Ενεργά ηχεία

Μηνύματα
307
Reaction score
409
Οχι δεν το εικάζω. Είναι από τις βασικές γνώσεις των ηλεκτρονικών.
Οι πλακέτες , οι ημιαγωγοί οι πυκνωτές οι αντιστάσεις , και λοιπά άλλα ηλεκτρονικά εξαρτήματα , αντιπαθούν τους κραδασμούς , ιδίως σο σημείο όπου είναι κολημμένα επάνω στην πλακέτα με καλάι , όπως άλλωστε και οι ίδιες οι πλακέτες, συγκεκριμένα οι πίστες οι χάλκινες. Το αυτό συμβαίνει και με την θερμότητα. Την αντιπαθούν εξίσου.
Βεβαίως και είναι σωστά τα όσα λες, αλλά μόλις κυκλοφορήσει το νέο Αα(λτ).Τι.ΣΙ. με ενσωματωμένο πικαπ ...ορθά όμως στηριγμένο, συνοδευόμενο από 42 & 1/3 σαουμππ, 1600 βατ το μίνιμουμ ανά κανάλι σε βλέπω να μένεις μοναχούλι σου....
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Δεν επηρεάζει απαραίτητα τον ήχο. Τα κυκλώματα και τα εξαρτήματα επηρεάζει , δημιουργώντας βλάβες.
Δεν θα έχεις ακούσει μάλλον για τις βλάβες που έβγαζαν κάποια κορυφαία σαμπς ,της περασμένης δεκαετίας.
Ακριβές βλάβες.
Δεν θυμάμαι τώρα το όνομα της εταιρίας.
Μετά από διάστημα λίγων μηνών επηρεάζει και τον ήχο. Αρχίζουν οι παραμορφώσεις και λίγο αργότερα οι διακοπές. Και κάποια στιγμή έρχεται και ο κάδος ανακύκλωσης.
Γιατί καλοί χρυσοί οι ψηφιακοί ενισχυτές και χαμηλές οι τιμές τους, αλλά όταν χαλάσουν, η μεγάλη πλειοψηφία τους, πάει για ανακύκλωση. Δεν επισκευάζονται.
Δυστυχώς οι κλασικοί ενισχυτές που λειτουργούν εδώ και 30-40 χρόνια, <<παλαιάς τεχνολογίας>>, δεν θα υπάρχουν πλέον. Οι νέες τεχνολογίες έχουν ημερομηνία λήξης και μάλιστα σύντομη.
 


gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Ναι και σου απάντησα , ότι είναι βασικές γνώσεις ηλεκτρονικών.
Οσον αφορά στο αν το ξέρουν και τι κάνουν γι αυτό , είπα επίσης ότι δεν τους νοιάζει. Με το πέρας της εγγύησης , σου λένε πέτα το και πάρε άλλο. Ισχύς εγγύησης 2 χρόνια.
Εντάξει φίλε δε συνεννοούμαστε, δεν πειράζει, αρκετά.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
15 χρόνια μέσα στα Studios ποτέ δεν συνάντισα active monitor να πεθαίνει, να πάει στο service γιατί χάλασε ή ότι άλλο. Ώρες εργασίας; Καθημερινά, Χιλιάδες. Τόσες που κανένα σπίτι δεν θα κάνει ούτε σε 50 χρόνια. Χρήση; Θα βαράνε τα κεφάλια τους οι χαϊεντάδες που τα χαϊδεύουν. Σκυλιά.
Εταιρείες; Genelec, Mayer Sound.

Επειδή τα έχω ακούσει ξανά αυτά θα έλεγα ότι παίζει πολύ σημαντικό ρόλο η επιλογή του σωστού ηχείου. Δεν γίνεται να μου πάρεις 5αρακια ή 6αρακια woofers και να θες να πας τόσο δυνατά που δεν αντέχει. Έχω πάει σε πολλά Studios που το λαμπάκι χτύπαγε κόκκινα σχεδόν κάθε μισό λεπτό. Δεν φταίει το ηχείο αλλά η λάθος επιλογή ή τα λίγα χρήματα. Θέλει πολύ πιο δυνατό ηχείο από αυτό που πήρε. Με τα ηχεία που έκανε αυτός μιξάζ στο sound studio εμείς κάναμε μοντάζ στον AVID (μονταζιέρα).
 

Μηνύματα
1.825
Reaction score
3.406
15 χρόνια μέσα στα Studios ποτέ δεν συνάντισα active monitor να πεθαίνει, να πάει στο service γιατί χάλασε ή ότι άλλο. Ώρες εργασίας; Καθημερινά, Χιλιάδες. Τόσες που κανένα σπίτι δεν θα κάνει ούτε σε 50 χρόνια. Χρήση; Θα βαράνε τα κεφάλια τους οι χαϊεντάδες που τα χαϊδεύουν. Σκυλιά.
Εταιρείες; Genelec, Mayer Sound.

Επειδή τα έχω ακούσει ξανά αυτά θα έλεγα ότι παίζει πολύ σημαντικό ρόλο η επιλογή του σωστού ηχείου. Δεν γίνεται να μου πάρεις 5αρακια ή 6αρακια woofers και να θες να πας τόσο δυνατά που δεν αντέχει. Έχω πάει σε πολλά Studios που το λαμπάκι χτύπαγε κόκκινα σχεδόν κάθε μισό λεπτό. Δεν φταίει το ηχείο αλλά η λάθος επιλογή ή τα λίγα χρήματα. Θέλει πολύ πιο δυνατό ηχείο από αυτό που πήρε. Με τα ηχεία που έκανε αυτός μιξάζ στο sound studio εμείς κάναμε μοντάζ στον AVID (μονταζιέρα).
Εγώ επίσης είδα μόνο ένα genelec και αυτό μιλάμε για λιώμα κάθε μέρα.
Τώρα να πω για τελικούς ενισχυτές,παθητικά ηχεία,άπειρα πέρναγαν για σέρβις .
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
15 χρόνια μέσα στα Studios ποτέ δεν συνάντισα active monitor να πεθαίνει, να πάει στο service γιατί χάλασε ή ότι άλλο. Ώρες εργασίας; Καθημερινά, Χιλιάδες. Τόσες που κανένα σπίτι δεν θα κάνει ούτε σε 50 χρόνια. Χρήση; Θα βαράνε τα κεφάλια τους οι χαϊεντάδες που τα χαϊδεύουν. Σκυλιά.
Εταιρείες; Genelec, Mayer Sound.

Επειδή τα έχω ακούσει ξανά αυτά θα έλεγα ότι παίζει πολύ σημαντικό ρόλο η επιλογή του σωστού ηχείου. Δεν γίνεται να μου πάρεις 5αρακια ή 6αρακια woofers και να θες να πας τόσο δυνατά που δεν αντέχει. Έχω πάει σε πολλά Studios που το λαμπάκι χτύπαγε κόκκινα σχεδόν κάθε μισό λεπτό. Δεν φταίει το ηχείο αλλά η λάθος επιλογή ή τα λίγα χρήματα. Θέλει πολύ πιο δυνατό ηχείο από αυτό που πήρε. Με τα ηχεία που έκανε αυτός μιξάζ στο sound studio εμείς κάναμε μοντάζ στον AVID (μονταζιέρα).
Η genelec, μέχρι πριν λίγα χρόνια φόραγε τα ξεχασμένα από την δεκαετία του '80 modules STK της Sanyo. Τα τελευταία χρόνια το κάθε ηχείο της (8050) φοράει τρία LM3886 των 6,2 ευρώ το ένα, ή 4,6 ευρώ για πάνω από 100 κομμάτια.
Τα πρώτα καίγονταν συνεχώς και μαζί έστελναν αδιάβαστο και το 8ιντσο ή το όποιο woofer. Τα Lm κλασικά έχουν καλή προστασία και όταν καούν απομονώνουν το μεγάφωνο.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
ευχαριστώ για την απάντηση αλλά ξέχασα να το γράψω πως αυτά σαν ηχόχρωμα δεν του αρέσουν ιδιαίτερα στο χαμηλό σαν να μπουμάρουν .
Δεν νομίζω να τα έχει ακούσει αυτά, είναι καινούργια σειρά αρκετά βελτιωμένη. Φυσικά με 1000€ για ζευγάρι ενεργών τρίδρομο καλό είναι να μην έχουμε τρομερές απαιτήσεις. Έτσι κι αλλιώς όμως μία ισοστάθμιση θα την κάνεις που θα την κάνεις, φτιάξε το μπάσο εκεί που θες.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Μα αυτό περίπου περιγράφει και ο κύριος στο βίντεο. Το dsp σε 10-20 χρόνια θα είναι λέει παρωχημένο, λάθος σε 3-4 το πολύ χρόνια θα συμβεί αυτό. Η τεχνολογία προχωράει άρα θα είσαι πίσω διότι θα έχουν βγει καλύτερα ηχεία. Αν όμως πάρεις για παράδειγμα ένα harbeth δεν κινδυνεύεις ούτε σε 100 χρόνια, δεν έχεις λόγο να πάρεις πιο νέο harbeth καθώς θα είναι ίδιο με το προηγούμενο που έχεις ;). Βλέπεις πόση οικονομία κάνεις?
Μιας και ανακινείται θα θιγεί,ξέρεις και πόση...παραμόρφωση Doppler θα προέκυπτε από καμπίνα παλλόμενη συμπαθητικώς σε χαμηλές και μεσαίες οκτάβες σε σχέση με την εκπομπή των tweeter;;; ;)
"I struggle with this..." :lolsign:
"No decisions required by the customer!"
Ωιμέ!

Η αντίκρουση στο σπουδαιότερο πρόσκομμα που προβάλλει τάχαμου,είναι ότι οι αυτόνομοι ενισχυτές θα όφειλαν να είναι over-engineered ως υλοποιήσεις όχι μόνο για λόγους μόστρας,αλλά επειδή ακριβώς οι σχεδιαστές-κατασκευαστές τους δεν θα μπορούσαν να προβλέψουν ποιο σύνολο παθητικών μεγαφώνων μετά κρος θα καλούνταν σε κάθε περίπτωση να οδηγήσουν.

Και η τραγική ειρωνεία έγκειται στο ότι υπό αυτήν τη συνθήκη,αρκετές υλοποιήσεις ενισχυτών χωλαίνουν ακόμα και σε ένα τέτοιο προαπαιτούμενον δια λόγους...ιδιοσυγκρασιακούς.

JMF,ο ίδιος έχεις υποστηρίξει ότι ενισχυτές σαν τους Sansui δεν ματαξανακατασκευάζονται...Επομένως,το ίδιο ισχύει και για...όλους τους άλλους αυτόνομους ενισχυτές που δεν θα ήταν βεβαίως Sansui έναντι των ενσωματωμένων.
Είμαστε χαμένοι από χέρι ό,τι και να γινόταν,όπως και να το βλέπαμε... :focus:

Πράγματι,από κάποιο σημείο πληροφόρησης και ύστερα,καθένας είναι άξιος και γίνεται...οι επιλογές του.
I'll take my chances,όπως λένε και οι αγγλοσάξωνες.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Οκ όλα αυτά στα υπόψιν ,αλλά ας ρωτήσω για ένα φιλαράκι μου που θα ακούει στα 3,10 ή 3 μέτρα στέρεο πρόγραμμα αλλά διαθέτει και ένα υπογούφερ ,.Μήπως όμως υπάρχουν ενεργά με 10 ιντζο γούφερ στα 1500-1700 το ζευγάρι ; Αρκούν τα 10ιντζα σε αυτή την απόσταση; Νομίζω ο ear κάπου στο νήμα ήταν καταφατικός.Φυσικά εξετάζει και περιπτώσεις από ΕΕ. Γράψτε ιδέες !
Υπενθυμηση:
2,6m /10΄ 2,8 m/11΄3 m/12΄
Post automatically merged:

ευχαριστώ για την απάντηση αλλά ξέχασα να το γράψω πως αυτά σαν ηχόχρωμα δεν του αρέσουν ιδιαίτερα στο χαμηλό σαν να μπουμάρουν .
Σκεφτομαι μηπως μπουμαρει ο χωρος του και δεν ειναι θεμα μαρκας ηχειων. Ας το προσεξει.
Post automatically merged:

Οκ όλα αυτά στα υπόψιν ,αλλά ας ρωτήσω για ένα φιλαράκι μου που θα ακούει στα 3,10 ή 3 μέτρα στέρεο πρόγραμμα αλλά διαθέτει και ένα υπογούφερ ,.Μήπως όμως υπάρχουν ενεργά με 10 ιντζο γούφερ στα 1500-1700 το ζευγάρι ; Αρκούν τα 10ιντζα σε αυτή την απόσταση; Νομίζω ο ear κάπου στο νήμα ήταν καταφατικός.Φυσικά εξετάζει και περιπτώσεις από ΕΕ. Γράψτε ιδέες !
Δυστυχως το μπατζετ είναι αρκετα μικρο για κατι αξιολογο σ αυτή τη θεση ακροασης. Προσωπικα θα πηγαινα στο ADAM A77X και λιγο θα μικραινα την αποσταση ακροασης. Τα δυο 7ιντσα είναι περιπου οσο ένα δεκαιντσο. Πολύ αξιολογο ηχειο. Καλο θα ηταν να ξεραμε και το σαμπ εχει.
 
Last edited:

Μηνύματα
347
Reaction score
105
Από την δική μου εμπειρία ,μετατροπή παθητικού σε ενεργό, ναι οι διαφορές είναι μεγάλες.
Αν μπορείς να το πεις έτσι.... είναι σαν να έχεις ενα ηχείο των 1000€ και να μεταμορφώνεται σε ηχείο των 2000€.
Φεύγει η ''κουρτίνα'' εντελώς και το πιο σημαντικό είναι ότι το ηχείο γίνεται ευκολοδήγητο για τον ενισχυτή.
Το μοναδικό μειονέκτημα είναι ότι υποχρεώνεσαι στο dac του κρος
Ποιό ηχείο μετέτρεψες;
 



Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Υπάρχει τεράστια διαφορά στο μέγεθος ανάμεσα στα δύο που θα πρέπει ίσως να λάβετε υπόψη.

Μπορεί πάντως αν θέλει να μείνει εντός αρχικού μπάτζετ με τα m-audio. Αναλόγως τοποθέτησης και συνοδών μπορεί να μην έχει καμία διαφορά στο τελικό αποτέλεσμα.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
JMF,ο ίδιος έχεις υποστηρίξει ότι ενισχυτές σαν τους Sansui δεν ματαξανακατασκευάζονται...Επομένως,το ίδιο ισχύει και για...όλους τους άλλους αυτόνομους ενισχυτές που δεν θα ήταν βεβαίως Sansui έναντι των ενσωματωμένων
@JOHN MARKOU το εχεις δει αυτο;
 

Μηνύματα
112
Reaction score
127
Μπα, δεν έχω κανένα τέτοιο καημό! ;)

Απλώς οι τιμές τους για αυτά που προσφέρουν νομίζω πως είναι πάρα πολύ ανταγωνιστικές.

Συμπεριλαμβάνουν ψηφιακό κρος, δυνατότητες DSP ισοσταθμισης χώρου και boundaries αναλόγως τοποθέτησης, DAC υψηλών προδιαγραφών, ICE modules τελευταίας γενιάς και υψηλής ισχύος, νέα μεγάφωνα, υψηλότατα SPL, μόνο ασύρματη σύνδεση δεν έχουν! ;)

Ακριβώς επειδή νομίζω πως έχουν πολύ υψηλό vfm, άνοιξα και αυτό το θρεντ. ;)
Άμα ο άνθρωπος έχει αγκυλώσεις ότι και να κάνεις... Όπως έχει ειπωθεί το hiend είναι θρησκεία.
Θα θελα να το προτείνω ανεπιφύλακτα,αλλά...

Οπότε προτείνεται κάτι σαν το παρακάτω,με προοπτική να χρησιμοποιηθεί μελλοντικώς και σε ακριβότερες εφαρμογές...
http://www.countryman.com/downloads/dl/file/id/24/type_85s_datasheet.pdf

Παθητικό με αντίσταση εξόδου 5 ΚΩ και καμία μετατροπή σήματος από μονοτελή σε ισορροπημένη μορφή...Απορρίπτεται.:D

http://smproaudio.com/index.php/en/products
Τα εν λόγω προϊόντα πάντως κρίνονται χρήσιμα στις προβλεπόμενες εφαρμογές τους...
http://smproaudio.com/index.php/en/products/monitor-controllers/nano-patch-plus
μαλλον ο χωρος επιλεγει τα ηχεια - τα ηχεια επιλεγουν τα ενισχυτικα (σορρυ , σκεφτομαι ακομα "παθητικα" :p) και μετα παιρνεις ενα πισι και τελειωνει η υποθεση
μαλλον ηθελα να πω πως αμα δεν εχεις ορεξη (και τη δυνατοτητα (λεφτα - γυναικα - χωρο κτλ.)) να ψαχτεις, δεν αξιζει να ξοδευεσαι ...
τελος παντων , δεν εχω και τσι τρομερες ακουστικες εμπειριες ...
:drinks:
 

Μηνύματα
184
Reaction score
127
Σήμερα πήρα το πρώτο ζευγάρι ενεργά για χρήση στο γραφείο. Ήταν το presonus E3.5 BT. Και λέω ήταν γιατί μετά από μισή ώρα ακρόαση σε χαμηλή στάθμη έκαναν ένα τσαφ και κάηκαν. Ηλεκτρολογικό πρόβλημα δεν υπήρχε στον χώρο, ούτε air-condition ούτε κάποια άλλη πηγή κατανάλωσης ρεύματος πέραν του laptop. Πολυμπριζο τίμιο και καλό υπήρχε . Και τώρα προσπαθώ να βγάλω άκρη με το support του thomann...


Και ήθελα κάποια στιγμή να πάω σε sceptres8.....
 

Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Σήμερα πήρα το πρώτο ζευγάρι ενεργά για χρήση στο γραφείο. Ήταν το presonus E3.5 BT. Και λέω ήταν γιατί μετά από μισή ώρα ακρόαση σε χαμηλή στάθμη έκαναν ένα τσαφ και κάηκαν. Ηλεκτρολογικό πρόβλημα δεν υπήρχε στον χώρο, ούτε air-condition ούτε κάποια άλλη πηγή κατανάλωσης ρεύματος πέραν του laptop. Πολυμπριζο τίμιο και καλό υπήρχε . Και τώρα προσπαθώ να βγάλω άκρη με το support του thomann...
Το 2007 αγόρασα ένα ζευγάρι Tascam από το ίδιο μαγαζί, μετά από μισή ώρα το ένα σταμάτησε και αφού δεν ήταν ζήτημα καμμένης ασφάλειας επικοινώνησα μαζί τους. Έστειλαν courier να τα παραλάβει και μου έστειλαν νέο ζευγάρι όπως ζήτησα. Παίζουν ακόμα, τα καλύτερα 198€ που έχω ξοδέψει.

*Τα ηχεία που διάλεξες είναι αυτοενισχυόμενα, όχι ενεργά.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.106
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top