Ενεργά Ηχεία

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Όταν βάζεις 2 subs στο χώρο τα βάζεις για να έχεις ομοιόμορφα χαμηλό και ταυτόχρονα σε περισσότερες θέσεις.
Όταν τα subs είναι 4 (ένα σε κάθε γωνιά) δεν τα βάζεις για να γίνει της τάνας. Βάζεις τα πίσω δύο για να παίζουν εκτός φάσης από τα εμπρός ώστε να μη χρειαστεί μπάσο παγίδες ο χώρος.
Όταν δύο σήματα εκτός φάσης συναντηθούν ακυρώνονται.

Basic principles.

Calibration το λένε.
Κάτσε ρε άλεξ! αν είναι σε αντίφαση τα 2 πίσω από τα 2 μπρός, στην ουσία παίζοντας το ίδιο περιεχόμενο θα αλληλοακυρωθεί όλο το σήμα. Τι θα ακούγεται μετά?
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Κάτσε ρε άλεξ! αν είναι σε αντίφαση τα 2 πίσω από τα 2 μπρός, στην ουσία παίζοντας το ίδιο περιεχόμενο θα αλληλοακυρωθεί όλο το σήμα. Τι θα ακούγεται μετά?
Καλημέρα αλεξ!
Αυτό δεν το έχω ξανακούσει ! Ισχύει ?

Έτσι έχω διαβάσει - καταλάβει.

Μπορεί να κατάλαβα λάθος, στο πρόγραμμα είναι και αυτό.

Ας μας απαντήσει κάποιος με περισσότερη γνώση.
 
  • Like
Reactions: PMC

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Οταν ΔΕΝ ΘΕΛΩ να ξοδεψω δεκαχιλιαρα προς το παρων για να φτιαξω σωστο πολυκαναλο,αυτο λεγεται αγνοια;

Μιλας εσυ που ξοδεψες ενα 5χιλιαρο για γυψοσανιδες και ηχομονωση και σε καθε τεχνικο θεμα του σαιτ εχεις ΑΠΟΛΥΤΗ αγνοια;
αυτό λέγεται παραδοχή

δεν μπορείς να ξέρεις αυτά που ξέρει ένας επαγγελματίας
αυτό πρέπει να το έχεις(ουμε) όλοι στο μυαλό μας...αν έβλεπες την μελέτη που του έκαναν στα χαρτιά θα καταλάβαινες για τι μιλάμε

ο Γιώργος έκανε ανακαίνιση το σπίτι
κατανόησε και αποδέχτηκε ότι δεν έχει γνώσεις για να φτιάξει κάτι που να είναι σίγουρος 100%
ήθελε έναν χώρο εγγυημένο (ας πούμε) στα ηχητικά στάνταρ...
δεν γούσταρε ούτε να ρωτήσει ούτε να διαβάσει και να πειραματίζεται με καλαμιές και κουβέρτες και να έχει πάντα την αμφιβολία
που το κακό?

ο εξοπλισμός ήχου πρέπει να συνοδεύεται απαραίτητα από τεχνικές γνώσεις?
όσα και να διαβάσει κάποιος...αν δεν το σπουδάσει πάντα θα βρίσκεται στο επίπεδο της ημιμάθειας τουλάχιστον.

και βλέπουμε που οδηγεί το ''εγώ ξέρω'' εδώ και πάαααααρα πολλά ποστς :whistling:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
....και σιγουρα εδωσε πολυ περισσοτερα (και απο ρευστο) σε δισκογραφιες που καραγουσταρει.
καλά εδώ...μλκιάρα έκανε...αλλά δεν είναι αυτό το νήμα για να το αναλύσουμε :p :lol:
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
αυτό λέγεται παραδοχή

δεν μπορείς να ξέρεις αυτά που ξέρει ένας επαγγελματίας
αυτό πρέπει να το έχεις(ουμε) όλοι στο μυαλό μας...αν έβλεπες την μελέτη που του έκαναν στα χαρτιά θα καταλάβαινες για τι μιλάμε

ο Γιώργος έκανε ανακαίνιση το σπίτι
κατανόησε και αποδέχτηκε ότι δεν έχει γνώσεις για να φτιάξει κάτι που να είναι σίγουρος 100%
ήθελε έναν χώρο εγγυημένο (ας πούμε) στα ηχητικά στάνταρ...
δεν γούσταρε ούτε να ρωτήσει ούτε να διαβάσει και να πειραματίζεται με καλαμιές και κουβέρτες και να έχει πάντα την αμφιβολία
που το κακό?

ο εξοπλισμός ήχου πρέπει να συνοδεύεται απαραίτητα από τεχνικές γνώσεις?
όσα και να διαβάσει κάποιος...αν δεν το σπουδάσει πάντα θα βρίσκεται στο επίπεδο της ημιμάθειας τουλάχιστον.

και βλέπουμε που οδηγεί το ''εγώ ξέρω'' εδώ και πάαααααρα πολλά ποστς :whistling:
Μπορει πλεον με το ιντερνετ και με τη βιβλιογραφια οι γνωσεις καποιου να ειναι παρομοιες με ενος επαγγελματια-η εμπειρια ως συνηθως ειναι που διαφερει σημαντικα.

Ο wizzy για τα λεφτα που "πεταξε" μπορουσε να κανει πολυ καλυτερη δουλεια.Απεχει απο το τελειο κατα πολυ και του το ειχα αποδειξει.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Δυστυχώς υπάρχουν κάποιοι (λίγοι) που υποβιβάζουν το επίπεδο του διαλόγου με την άγνοια τους.

Και το παίζουν και γνώστες, αυθαδιάζοντας, ενώ εχουν μαύρα μεσάνυχτα και πλήρη αδυναμία αφομοίωσης γνώσης.
Ban them! Ban them for life!
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ο wizzy για τα λεφτα που "πεταξε" μπορουσε να κανει πολυ καλυτερη δουλεια.Απεχει απο το τελειο κατα πολυ και του το ειχα αποδειξει.
Σε ποια βάση του είχες αποδείξει ότι απέχει απο το τέλειο; Τις μετρήσεις του χώρου του, τις έχεις δει; Επίσης, αφου έχεις το γνωστικό υπόβαθρο για να κάνεις καλύτερη δουλειά, πως και βλέπουμε τις μετρήσεις που έχεις πάρει απο τον δικό σου χώρο που κάθε άλλο παρά τέλειες είναι;
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
Ο wizzy για τα λεφτα που "πεταξε" μπορουσε να κανει πολυ καλυτερη δουλεια.Απεχει απο το τελειο κατα πολυ και του το ειχα αποδειξει.
Ώπα, ώπα, μισό λεπτό! Πώς, πότε και πού ακριβώς μου το είχες αποδείξει; Με παράθεση (quote) posts, παρακαλώ. Διότι, αν θυμάμαι καλά, είδες φωτογραφίες του χώρου κι αποφάνθηκες ότι δεν έχει γίνει κάτι για τις πρώτες ανακλάσεις.

Αυτό εννοείς; Αυτή είναι η απόδειξη;

Σε ποια βάση του είχες αποδείξει ότι απέχει απο το τέλειο; Τις μετρήσεις του χώρου του, τις έχεις δει;
Αρνείται. Όσες φορές του είπα να του στείλω τη μελέτη και τα αποτελέσματα των μετρήσεων, με αγνόησε. Αν και, μεταξύ μας, δεν νομίζω να καταλάβει και πολλά πραγματα.

Επίσης, αφου έχεις το γνωστικό υπόβαθρο για να κάνεις καλύτερη δουλειά, πως και βλέπουμε τις μετρήσεις που έχεις πάρει απο τον δικό σου χώρο που κάθε άλλο παρά τέλειες είναι;
Καλά τώρα, εδώ...
1582019297249.png
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Σε ποια βάση του είχες αποδείξει ότι απέχει απο το τέλειο; Τις μετρήσεις του χώρου του, τις έχεις δει; Επίσης, αφου έχεις το γνωστικό υπόβαθρο για να κάνεις καλύτερη δουλειά, πως και βλέπουμε τις μετρήσεις που έχεις πάρει απο τον δικό σου χώρο που κάθε άλλο παρά τέλειες είναι;
Τις μετρησεις του οχι αλλα ξερω σιγουρα με αυτο που βλεπω οτι η στερεοφωνια και η λεπτομερεια δεν θα ειναι στα καλυτερα της εκει μεσα.Εκτος αν αυτο δεν τον χαλαει.

Αρχιζεις και λες αβασιμες χαζομαρες στα τελευταια ποστ-ευγενικα σου το λεω!Δεν ανεφερα ποτε οτι εχω κανει τελεια δουλεια!Εχω κανει πολυ καλη ομως και ειναι και παααρα πολυ οικονομικη σε σχεση με μελετη επαγγελματια και αγορασμενα υλικα επωνυμα!

Να αναφερω εδω οτι δεν ειμαι κατα των τιμιων επαγγελματιων.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Μπορει πλεον με το ιντερνετ και με τη βιβλιογραφια οι γνωσεις καποιου να ειναι παρομοιες με ενος επαγγελματια-η εμπειρια ως συνηθως ειναι που διαφερει σημαντικα.

Ο wizzy για τα λεφτα που "πεταξε" μπορουσε να κανει πολυ καλυτερη δουλεια.Απεχει απο το τελειο κατα πολυ και του το ειχα αποδειξει.
έλα ρε Γιάνννο αλήθεια?
πέταξε λεφτά?
γιατί?
επειδή δεν έβαλε 10 αγκαλιές καλάμια και 20 ντάνες κουβέρτες μέσα?
για πες μας Γιάνννη PRO
πως του το απέδειξες?
δείξε μας τη μελέτη και τα έργα σου
:headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Ώπα, ώπα, μισό λεπτό! Πώς, πότε και πού ακριβώς μου το είχες αποδείξει; Με παράθεση (quote) posts, παρακαλώ. Διότι, αν θυμάμαι καλά, είδες φωτογραφίες του χώρου κι αποφάνθηκες ότι δεν έχει γίνει κάτι για τις πρώτες ανακλάσεις.

Αυτό εννοείς; Αυτή είναι η απόδειξη;



Αρνείται. Όσες φορές του είπα να του στείλω τη μελέτη και τα αποτελέσματα των μετρήσεων, με αγνόησε. Αν και, μεταξύ μας, δεν νομίζω να καταλάβει και πολλά πραγματα.


Καλά τώρα, εδώ...
View attachment 154285
Αυτο που λες ειναι.Οι πρωιμες ανακλασεις.Και ποτε δεν αρνηθηκα μετρησεις σου-ποιος ο λογος να το κανω αυτο;
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
Ο wizzy για τα λεφτα που "πεταξε" μπορουσε να κανει πολυ καλυτερη δουλεια.Απεχει απο το τελειο κατα πολυ και του το ειχα αποδειξει.
Ώπα, ώπα, μισό λεπτό! Πώς, πότε και πού ακριβώς μου το είχες αποδείξει; Με παράθεση (quote) posts, παρακαλώ. Διότι, αν θυμάμαι καλά, είδες φωτογραφίες του χώρου κι αποφάνθηκες ότι δεν έχει γίνει κάτι για τις πρώτες ανακλάσεις.

Αυτό εννοείς; Αυτή είναι η απόδειξη;
Αυτο που λες ειναι.Οι πρωιμες ανακλασεις.
Α, εντάξει. Αν είναι αυτή η απόδειξη, πάσο. Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο.

Και ποτε δεν αρνηθηκα μετρησεις σου-ποιος ο λογος να το κανω αυτο;
Επειδή:
Όσες φορές του είπα να του στείλω τη μελέτη και τα αποτελέσματα των μετρήσεων, με αγνόησε.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Τις μετρησεις του οχι αλλα ξερω σιγουρα με αυτο που βλεπω οτι η στερεοφωνια και η λεπτομερεια δεν θα ειναι στα καλυτερα της εκει μεσα.Εκτος αν αυτο δεν τον χαλαει.
Η διαφορά μας όμως είναι η εξής: εγώ έχω διαβάσει τόσο τη μελέτη του επαγγελματία, όσο και τη μέτρηση του χώρου του Wizzy. Γενικά, έχω πάρει αμπάριζα τις μελετες και μετρήσεις φίλων εδώ μέσα για να χαλβαδιάζω.
Δε μου λες, το επικλινές ταβάνι του wizzy, το πήρε το μάτι σου...?

Αρχιζεις και λες αβασιμες χαζομαρες στα τελευταια ποστ-ευγενικα σου το λεω!Δεν ανεφερα ποτε οτι εχω κανει τελεια δουλεια!Εχω κανει πολυ καλη ομως και ειναι και παααρα πολυ οικονομικη σε σχεση με μελετη επαγγελματια και αγορασμενα υλικα επωνυμα!
Και να λέω μερικές αβάσιμες χαζομάρες στα τελευταία ποστ ( αν είναι χαζομάρες, πόσο μάλλον αβάσιμες ) είναι πταίσμα στο δικό σου διαρκές ρεσιτάλ μπουρδολογίας. Με το συμπάθειο,ε?
Δεν λες ότι έχεις κάνει τέλεια δουλειά, αλλά υποβιβάζεις τη - μετρημένη - δουλειά ενός επαγγελματία. Αφού τη κατακρίνεις λοιπόν και αφού είσαι τόσο γνώστης, πως και οι δικές σου μετρήσεις είναι αλλού γι'αλλού; Αυτό σε ρωτάω.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.155
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top