θα είσαι κομπλέ. Για cd player μη το σκέφτεσαι καν, δεν αξίζει τον κόπο και το χρήμα. Αν δεις ότι σε παίρνει για ενεργά ηχεία και cd player, δωσε τα χρήματα για ενεργά ηχεία και dac ( ζητάς συμβουλές εδώ και θα σου γίνουν καλές προτάσεις ).

Υ.Γ. Αν δεν σε παίρνει για dac στη παρούσα φάση, δεν είναι κακό. Κερδίζεις χρόνο για να μάθεις καλύτερα τί παίζει στην αγορά και ίσως διακρίνεις εναλλακτικές που θα σου βελτιώσουν ακόμα περισσότερο το τελικό αποτέλεσμα, ειδικά αν δεις ότι μελλοντικά θα ήθελες subwoofer.
Συνοψίζοντας: ενεργά ηχεία και καλή αρχή!
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Αν το κόστος των δύο ηχείων πλησιάζει τα 1.000 ευρώ, όπως αναφέρθηκε παραπάνω, τότε μάλλον δεν μπορώ να αγοράσω dac. Όμως συμφωνώ με το σκεπτικό σου.

Αγαπητέ φίλε @Moz_art για να μην χάσεις την μπάλα και αν δεν έχεις διαβάσει το πρόσφατο theard μου θα σου δώσω να καταλάβεις με λίγα λόγια αυτά που έζησα εγώ σε λίγο καιρό!

Σαν άπειρος και εγώ προ διμήνου (σαν και εσένα), μπήκα στον κόπο να ρωτήσω και να διαβάσω διάφορα θέματα στο φόρουμ που θα με βοηθήσουν να καταλήξω στην αγορά ηχείων και ενισχυτή που για μένα προσωπικά ήταν όνειρο ζωής....
Πάντα ήθελα στο σπίτι μου να κάθομαι και να χαλαρώνω ακούγοντας ποιοτική μουσική οποιασδήποτε φύσεως!
Με λίγα λόγια ακούω τα πάντα από κλασική μουσική μέχρι μέταλ!!!

Έτυχε να έχω ακούσει ενεργά ηχεία σε στούντιο ενός φίλου που ήταν και διαμορφωμένος ο χώρος που μου είχαν κάνει τρομερή εντύπωση αλλά ποτέ δεν είχα σκεφτεί ότι θα μπορούσαν να παίξουν και να με ευχαριστήσουν μέσα στο σαλόνι του σπιτιού!

Αφού διάβασα αρκετά thread μέσα στο φόρουμ διαπίστωσα ότι πλέον τα ενεργά ηχεία έχουν μπει μέσα στα σπίτια και μάλιστα με μεγάλη επιτυχία...!
Χωρίς να το σκεφτώ και πολύ ,μετά και από την εμπειρία που είχα και από το στούντιο ( του φίλου) και μάλιστα από 6" ηχεία αποφάσισα να πάρω και εγώ ενεργά μίας και ο ενισχυτής που είχα στην κατοχή μου ήταν για τα σκλιά...!

Άκουσα τις προτάσεις των φίλων από το φόρουμ που όπως βλέπεις είναι πάντα εδώ για να βοηθήσουν και αγόρασα μετά από 1 μήνα αναμονή (λόγο του ότι δεν είχαν έρθει ακόμα στην Ελλάδα) τα KRK 10-3 g4 που σου πρότειναν ηδη κάποια παιδιά!

Το αποτέλεσμα???
Σε ένα σαλόνι 40τμ. και σε ένα χώρο καθόλου φροντισμένο να τα βάλω να παίξουν και να έχω πάθει πολιτισμικό..... ΣΟΚ

Με δύο ηχεία των 1000€ και ένα Bluetooth player της Kali (100€) αυτό που ανέφερα πριν...το MV-BT... παίζω μουσική από το κινητό και από την τηλεόραση με Bluetooth ,ακούω σε χαμηλές στάθμες τα πάντα καθαρά και σε ποιότητα που δεν φανταζομουν ποτέ....και όταν περνάω το 50% της έντασης αρχίζω και νιώθω άσχημα για τους γείτονες στην οικοδομή!!!!

Ο τελικός μου στόχος βέβαια είναι να γίνω πολυκαναλος ..να προσθέσω δλδ άλλα 3 ηχεία (τουλάχιστον)+ 2 subwoofer σε βάθος χρόνου βέβαια.... αλλά σε διαβεβαιώνω ότι ακόμα και αν θέλεις να μείνεις δικαναλος με αυτά τα χρήματα που διαθέτεις δεν υπάρχει περίπτωση να αγοράσεις καινούργιο ενισχυτή και 2 καινούργια ηχεία που θα μπορούσαν να σου δώσουν αυτό ή καλυτερο αποτέλεσμα!!!
Όχι, δεν διάβασα το νήμα, αλλά θα το ψάξω. Η αναλυτική απάντησή σου με βοηθά να ξεκαθαρίσω αρκετά πράγματα. Αυτό το Kali, τι στο καλό κάνει; Είναι συσκευή bleutooth, αλλά γιατί χρειάζεται με τα συγκεκριμένα ηχεία; Τα μετατρέπει σε bluetooth για να συνδέονται με το λαπτοπ;
Για τους φίλους που σου προτείνουν ενεργά, δεν έχω καμία αντίρρηση, όχι όμως να ρυθμίζεις την ένταση από τον υπολογιστή.... όχι πως δε γίνεται αλλά δεν είναι καθόλου πρακτικό...
Θα χρειαστείς ένα dac (με ρύθμιση έντασης) ή ένα audio interface ή volume controller ή μίκτη ή κάτι τέλος πάντων να έχει κουμπίιιιι μεγάλο και τρανό και να μην παιδεύεσαι με το ποντίκι.

Επειδή όμως τα δικά μου γούστα για χειροπιαστό κουμπί μπορεί να σε αφήνουν αδιάφορο, σε καλώ να κάνεις το εξής πείραμα:
Βάλε τον υπολογιστή στο τέρμα και ρύθμισε τα logitech με το δικό τους κουμπί στη μεγαλύτερη στάθμη που θες (και λίγο παραπάνω διότι κάποιες ηχογραφήσεις μπορεί να είναι χαμηλές).
Αφού κάνεις αυτό, μην ξανακουμπάς την ένταση στα logitech και δοκίμασε να ζήσεις μερικές μέρες μόνο με τη ρύθμιση στον υπολογιστή και το ποντίκι. Αν την παλεύεις, οκ τότε, μη με ακούς και μην παίρνεις κάτι να ρυθμίζεις ένταση.
Κατάλαβα πολύ καλά τι θέλεις να πεις. Ποτέ δεν μπόρεσα να κάνω σωστή ρύθμιση του ήχου από το λαπτοπ οπότε αναγκαστικά σηκωνόμουν για να ρυθμίσω από το logitech. Και ναι, είναι κουραστικό και συνάμα σπαστικό.
Εγώ δε θα ήμουν :p
(με το κουμπί ρυθμίζεις μικρομετρικά κ αστραπιαία.... δεν το αλλάζω αυτό!!!)
Αν είναι ο φίλος μας καμία αντίρρηση!!
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!
Απλά, αν μπορεί έστω και με λίγο ξεβόλεμα στην αρχή να κάνει τη δουλειά του χωρίς ρυθμιστικό έντασης, θα εξοικονομήσει πόρους για να πάρει όσο το δυνατόν καλύτερο ηχείο, άρα θα χτίσει σε όσο το δυνατόν καλύτερη βάση. Δίλημμα!
Συμφωνώ και πάλι με το όλο σκεπτικό σου. Θα προτιμούσα να χτίσω μια σωστή βάση και αργότερα να συμπληρώσω ό,τι χρειάζομαι.
Κλασσική μουσική ακούς αποκλειστικά?

Μη παίρνεις τίποτα αψήφιστα διότι στο τέλος παίζει να κάνεις στροφη στο λαϊκό..
Ναι, ακούω κυρίως κλασσική μουσική. Δεν "παίζει" με τίποτα να κάνω στροφή στο λαϊκό. :)
 
Last edited:

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Όχι, δεν διάβασα το νήμα, αλλά θα το ψάξω. Η αναλυτική απάντησή σου με βοηθά να ξεκαθαρίσω αρκετά πράγματα. Αυτό το Kali, τι στο καλό κάνει; Είναι συσκευή bleutooth, αλλά γιατί χρειάζεται με τα συγκεκριμένα ηχεία; Τα μετατρέπει σε bluetooth για να συνδέονται με το λαπτοπ;
Με τα συγκεκριμένα ηχεία και με αυτό το μηχάνημα θα μπορέσεις να ακούσεις μουσική από το κινητό σου μέσω Bluetooth ή από την τηλεόραση σου (αν διαθέτει Bluetooth) αν όχι έχει μια επιπλέον είσοδο για να την συνδέσεις από τα rca σε καρφί 3,5 !
Προφανώς και δεν είναι η τέλεια επιλογή αλλά για αρχή σου λύνει τα χέρια και σε βγάζει από (μεγάλα) έξοδα για κάποιον ενισχυτή ή κάποιο dac που θα χρειαζόταν για να οδηγήσεις τα μόνιτορ ,επίσης η τιμή του για αυτό που κάνει είναι πολύ τίμια και σου δίνει την δυνατότητα να επενδύσεις για αρχή σε ένα καλύτερο ηχείο!
Στην πορεία διαβάζοντας και κατανοώντας τις δυνατότητες που μπορεί να αποκτήσει το σύστημα σου θα μπορέσεις να το αντικαταστήσεις με κάτι πιο αξιόλογο χώρις να έχεις κλάψει τα λεφτά του και χωρίς να πάει άχρηστο!
Αν ο υπολογιστής σου έχει Bluetooth θα μπορέσεις να συνδεθείς μαζί του μέσω αυτού....αν όχι η μόνη λύση είναι από την έξοδο των ακουστικών με καρφί πάνω στην συσκευή (kali) ή αλλιώς την χρήση κάποιου άλλου dac ή κάρτας ήχου!
 

Μηνύματα
103
Reaction score
155
Θα συμφωνήσω απόλυτα με το παραπάνω ποστ καθώς και με το προηγούμενο του wnet.
Επειδή η μουσική είναι απόλαυση αν πάει σε ενεργά υποχρεωτικά χρειάζεται συσκευή με κοντρόλ είτε είναι ντακ είτε είναι κάποιος προ.
Αλλιώς βράσε όρυζα. Οπότε, καλύτερα να πάρει πικάπ και την ώρα που θα σηκώνεται να αλλάξει δίσκο ας παίζει και με την ένταση ;)
Είναι, όντως, άσχημο όπως ανέφερα και παραπάνω, αλλά θα μπορούσα να κάνω υπομονή κάποιους μήνες εφόσον θα ξέρω ότι χτίζω κάτι καλό. Εξάλλου τα καλά κόποις κτώνται! :)
 

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Το σημαντικότερο που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι έχει εξόδους (δύο) xlr που με δύο απλά καλώδια xlr σε xlr με περίπου 18-20€
στέλνεις τον ήχο απευθείας στα ηχεία!
 

Μηνύματα
103
Reaction score
155
Καλως ηρθες.

Επειδή ο χωρος σου είναι σχετικα μικρος. Τα ηχεια KRK 10 εχουν πολύ δυναμη. Θα προσεξεις η θεση ακροασης από τον πισω τοιχο (πλατη σου) να εχει αποσταση (1 μετρο αν είναι δυνατον). Ένα λοιπον πας σ αυτή την λυση τοτε να ξαναδείς προσεκτικα την αποσταση ακροασης από τα ηχεια (ισοπλευρο τριγωνο). Αν λοιπον η αποσταση σου είναι είναι 2,5 μετρα και λιιιγο πανω τοτε με τα δεκαιντσα εισαι μια χαρα. Αν όμως πας στα 2 με 2,20 μετρα τοτε... οκταιντσα.

Πιστευω ότι σε πρωτη φαση μπορεις να οδηγήσεις το συστημα απ ευθειας από υπολογιστη με την μικρη προσθηκη που σου προτεινε ο Mpanis. Πχ αν δουλευεις το foobar νομιζω ότι εισαι μια χαρα. Σου λειπει το ντακ, ενδεχομένως αργοτερα να παρεις μια καρτα ηχου με καποιο αξιολογο ντακ κι εξοδους xlr.

Γενικα πιστευω ότι καποτε θα πρεπει να βαλεις και το σαμπγουφερ στο πρόγραμμα. Σ αυτή την περιπτωση θα συνδεσεις το λαπτοπ στο σαμπ κι από κει θα δωσεις στα ηχεια σου σημα.

Κατι ακομη, δεν ξερω αν το εγραψες η όχι, αυτος ο χωρος είναι "προσωπικος"? Δηλαδη μιας κι ακους κλασικη, αν καποτε το γυρνούσες σε πολυκαναλο το γεγονός ότι θα εβαζες κι αλλα ηχεια εκει θα ηταν απαγορευτικο από αισθητικης πλευρας? Όταν ξεκινάς κατι καλο είναι να γνωρίζεις ολη τη διαδρομή ούτως ώστε να μην γινουν περιττα εξοδα και λαθος εξ αρχης επιλογες.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Ναι, ο χώρος είναι προσωπικός (το γραφείο μου) και πράγματι, όπως αναφέρατε, δεν θα μπορούσε με τίποτε να αντέξει (από αισθητική και πρακτική πλευρά) πολλά ηχεία. Όσο για την απόσταση, η μέτρηση έγινε πρόχειρα οπότε θα πρέπει να κάνω μια πιο σωστη μέτρηση.
Με τα συγκεκριμένα ηχεία και με αυτό το μηχάνημα θα μπορέσεις να ακούσεις μουσική από το κινητό σου μέσω Bluetooth ή από την τηλεόραση σου (αν διαθέτει Bluetooth) αν όχι έχει μια επιπλέον είσοδο για να την συνδέσεις από τα rca σε καρφί 3,5 !
Προφανώς και δεν είναι η τέλεια επιλογή αλλά για αρχή σου λύνει τα χέρια και σε βγάζει από (μεγάλα) έξοδα για κάποιον ενισχυτή ή κάποιο dac που θα χρειαζόταν για να οδηγήσεις τα μόνιτορ ,επίσης η τιμή του για αυτό που κάνει είναι πολύ τίμια και σου δίνει την δυνατότητα να επενδύσεις για αρχή σε ένα καλύτερο ηχείο!
Στην πορεία διαβάζοντας και κατανοώντας τις δυνατότητες που μπορεί να αποκτήσει το σύστημα σου θα μπορέσεις να το αντικαταστήσεις με κάτι πιο αξιόλογο χώρις να έχεις κλάψει τα λεφτά του και χωρίς να πάει άχρηστο!
Αν ο υπολογιστής σου έχει Bluetooth θα μπορέσεις να συνδεθείς μαζί του μέσω αυτού....αν όχι η μόνη λύση είναι από την έξοδο των ακουστικών με καρφί πάνω στην συσκευή (kali) ή αλλιώς την χρήση κάποιου άλλου dac ή κάρτας ήχου!
Ειλικρινά, σ' ευχαριστώ για την επεξήγηση.
Το λαπτοπ μου έχει bluetooth.
Το σημαντικότερο που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι έχει εξόδους (δύο) xlr που με δύο απλά καλώδια xlr σε xlr με περίπου 18-20€
στέλνεις τον ήχο απευθείας στα ηχεία!
Αυτά τα καλώδια συνδέονται με την πηγή του ήχου, δηλαδή με το λαπτοπ;
 
Last edited:

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Ειλικρινά, σ' ευχαριστώ για την επεξήγηση.
Το λαπτοπ μου έχει bluetooth
Δεν κάνει τίποτε... Ζυγίζεις τις επιλογές σου, την τσέπη σου, ακούς και τους υπόλοιπους που έχουν να σου προτείνουν κάτι διαφορετικό και η τελική επιλογή είναι δική σου!
Σε περίπτωση που καταλήξεις στα συγκεκριμένα ενεργά πολύ ευχαρίστως να σου δώσω οποιαδήποτε άλλη διευκρίνιση!
Αυτά τα καλώδια συνδέονται με την πηγή του ήχου, δηλαδή με το λαπτοπ
Όχι.
Αυτά τα καλώδια συνδέουν το Kali mv-bt με τα ηχεία!
Το λάπτοπ σου εφόσον έχει Bluetooth θα συνδεθεί με αυτό!
 

Μηνύματα
103
Reaction score
155
Όχι.
Αυτά τα καλώδια συνδέουν το Kali mv-bt με τα ηχεία!
Το λάπτοπ σου εφόσον έχει Bluetooth θα συνδεθεί με αυτό!
Κατάλαβα... Σ' ευχαριστώ για την κατανόηση όσο αναφορά τις "βλακώδεις", ίσως, ερωτήσεις μου. :)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Σ' ένα νήμα για ενεργά ηχεία που διάβαζα σήμερα υπήρξε μια "διαμάχη" για τον αριθμό των sub..
Δεν υπαρχει καμία διαμάχη. Ο ελάχιστος αριθμός είναι 2, και ο μέγιστος είναι όσα χωράνε στο δωμάτιο αφήνοντας εναν στενό διάδρομο για να περνάς.
Μάλιστα, να βαράει λίγο
Για κλασική, θέλεις να βαράει πλήρως, όχι λίγο.
 

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Κατάλαβα... Σ' ευχαριστώ για την κατανόηση όσο αναφορά τις "βλακώδεις", ίσως, ερωτήσεις μου. :)
Ούτε καν.... :biggrin: Στην ίδια θέση είμαστε απλά εγώ είμαι κανένα δίμηνο πιο μπροστά...:lolsign:

Σε βλέπω σε κανένα δίμηνο να ψάχνεις μικρόφωνο....:drinks:
 
Last edited:

Μηνύματα
103
Reaction score
155
Δεν υπαρχει καμία διαμάχη. Ο ελάχιστος αριθμός είναι 2, και ο μέγιστος είναι όσα χωράνε στο δωμάτιο αφήνοντας εναν στενό διάδρομο για να περνάς.

Για κλασική, θέλεις να βαράει πλήρως, όχι λίγο.
Ίσως έβγαλα λάθος συμπεράσματα, οπότε ζητώ συγγνώμη. Εννοείτε δύο subwoofer;
Για κλασσική νόμιζα ότι δεν χρειάζομαι πολλά μπάσα. Αναθεωρώ λοιπόν. Να υποθέσω ότι κι εσείς ακούτε κλασσική μουσική;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Ίσως έβγαλα λάθος συμπεράσματα, οπότε ζητώ συγγνώμη. Εννοείτε δύο subwoofer;
Για κλασσική νόμιζα ότι δεν χρειάζομαι πολλά μπάσα. Αναθεωρώ λοιπόν. Να υποθέσω ότι κι εσείς ακούτε κλασσική μουσική;
Ναι, ακούω κυριως κλασική, λιγοτερο Jazz, πολυ λιγότερο ambient/ηλεκτρονική/soundtracks. Πολύ σπάνια καμία ροκιά.

Στην κλασική χρειάζονται καλύτερα και ομαλότερα μπάσα απο οποιαδήποτε άλλη μουσική κατηγορία.

Τα πολλά σαμπς δεν στοχεύουν στα πολλά μπάσα. Στοχεύουν στην ομαλότερη κατανομή του μπάσου στο χώρο, το οποίο ισούται με το 30% (ναι ειναι μετρημένο!) της υποκειμενικής μουσικής απόλαυσης.

Προς το παρόν, με 1000€ δεν υπαρχει μπατζετ για σαμπς. Πάρτε ως πρώτο βήμα τα KRK που προτάθηκαν, ειναι πολυ τίμια επιλογή για τα χρήματα και το μέγεθος του ηχείου. Μετά βλέπουμε.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Καλημέρα και από εμένα. Για κλασσική τα subs είναι απαραίτητα. Αν δεν σε φτάνουν τα λεφτά τώρα μπορείς να το κάνεις στο μέλλον γιατί έτσι και αλλιώς η ανανάθμιση που θα έχεις από το μη σύστημσ στο σύστημα θα είναι εξωφρενική. Θα έλεγα να ανεβάσεις μια φωτογραφία του δωματίου σου και ένα σκαρίφημα της κάτοψης για να σου δοθούν λύσεις για την τοποθέτηση πρώτα από όλα και αφού αποφασιστεί αυτό να δεις τι ηχείο χρειάζεσαι. Αυτό είναι το πιο σημαντικό.
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.762
Reaction score
2.187
Η ιδανική συσκευή για. να συνδέσεις τα ενεργά ΚRK με full balanced (xlr) να έχεις volume control αλλά και DAC για βελτίωση ήχου από τον υπολογιστή ειναι το IFI ZEN DAC
 

Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
Λαβε υποψιν οτι τα δεκαιντσα KRK θελουν τουλαχιστον ενα μετρο απο τον πισω τοιχο. Αυτο σου περιοριζει τις διαστασεις ισοπλευρου τριγωνου τοποθετησης.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.106
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top