Ενεργές ηχητικές αποδράσεις (aka Το συστηματάκι μου)

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Είχα λίγο χρόνο το ΣΚ για το dirac και του έδωσα άλλη μια ευκαιρία.
Συνολικά, παρά τις μικρές ενστάσεις μου, το overall test είναι pass.
Το θέλουμε.
Σημαντικό ρόλο έπαιξε η ακρίβεια στις θέσεις των μετρήσεων.
Δε μπορώ να αποδώσω αλλού το γιατί τώρα πήρα τόσο καλό αποτέλεσμα, ενώ την άλλη φορά ότι να'ναι.

Tο sb το είχα με optical κατευθείαν στο mdac.
Του έβαλα κι ένα coaxial και πέφτει στη motu.
Οπότε, αν θέλω το sb να παίζει με dirac, ανάβω απλά το pc και γυρνάω το input του mdac.
So simple.

Το κακό με το dirac που με ξενέρωσε απίστευτα, είναι ότι δεν πουλάει cross platform license.
Δλδ, αν πάρεις license για pc δεν παίζει σε mac.
Έλεγα κάποια στιγμή να πάρω ένα mac mini για το σαλόνι, να φύγει το pc.
Τώρα πρέπει να αποφασίσω οριστικά αν θα γίνει αυτό, ώστε να πάρω είτε pc είτε mac license.
Παλιοχαρακτήρες.
 


Μηνύματα
640
Reaction score
535
Αυτό που περισσότερο με ενοχλεί είναι η πλήρης απουσία ελέγχου στο που επεμβαίνει, πως αλλά κυρίως ΠΟΣΟ επεμβαίνει.
Όλο το software δουλεύει σα μαύρο κουτί. Αν σ'αρέσει το αποτέλεσμα, καλώς. Αν όχι, το πετάς.

Πχ, τα solo κάνουν μια μικρή βουτιά μετά το 1.0-1.5 Khz. Η διόρθωση εκεί θέλει λίγο σεβασμό γιατί αλλιώς 'ακούγεται'. Και όντως ακούγεται και στη διόρθωση του dirac. Ξέροντας το ηχείο, άλλαξα το target curve ώστε να έχει μια πιο ήπια μετάβαση σε αυτή την περιοχή. Αν δεν το ήξερα, το ίδιο το dirac δε θα με βοηθούσε, υποδεικνύωντάς μου ότι στο x range έχει κάνει αυτή τη μεγάλη διόρθωση.

Τεσπά, ψιλά γράμματα, το'χουν φτιάξει με άλλη λογική. Χωρίς πολλά πολλά, βάζεις ένα μικρόφωνο, κάνεις 5-10 κλικ και το σύστημα παίζει καλύτερα. Απλά θα ήθελα λίγη παραμετροποίηση παραπάνω, that's all.

Επιπλέον, διαφωνώ και με το suggested target curve, αλλά αυτό ίσως είναι και ένας γενικός μπούσουλας, όπου ανάλογα τα προβλήματα που καλείται να αντιμετωπίσει, το πλησιάζει σε μεγαλύτερο ή μικρότερο βαθμό.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Τι εννοείς που επεμβαίνει και πόσο επεμβαίνει; Σου δείχνει την απόκριση συχνότητας και επιλέγεις εσύ πως θέλεις να την κάνεις, με μεγάλη ακρίβεια. Μάλιστα το target curve, το καθορίζεις βλέποντας και τη μετρημένη απόκριση, άρα μπορείς αν θέλεις να είσαι 'συντηρητικός' στο πόσο θα επέμβεις. Τι να πούμε για το Lyngdorf που έχει μόνο προκαθορισμένα target curves (αν δεν κάνω λάθος).

Συμφωνώ ότι το suggested target curve δεν είναι ιδιαίτερα χρήσιμο. Εντυπωσιάζομαι και εγώ ο ίδιος πόσο έχουμε συνηθίσει να ακούμε με τονισμένα μπάσα και το σχετικά 'φλατ' suggested target curve ακούγεται χάλια.

H δική μου ενστάση, εκτός του bug που προανέφερα, είναι ότι στην πολυκάναλη έκδοση δε σε αφήνει ή δεν το έχω βρει να το χρησιμοποιείς και ως cross.

Η άλλη μου απορία είναι πως στο καλό κάνει το impulse correction δεδομένου ότι κάθε ηχείο έχει διαφορετική σχεδίαση, κάποια έχουν π.χ. το μεγάφωνο μεσαίων σε ακουστική φάση, άλλα σε ακουστική 'αφασία'...
 

Μηνύματα
1.872
Reaction score
6.369
Το suggested target curve είναι μια ελαφρώς εξομαλυμένη Β&Κ καμπύλη. Δεν είναι κακή. Απλά έχουμε μάθει αλλιώς!
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Τι εννοείς που επεμβαίνει και πόσο επεμβαίνει; Σου δείχνει την απόκριση συχνότητας και επιλέγεις εσύ πως θέλεις να την κάνεις, με μεγάλη ακρίβεια. Μάλιστα το target curve, το καθορίζεις βλέποντας και τη μετρημένη απόκριση, άρα μπορείς αν θέλεις να είσαι 'συντηρητικός' στο πόσο θα επέμβεις. Τι να πούμε για το Lyngdorf που έχει μόνο προκαθορισμένα target curves (αν δεν κάνω λάθος).
Δεν είναι τόσο απλό.
Αν έχω ένα ουτοπικό ηχείο, τελείως flat, με μια βύθιση 3db και πλάτος 1/8 οκτάβας, τί κάνει για να το διορθώσει;
Εφαρμόζει ένα ανάποδο boost 3db; Χαμηλώνει κατά 3db όλο το υπόλοιπο εύρος;
Κι αν αυτό είναι ένα απλό παράδειγμα, σκέψου στην πράξη, που ένα ηχείο έχει τρελλά σκαμπανεβάσματα, τί κάνει για το καθένα;
Ναι, έχει ως στόχο το target curve, αλλά πως προσπαθεί να το επιτύχει;
Αυτό προσπαθώ να πω. Οκ δε με αφήνει να επέμβω σε σημεία, αλλά δε μου λέει καν τί φίλτρα εφαρμόζει και που.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Δεν ξέρω ακριβώς τι κάνει, αλλά κάνει συνολική βελτιστοποίηση σε διάφορες παραμέτρους όπως impulse, minimum phase στο συνολικό αποτέλεσμα, με τρόπο που δε νομίζω ότι μπορεί να μπει 'χέρι'. Επίσης είναι αρκετά έξυπνο ώστε να μην προσπαθεί να διορθώσει ακυρώσεις non-minimum phase που δε διορθώνονται, αυτό το έχω διαπιστώσει στο δικό μου προβληματικό χώρο.

Για δοκιμάστε τη δικη μου fletcher-inspired target curve:
https://drive.google.com/file/d/0B4KbHLlsQr_eM0VoV3Y2TnAzODQ/edit?usp=sharing
Αυτη ειναι η απλη, εχω και μια ενισχυμενη στα χαμηλα αλλα να μην ταλαιπωρησω τα υπο-βαθυφωνακια σας :D
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Έλα Γιάννη μου, αφού και εσένα σου αρέσει, άλλωστε το b&w pv1d σου το έχει πολύ ωραίο το ...χαμηλό του. Αδερφάκι, του πήρες;
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Για δοκιμάστε τη δικη μου fletcher-inspired target curve:
https://drive.google.com/file/d/0B4KbHLlsQr_eM0VoV3Y2TnAzODQ/edit?usp=sharing
Αυτη ειναι η απλη, εχω και μια ενισχυμενη στα χαμηλα αλλα να μην ταλαιπωρησω τα υπο-βαθυφωνακια σας :D
Ενδιαφέρον. Δεν κάνει για τα γούστα μου, αλλά ενδιαφέρον.
Διαφωνώ με το φούσκωμα στα 50hz, τη flatαδούρα από τα 100Hz και το βυθισματάκι στα 4Khz.

Η άλλη που είναι πιο "ενισχυμένη στα χαμηλά" δλδ πως είναι; Ξηλώνει μεντεσέδες; :)
 


Μηνύματα
1.872
Reaction score
6.369
...Διαφωνώ με το φούσκωμα στα 50hz...
Εγώ πάλι, συμφωνώ. Γνωρίζω πως λειτουργει το dirac οπότε ξέρω πως το σκάσιμο στα 50, απλά μένει εκεί. Δεν καλύπτει άλλες συχνότητες! Είναι αυτό που χρειάζεται για να την ακούσουν τα εντόσθια (ένεκα Αγίου Πάσχα)!

Έλα Γιάννη μου, αφού και εσένα σου αρέσει, άλλωστε το b&w pv1d σου το έχει πολύ ωραίο το ...χαμηλό του. Αδερφάκι, του πήρες;
:) με απασχολεί ακόμη εάν θα πάω για το αδελφάκι του ή εάν θα πάω για το μπαμπά του. Το αδελφάκι όμως, είναι ταπεινό, είναι χαμηλοβλεπέστερο...
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
O μπαμπάς του με έχει σαγηνέψει και εμένα...Απλά μπαίνει σε κατηγορία τιμής που σε DIY κάνεις άλλα πράγματα.
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535


Για προτείνετε τίποτα άλλο να δοκιμάσουμε.
Ποτέ δε μου άρεσε οτιδήποτε προσπαθούσε να μοιάσει με fletcher curve.
Ίσως γιατί, άσχετα πως ακούμε, τίποτα δεν είναι tuned να ακούγεται έτσι και μου φαίνεται αφύσικο.
Αντίθετα, ένα ομαλό boost 3-4db γύρω στα 60Hz με πολύ μεγάλο Q, ώστε να σβήνει γύρω στα 200, κι άλλο ένα boost γύρω στα 4KHz, 2db, όχι παραπάνω, κι αυτό με μεγάλο Q, μου είναι πολύ ευχάριστο στο αυτί, χωρίς να ακούγεται αφύσικο, ψεύτικο ή να στερεί κάτι από κάποια ηχογράφηση.
Νταξ, rock καταβολές, δεν το κρύβω.
Θα ανεβάσω πάντως σχετικό target curve


Εγώ πάλι, συμφωνώ. Γνωρίζω πως λειτουργει το dirac οπότε ξέρω πως το σκάσιμο στα 50, απλά μένει εκεί. Δεν καλύπτει άλλες συχνότητες! Είναι αυτό που χρειάζεται για να την ακούσουν τα εντόσθια (ένεκα Αγίου Πάσχα)!
Κι εγώ Ι like να την ακούνε τα εντόσθια, αλλά συνήθως αυτό έρχεται με μεγάλος κόστος (στο υπόλοιπο φάσμα), οπότε το ξεχνάω .
Θα το δοκιμάσω όμως, νέε μου, να δούμε τί ψάρια πιάνει.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Με τον κίνδυνο να γίνουμε γραφικοί αν συνεχίσουμε να γράφουμε τι αρέσει στον καθένα μας, να πως απλώς ότι οι δύο λόγοι που με ωθούν στο να τσιμπάω τόσο την περιοχή <100Hz είναι 1. ότι το δωμάτιο μου δεν έχει modes σε ένα μεγάλο συχνοτικό εύρος εκεί χαμηλά με αποτέλεσμα το μπάσο να μη "μένει" καθόλου και 2. έχω μπλέξει με ηχεία με πολύ χαμηλό Q που σημαίνει μικρό "impact". Βέβαια μου αρέσει να ξηλώνεται που και που και κανένας μεντεσές, αν η ηχογράφηση το ζητάει.:rolleyes:
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Δοκίμαζα το dirac στο mbp (mavericks) με την impact twin. Μια χαρά, απλά δε βρήκα τρόπο να δρομολογώ imcoming spdif σήμα στον dirac controller. Οι σχετικές ρυθμίσεις στα Audio Midi settings (thru κλπ) είναι disabled. Μάλλον θέμα drivers; Καμιά ιδέα; Η δουλειά έγινε με το app LineIn τελικά, απλά δεν ήθελα άλλο ένα utility να τρέχει. Τεσπά, όλα καλά.
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Λοιπόν, update.
Μετά από 2-3 απανωτά trials, αποφασίστηκε ότι το dirac θα μείνει στο σύστημα. Μόλις ζήσεις μαζί του για λίγο, είναι αδύνατον να το βγάλεις.
Έτσι προχώρησα στις παρακάτω κινήσεις.

Το θορυβώδες htpc έφυγε για το γραφείο και για το σαλόνι αγοράστηκε ένα nuc. Με win8.1 πέρασε όλες τις δοκιμές. Το dirac παίζει καλά μαζί με το mdac, ωστόσο έπρεπε να βρεθεί ένας τρόπος να παίζει και με εξωτερικές πηγές (sb touch και tv).
Η motu και η impact twin είναι firewire οπότε στο nuc δεν μπαίνουν.
Η motu πουλήθηκε στο μπαμ και άρχισα να ψάχνω για μια οικονομική επώνυμη κάρτα με spdif in, ώστε να μπορώ να routάρω το σήμα στο dirac.
Οδηγήθηκα στην tascam us366. Έχει coaxial/optical in, υποστηρίζει 24/192, είναι εταιρία που σέβομαι απεριόριστα, έχει 150 ευρώ καινούρια, εεεε πολύ θέλει; Έπεσε παραγγελία, θα την έχω πολύ σύντομα.

Η συνέχεια.... σε λίγες μέρες....
 

Μηνύματα
1.872
Reaction score
6.369
...Μετά από 2-3 απανωτά trials, αποφασίστηκε ότι το dirac θα μείνει στο σύστημα. Μόλις ζήσεις μαζί του για λίγο, είναι αδύνατον να το βγάλεις...
Έλα... Μα τι λες τώρα; Δεν σε πιστεύω...
ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ!!!
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Λοιπόν, ξανάκανα μετρήσεις (έτσι γιατί με έτρωγε ο κ@λος μου).
Setup και χώρος ίδια, target curves ίδια, αλλά αποτέλεσμα διαφορετικό...
Προφανώς λόγω των μικροδιαφορών στην τοποθέτηση του μικροφώνου κατά τις μετρήσεις.

Now what;

Που σταματάει το πράμα;
Δοκιμάζεις μέχρι να σ'αρέσει το αποτέλεσμα;
Ε αυτό δεν έκανα και πριν, έχοντας το REW σαν μπούσουλα/οδηγό, και δοκιμάζοντας το τί μ'αρέσει;

Πφφφφφ, νοσταλγώ τις εποχές που έβαζα απλά τα ηχεία στις γωνίες στη βιβλιοθήκη ώστε να μην ενοχλούν, έβαζα δίσκους κι απλά άκουγα μουσική.

ΠΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦΦ.
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Μήπως είναι κάτι άλλο; Αλλαγή επίπλων και χαλιά επηρεάζουν πολύ το αποτέλεσμα.
Σ' εμένα πάντως, μια αλλαγή καναπέ άλλαξε τα πάντα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.268
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top