Ενεργά Ηχεία

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.099
Reaction score
124.654
αυτό που έχω απορία είναι το κατά πόσο εξίσου συμβάλει η διάχυση από το πάτωμα με αυτή ενός ταβανιού...
Όχι.
Έχει εξηγηθεί κατ'επαναληψιν.

Δεν πειράζουν οι αντανακλάσεις από το δάπεδο, πειράζουν αυτές από το ταβάνι.

Πλωτό δάπεδο δε κάνεις για να κόψεις αντανακλάσεις, για το μπάσο.
 




daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Όχι.
Έχει εξηγηθεί κατ'επαναληψιν.

Δεν πειράζουν οι αντανακλάσεις από το δάπεδο, πειράζουν αυτές από το ταβάνι.
κατ'επαναληψιν? μάλλον θα μου διέφυγε...αν έχεις κάτι πρόχειρο στείλε...
αλλιώς θα ψάξω
εκτός και αν είναι γλώσσα του Μπούτια οπότε δεν πρόκειται να το βγάλει ποτέ το σερτς του σαιτ :laugh:

από τα τελευταία νέα όμως που διαβάζω πάντως....αυτό που καταλήγω είναι ότι ο ανακλώμενος ήχος θα πρέπει να έχει την ίδια ισχύ παντού...
γι αυτό θέτω την ερώτηση για την διάχυση στο δάπεδο
στα πλαίσια μιας θέσης ακρόασης που θα ισαπέχει και από πάτωμα και από δάπεδο
.... ακόμα δύο τυπικά ελληνικά σαλόνια!!!!:roflmao::roflmao::roflmao::tongue::tongue::tongue:
ναι αλλά παρατήρησες ότι το γκρι δεν είναι τόσο γυαλιστερό ε?
για σαγρέ το κόβω:lolsign:
 


Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
Δηλαδή αυτοί εδώ δεν ξέρουν.
View attachment 154073 View attachment 154075
Αυτό που δείχνουν οι φωτό σου λέγεται ημιεντοιχισμός με σκοπό την εξοικονόμηση χώρου.
... όπως ειπώθηκε πιο πανω "ξερουν τι κερδιζουν και τι χανουν"
.

(... το bass reflex στα συγκεκριμένα εκτονώνει μπροστά, απ΄τις 4 οπές)
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Κόψε το πολύ βινύλιο. Φέρνει ζάλη.
Ρε Αλέξη,
μια χαρά νηφάλιος είμαι!!:smile::smile::smile:
Εσύ δε ξέρω!!:idk::idk:
Ειλικρινά τώρα,
Πιστεύεις ότι αυτό το... πράμα μπορεί ποτέ να είναι ένα σαλόνι σπιτιού???
Πραγματικά δηλαδή...το έχω απορία!!!:errwhat::errwhat:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Αυτό που δείχνουν οι φωτό σου λέγεται ημιεντοιχισμός με σκοπό την εξοικονόμηση χώρου.
... όπως ειπώθηκε πιο πανω "ξερουν τι κερδιζουν και τι χανουν"
.

(... το bass reflex στα συγκεκριμένα εκτονώνει μπροστά, απ΄τις 4 οπές)
Τυχαία φωτογραφία.
Η ίδια κατασκευή είναι και για τα 8000 με την οπή πίσω.
Screenshot_20191101_084246.jpg


Τη κερδίζουν κα τη χάνουν;

Λέανδρε αυτό Studio είναι ή σαλόνι με ηχοπερατή;
 

Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
Τυχαία φωτογραφία.
Η ίδια κατασκευή είναι και για τα 8000 με την οπή πίσω.
View attachment 154087

Τη κερδίζουν κα τη χάνουν;
...χάνουν σε "βάθος" :p:p
κερδίζουν σε χώρο και καλαισθησία .

(ένα demo δωμάτιο είναι)
.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Ta ηχεια ειναι σχεδιασμενα εξαρχης για να παιζουν ελευθερα ,ο σχεδιασμος της καμπινας με τις προσεγμενες για τις περιθλασεις το μαρτυρα αλλωστε... η οπη ειναι επισης σχεδιασμενη ετσι ...επεδη τα μεγαφωνα ειναι σχεδιασμενα για τετοιες καμπινες, δεν μπορουν να τα ταπωσουν για να μην αλλαξουν αλλα χαραχτηριστικα τους και εν τελη η αποδοση....
Το τι συμβαινει στην συγκεκριμενη ,μπορει να μετρηθει,σιγουρα εχει αλλαξει χαραχτηριστικα αποκρισης του κατω ακρου...σιγουρα... και επειδη η διαδρομη εχει μεγαλωσει εχει αλλοιωθει το γκρουπ ντιλει προς το χειροτερο ...λεω τωρα ...
αρα μαλλον ως απλη διαφυγη αερα για να μην αλλιωθουν τα σπεκ του μεγαφωνου το βλεπω...εαν κοπει και αναλογως θα ειναι πολυ χαμηλης σταθμης....
Πραγματικα ομως θα επρεπε να ακουσεις τα ιδια στην κονσολα και τα ιδια εντοιχισμενα...εχω ακουσει αλλα ,αλλα το θεμα δεν ειναι τι πιστευω εγω, συζηταμε αλλωστε...με εξυπνες τοποθετησεις και φυσικα σαμπ μπορεις να εχεις και το βαθος και το μπασο που θες...φαντασου να βαλεις μια τραγουδιστρια να εξεχει το κεφαλι της απο εναν τοιχο να τραγουδησει...και δοκιμασε την μερικα βηματα μπροστα απο αυτον....το γκειν που δεινει ο τοιχος μεσουψηλα δε μου αρεσει ασχετα εαν ειναι συμφασικο...
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
...χάνουν σε "βάθος" :p:p
κερδίζουν σε καλαισθησία .

(ένα demo δωμάτιο είναι)
.
Τώρα είναι σωστά διατυπωμένο, μιας και χώρο χάνουν αν θέλουμε να στηθούν σωστά όπως ανέφερε κι ο ντοκτορ!..
Κερδίζουν όμως σημαντικά στο waf... μέχρι να μάθει όμως η σύζυγος..το κόστος!!:hunter::hunter:
Σ' ένα σπίτι λοιπόν,
αφού πληρώσεις ένα σκασμό λεφτά για να τα εντοιχισεις,
έχοντας πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι μπορεί και να μη σ' αρέσει,
θα μικρύνει ιδιαίτερα και το ενεργό εμβαδόν του δωματίου!!
Εννοείται ότι η όποια μετακίνηση των ηχείων αν κάτι δε πάει καλά, είναι μετά πρακτικά αδύνατη λόγω άπειρων μερεμετιων που θα χρειαστούν!!
.. ίσως η χειρότερη πιθανή επιλογή τοποθέτησης σε σπίτι!!
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Ta ηχεια ειναι σχεδιασμενα εξαρχης για να παιζουν ελευθερα ,ο σχεδιασμος της καμπινας με τις προσεγμενες για τις περιθλασεις το μαρτυρα αλλωστε... η οπη ειναι επισης σχεδιασμενη ετσι ...επεδη τα μεγαφωνα ειναι σχεδιασμενα για τετοιες καμπινες, δεν μπορουν να τα ταπωσουν για να μην αλλαξουν αλλα χαραχτηριστικα τους και εν τελη η αποδοση....
Το τι συμβαινει στην συγκεκριμενη ,μπορει να μετρηθει,σιγουρα εχει αλλαξει χαραχτηριστικα αποκρισης του κατω ακρου...σιγουρα... και επειδη η διαδρομη εχει μεγαλωσει εχει αλλοιωθει το γκρουπ ντιλει προς το χειροτερο ...λεω τωρα ...
αρα μαλλον ως απλη διαφυγη αερα για να μην αλλιωθουν τα σπεκ του μεγαφωνου το βλεπω...εαν κοπει και αναλογως θα ειναι πολυ χαμηλης σταθμης....
Πραγματικα ομως θα επρεπε να ακουσεις τα ιδια στην κονσολα και τα ιδια εντοιχισμενα...εχω ακουσει αλλα ,αλλα το θεμα δεν ειναι τι πιστευω εγω, συζηταμε αλλωστε...με εξυπνες τοποθετησεις και φυσικα σαμπ μπορεις να εχεις και το βαθος και το μπασο που θες...φαντασου να βαλεις μια τραγουδιστρια να εξεχει το κεφαλι της απο εναν τοιχο να τραγουδησει...και δοκιμασε την μερικα βηματα μπροστα απο αυτον....το γκειν που δεινει ο τοιχος μεσουψηλα δε μου αρεσει ασχετα εαν ειναι συμφασικο...
εφόσον όμως με την πατέντα αυτή...στην ουσία η genelec προσθέτει καμπίνα στο ηχείο...άρα θα παίζει πιο χαμηλά...άρα και το group delay δεν θα μετακυλά στις χαμηλότερες συχνότητες ?
Τώρα είναι σωστά διατυπωμένο, μιας και χώρο χάνουν αν θέλουμε να στηθούν σωστά όπως ανέφερε κι ο ντοκτορ!..
Κερδίζουν όμως σημαντικά στο waf... μέχρι να μάθει όμως η σύζυγος..το κόστος!!:hunter::hunter:
Σ' ένα σπίτι λοιπόν,
αφού πληρώσεις ένα σκασμό λεφτά για να τα εντοιχισεις,
έχοντας πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι μπορεί και να μη σ' αρέσει,
θα μικρύνει ιδιαίτερα και το ενεργό εμβαδόν του δωματίου!!
Εννοείται ότι η όποια μετακίνηση των ηχείων αν κάτι δε πάει καλά, είναι μετά πρακτικά αδύνατη λόγω άπειρων μερεμετιων που θα χρειαστούν!!
.. ίσως η χειρότερη πιθανή επιλογή τοποθέτησης σε σπίτι!!
Λέανδρε...και το σαγρέ αν μετανιώσεις και θέλεις να το κάνεις σπατουλαριστό ξέρεις τι φούτσα είναι?:tongue:
 
Last edited:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
εφόσον όμως με την πατέντα αυτή...στην ουσία η genelec προσθέτει καμπίνα στο ηχείο...άρα θα παίζει πιο χαμηλά...άρα και το group delay δεν θα μετακυλά στις χαμηλότερες συχνότητες ?

Λέανδρε...και το σαγρέ αν μετανιώσεις και θέλεις να το κάνεις σπατουλαριστό ξέρεις τι φούτσα είναι?:tongue:
Ελάχιστη αδελφέ Χάρη μπροστά στις π@π@ριες της εντοιχισης!!
... ελάχιστες μαναμ... :smile: :smile:
...ίσα ίσα... γλυτώνεις και το ασταρομα!!:tongue::tongue:
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.715
Να είμαι ειλικρινής σε επαγγελματικό χώρο (ιατρείο,ξενοδοχείο,μαγαζί,στούντιο κτλ) θα πρότεινα εντοιχισμένα ηχεία.
Σε χώρο σπιτιού ελεύθερα ηχεία και κυρίως ενεργά.
Εκτός αν έχεις dedicated χώρο και είναι μόνο για μουσική ταινίες. Τοτε το κάνεις σινεμά,τότε ναι.
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Ελάχιστη αδελφέ Χάρη μπροστά στις π@π@ριες της εντοιχισης!!
... ελάχιστες μαναμ... :smile: :smile:
...ίσα ίσα... γλυτώνεις και το ασταρομα!!:tongue::tongue:
ναι καλά.....κάτσε να δεις τα μαστόρια να αρχίσουν να τρίβουν ντουβάρια και τα ξαναλέμε.... θα παρακαλάς για ενεργά:roflmao:
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
ναι καλά.....κάτσε να δεις τα μαστόρια να αρχίσουν να τρίβουν ντουβάρια και τα ξαναλέμε.... θα παρακαλάς για ενεργά:roflmao:
Μόνος μου τα φτιάχνω μαναμ...
Τα ενεργά απ' την άλλη καλά είναι δε λέω...για συνοδευτικά σε playstation!!:gamer::gamer:
Άκου ενεργά!!!... Κι εντοιχισμένα κιόλας!!:focus::focus:
 


Μηνύματα
307
Reaction score
409
Τυχαία φωτογραφία.
Η ίδια κατασκευή είναι και για τα 8000 με την οπή πίσω.
View attachment 154087

Τη κερδίζουν κα τη χάνουν;

Λέανδρε αυτό Studio είναι ή σαλόνι με ηχοπερατή;
Ο Darth Vader δεν φαίνεται στην φωτογραφία... Να υποθέσω ότι βρίσκεται λίγο δίπλα;:smoke:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Μόνος μου τα φτιάχνω μαναμ...
φαίνεται ότι είσαι προκομμένος...:)

2 δυνατά μαστόρια έχει το αβουσαιτ ...
εσένα και τον γιάνννη :laugh: :lol:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.069
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top