Εδώ τρέχουμε

Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Ποιό site θα προτείνατε για να βγάλει πρόγραμμα προπόνησης σε κάποιον που θέλει να ξαναξεκινήσει τρέξιμο;

Παλιότερα χρησιμοποιούσα το myasics, είχα φτάσει να έχω long run 30km αλλά εδώ και 10 χρόνια δεν έχω κάνει τίποτα.
Δεν υπάρχει απάντηση σε αυτό. Αν σας αρέσει το τρέξιμο να βγείτε να τρέξετε και θα έρθει μόνο του!


Σημερινό tempo μετά τις 5000 θερμίδες που έφαγα/ήπια χτες! Δεν είχα καμία όρεξη να βγω, βασικά τρελό hangover, αλλά με τόσο φαγητό σκέφτηκα στο 20ο λεπτό ότι θα βγει ένα tempo γιατί είχα δυνάμεις από τον υδατάνθρακα. Ότι ναναι δηλαδή.
 

Attachments


Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
Καλημέρα Χρόνια Πολλά!

Τελευταίο φετινό long run και πρώτο με τα Saucony Endorphin Pro 3. Πολύ γρήγορο παπούτσι, σε ωθεί να δουλεύεις το forefoot και κατά συνέπεια δουλεύει πολύ η γάμπα όπως είπε και ο Παναγιώτης. Σε long run μπορεί να κουράσει αν δεν είσαι συνηθισμένος. Δεν έχει καλό stability (λογικό), με συνέπεια να πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός πως πατάς.

Καλή Χρονιά να έχουμε μακριά από τραυματισμούς.
 

Attachments


Μηνύματα
15.030
Reaction score
20.784
Νομίζω ότι από το ρυθμό αυτό και κάτω είναι ταμάμ.
Απλά απαιτεί και αντίστοιχες δυνατότητες.
Εκτός αν επιβάλεις εσύ τον ρυθμό σου αλλά τότε ίσως δεν αξιοποιείς το προσόν του παπουτσιού.
Καλή χρονιά να έχουμε
 

Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
Ξέρεις τι παρατήρησα, όταν έπεφτε ο ρυθμός κοντά στο 5min/km και πατούσα mid foot με φρέναραν. Όσο πιο γρήγορα πήγαινα τόσο περισσότερο βοηθούσαν να το πω έτσι.
 

Μηνύματα
15.030
Reaction score
20.784
Αυτό κατάλαβα και εγώ ή μάλλον δεν ένιωθα το σπρώξιμο που σου δίνει στο 4.30
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.301
Reaction score
42.026
Δεν υπάρχει απάντηση σε αυτό. Αν σας αρέσει το τρέξιμο να βγείτε να τρέξετε και θα έρθει μόνο του!


Σημερινό tempo μετά τις 5000 θερμίδες που έφαγα/ήπια χτες! Δεν είχα καμία όρεξη να βγω, βασικά τρελό hangover, αλλά με τόσο φαγητό σκέφτηκα στο 20ο λεπτό ότι θα βγει ένα tempo γιατί είχα δυνάμεις από τον υδατάνθρακα. Ότι ναναι δηλαδή.

3/4000 θερμίδες τρώω/πίνω σε μια νορμάλ περίοδο προπονήσεων. Αυτές τις μέρες σίγουρα τις ξεπερνάω σχεδόν σε καθημερινή βάση. Κάθε βράδυ μαζευόμαστε παρέες και γίνεται του Κουτρούλη ο γάμος.
Τη επόμενη μέρα βρίσκω πάντα χρόνο για 2 ώρες προπόνησης με διάθεση χωρίς δισταγμό. Όλα αυτά όσο είμαι στο χωριό, στη Αθήνα το τελευταίο καιρό η διάθεση έχει ατονίσει...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486

Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
Σημερινό long με στόχο να μείνω κάτω από 130bpm, τελικό ήταν 129bpm. Ξεκινάμε προετοιμασία για το Μαραθώνιο της Θεσσαλονίκης στις 30 Απριλίου με ενδιάμεση στάση ο ημί της Αθήνας.

Καλή Κυριακή σε όλους!
 

Attachments



Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
Πως είναι εκει; Τι υψομετρική διαφορά έχει; Είναι βατά τα μονοπάτια;
 

Μηνύματα
15.030
Reaction score
20.784
Βατό γενικά μεγάλοι δασικοί δρόμοι , απαλές ανηφόρες , τρέχεις με ασφάλτου παπούτσι χωρίς πρόβλημα (όχι με το προ3 βέβαια).
Με έβαλε ο άλλος και δήλωσα και άλσος βεικου αλλά εκεί είναι πιο απότομα, πιο στενά και μάλλον πιο κατσαβραχο
 

Μηνύματα
15.030
Reaction score
20.784
Για ένα long run με πολύ ανηφόρα ή ένα απλό 14αρι να περάσει η ώρα
(Για το δεύτερο είμαι και αναμένω τους δύο ημιμαραθώνιους Αθήνας και Αγίου Κοσμά στο δρόμο για Θεσσαλονίκη)
 


Μηνύματα
15.030
Reaction score
20.784
για πείτε κάνα παπουτσάκι για trail μιας που μας πήρε το ποτάμι.
κάτι αντίστοιχο του triumph φαντάζομαι , να απορροφά, να μην γλυστράει για ρυθμούς του 5λέπτου κατά κύριο λόγο.

αυτά βλέπω , με το drop τι παίζει; θέλουμε λιγότερο στο trail από ότι στην άσφαλτο;
 

Μηνύματα
15.030
Reaction score
20.784


Μηνύματα
15.030
Reaction score
20.784
Για ένα long run με πολύ ανηφόρα ή ένα απλό 14αρι να περάσει η ώρα
(Για το δεύτερο είμαι και αναμένω τους δύο ημιμαραθώνιους Αθήνας και Αγίου Κοσμά στο δρόμο για Θεσσαλονίκη)
εδώ η διαδρομή των 14χλμ

1673275197213.png


7.2 χλμ ανηφόρα και επιστροφή κατηφόρα.
το υπόλοιπο παραπάει και σε απόσταση και σε ανηφόρα, να πάει το πστόλ μανάχοτ...
 

Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
Σημερινό long με στόχο, χαμηλούς παλμούς. Τελείωσε σχετικά άνετα, με 133 παλμούς μέσο όρο.

Παναγιώτη σήμερα φόρεσα δεύτερη φορά το Pro 3, νομίζω ήταν πιο φιλικό στο πόδι, μάλλον έστρωσε. :p
 

Attachments



Μηνύματα
15.030
Reaction score
20.784
ζήλια ψώρα, έβγαλα και εγώ τα pro3 βολτα

ντύθηκα αλαφρά όμως και πάγωσα.

παρήγγειλα καινούρια ακουστικά, jbl (εννοείται) endurance peak 3 , απο δευτέρα τα νεότερα...
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.076
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top