Ενεργά Ηχεία

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Θα προσπαθησω να βοηθησω τη συζητηση χωρις αριθμους που μπορει να μπερδεψουν παρα να βοηθησουν...
Το πολυκαναλο το λεει και η λεξη ειναι αθροισμα καναλιων στην προσπαθεια να μεταφερουν ακριβεστερα τις πληροφοριες ενος χωρου αλλα και οσο το δυνατον περισσοτερες εαν υπαρχουν....
Αυτο σημαινει οτι μια απλη προσθηκη ενος κεντρικου θα μας δωσει καλυτερο ειδωλο και απειρες θεσεις ακροασης λογω της φυσικης και οχι εικονικης θεσης λογω δικαναλου...
Τι σημαινει αυτο; εαν π.χ. εχουμε ασυμμετρες επιφανειας εκατερωθεν των ηχειων σε ενα δικαναλο συστημα τοτε οι αντανακλασεις και τα διαφορετικα γκειν ειναι λογικο οτι θα μπερδεψουν περισσοτερο την εικονα....
Η φυσικη θεση του κεντρικου ερχεται να δωσει λυση εδω οπως και οταν εμεις μετακινηθουμε σε διαφορετικες θεσεις ειναι λογικο να αλλοιωνεται η στερεοφωνικη εικονα λογω μη συμμετριας πλεον των αποστασεων...οποτε ακομη και σε συμμετρικα δωματια το οφελος ειναι προφανες...
Κατι αντιστοιχο συμβαινει οταν υπαρχει φυσικα πληροφορια στα υπολοιπα καναλια ...
Επισης τα οφελη προσθηκης σαμπ ειναι πολυ σημαντικα....ομως....τα πραματα δεν ειναι τοσο απλα...
Τις περισσοτερες των περιπτωσεων και να πω το ποιο συνηθες εαν ειναι να προσθεσεις καναλι που να χαλασει αλλα καλυτερα μην το κανεις η καντο με οποιους συμβιβασμους στο αποτελεσμα ή στο περιεχομενο....¨*
Ως καναλια σημαινει διαφορετικες η μερικως διαφορετικες πληροφοριες ανα δεδομενη στιγμη σαφως σε μεγαλυτερη σταθμη απο τις ανακλασεις τους οι οποιες εχουν ληφθει υποψη απο τον επεξεργαστη φυσικα....ναι μπορει καποιες απο αυτες λογω θεσεως ηχειου -οπισθιου τοιχου σε καποιες συχνοτητες απο αυτες να ενισχυθουν ,βεβαιοτατα, ναναι καλα ο επεξεργαστης....τα πολλαπλα σουιπ σε διαφορετικες θεσεις ειναι ακριβως γιαυτο το λογο να καταγραφει ακριβεστερα ο χωρος....
Αρα το περιβαλλον γινεται ποιο ελεγχομενο με την τοποθετηση πολλαπλων πηγων εκπομπης...
Αλλιως θα επρεπε σε δικαναλο να εχεις....
Πληρως ελεγχομενες πρωτες ανακλασεις,πληρως συμμετρικες,εξαιρετικο γουειβ γκαιντ και παλι....θα χρειαζοταν dsp.
*λαθος επιλογη κεντρικων, γενικοτερα λαθος επιλογη ηχειων,λαθος θεσεις-αποστασεις αυτων και το ποιο συνηθες λαθος ενσωματωση σαμπ που δυστυχως ειναι το συνηθες...ουκ ολιγοι παιζουν δικαναλο για μουσικη χωρις σαμπ και το(α) εχουν μονο για ταινιες...εγω παιζω δικαναλο με δυο σαμπ τεζα ,αλλα εκτος ολα ταλλα καναλια...και ξερω οτι δε θα καταφερω στο χωρο μου κατι καλυτερο ....αυτα αγαπη αδερφια...!! :)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.948
Για αυτό και η Anthem που έχω πχ δεν σε αφήνει να κάνεις Calibration με λιγότερα από 5 σημεία μέτρησης. Η επιλογές είναι 5, 7 ή 10 διαφορετικά σημεία μετρήσεων με ελάχιστη απόσταση τα 40cm.
Και βέβαια μετράει όλα τα ηχεία σε κάθε σημείο ξεχωριστά.
Σε 5.1 δηλαδή στο set των 5 είναι 30 μετρήσεις.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Ναι και την χρονική στιγμή ποιός την καθορίζει και πως?
Εύκολο είναι βρε, καθυστέρηση με την απόσταση κι ανάποδη φάση.
Γιου Νόου, ταχύτητα του ήχου και απόσταση των εμπρός με τα πίσω σαμπ, κι ανάποδα για εξόντωση.
Ή μικρόφωνο και μέτρηση την μέγιστη ακύρωση κει πίσω.
 

Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.659
Η περίπτωση που αναφέρεις με τα 6 μεγάφωνα σε array εννοείται ότι καμία απολύτως σχέση δεν έχει με μια πραγματική πολυκαναλη διάταξη.
...Κι ο λόγος είναι απλός, τα ηχεία στο πολυκάναλο είναι τοποθετημένα στο χώρο σε περιμετρική διάταξη σε σχέση με τον ακροατή κι όχι όλα σ'ένα σημείο!!.
Οι οποίες ακυρώσεις που σωστά ανέφερες ότι υπάρχουν, επηρεάζουν κατά το ίδιο ποσοστό της άμεσες και τις έμμεσες ανακλάσεις...
Κι όχι.. κατά παραγγελία μόνο τις έμμεσες όπως αρχικά είχες πει.
Αν τώρα, όπως χαρακτηριστικά λες "το πολυκάναλο έχει τη δυνατότητα να αφαιρέσει την επίδραση του χώρου", θα ήθελα πραγματικά να μου υποδείξεις τη βιβλιογραφία που υποστηρίζει τα λεγόμενα σου..
Αν ισχύει πάντως αυτό που λες, το πολυκάναλο θα μπορεί να παίξει το ίδιο καλά και σε μικρό δωμάτιο αλλά και σε υπαίθριο χώρο χωρίς επηρεασμους και να αποδίδει το ίδιο με την ίδια σταθμη στα ενισχυτικά εαν το κατάλαβα καλά..
αυτο καταλαβες εσυ;
σοβαρα τωρα αυτο;
προσπαθησες να το διαβασεις και εβγαλες αυτο το συμπερασμα ;
δηλαδη εχασα 1 ωρα απο τη ζωη μου να σου δωσω ενα απλουστευμενο παραδειγμα για να καταλληξεις σε αυτη τη μαλακια που ειπες τωρα;

οντως δεν μου κανεις πλακα;
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
αυτο καταλαβες εσυ;
σοβαρα τωρα αυτο;
προσπαθησες να το διαβασεις και εβγαλες αυτο το συμπερασμα ;
δηλαδη εχασα 1 ωρα απο τη ζωη μου να σου δωσω ενα απλουστευμενο παραδειγμα για να καταλληξεις σε αυτη τη μαλακια που ειπες τωρα;

οντως δεν μου κανεις πλακα;
Εννοείται πως δεν κάνω πλάκα..
Αυτό που πραγματικά προσπαθώ να καταλάβω είναι αν όντως πιστεύεις τα γραφόμενα σου!!
Αν ναι, πραγματικά περιμένω με ενδιαφέρον ποια βιβλιογραφία υποστηρίζει τα ανωτέρω!
Κι όπως βλέπεις δεν είμαι ο μόνος με την συγκεκριμένη απορία!
Tο πολυκάναλο στην ίδια στάθμη με το δικάναλο (επειδή μεμονωμένα κάθε μεγάφωνο παίζει πιο χαλαρά),
στο σύνολό του παράγει λιγότερη έμμεση?

Και το γεγονός ότι ακολουθεί διαφορετικούς “δρόμους” σημαίνει ότι δεν αθροίζεται ?

.
Όχι.

Η έμμεση ακτινοβολία, όπως έχεις παρατηρήσει σε τυπικούς αφρόντιστους χώρους, δεν είναι ενοχλητική σε χαμηλές στάθμες, αλλά όταν δυναμώσεις τότε γίνεται κόμπος.
Γι'αυτό το λόγο, πολλοί "αναγκάζονται" να ακούν σε χαμηλές στάθμες, όσο τους επιτρέπει ο χώρος, γιατί άμα σηκώσουν κεφάλι οι έμμεσες, είναι ανυπόφορο.

Η τιμή της ενέργειας της έμμεσης εξαρτάται προφανώς από την ενέργεια της άμεσης. Κάτω από ένα όριο, η ενέργεια της έμμεσης βρίσκεται κάτω από την ουδό ακοής και πρακτικά δεν υφίσταται, ασχέτως αν μπορεί να μετρηθεί.

Όπως σωστά είπες, για επίτευξη ίσης στάθμης μεταξύ δικαναλου και πολυκάναλου, θα πρέπει το δικάναλο να τερματίζει τα γουφερ την ώρα που το πολυκάναλο παίζει νωχελικα και χαλαρά, σχεδόν κοιμάται.

Είναι αξιοπερίεργο και για μένα όταν λόγου χάριν ακούω σοβαρό δυνατό μπάσο στη θέση ακρόασης σε στάθμη αναφοράς, και πάω δίπλα στο σαμπ και παίζει τόσο χαλαρά που απορείς πως διάλο σηκώνεται τέτοια στάθμη στο δωμάτιο. Είναι απλό, είναι η ισχύς των πολλών.

Το οποίο σημαίνει, ότι η επίδραση της έμμεσης είναι πολύ υποδεέστερη στο πολυκάναλο, διότι για την ίδια στάθμη με το δικάναλο θα παίζει τόσο χαλαρά κάθε πηγή, κάθε ηχείο, που η έμμεση που προκαλεί αυτή η πηγή, συνεχίζει να βρίσκεται μέσα στο πλαίσιο του "δεν ενοχλεί γιατί δεν ακούγεται".
Η έμμεση δεν αθροίζεται, διότι ακολουθεί διαφορετικούς δρόμους σε κάθε τοίχο μέχρι να φτάσει σε σένα.
Αθροίζεται μόνο η άμεση, διότι όλα τα ηχεία στέλνουν σε σένα την ενέργεια, στην ευθεία.

Η έμμεση, ακολουθώντας πολλαπλές τυχαίες διαδρομές, κάνει ένα διαμοιρασμό στο χώρο, και επέρχονται άπειρες κατευθύνσεις σε άπειρα σημεία που ως τελικό αποτέλεσμα έχουν εν μέρει την αλληλοακύρωσή τους, αλλά και τον υποβιβασμό της μιας που θα είναι πιο "έντονη", οπότε την μετατρέπουν σε "μη ενοχλητικη"
Μιλάμε για το holly grail του snake oil...
 
Last edited:


Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.659
5 χρονια πολυτεχνειο
τραβα μορφωσου
προλαβαινεις
για να σταματησεις να γραφεις ασυναρτησιες


στο κατω κατω αφου δεν γουσταρεις ενεργα δεν πας παραδιπλα να μην μας τα κανεις τσουρεκια με τις ανεκδιηγητες παπατζες που πετας;
δεν εχει ignore για συγκεκριμενη κατηγορια το ρημαδι δυστυχως.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
αφου δεν την διαβαζεις,
τι την θες την παραπομπη στην βιβλιογραφια;
Mε ξέρεις προσωπικά @yakster ???
Ξέρεις τις σπουδές μου ή το αν διαβάζω??
Απλά είμαι αλλεργικός στη π@π@ρολογι@!
 
Last edited:

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
10 αυτοκινητα πανε με 10 db /ωρα...
1 αυτοκινητο παει με 100 db / ωρα...
... ποση ειναι η αποσταση πεδησης?
-
πινεις ενα μπουκαλι ουισκι...
και πινουν και δεκα ακομα μαιμουδες απο 1 ποτηρι ?
σε ποσο χρονο θα ξεμεθυσουν ?
-
εχω και παραδειγμα με ηχο...αλλα δεν ειναι επι του παροντως..
Πολλές ειδικότητες θα..... είχαν άποψη.
Aυτή του φροντιστή ψυχικής υγείας και μάλιστα απ΄τα ανώτατα κλιμάκια
θα είχε την περισσότερη αξία.
.
:drinks:
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
5 χρονια πολυτεχνειο
τραβα μορφωσου
προλαβαινεις
για να σταματησεις να γραφεις ασυναρτησιες


στο κατω κατω αφου δεν γουσταρεις ενεργα δεν πας παραδιπλα να μην μας τα κανεις τσουρεκια με τις ανεκδιηγητες παπατζες που πετας;
δεν εχει ignore για συγκεκριμενη κατηγορια το ρημαδι δυστυχως.
Δυστυχώς ασυναρτησίες γράφεις εσύ φίλε μου...
Άκου "επιλεκτική ακύρωση ηχητικών κυμάτων"...
Ο λόγος εκπομπής των άμεσων προς τις έμμεσες ηχητικές ανακλάσεις ενός συγκεκριμένου ηχείου σε συγκεκριμένη θέση στο χώρο δεν εξαρτάται από το αν παίζει σε δικαναλο ή πολυκάναλο αλλά είναι μια αμετάβλητη σταθερή.

...Αλλά ξέχασα, εγώ δε ξέρω..
 





leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
και το αποδεικνυεις αλλη μια φορα
ευγε παλικαρι μου , βγες μπροστα μη μασας μια.
πες και αλλα να γραψουμε βιβλιο με τις ατακες σου
Η τιμή της ενέργειας της έμμεσης εξαρτάται προφανώς από την ενέργεια της άμεσης. Κάτω από ένα όριο, η ενέργεια της έμμεσης βρίσκεται κάτω από την ουδό ακοής και πρακτικά δεν υφίσταται, ασχέτως αν μπορεί να μετρηθεί.
απάντησε ο ντοκτορ για μένα!
μάλλον όμως όπως κι εγώ, ούτε ο ντοκτορ ξέρει τι λέει ε???
Εδώ φυσικά συμβαίνει και ένα άλλο παράδοξο!
ο ντοκτορ...παραδέχεται ότι ακόμα κι "αν μπορεί να μετρηθεί...πρακτικά δεν υφίσταται!!!
δηλαδή ρε παίδες...οι μετρήσεις δε μετράνε???
...αποφασίστε επιτέλους!!!
αμάν πχια!!
στη Harman...πλάι στον Τουλ :cry: :lolsign:
λάθος!
δίδαξα τον toole! :tongue: :tongue: :p :p
 
Last edited:






ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.614
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top