Εδώ τρέχουμε

Μηνύματα
14.877
Reaction score
20.422
πίνακες τις world athletics που βαθμολογούν τις επιδόσεις σε διάφορα αθλήματα.
στα δρομικά λοιπόν εντυπωσιασμένος βρίσκω οτι υπάρχει απόλυτη αντιστοιχία στις 3 αποστάσεις που έχω κάνει και είναι όλες αυτήν την περίοδο στους 51 βαθμούς (47,17 στα 10χλμ, 1.45 στον ΗΜ, 21.30 στα 5χλμ)

πρέπει να έχουν κάνει σοβαρή δουλειά οι τύποι στην ομοσπονδία. Θεωρητικά πάντα ο τερματισμός στον μαραθώνιο έρχεται κάπου στο 3.52 για την ίδια βαθμολογία.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.129
Reaction score
30.068
Άρχισα με τη σύζυγο δειλά-δειλά το τρέξιμο, πανάθεμά σας, ακολουθώντας ένα πρόγραμμα 'σταρτ ραν' που έχω στο κινητό (καθώς ποτέ μου δεν έτρεχα, άρα λέω θέλει ρέγουλα το πράμα να δω πώς είναι) όπου τρέχεις 1 λεπτό περπατάς 5, 1:30 περπατάς 4:30, 2 περπατάς 4 κοκ (αυτό κάναμε χθες με τη βροχή), από ένα ημίωρο το καθένα, όλα ωραία, εύκολο αλλά ας πάμε χαλαρά, δεν κουράζομαι δεν λαχανιάζω καθόλου αλλά νιώθω με πονάνε ...οι προσαγωγοί! Τι φάση?

Και η σύζυγος είχε χρόνια να τρέξει, αλλά εκείνη στην 1η γυμνασίου είχε πανηπειρωτικό στα 800, εγώ εντελώς άσχετος λέμε.

Έχετε δει βαρώνο να τρέχει;
 

Μηνύματα
4.089
Reaction score
3.583
Άρχισα με τη σύζυγο δειλά-δειλά το τρέξιμο, πανάθεμά σας, ακολουθώντας ένα πρόγραμμα 'σταρτ ραν' που έχω στο κινητό (καθώς ποτέ μου δεν έτρεχα, άρα λέω θέλει ρέγουλα το πράμα να δω πώς είναι) όπου τρέχεις 1 λεπτό περπατάς 5, 1:30 περπατάς 4:30, 2 περπατάς 4 κοκ (αυτό κάναμε χθες με τη βροχή), από ένα ημίωρο το καθένα, όλα ωραία, εύκολο αλλά ας πάμε χαλαρά, δεν κουράζομαι δεν λαχανιάζω καθόλου αλλά νιώθω με πονάνε ...οι προσαγωγοί! Τι φάση?

Και η σύζυγος είχε χρόνια να τρέξει, αλλά εκείνη στην 1η γυμνασίου είχε πανηπειρωτικό στα 800, εγώ εντελώς άσχετος λέμε.

Έχετε δει βαρώνο να τρέχει;
Και εγώ από πέρυσι με αυτό το start run ξεκίνησα αφού δεν είχα τι να κάνω όσο περίμενα τον μικρό που έκανε αθλήματα και έφτασα να τρέχω εύκολα 30+ λεπτά ,απλώς μετά έπρεπε να φύγω. Προσοχή λίγο τους σφυγμούς να μην ξεφεύγουν.
Οι προσαγωγοί προφανώς απο την αγυμνασιά πονάνε , πρόσεχε μην τους ζορίσεις πολύ αλλά ούτε και χαλαρά , και φυσικά πολύ καλές διατάσεις πριν ξεκινήσεις.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.129
Reaction score
30.068
Δεν έχω με τι να τους μετρώ (ντιπ άσχετος λέμε, με το κινητό να μου δίνει οδηγίες τρέχω) αλλά σίγουρα δεν ξεφεύγω, απέχω πάρα πάρα πολύ.

Πρόπερσι με την πρώτη καραντίνα είχα πιάσει να ανεβοκατεβαίνω τις σκάλες της οικοδομής, έφτασα μέχρι μισή ώρα ανέβα-κατέβα και μετρούσα 160-170 σφυγμούς, αυτό το τρεξιματάκι καμία σχέση.
 

Μηνύματα
14.877
Reaction score
20.422
Πριν πάρεις ζώνη κπ βεβαιώσου ότι το ρολόϊ σου την δέχεται.
Τα καθαρά αθλητικά ρολόγια δέχονται αισθητήρες, τα Xiaomi Huawei Samsung κλπ όχι . Βέβαια για αρχή δεν είναι ανασταλτικά αναξιόπιστος ο αισθητήρας καρπού σε αρκετά από αυτά οπότε μπορείς να ξεκινήσεις
 

Μηνύματα
4.089
Reaction score
3.583
Ξεκίνα με ένα ρολόι ψάξε σε τι σφυγμούς πρέπει να βρίσκεσαι για cardio και δωστου...
160-170 πάντως είναι αρκετοί.
 

Μηνύματα
14.877
Reaction score
20.422
Καλύτερα με λιγότερους στην αρχή. Μια καλή αρχή θα ήταν 130 με 140 μέσο όρο για μισή ώρα, αν βγαίνει αυτό ξεκινάς και για τα παραπάνω
 


Μηνύματα
4.089
Reaction score
3.583
Ναι οκ για τόση ένταση λογικοί είναι ....Για ποιό λόγο ανεβοκατεβαίνες σκάλες ? :)


 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.129
Reaction score
30.068
...γιατί είχαμε την πρώτη καραντίνα? Δοκίμασα να τρέξω και στην ταράτσα (800τμ) αλλά την έχουμε στρωμένη χαλίκι και γρήγορα πόνεσαν τα πόδια μου και έκανε παράπονα και η αποκάτω :p

Ενώ στις σκάλες, 4 όροφοι 68 σκαλοπάτια δεν ενοχλούσα κανένα... πάντως γόνατα μια χαρά τις έβγαλαν που να σκάσει ο ντιμιφουτ
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.052
Reaction score
41.341
Ότι χειρότερο είναι να κατεβαίνεις σκάλες, το ανέβα δεν είναι πρόβλημα.
Αν πάντως σε ενδιαφέρει παλμογράφος "αξιόπιστος" έχουμε έτοιμες λύσεις.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.129
Reaction score
30.068
Ότι χειρότερο είναι να κατεβαίνεις σκάλες, το ανέβα δεν είναι πρόβλημα.

Το ξέρω. Το ίδιο θέμα στο βουνό.

Όταν πρωτοπήγα στο βουνό της γυναίκας μου (Τόμαρος ή Ολύτσικα, το βουνό πάνω από το μαντείο της Δωδώνης), ε νέο παιδί ήμουν, σβίν πρώτος απάνω στην παναγίτσα. Με βλέπουν οι μπαρμπάδες έφτασα μόνος, εσύ τίνος είσαι.
Στο κατέβασμα όμως... μέχρι να φτάσω κάτω έτρεμαν τα πόδια μου, αντιθέτως ο συγχωρεμένος ο πεθερός μου με το χαρακτηριστικό 'κυρτό' των ποδιών των παλιών, λες και πήγαινε στην παραλία ήταν.
 

Μηνύματα
9.772
Reaction score
1.824
Ένα ωραίο πρωινό long run σήμερα, κατευθυνθήκαμε βόρεια! Βγήκε σχετικά εύκολα μιας και τα πόδια ήταν ξεκούραστα με λίγα χιλιόμετρα μέσα στην εβδομάδα.
Θέλω να ρίξω λίγο βάρος στην ενδυνάμωση τώρα αυτή τη περίοδο.
Αύριο έχουμε 10αρακι, το 40ο δρόμο υγείας Άλιμος-Γλυφάδα μπας και βγει κανενα PB.
 

Attachments


Μηνύματα
1.365
Reaction score
1.143
Μπράβο. Είσαι δυνατός!!! Δε κατάφερα λόγο υποχρεώσεων να έρθω και εγώ. Αν και από ότι διάβασα δεν είναι και η καλύτερη διοργάνωση μιας και τρέχουν δίπλα από τα αυτοκίνητα μιας και δεν κλείνει ο δρόμος ούτε καν λοριδα
 

Μηνύματα
9.772
Reaction score
1.824
Μπράβο. Είσαι δυνατός!!! Δε κατάφερα λόγο υποχρεώσεων να έρθω και εγώ. Αν και από ότι διάβασα δεν είναι και η καλύτερη διοργάνωση μιας και τρέχουν δίπλα από τα αυτοκίνητα μιας και δεν κλείνει ο δρόμος ούτε καν λοριδα
Αύριο είναι! Όντως δεν κλείνουν καθόλου το δρόμο;
 

Μηνύματα
14.877
Reaction score
20.422
εγώ είμαι ακόμα με αντιβίωση , δεν κάνω τον κόπο ούτε τη συμμετοχή μου να πάρω.
από βδομάδα λογικά
 

Μηνύματα
1.365
Reaction score
1.143
Ναι λάθος λόγο αυτόματης διόρθωσης. Δε θα καταφέρω να έρθω ήθελα να γραψω
Έτσι διάβασα πως τρέχουν μέσα από τα κολωνακια και δίπλα περνάνε λεωφορεία, ιχ τα πάντα
εγώ είμαι ακόμα με αντιβίωση , δεν κάνω τον κόπο ούτε τη συμμετοχή μου να πάρω.
από βδομάδα λογικά
Τι έπαθες ρε συ;
Όλοι άρρωστοι είναι.τι στο καλό γίνεται;
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Για όσους τρέχουν, για όσους είναι άρρωστοι με το τρέξιμο και για όσους τρέχουν αλλά είναι άρρωστοι και δεν τρέχουν, ορίστε μια πρόταση για να περάσετε την ώρα σας διαβάζοντας:

IMG_20221126_170310.jpg
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.546
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top